Windows 7 HDMI audio 5.1

Problem

Podłączony po HDMI komputer z zainstalowanym Windows 7 odtwarza tylko stereo!? Po SPDIF wszystko działa, ale jak uruchomić audio 5.1 po HDMI pod Windows 7?

Rozwiązanie

Po wielu dochodzeniach i podejrzeniach (sterowniki, uszkodzony komputer, kabel i odbiornik) rozwiązanie okazało się bardzo proste…

Odbiornik, do którego podłączasz się po HDMI, decyduje o tym czy będzie to audio 5.1 czy stereo, tj. jego możliwości obsługi 5.1.

Windows ma tu niewiele do powiedzenia, choć można by sądzić, że w nim problem, gdyż w ustawieniach nie ma żadnej możliwości konfiguracji HDMI (przynajmniej przy podstawowych sterownikach MS) w przeciwieństwie do wyjścia optycznego SPDIF.

W moim przypadku podłączyłem ASRock ION 330-BD pod telewizor LCD 42LG6100 po kablu HDMI, a sam telewizor po optyku do kina domowego LG HT953TV (konfiguracja PC → TV → HT), mając nadzieję, że usłyszę sygnał 5.1, jednak zestaw odtwarzał tylko stereo. W tym momencie wykonałem szereg kombinacji alpejskich pod Windowsem 7, o których nawet nie wspominam. Najbardziej mylna była informacja w TV, gdzie mogłem ustawić w menu audio retransmisję sygnału audio w formacie stereo lub 5.1, co i tak nie przynosiło żadnego rezultatu. Dopiero zmiana konfiguracji połączeń na PC → HT → TV umożliwiła odtwarzanie sygnału 5.1.

Dyskusja

Wypowiedz się