Zabrudzona szyba w kominku

Masz problemy z rozpaleniem kominka i brudną szybą? Tu znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 • Czarna szyba w kominkuCo może być powodem osadzania się sadzy na szybie w kominku?
 • Dlaczego szyba w kominku robi się czarna, osmolona?
 • Jak i czym wyczyścić/umyć szybę w kominku?
 • Jak utrzymać szybę kominka w czystości?
 • Dlaczego kominek słabo się rozpala lub nie chce się rozpalić?
 • Dlaczego ogień w kominku gaśnie?
 • Jak długo sezonować drewno kominkowe?

Jak wyczyścić szybę w kominku?

Nonsensem jest używanie jakiejkolwiek chemii (np. do mycia piekarników, grilli, płynów do mycia naczyń itp.) czy tak zwanej specjalistycznej chemii do mycia szyb kominkowych – to są hasła firm zainteresowanych ich sprzedażą lub sponsoringu portali komercyjnych. Jeżeli mamy kominek od profesjonalnego producenta, to w instrukcji użytkowania nawet przeczytamy, że nie wolno używać żadnej chemii ani skrobać szyby, bo może to spowodować jej uszkodzenia.

Jedynie słusznym, skutecznym i najtańszym sposobem czyszczenia szyby kominkowej jest użycie:

 • zwilżonego miękkiego papieru toaletowego (lub miękkej ściereczki) i
 • popiołu z naszego kominka!

Tak, to nie pomyłka – zwilżony popiół tworzy niezwykle kwaśne środowisko, które usunie wszelkie tłuszcze i sadzę z szyby w mgnieniu oka. W praktyce umycie szyby do czysta wygląda następująco:

 1. Bezwzględnie szyba musi być zimna! Wtedy nie poparzymy się, nie uszkodzimy rozgrzanej szyby i łatwiej ją umyjemy, bo woda nie będzie szybko odparowywać.
 2. Zwilżamy lekko miękki papier toaletowy ciepłą wodą tak, aby się nie rozpadał przy myciu i dotykamy popiołu z kominka, aby przyczepił się do powierzchni papieru.
 3. Przecieramy całą szybę – sadza będzie się rozpuszczać i mazać, ale ważne jest aby była cała wilgotna.
 4. Zbieramy teraz rozmoczoną maź z szyby nowym, suchym kawałkiem papieru toaletowego.
 5. Jeżeli nie zebraliśmy wszystkiego, przecieramy jeszcze raz całą szybę już tylko zwilżonym papierem lub jeśli to nie wystarcza, powtarzamy całą operację raz jeszcze od kroku 2.
 6. Wycieramy szybę papierem do sucha.

Dlaczego szyba w kominku brudzi się i jak tego uniknąć?

W zasadzie powód tego zjawiska jest jeden: zbyt niska temperatura w palenisku, powodująca niepełne spalanie, wskutek czego wydzielają się substancje smoliste i sadza (w tym tlenek węgla CO), która przywiera do szyby. Główne przyczyny tego zjawiska to:

 • za mało tlenu dostarczamy do paleniska i/lub
 • drewno jest zbyt mokre i/lub zawiera żywicę (drewno iglaste) i/lub
 • za mało drewna jest w palenisku, które szczególnie w dużym palenisku lub kominku z płaszczem wodnym nie wytworzy wystarczającej temperatury do efektywnego spalania się gazów.

Zasadniczo, to właśnie tlenek węgla CO stanowi większą część naszego paliwa w kominku. Uwalnia się on z płonącego drewna przy temp. ok 200C, a jego efektywne spalanie odbywa się dopiero w okolicy temp. 300-400C. Zatem przy niskiej temperaturze lub małej ilości powietrza większość naszego paliwa idzie w komin i produkujemy głównie sadzę i substancje smoliste. Zainteresowanych szczegółami mechanizmu spalania (czyli o co faktycznie chodzi), odsyłam do tekstu Spalanie węgla i drewna od kuchni na stronie czysteogrzewanie.pl. Obligatoryjne natomiast jest przeczytanie instrukcji do naszego kominka – tam znajdziemy wiele ciekawych informacji o poprawnej obsłudze i paleniu w nim 😉

Za mało tlenu

Efektywne spalanie wymaga tlenu… bardzo dużo tlenu. Powinien być on dostarczony z czerpni, ale przy rozpalaniu ilość dostarczana z czerpni może być niewystarczająca lub zbytnio/za szybko tłumimy dostęp tlenu z czerpni do paleniska. Rozpalanie należy przeprowadzać przy całkowicie otwartych drzwiczkach i zamknąć je dopiero, gdy polana palą się już porządnie własnym płomieniem. Rozpalamy wyłącznie od góry paleniska (górne polana), tak aby uwolnione substancje lotne (w tym CO i sadza) dopalały się w płomieniach i nie produkujemy dymu. Rozpalając od dołu (dolne polana) powodujemy, że w górnych warstwach polan, po ich podgrzaniu, wytwarzane substancje nie spalą się (za niska temperatura), uciekają do komina i osadzają się na szybie i przewodzie kominowym (produkujemy też dużo dymu). Jeżeli szyba zabrudziła się w trakcie palenia, wystarczy po prostu dostarczyć więcej tlenu do paleniska, otwierając cały dostęp powietrza z czerpni i/lub rozszczelniając/uchylając lekko drzwiczki na chwilę a ogień (podniesiona temperatura) dopali wtedy sadzę i oczyści szybę. Podobnie przy kończeniu palenia, najlepiej całkowicie otworzyć dostęp do czerpni powietrza, aby pozostałość dopaliła się w odpowiedniej temperaturze i nie wyprodukowała sadzy.

Problemy z tlenem mogą nie tylko wynikać z naszych nieodpowiednich postępowań przy paleniu, ale także mogą być powodem:

 • zbyt małej rury czerpni powietrza lub jej zapchania – często rura czerpni jest kładziona przed tym, zanim zdecydujemy się na konkretny model kominka, a nie powinna ona być mniejsza niż jego fabryczne doloty (zazwyczaj między 110 a 150 mm średnicy); ponadto wejście czerpni powinno być na wysokości gwarantującej jego niezasłanianie przez śnieg czy liście i zabezpieczone kratką przed dostępem zwierząt (niewykluczone, że „ktoś” tam zamieszkał i warto kamerą inspekcyjną oglądnąć stan przewodu).
 • zanieczyszczonego przewodu kominowego – zwężona średnica przez osadzone produkty niedostatecznego spalania powoduje osłabienie ciągu (tu pomoże wizyta kominiarza przynajmniej raz w roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego),
 • aktualnych warunków atmosferycznych – niskie ciśnienie atmosferyczne również zmniejsza ciąg w kominie, a to właśnie z ciągu kominowego wynika ilość pobieranego powietrza z czerpni do paleniska.

Mokre drewno

Do efektywnego palenia drewno musi być wysezonowane, tj. suche (nie więcej niż 20% wilgotności). Mokre drewno (podobnie jak brak tlenu) powoduje jego niedostateczne spalanie (za niska temperatura w palenisku ze względu na konieczność odparowania wody) i w związku z tym powstawanie sadzy w kominku, która osiada na szybie i w przewodzie kominowym. W ogólnej klasyfikacji w zależności od zawartości wody, drewno możemy podzielić na:

 • bardzo suche: do 9%,
 • suche: 10 – 18%,
 • wilgotne: 18 – 28%,
 • mokre: powyżej 28%.

Drewno ze ściętego drzewa zawiera 70-80% wody i wymaga ok. 18 miesięcy sezonowania, aby osiągnąć poniżej 20% wilgotności bezwzględnej (patrz wykres poniżej). W trakcie sezonowania/przechowywania drewno nie może leżeć bezpośrednio na ziemi, żeby nie chłonęło z niej wilgoci. Ułożenie drewna na legarach/paletach zapewni jego izolację od gruntu i dobrą cyrkulację powietrza, potrzebnego do suszenia. Z tego samego powodu, drewna nie wolno składować w nieprzewiewnych pomieszczeniach, bo może się zaparzać i pleśnieć. Najszybciej będzie schło rozłupane i pocięte na odcinki 30-40 cm.

Sezonowane suche drewno kominkowe a wilgotność

Wartość opałowa drewna w zależności od jego wilgotności i czasu sezonowania (wartości uśrednione i poglądowe).

Drewno iglaste i żywica

Spalana żywica z drzewa iglastego wytwarza sporo CO i sadzy, która osiada się na szybie kominka i przewodach kominowych, szybciej je zapychając niż produkty spalania drzewa liściastego. Dodatkowo drewno iglaste osiąga szybciej i większą temperaturę spalania niż drewno liściaste, do czego nie są przystosowane standardowe kominki. Do drewna iglastego produkowane są specjalne kominki ze specjalnej stali, wytrzymałej na wyższe temperatury.

Pytania

Jeżeli masz jakieś pytania lub ciekawe informacje dla innych, podziel się nimi w komentarzu.

Dyskusja 2 komentarze

 1. Z moich doświadczeń:
  1) Mycie chemią (produkty przeznaczone do kominków itp, wg wyboru) nie szkodzi, stosowane od 5 lat i nadal wsztystko w porządku. Może kwestia robienia tego z głową czyli bez zalewania krawędzi i usczelek.
  2) Kluczem do czystej szyby jest
  – rozpalanie od góry
  – stosowanie warstw (wg potrzeby) tak zby każda nizsza miała „srednice” polana 2 razy wiekszą od poprzedniczki (zbyt małe róznice lub zbytnia jednolitośc prowadzi do złabego lub szybkiego spalenia)
  – luźne układanie polan (sczeliny pomiędzy), idealnie jeżeli mamy szczelinę środkową, robi się wtedy piękny „cug” w samym palenisku
  – tłumienia powietrza dopiero po zapaleniu sie wszystkich polan, tłumimy raz do punktu, który sami musimy dobrac eksperymentalnie. Nie manipulujemy później w szczególności nie otwieramy dopływu, punkt (i czas przymknięcia) musi bć tak dobrany, że ogień nie przygaza a pięknie leje się na niebieskawo.

  • Dzięki za info!
   Co do mycia szyby i chemii, nie ma sensu wydawać grosza na chemię, skoro wystarczy sam popiół i woda – czysto, ekologicznie, tanio i bezpiecznie (nie wdychasz parującego syfu i na pewno nie uszkodzisz szyby). Ta właśnie idea przyświecała przy powstaniu tego tekstu – nie mogę patrzeć jak ludzi oszukują i naciągają w marketach budowlanych na ciężkie pieniądze i niszczą im zdrowie.
   O rozpalaniu od góry nie pisałem (ale może trzeba), bo jest to napisane w każdej poprawnej instrukcji obsługi kominka/pieca. Niestety ludzie nie czytają zbyt wiele… a szczególnie instrukcji obsługi 😉

Wypowiedz się