Thermomix® TM5 z Cook-Key® firmy Vorwerk

W listopadzie 2017 nabyłem nowy Thermomix® TM5 (dalej też jako TM5) wraz z Cook-Key® (dalej też jako CK). W tekście dzielę się spostrzeżeniami i nieoczywistymi kwestiami (przynajmniej dla mnie) jakie napotkałem lub informacjami, które były trudno- lub niedostępne przed zakupem. Marketing Vorwerku jest przegadany i wypchany frazesami, które moim zdaniem wprowadzają dodatkową nieufność, podobnie jak sam sposób sprzedaży bezpośredniej (zbytnio ustrukturyzowana prezentacja z ankietami). W szczególności pytania/kwestie jakie miałem to:

 • Czym w zasadzie jest Thermomix® TM5? Czy to nie jest po prostu zbyt drogi mikser?
 • Czy warto kupić Cook-Key®? W szczególności czy nie jestem naciągany na 400 PLN aby potem płacić jeszcze abonament 139 PLN/rok, aby to działało?
 • Czy w ogóle ma sens dostęp do platformy Cookidoo® (i co to takiego)?

1. Czym jest Thermomix® TM5?

Nazwa Thermomix jest moim zdaniem nietrafiona i wręcz szkodliwa wprowadzająca w błąd klientów na szkodę Vorwerku, choć może sprzedaż bezpośrednia ten błąd naprawia. Thermomix to nie jest to mikser, który podgrzewa, jak nazwa sugeruje. Jest to kuchenka z garnkiem, który sam opiekuje się jego zawartością i zrobi z nią to, co mu każesz lub jeśli poprosisz, to poprowadzi Cię przez cały proces przygotowania potrawy. Najlepiej funkcjonalność ilustruje to zdjęcie poniżej z książki „Kulinarne ABC”, które otrzymujemy wraz z TM5.

TM5 zasadniczo składa się z 3 punktów regulacji, obsługiwanych przez użytkownika:

 • czas pracy (minutnik i/lub stoper),
 • temperatura (od 0 do 120 st. C): od podgrzewania, gotowania po gotowanie na parze,
 • obróbka mechaniczna (ustawiamy obroty i ich kierunek lewo/prawoskrętny od 0 do 10,7 tys. obr./min): od delikatnego mieszania, emulgowania, ubijania, rozdrabniania, miksowania, mielenia po interwałowe wyrabianie ciasta (coś w stylu szarpnięć),
 • oraz wagi z tarowaniem, dzięki której nie musisz odmierzać uprzednio składników, tylko wrzucasz je stopniowo do garnka na odpowiednim etapie, a ten podaje wagę tego, co wrzucono.

Funkcje, które Thermomix® TM5 może pełnić w kuchni i jakie wykorzystuje do przygotowywania potraw wg przepisów. Ikonki doskonale podpowiadają, co TM potrafi.

Jednakże najważniejszy jego element to logika, która może sterować (nie musi) tymi trzema parametrami na podstawie przepisu, prosząc nas o dokładanie składników w odpowiednich etapach procesu przygotowania potrawy. Zatem to TM5 może pilnować procesu (kroków, czasu, temperatury i mieszania), a Ty tylko dostarczasz składników w odpowiednim momencie, gdy poprosi o to TM5 lub poddajesz je obróbce, której sam nie może wykonać (jak np.: dokładne krojenie, odcedzanie, smażenie, pieczenie itp.).

Gotowanie z funkcją automatycznych ustawień TM5 w krokach z dokładnością do składnika/czynności, którą trzeba wykonać.

Przepisy są ułożone tak, aby w miarę możliwości przygotować je wyłącznie w garnku TM5 (np. wg etapów: najpierw obrabia się w garnku suche składniki, a potem dodaje mokre), w związku z czym mogą się różnić od tradycyjnych przepisów pod tym względem. Jednakże w miarę nabywania wprawy, można je przeorganizować pod przygotowanie w TM5. Tym sposobem możemy pozbyć się wielu gadżetów z kuchni, które ją do tej pory zagracały (wyrzuciłem od razu trochę tego, robiąc luz w szufladach i na blacie).

Budowa/komponenty urządzenia Thermomix® TM5

2. Czym jest Cook-Key®?

Uprzedzam, że tekst jest aktualny na czas jego powstania (lub ewentualnej jego aktualizacji – patrz data na początku), a od tego czasu warunki i sposób korzystania z CK mogły już ulec zmianie. Aktualne FAQ do CK można też znaleźć na thermomix.vorwerk.pl.

Tutaj firma Vorwerk poległa, bo ze zrozumieniem tego jest na prawdę mega bałagan… Wg opisu na stronie thermomix.vorwerk.pl dowiemy się, że:

Cook-Key ®, dodatek do urządzenia Thermomix ® TM5, umożliwia przesyłanie ulubionych przepisów z Cookidoo ® – platformy z przepisami na Thermomix ® bezpośrednio na ekran dotykowy urządzenia Thermomix ® TM5, za pomocą bezprzewodowego połączenia internetowego. Wraz z Cook-Key ® otrzymasz bezpłatny abonament Cookidoo ® na 6 miesięcy. Abonament pozwala poznać wszystkie możliwości i zalety Cookidoo ® – platformy z przepisami oraz odkryć swoje ulubione przepisy. Regularna cena abonamentu wynosi 139 PLN na 12 miesięcy. Abonament Cookidoo ® zapewnia dostęp do wszystkich przepisów z funkcją gotowania z ustawieniami, znajdujących się na platformie Cookidoo ®, bez konieczności kupowania pojedynczych kolekcji przepisów. Obecnie na Cookidoo ®dostępnych jest ponad 1 000 przepisów, a ich liczba stale rośnie. Wszystkie przepisy z Cookidoo ® – platformy z przepisami na Thermomix ® umożliwiają korzystanie z funkcji gotowania z ustawieniami, prowadzącej użytkownika, krok po kroku, podczas przygotowywania posiłków.

WTF! Platforma?! Abonament?! Eeeee, ale o co chodzi?! Nie będę mógł z czegoś korzystać bez platformy?! Jakiej platformy?! Zapłacę za CK 400 PLN abym mógł dalej płacić 140 PLN co rok?!…

Taka była moja pierwsza reakcja. Może ten bełkot marketingowy jest intencjonalny, aby skołować podjaranego klienta, ale trochę uspokaja fakt, że z zakupu TM5 w zestawie z CK można zrezygnować przez 14 dni (o czym później). Spokojnie zatem przeszedłem do analizy już z kupionym TM5+CK, bo bez doświadczeń empirycznych (tylko na podstawie opisów) nie byłoby to możliwe.

Aby spróbować to jakoś jaśniej wytłumaczyć niż Vorwerk, zacznijmy od początku, czyli od tego, jak można korzystać z przepisów na TM5.

Oryginalne przepisy Vorwerk są dostępne w nastepujących formach:

 • książka papierowa – aktualnie jest ich 5 szt., przy czym książka „Kulinarne ABC” jest zawsze w zestawie TM, bo zawiera też (poza przepisami) wskazówki korzystania z niego (powiedzmy część instrukcji obsługi oraz najważniejsze, jak przenosić swoje własne przepisy na TM5),
 • książka na nośniku elektronicznym (tzw. „krążek” podłączany do TM5) – aktualnie jest ich 5 szt., każdy o tej samej zawartości przepisów co książki papierowe (czyli jest to ich kopia elektroniczna), przy czym są one okrojone wyłącznie do przepisów (brak w nich wstępów i innych informacji z wersji papierowych), a same przepisy są dodatkowo rozbite na kroki z dokładnością do pojedynczego składnika, które TM5 wyświetla kolejno na swoim ekranie.
 • książki w postaci danych w serwisie cookidoo.pl (zwane tam dla zamieszania jako „kolekcje” a nie książki) – aktualnie jest ich 131 szt., w tym też tych 5 powyższych, będących na nośniku elektronicznym (oczywiście tylko same przepisy).

Widok od frontu na książkę na nośniku (na górze) oraz Cook-Key® (na dole).

Widok od spodu na książkę na nośniku (na górze) oraz Cook-Key® (na dole). Widać złącza z TM5. Oba urządzenia przyczepiają się poprzez wbudowany magnes do obudowy TM, więc nie ma możliwości ułamania ich w eksploatacji. Zasłonięte teksty, to unikalne numery urządzeń, których nie należy nikomu udostępniać, ponieważ moga być zarejestrowane przez kogoś innego na cookidoo.pl odbierając nam tę możliwość i dostęp do przepisów na platformie Cookidoo.

Najpierw należy sobie zdać sprawę z tego, że aby używać TM5 nie musimy korzystać z żadnych przepisów Vorwerk – ani papierowych, ani elektronicznych (tj. nic nie musi być podłączone do TM5, aby działał). Możemy sami je tworzyć lub wykorzystywać urządzenie zgodnie z jego podstawowymi funkcjami (ważenie, czas, temperatura, obroty). Ponadto w sieci Internet znajdziemy darmowe przepisy, przetłumaczone na ustawienia TM5 w serwisach nie związanych z firmą Vorwerk (są też aplikacje z przepisami na smartfony).

Co więcej, możemy również założyć sobie konto w serwisie Vorwerk pod adresem cookidoo.pl bez żadnych zobowiązań (a nawet nie posiadając TM5) i korzystać z ponad 200 przepisów (w tym 19 przepisów kolekcji „Przepisy na powitanie” dostępnej bez TM5) tam zamieszczonych, poprzez przeglądarkę WWW lub pobrać darmową aplikację Cookidoo na Apple iPhone/iPad. Aktualnie na Android niestety brak jest dedykowanej aplikacji i dostęp jest tylko przez przeglądarkę WWW, co na smartfonie/tablecie jest mało ergonomiczne (odświeżanie ekranów, brak przeciągania elementów itp.). Do tego Vorwerk również utworzył publiczny serwis społecznościowy przepisownia.pl, na którym znajdziemy setki przepisów udostępnionych przez użytkowników.

Podsumowując, do tej pory nie podłączyliśmy jeszcze żadnego nośnika do TM5 i mamy dostęp do przynajmniej 200 przepisów („Kulinarne ABC” wraz z TM5), które możemy czytać i ustawiać na urządzeniu samemu manualnie krok po kroku wg czytanego przez siebie przepisu. Zasadniczo zero upierdliwości poza tym, że oprócz TM5 trzeba mieć jeszcze coś pod ręką (książkę, smartfon, tablet), z czego czytamy przepis.

Załóżmy, że teraz podłączymy książkę na nośniku („krążek”) do TM5… Co się zmieniło? Właściwie niewiele (patrz zdjęcie poniżej), poza tym że…

 1. Przepis mamy teraz na jednym ekranie TM5 i możemy odłożyć książkę lub komputer/tablet/smartfon (różnica dyskusyjna).
 2. Przepis w stosunku do książki czytanej jest dodatkowo rozbity na kroki z dokładnością dodawania pojedynczego składnika (różnica dyskusyjna, ale na pewno ciekawa dla początkujących kucharzy). Vorwerk nazywa to „funkcją gotowania z ustawieniami„, czyli:
  a) TM5 sam ustawia czas, temperaturę, obroty i/lub taruje wagę do odmierzenia składników za nas na każdym kroku przepisu (może kilka sekund zaoszczędzimy per krok),
  b) TM5 sam mówi, co mamy zdjąć/położyć z akcesoriów, aby było dobrze (hmm… trudno się ustosunkować),
  c) my tylko wykonujemy jego polecenia i klikamy przycisk „Dalej” (równie dobrze mógłbym czytać przepis w książce/smartfonie).
 3. Pojawia się możliwość zapamiętywania/separowania ulubionych przepisów od pozostałych w książce bezpośrednio na TM5 (równoważność zakładki w książce papierowej, a na cookidoo.pl możemy też to robić, więc nie jest to nic specjalnego).
 4. TM5 pamięta ostatnio robione potrawy i pokazuje je w osobnym menu (to może być jakoś przydatne, gdy często powtarzamy te same potrawy).

Sam fakt, że możemy czytać i przeszukiwać przepisy na ekranie TM5 pomijam, bo znacznie lepiej robi się to na smartfonie czy komputerze (nawet w kuchni, a już na kanapie na pewno), a w takim przypadku „krążek” nie jest nam potrzebny. Czyli z nośnikiem czy bez to kwestia raczej miejsca na blacie dla książki/smartfona niż jakiejś kosmicznej różnicy, ale faktycznie robi się nieco wygodniej dla początkujących, gdy TM5 prowadzi nas składnik po składniku podczas wykonywania potrawy (patrz różnica na zdjęciu poniżej).

Różnica pomiędzy manualnie realizowanym przepisem a wykonywanym automatycznie – wybrałem 1 krok z przepisu na Pizzę. Po lewej przepis w wersji do czytania na Cookiedoo w iPadzie (identycznie wygląda w wersji papierowej). Po prawej ten sam krok przepisu rozbity na 5 kroków w Thermomixie, jeśli kupimy książkę na nośniku lub CK i wybierzemy przepis do realizacji.

Niestety, pomimo wysokiej ceny TM5, aby mieć w ogóle możliwość czytania przepisów Vorwerk papierowych czy cyfrowych ponad to, co jest w „Kulinarnym ABC”, musimy je dokupić.

W sumie teraz dostępne jest tylko 5 zewnętrznych nośników z przepisami na Thermomix® z cyfrową wersją książek (są też ich wersje papierowe jako opcja, ale to nie ma tutaj znaczenia):

 • „Kulinarne ABC” – 200 przepisów dołączane za darmo z TM5 (w przypadku utraty można dokupić za 120 PLN),
 • „Kuchnia Śródziemnomorska” – 81 przepisów za 120 PLN,
 • „Apetyt na wege” – 66 przepisów za 120 PLN,
 • „Dobry smak na każdym poziomie” – 72 przepisy za 120 PLN,
 • „Sezon na Thermomix” – 70 przepisów za 120 PLN.

Po ich zakupieniu, wszystkie są również dostępne wtedy na cookiedoo.pl (i tylko wtedy, bo nie ma ich opcji cyfrowych bez nośnika) – wymagana jest jedynie ich rejestracja. Znajdziemy tam też kolejne 126 „książek” (zwane tam „kolekcjami”) niedostępnych już na nośnikach, a tylko w cookidoo.pl, ze średnio 10 przepisami po 14 PLN każda. Zatem wykupienie na własność wszystkich przepisów z obecnej biblioteki Vorverk (1775 przepisów) kosztowałoby jednorazowo ok. 2244 PLN (4x 120 PLN/nośnik + 126×14 PLN/kolekcję w cookidoo.pl), co daje jakieś 0,80 PLN/przepis. Nie wiem czy to dużo, czy mało, bo nie analizowałem tego rynku ani rynku wydawnictwa kulinarnego. Jednakże Vorwerk daje nam możliwość czasowego dostępu przez 6 miesięcy za darmo do całego zasobu na cookidoo.pl, aby podjąć decyzję czy chcemy wejść w to i w jakiej formie (wykupienie pojedynczych książek na własność czy abonamentowy dostęp do wszystkich i na bieżąco aktualizowanych za 139 PLN/rok). Dodatkowo też, jak pisze Vorwerk, pod koniec okresu bezpłatnego abonamentu można będzie wybrać 3 kolekcje na własność jako prezent (sądzę, że te na nośnikach odpadają, więc więcej niż 30 przepisów nie dostaniemy). Zatem biznes Vorwerk skonstruowany jest tak, aby łatwo tego nie dało się policzyć i aby raczej wypychać ludzi na dodatkowy, stały przychód z abonamentu.

No i finalnie przechodzimy do Cook-Key® , który pojawia się jako „alternatywa” dla książek na nośnikach (co nie jest zgodne z prawdą, o czym później) już przy zakupie TM5, ponieważ aktualnie mamy wybór:

 • albo TM5 z jednym nośnikiem elektronicznym książki „Kulinarne ABC” (200 przepisów) i jej wersja papierowa za 4800 PLN,
 • albo TM5 z CK, na którym wgrane jest już na stałe „Kulinarne ABC” (200 przepisów) i jej wersja papierowa za 5200 PLN.

I tu powstaje problematyczne pytanie klienta: mam dać 400 PLN za Cook-Key® ekstra, czyli za co? Na marginesie, moim zdaniem to błąd marketingowy firmy Vorwerk, że w ogóle jest tu jakiś wybór przy takiej cenie TM, który powoduje dodatkowe zakłopotanie klienta. CK powinien być stałym elementem TM5 bez opcji (nawet wbudowany wewnątrz TM5 i problem z głowy).

Wychodząc od czysto technicznej strony, Cook-Key® jako urządzenie to po prostu:

 • karta sieciowa WiFi, umożliwiająca dostęp wyłącznie do serwera Vorwerk (serwisu cookidoo.pl) poprzez sieć Internet (a nie do Internetu), zatem wymagany jest router WiFi z dostępem do Internetu aby z niego korzystać,
 • oraz (wg Vorwerk) pamięć 8GB, na której można zmieścić 5000 przepisów (wg mnie ilość znacząco zaniżona, jak na 8GB, co pewnie wynika z komercyjnego podejścia do tematu).

Nie umożliwia on nam połączenia i sterowania TM5 bezpośrednio ze smartfona, tabletu czy komputera (bo niby po co, skoro jest ekran dotykowy na TM5), więc z czystego punktu technicznego, sam w sobie CK nic nam nie daje. Za to znacznie więcej oferuje firmie Vorwerk… Dzięki CK mają możliwość śledzenia poczynań użytkowania TM5 i gromadzenia bezcennych statystyk (oczywiście TM5 pyta nas o zgodę na to) oraz prawdopodobnie obniżenie kosztów obsługi książek na nośnikach (wyeliminowanie nośników w przyszłości?). Dlatego uważam, że to Vorwerk powinien płacić mi za używanie CK, albo przynajmniej dać go za darmo.

Faktycznie nowe możliwości z posiadania CK pojawiają się dopiero, gdy porównamy je do posiadania wyłącznie nośników książek na „krążkach”:

 • wszystkie książki wydane na nośnikach można mieć jednocześnie w TM5, czyli nie ma potrzeby zmiany nośnika, gdy chcemy przepis spoza obecnego nośnika – szczególnie istotne, gdy przeszukujemy przepisy bezpośrednio na TM (choć raczej będziesz to robić na smartfonie/komputerze, bo to nieporównywalnie wygodniejsze), ponieważ samo przełączanie nośników, gdy wiemy co gdzie znaleźć, nie jest jakąś dużą trudnością,
 • możemy wgrać do TM5 książki nie wydane na nośnikach, dostępne do zakupu tylko w serwisie cookidoo.pl,
 • możemy wgrać do TM5 ustawienia z cookidoo.pl, wykonane wcześniej za pomocą smartfona czy komputera, jak: notatki do danego przepisu, plan potraw na różne dni oraz dodatkowe listy swoich wybranych przepisów (np. To lubi tato, To lubi mama, Półprodukty itp.), aby odseparować je od reszty dla szybkiego dostępu bezpośrednio na ekranie TM5,
 • i ostatecznie możemy aktualizować oprogramowanie TM5, jeżeli pojawi się nowe.

Ta ostatnia opcja jest obraźliwie żenująca, bo Vorwerk powinien umożliwić swoim klientom aktualizację TM5 bez ponoszenia kosztu za CK. Tworzenie osobnych list potraw na TM5 jest fajnym pomysłem, ale wydawanie na to 400 PLN już nie. Najciekawsza moim zdaniem opcja tworzenia listy zakupów składników na podstawie planu potraw w cookiedoo.pl w ogóle nie wymaga CK, bo nie ma ani możliwości, ani sensu jej wgrywania do TM5, gdyż do sklepu chodzimy wyłącznie ze smartfonem (patrz zdjęcie poniżej).

Korzystanie z listy zakupów w aplikacji mobilnej Cookidoo na Apple iPhone. Możliwość przeglądania listy zakupów wg przepisów lub wg grup produktowych ze wszystkich dodanych przepisów do listy (tak jak są zorganizowane półki sklepowe).

Więc jak można wytłumaczyć sobie równie żenujący fakt, że pomimo wyłożenia tak dużej kasy na TM5, żądają jeszcze prawie 10% ekstra za to, żebym mógł wydawać dalej u nich pieniądze na kolejne książki? No niestety nie da się tego wytłumaczyć biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie 5 z dostępnych książek na nośnikach i tak trzeba kupić jako „krążki” po pełnej cenie 120 PLN/szt., żeby mieć do nich dostęp na cookidoo.pl i wtedy móc je wgrać do CK. W sumie jednoczesny dostęp do zawartości 5 książek na nośnikach będzie kosztował nas 880 PLN (400 PLN za CK + 4x 120 PLN/nośnik + darmowe „Kulinarne ABC”). Czyli okazuje się, że CK nie jest żadną alternatywą dla nośników książek, a jedynie ułatwieniem korzystania z nich. Na „osłodę” dostajemy możliwość wgrania ustawień z cookidoo.pl oraz możliwość wgrania do TM5 innych książek (po kolejnym dodatkowym koszcie), niedostępnych na nośnikach zewnetrznych. Słabiutko… Przynajmniej ja czuję się naciągnięty na „drobne” przy tak dużym wydatku za TM5.

Podsumowując, po całej tej analizie niewiele można wyciągnąć uniwersalnych i jednoznacznych wniosków dla przyszłych klientów poza tym, że:

 • chcąc mieć dostęp na smartfonie/komputerze do większej ilości przepisów (obecnie wszystkich 1775) niż tych 200 w „Kulinarnym ABC”, które otrzymasz z TM5, musisz je niezależnie od posiadania CK dokupić po normalnej cenie (wszystkie ok. 2244 PLN) lub płacić coroczny abonament 139 PLN z dostępem do wszystkiego (co daje jakieś 15 lat za 2244 PLN, które można wydać na te przepisy przy zakupie na własność),
 • aby dodatkowo mieć je jeszcze bezpośrednio w TM5 (co umożliwia wtedy gotowanie z funkcją automatycznych ustawień TM5 w krokach z dokładnością do składnika + dodatkowe listy i notatki w TM5), musisz dopłacić jeszcze 400 PLN za CK.

Ostatecznie zdecydowałem się na CK, choć zawsze można go dokupić później (i „oczywiście” też drożej), jednakże uczucie pazerności pozostało… W marketingu ponoć chodzi o emocje, ale wydawało mi się, że wyłącznie o te pozytywne… Ktoś, coś poplątał… Może to ja… za co z góry przepraszam 😉

Gotowanie na Thermomixie z ustawieniami automatycznymi lub nastawą manualną – jak komu wygodniej.

3. Czy i co warto kupić?

Z pewnością mogę powiedzieć, że na obecnym etapie użytkowania nie znajduję żadnych „przeciw” nabyciu TM5, tj. istotnych mankamentów tego sprzętu i to już jest chyba sporo… Natomiast „za kupnem” będzie zależeć od indywidualnych pobudek i preferencji.

Co do jakości moje zaufanie zbudował fakt, że w rodzinie już jeden Thermomix funkcjonuje od 20 lat (bodajże model TM21). Dlatego też nie poszukiwałem żadnych alternatyw czy klonów tego urządzenia, których jest już trochę dzisiaj na rynku nawet poniżej 1000 PLN – supermarketowe klony: Lidla SilverCrest Monsieur Cuisine Plus (zwany pociesznie Lidlomixem), Biedronki Hoffen Chef ExpressAldi czy Kauflandu.

Jednakże tym, którzy myślą nad alternatywą, zanim podejmą decyzję, polecam wpierw odbycie bezpłatnego uczestnictwa w prezentacji TM5 i „pomacanie” go osobiście, a następnie jego alternatywy na półce dla porównania. Mnie osobiście wygląda to na porównanie Porsche z Daewoo, ale przecież obie marki jeżdżą po drogach 😉 Jak ktoś chce poczytać zabawne porównania „na sucho” (tj. bez testów tej samej potrawy), to polecam godealla.pl (ubaw po pachy).

TM5 kupuje się obecnie (i chyba od dziesiątek lat, bo rzekomo TM5 to czwarty lub piąty z kolei model na przestrzeni 50 lat) w sprzedaży bezpośredniej po bezpłatnej i niezobowiązującej prezentacji jego możliwości w umówionym miejscu (np. naszym lub sąsiada/znajomego mieszkaniu). Handlowiec zazwyczaj prosi o zaproszenie większej liczby osób (sąsiadów/znajomych), aby zwiększyć szanse sprzedaży (jeśli do niej dojdzie, to gospodarz otrzyma chyba nawet jakiś prezent, ale raczej będzie to pierdółka niż nowy TM5). Aby podjąć słuszną decyzję, przed wizytą handlowca najlepiej zastanowić się, które z obecnych potraw sprawiają nam najwięcej kłopotu (na pokazie zwykle jest ich kilka). Na przykład:

 • powodują bałagan w kuchni,
 • są pracochłonne,
 • nie lubimy ich przygotowywać,
 • są męczące fizycznie,
 • mamy problem z powtarzalnością efektu końcowego
 • lub nigdy nie robiliśmy ich lub nie możemy ich zrobić z jakichś względów.

Wtedy można spróbować poprosić handlowca, aby przygotował się z tych potraw i pokazał nam ich przygotowanie z użyciem TM5. Wówczas będziemy mieć możliwość bezpośredniej konfrontacji naszych dotychczasowych doświadczeń z tymi z TM5. Prezentację można zamówić online na thermomix.vorwerk.pl lub w formularzu kontaktowym z Vorwerk.

Ponadto, zgodnie z polskim prawem sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa to sprzedaż na odległość, zatem przysługuje nam 14 dni na odstąpienie od umowy od daty zakupu (nie chcę tu przytaczać warunków, bo każdy powinien sam sprawdzić w Dziennikach Ustaw i dokonać własnej interpretacji). Warunki te możemy też przeczytać na thermomix.vorwerk.pl/shop/warnuki-korzystania.

Co do Cook-Key®, to już się wypowiadałem (patrz punkt 2). Jeżeli chcemy wykorzystać wszystkie możliwości TM, to nie ma wyjścia i trzeba obecnie odżałować te 400 PLN. Jednakże już po tygodniu użytkowania dochodzę do wniosku, że „funkcja gotowania z ustawieniami”, do której potrzebujemy CK lub nośniki, zaczyna spowalniać pracę z TM5 (rozbijanie kroku w przepisie na składniki) i szybsze jest czytanie przepisu ze składnikami na jednej stronie (np. w tablcie z Cookidoo albo w książce papierowej – najlepiej by było mieć przepisy zalaminowane).

Istotną informacją przed zakupem może też być fakt, że bywają raz na rok lub raz na pół roku „promocje” Vorwerku w postaci 10 lub 20 miesięcznych „rat 0%” we współpracujących bankach (brak prowizji czy oprocentowania – po prostu koszt dzielony na 10 lub 20 rat). Oczywiście wymagana jest zdolność kredytowa, która będzie weryfikowana przez współpracujące banki.

Dlaczego jestem zadowolony?

Nigdy nie ugotowałem nic poza jajecznicą i schabowymi – po prostu nie lubię gotować. Włożona energia w gotowanie nigdy nie wydawała mi się adekwatna do rezultatu – wolałem poświęcić ten czas na coś innego. Jednakże po pierwszych 2 tygodniach użytkowania TM5 miałem już na swoim koncie: barszcz ukraiński, kapuśniak, żurek, bigos, gulasz wołowy na ciemnym piwie, fasolkę po bretońsku, sałatkę jarzynową, racuchy drożdżowe, pizze, bułki orkiszowe, masło i maślankę własnej roboty oraz bomardino 🙂 Wszystko perfekt zrobione i smaczne. Spróbowałem tego, co wydawało mi się kosmicznym wysiłkiem i tajemną wiedzą. Po prostu chciałem się przekonać do zakupu, wykorzystując te 14 dni na ewentualną rezygnację i ostatecznie… Thermomix został 🙂

Równie ważne dla mnie były kwestie organizacyjne i zdrowotne, wymienione poniżej.

 • Pilnowanie garnków (to jest makabra) – nic nie przypaliłem ani nie rozgotowałem – wszystkiego pilnuje TM. Kompletnie nie rozumiem kuchenek, które zamiast pokazywać dostarczaną temperaturę, mają jakieś stopnie grzania i ich opanowanie wymaga długiej praktyki. Pilnowanie czasu, mieszanie czy kontrola konsystencji to dla mnie nieakceptowalne kajdany 😉 Według Vorwerk, profesjonalni kucharze cenią TM5 za to, że mają pełną kontrolę nad temperaturą, bo garnek nagrzewa się równomiernie w całej swojej objętości, a nastawa jest z dokładnością do 1 st. Celsjusza.
 • Porządek w kuchni – większość potraw przygotuje się tylko w TM5. Czasem potrzebujemy użyć patelnię i piekarnik, ale garnek przydaje się głównie do odlania gotowej zupy. Szczególnie spełni się w małych kuchniach i kawalerkach, gdzie można zamontować wtedy kuchenkę z dwoma zamiast czterema palnikami.
 • Czas poświęcony na edukację i organizację – nie trzeba analizować przepisów i uczyć się gotowania. Niezależnie od umiejętności efekt masz stuprocentowy. Jest to szczególnie istotne dla perfekcjonistów, którzy szybko zniechęcają się porażkami. Musisz tylko załatwić składniki, obrać je i ewentualnie pokroić, bo TM5 sam je zważy.
 • Zdrowa żywność – oczywiście na tyle, na ile zdrowe (bez chemii) składniki używasz. W TM5 zrobisz sobie: swoją kostkę rosołową (bulionu warzywnego czy mięsnego, czyli największy syf na rynku – jeśli nie wiedziałeś/aś przeczytaj skład), swój majonez, swój ketchup, swoje masło, swoje pieczywo (bez polepszaczy i konserwantów) itp.

Czy Thermomix jest drogi?

Przed zakupem szukałem w sieci opinii na temat TM5 i natknąłem się różne podejścia do tematu, a w tym na wpis blogowy komercyjnego natemat.pl pt. „Thermomix miałby zrobić ze mnie Magdę Gessler?…„. Facet twierdzi (podobnie jak i sporo komentarzy w sieci), że właściciele TM5 nie mają wyjścia i muszą już zracjonalizować sobie jakoś zakup tak „drogiego gadżetu”, przez co ich opinie są zdyskredytowane… Hmm?… Ciekawe wyzwanie, więc dla zabawy spróbuję zracjonalizować ten nabytek.

W sieci znajdziemy wiele określeń, że TM5 jest „drogi”. Sam używam w tym tekście tego pojęcia, ale umyślnie. Ma ono bardzo pejoratywny wydźwięk i jest wieloznaczne, ponieważ możemy rozumieć je przynajmniej na dwa sposoby.

 • Drogi = przepłacamy, tj. percepowana wartość jest znacznie niższa niż jego cena, ponieważ: albo istnieje tańsza alternatywa, albo nigdy nam się nie zwróci, albo nie rozumiemy korzyści z zakupu.
 • Drogi = ekskluzywny, tj. jest zbytkiem dla snobów, na który mnie nie stać. Zbytek oznacza coś nadmiarowego i zwykle niepotrzebnego aby zaspokoić podstawowe potrzeby, a te zazwyczaj zaspokajamy niewielkim nakładem, czyli tańszą alternatywą (patrz wyżej). Innymi słowy, płacimy za coś co jest nam niepotrzebne.

Oba znaczenia moim zdaniem są nieadekwatne w tym przypadku, ponieważ:

 • Nie istnieje obecnie alternatywa na rynku dla TM5, tj. jego jakość wykonania i funkcjonalność jest wg mnie takim poziomie, że porównywanie z Lidlomixem nie ma sensu. Adekwatne wydaje mi się tu powiedzenie, że „biednego nie stać na bubel”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że jak kupisz tanio, to 2 lub więcej razy zapłacisz i w efekcie stracisz.
 • Jest w cenie „polskiego ołtarzu” telewizyjnego (ekwialent TV 4K >50 cali, zajmujący najważniejsze miejsce w domu), jaki sobie na potęgę polacy kupują (w tym szczególnie na raty 0%), a korzyści z posiadania go są prawie żadne w porównaniu do korzyści z posiadania TM5. Innymi słowy, lepiej zrobisz dla siebie i rodziny, jak kupisz TM5 zamiast LED TV, zwłaszcza że też można go kupić w promocjach na 20 rat 0% (250 PLN/m-c).
 • Użyję tu jeszcze w szczególnych przypadkach manipulacyjnego argumentu… i jeśli jesteś palaczem to stać Cię na pewno 🙂 TM5 kosztuje tyle, co 10 miesięczny wydatek na codzienną paczkę fajek.

Do tego, w sieci padają określenia „gadżet”, które w domyśle oznacza nigdy nie zwracające się urządzenie prestiżowe. Dlatego warto zadać pytanie, co jest większym gadżetem: LED TV czy TM5? Które z nich możesz traktować jako inwestycję, która kiedykolwiek się zwróci?…

Nie jestem ani aptekarzem, ani ekonomistą czy inwestorem, ale z ciekawości nurtowało mnie to pytanie „chciwca”: czy TM5 jakoś mi się zwróci w sensie ekonomicznym? Przecież „chciwca” nie przekonamy płynnymi argumentami o zdrowym żywieniu, czy usprawnieniach w kuchni…

W tym celu wybrałem pizzę, która jest prosta w wykonaniu i przez to łatwo porównywalna z produktami restauracyjnymi. Oczywiście dla robiących pizzę w domu to podejście nie ma dalszego sensu i argumentów za muszą szukać gdzie indziej.

Aby nie zamęczyć wyliczeniami, od razu podam wynik. Pizza pepperoni o 30 cm średnicy na cienkim cieście:

 • kupiona w restauracji kosztuje w przedziale 20-30 PLN (przyjmijmy średnio 25 PLN), natomiast
 • zrobiona w TM kosztuje… niecałe 7 PLN.

Czyli każdorazowo zyskujemy 18 PLN na pizzę. Daje to zwrot TM5 po wykonaniu 274 pizz (5000 PLN/18 PLN). Jeśli raz w tygodniu kupujesz 1 pizzę, to TM5 zwróci Ci się po niecałych 5 latach. Jeśli częściej i/lub w większej ilości to proporcjonalnie krócej.

Oczywiście jest to czysto abstrakcyjne podejście, bo trudno wymyślić bardziej złożone i adekwatne do codziennego menu, które będzie porównywalne do menu restauracyjnego, ale chyba nie trzeba przekonywać, że zawsze będzie kilkukrotnie taniej.

Jak policzyłem koszt pizzy?

Na podstawie przepisu TM5 „Ciasto na pizzę”, z którego zrobimy przynajmniej 2 pizze o średnicy 30 cm (lub 3 na cienkim cieście) i dodatków typu: sos pomidorowy, ser Mozarella i kiełbasa salami/pepperoni, oraz kosztów wykonania otrzymujemy:

 • Mąka pszenna typ 500: 400 g za 1 PLN (koszt zakupu to 2,49 PLN za op. 1 kg).
 • Oliwa z oliwek extra virgin: 30 g za 0,48 PLN (koszt zakupu to 12 PLN za op. 750 ml).
 • Sól: 10 g za 0,02 PLN (koszt zakupu to 2 PLN za op. 1 kg).
 • Cukier: przyjąłem droższą i lepszą wersję z ekstraktem słodowym zamiast cukru 5 g za 0,35 PLN (koszt zakupu to 14 PLN za op. 200 g). Z białym cukrem wyszło by 5 g za 0,02 PLN (koszt zakupu to 3 PLN za op. 1 kg).
 • Drożdże: 20 g za 0,16 PLN (koszt zakupu to 0,80 PLN za op. 100 g).
 • Woda z kranu: 220 g do ciasta + 3 litry do mycia naczyń za 0,03 PLN (koszt zakupu to 10 PLN za 1000 litrów, w tym ścieki).
 • Ser Mozarella: 300 g za 6,58 PLN (koszt zakupu to 3,29 PLN za op. 150 g).
 • Kiełbasa salami/pepperoni: 50 g za 2 PLN (koszt zakupu to 4 PLN za op. 100 g).
 • Sos pomidorowy: nie liczyłem wykonania, tylko przyjąłem ekwiwalent 100 g za 1,75 PLN (koszt zakupu to 3,50 PLN za op. 200 g).
 • Prąd piekarnika o mocy znamionowej 3800W: 30 minut pracy (wraz z rozgrzaniem do 250 st. C) za 1,14 PLN (koszt zakupu to 0,60 PLN za 1 kWh).
 • Prąd Thermomixa o mocy znamionowej 1000W: 3 minuty pracy za 0,03 PLN (koszt zakupu to 0,60 PLN za 1 kWh). Oczywiście to dużo przesadzone zużycie, bo przy wyrabianiu ciasta nie konsumuje 1000W.

Wyjdą z tego minimum 2 pizze na grubszym cieście (lub 3 na cienkim) po łącznym koszcie 13,53 PLN, co daje 6,77 PLN za 1 pizzę (lub 4,51 PLN przy 3 sztukach na cienkim cieście).

4. Praktyczne wskazówki

Parę wskazówek, o których trzeba lub warto pamiętać na co dzień. Można też je doczytać w instrukcji, ale choć to lektura obowiązkowa, rzadko kto to robi 😉

 • Nie stawiaj TM5:
  • w nasłonecznionym miejscu, aby uniknąć przebarwień obudowy i nadmiernego nagrzewania,
  • pod szafką, bo od pary szlag trafi szafkę,
  • przy kuchence, bo od temperatury uszkodzisz TM (ale dobrze mieć go gdzieś w pobliżu pochłaniacza pary – nawet 0,5-1 m),
  • na skraju blatu, bo przy wyrabianiu ciężkiego ciasta może po prostu spaść.
 • Myj TM5 odrazu po przygotowaniu posiłku, aby uniknąć przebarwień od potraw – szczególnie po curry, kurkumie, soku z marchwi czy potraw zawierających kwas cytrynowy.
 • Wycieraj do sucha styki garnka po umyciu, aby nie wprowadzić wilgoci do środka TM5 i spowodować korozji w jego wewnętrzu.
 • Wyrzuć wszystkie drapaki i szorstkie gąbki aby nie kusiły – zamiast skrobać, przywarte potrawy można usunąć kwaśnym odczynem (octem lub sokiem z cytryny) po minucie czy dwóch. Używaj tylko miękkich szmatek, gąbek czy ręcznika papierowego (dotyczy zasadniczo każdego naczynia w kuchni).
 • Nie stukaj w garnek narzędziami, bo uszkodzisz wagę – zawsze będzie taka pokusa, aby strzepnąć składnik z łyżki stukając o garnek lub pokrywę. Brzeg pokrywki czy garnka też kusi do rozbicia skorupki jajka.
 • Nie przesuwaj TM5 po blacie. Jeśli chcesz zmienić jego położenie na blacie to go podnieś. Przesuwanie na gumowych nóżkach powoduje drgania TM5, które mogą rozkalibrować wagę podobnie jak stukanie.
 • Używaj motylka do ubijania tylko do prędkości 4 – inaczej może spaść z noża i zostać zmielony.
 • Używaj wstecznych obrotów do mieszania potrawy – unikasz wtedy nacierania ostrzem noży na składniki i tym samym ich dalszego rozdrabniania.
 • Ciasto z garnka można łatwiej wyciągnąć (wykręcić) odwracając garnek „do góry nogami” i obracając nożami.
 • Ciasto możemy lekko napowietrzyć, ściągając miarkę podczas jego wyrabiania.
 • Cebulę możemy lekko przysmażyć, ściągając miarkę podczas jej duszenia.
 • Cebulę do rozdrobnienia najlepiej kroić na pół po średnicy, a nie od korzenia do liści. Wtedy bardziej równomiernie rozdrabnia się w TM5.
 • Potrawę możemy odparować, kładąc na pokrywę koszyczek zamiast miarki i ustawiając temperaturę Varoma.
 • Przetwory możemy zagęścić dodając skórkę z jabłka. Pektyna w nim zawarta dobrze zagęszcza.
 • Nie trzeba pasteryzować drzemów i przetworów. Jeśli wyciągamy je gorące z garnka TM5, wystarczy zakręcić słoik i odwrócić go do góry dnem. Oczywiście słoiki muszą być czyste.
 • Logując się do obcojęzycznych wersji Cookidoo uzyskamy także dostęp do tamtych przepisów, które są inne niż polskie. Oczywiście przepisy są w obcym języku. Dodając je do ulubionych będą dostępne też na polskim koncie oraz zsynchronizują się z TM5. Logowanie wykonujemy oczywiście tymi samymi danymi, co konto polskie, jednakże trzeba się najpierw z niego wylogować, wybrać żądany kraj, a następnie zalogować się danymi swojego polskiego konta.
 • Etykiety do słoików czy prezentów możemy stworzyć na specjalnym kreatorze pod adresem http://thermomix.vorwerk.pl/kreator-etykiet/. Po wpisaniu danych etykiety i wybraniu jej wzoru, pobieramy plik PDF z powieloną na całą stronę etykietą i możemy wydrukować w domu na drukarce.

Akcesoria

Pomimo możliwości mycia garnka i akcesoriów w zmywarce czasem potrzebujemy ich od razu i wtedy warto zaopatrzyć się w szczotkę z długa rączką i długim włosiem do ich mycia (idealnie nadaje się szczotka IKEA PLASTIS). Do tego polecam jakąś podstawkę pod książkę/kartkę/tablet (np. IKEA RIMFORSA). Przepraszam z góry, że tak IKEĄ tu sieję, ale tak najłatwiej, bo mają sprzęt i można podlinkować 😉

W przypadku pizzy, najlepiej piecze mi się ją na papierze do pieczenia, ponieważ wtedy można łatwo ją ściągnąć jednym pociągnięciem z blachy na tacę do krojenia (polecam tacę obrotową IKEA SNUDDA i od razu nóż do pizzy STAM). Nie trzeba wtedy wyciągać gorącej blachy z piekarnika. Przy takim podejściu bardzo szybko można zrobić kilka pizz, bo w trakcie pieczenia jednej, można sobie formować kolejną na kolejnym kawałku papieru do pieczenia i tylko przełożyć do piekarnika łapiąc za jego końce. W przepisach ciasta na pizzę zawsze jest na 2-4 sztuki.

Przybory pomocne przy TM5 – od lewej: szczotka IKEA PLASTIS, podstawka RIMFORSA oraz taca SNUDDA.

5. Problemy i kwestie do rozwiązania

Jest to moja lista niedopracowań/mankamentów, problemów i/lub życzeń, dedykowana firmie Vorwerk. Kwestie podzieliłem na te, które można poprawić za pomocą aktualizacji oprogramowania oraz te, których prawdopodobnie nie można zmienić w ten sposób, a co najwyżej w nowym modelu przez zmianę rozwiązania sprzętowego. Jak już pisałem, niestety do aktualizacji oprogramowania wymagany jest CK. Aktualną wersję w swoim TM5 sprawdzisz wchodząc do Menu > Ustawienia > O urządzeniu Thermomix®.

Uwagi dotyczą oprogramowania firmware w wersji „201706290000 2.3” (z dnia 2017-06-29).

Wszelkie awarie, usterki i problemy z  TM5 zawarłem w tekście: Naprawa Thermomix® TM5 firmy Vorwerk.

Możliwe do poprawy

 1. Obok przycisku „Menu” powinien być przycisk/skrót do „Menu na dziś” (tylko dzisiejszy dzień z menu tygodniowego), tak aby nie trzeba było wykonywać najczęściej używanej na co dzień ścieżki: Menu > Przepisy > Menu tygodniowe > Data > Lista przepisów na dany dzień. Skracamy dostęp z 4 kliknięć do 1. Podobny mechanizm już jest przy zielonej zakładce umożliwiającej powrót do aktualnie wykonywanego przepisu.
 2. Powinno być wyszukiwanie przepisu na ekranie TM5 poprzez wprowadzenie tekstu z klawiatury ekranowej, jaka pojawia się przy wprowadzaniu hasła sieci WiFi. Do nazw przepisów/składników wystarczyłaby sama klawiatura alfabetu ze spacją i backspace (bez numerycznej i znaków specjalnych), co znacznie zaoszczędziłoby miejsca na ekranie.
 3. Lista składników przepisu powinna zaczynać się od tych, które trzeba przygotować wcześniej jako osobne potrawy, aby w trakcie przygotowania nie okazało się, że musieliśmy sobie coś innego wpierw zrobić w TM5 (np.: kostkę rosołową).
 4. Podczas robienia zakupów i korzystania z jej listy na Cookidoo App, wielokrotnie wyłączam swój telefon podczas zmiany położenia w sklepie za kolejnymi składnikami (bo np. chowam do kieszeni). Gdy powracam do listy zakupów po ponownym włączeniu iPhone’a, lista wraca na sam początek i ciągle muszę odnajdywać pozycję, na której ostatnio skończyłem przed wyłączeniem smartfona.
 5. TM5 powinien pokazywać, który to krok z ilu wykonujemy aktualnie (np. krok 3 z 8) oraz czas pracy i czas pozostały do końca (np. minęło 15 min/zostało 30 min). Teraz jest tylko progress bar, który w zasadzie niewiele mówi.
 6. Przydała by się możliwość podania liczby osób, dla których przygotowujemy posiłek. Cookidoo czy TM5 wtedy mógłby automatycznie przeliczać ilość składników. Teraz przepisy są przygotowane na maksymalną pojemność TM5 i np. dla 3 osób sporo jedzenia zostaje. Jeśli mam sobie to sam przeliczać, wtedy „funkcja gotowania z ustawieniami” nie ma większego sensu.
 7. W przepisach automatycznych powinny być przepisy podstawowe z „Kulinarnego ABC” str. 32-37, jak np.: mielenie, rozdrabnianie, kruszenie, gotowanie na parze podstawowych produktów itp. Teraz muszę zaglądać do książki papierowej po wskazówki.
 8. Gotowanie ryżu w automatycznych przepisach jest chyba niedopracowane (brak info o gotowaniu w koszyczku) a na pewno inne, niż przepis w „Kulinarnym ABC”. Po ugotowaniu ryżu wg tego przepisu jest on niejadalny (przesolony i rozgotowany).
 9. Jeśli na nośniku zewnętrznym „Kulinarnego ABC” dodam przepis do ulubionych, to po włożeniu CK z „Kulinarnym ABC” wybranie tego przepisu wymaga nośnika do jego odczytania, zamiast odczytać ten przepis prosto z CK, gdzie „Kulinarne ABC” przecież już jest.
 10. UI Thermomixa powinno być spójne z UI Cookidoo. Teraz jest nieergonomiczne (małe przyciski i nieintuicyjne) i nawiązuje do przestarzałej już koncepcji skeumorfizmu w urządzeniach mobilnych (patrz metamorfoza UI iPhone).
 11. Aplikacja mobilna powinna na bieżąco synchronizować się z Cookidoo, podobnie jak Cook-Key. Teraz muszę pamiętać, aby w aplikacji kliknąć funkcję synchronizacji (abstrahując od tego, że muszę się domyślać co to takiego), a następnie zrobić to samo na TM5. Strasznie to toporne, tym bardziej że na WWW nie muszę tego robić (brak spójności UX). Problem się nasila, gdy korzystam z iPhone’a i iPada osobno – co zrobię na jednym, jeśli zapomnę zsynchronizować, nie pojawi się na drugim (zazwyczaj okazuje się to podczas zakupów w sklepie) – makabra! Do tego, aby wywołać synchronizację, jeśli jestem gdzieś na przepisie po wyszukiwaniu, wymaga ode mnie kilku kliknięć i zamknięć okien, aby dostać się do głównego menu: wyjdź z przepisu > wyjdź listy wyników > anuluj wyszukiwanie > kliknij Menu > kliknij Synchronizuj. Ta appka jest do całkowitego remontu i chyba nikt jej nie testował pod względem UX. Totalne minimum to możliwość wejścia do głównego menu bez konieczności cofania się z pozostałych ekranów (zamykania przepisu, listy wyszukiwania i kolekcji).
 12. Brak możliwości zgłaszania błędów, niespójności czy niedomówień w przepisach (trochę tego jest). Powinna być opcja przy przepisie typu „Zgłoś problem/błąd”. Na 10 potrawach znalazłem już 3 błędne i nie ma gdzie tego zgłosić.
 13. Tytuły zbyt długich nazw przepisów są ucięte na liście w TM5. Przypadkiem można się tylko dowiedzieć, że można je palcem przesunąć w lewo, aby odczytać dalszą część. Moim zdaniem, gdy zatrzymamy się na jakimś przepisie, jego nazwa powinna zacząć się powoli scrollować w lewo albo jeszcze lepiej, aby pozycje listy były nie jedno- a wieloliniowe.
 14. Trudno odnaleźć dzień bieżący w kalendarzu menu tygodniowego i tym samym utrudnione jest planowanie przyszłości. W aplikacji mobilnej czy na stronie www dni przeszłe powinny być wyszarzone, dzień dzisiejszy podświetlony na zielono, a przyszłe np. z białym tłem. W TM5 dzień dzisiejszy powinien być podświetlony na zielony kolor lub mieć na początku dopisek „Dzisiaj”, a dni przeszłe powinny być wyszarzone.
 15. Trudno zrozumieć idęę Moje ulubione (czy Ulubione przepisy) w kontekście istnienia Mojej listy przepisów. Jeżeli ma się rodzinę, każdy ma co innego ulubionego i wtedy muszę i tak tworzyć swoje listy typu „To lubi córka” a „To lubi żona”. Mechanizm jednej listy ulubionych jest wtedy bez sensu i nadmiarowy, przez co wprowadza w zakłopotanie. Już całkiem dezorientuje w tym kontekście sens istnienia mechanizmu Zakładek – czym różnią się zakładki od ulubionych? Można by dalej pastwić się nad Ulubionymi, gdy przejdziemy do TM5: jest tam lista Menu > Ulubione i lista Menu > Przepisy > Ulubione (wydaje mi się że dzisiaj już wiem czym się różnią, ale sens nadal pozostaje tajemnicą), a do tego część na tych listach ma gwiazdki, a część nie… O co chodzi?! Po kilku tygodniach użytkowania jestem wprowadzony w taki zamęt, że nie wiem co gdzie dodałem i gdzie mam tego szukać. Jedyny sens obecnej funkcjonalności listy Ulubionych ma fakt, że przepisy/kolekcje/książki z niej są ładowane do TM5, ale byłoby to bardziej oczywiste, gdyby zmienić jej nazwę na Mój Thermomix. Wtedy akcja typu „Dodaj do Mój Thermomix” miałaby jednoznaczny sens, a teraz trzeba szukać gdzieś po FAQ jak i kiedy przepis/kolekcję można załadować do TM5 (zajęło mi kilka godzin dojście do tego). Na koniec dobija kolejna Lista życzeń, do której rzekomo dodaje się kolekcje, jakie chciałoby się posiadać, ale mając abonament muszę się tego domyślać, bo wtedy nawet nie mogę żadnej kolekcji do niej dodać. Podsumowując ten bałagan UXowy, moim zdaniem powinny być tylko: a) własnoręcznie dodawane listy (mogą być na początku jakieś predefiniowane, jak Ulubione, ale do zmiany/edycji) oraz ewentualnie b) zakładki, które też można by pominąć, robiąc predefiniowaną listę w a). Do obu tych list powinno się móc dodawać zarówno całe kolekcje jak i pojedyncze przepisy (w tym też bezpośrednio na TM5, czego dzisiaj nie ma), i na tym koniec – Less Is More.
 16. Na koniec brakuje możliwości edytowania przepisów i nie chodzi o dodawanie notatek, ale o zmianę/edycję kroków i opisów. Mogłoby to wyglądać tak, że w Cookidoo tworzymy kopię danego przepisu i go edytujemy lub tworzymy swój od nowa. Zdaję sobie z tego sprawę, że tworzenie takiego przepisu jest bliższe programowaniu niż napisaniu przepisów na kartce, ale bez takiego edytora TM5 traci wiele na swojej funkcjonalności – odpada w zasadzie funkcja automatycznego gotowania spersonalizowanych przepisów. Rozumiem też, że jest to problem bezpieczeństwa biznesu Vorwerk, bo lepiej mieć kontrolę nad przepisami automatycznymi i sprzedawać je, niż zezwalać na tworzenie kopii, ale można to łatwo rozwiązać. Wystarczy, że mój przepis jest dostępny tylko wtedy, gdy dostępny jest przepis, na podstawie którego go stworzyłem (czyli nowy przepis ma zawsze wbudowane ID swojego rodzica). Przy takim mechaniźmie można by również umożliwić udostępnianie znajomym/sąsiadom moich własnych przepisów, tj. obdarowany może go odczytać wtedy i tylko wtedy, gdy ma dostęp do rodzica (nabył go lub jest aktualny abonament). W ten sposób Cookidoo zyskałoby też wymiar społecznościowy.

Prawdopodonie nie możliwe do poprawy

 1. Aktualnie uruchamianie/podłączanie się Cook-Key® do Cookidoo® powoduje brak odpowiedzi TM5 (przez kilka sekund ekran nie reaguje na dotyk). Gdy nie ma się świadomości tego, to ma się wrażenie, że TM się zawiesił. Albo należy wyeliminować ten efekt, albo sygnalizować ten proces na całym ekranie (co jest gorszym rozwiązaniem).
 2. Po załadowaniu kilkuset przepisów ich przeglądanie na ekranie TM5 zaczyna być nieergonomiczne w ten sposób, że lista jest aktualizowana dynamicznie i nie można od A zjechać od razu do Z poprzez przesuwanie palcem po scrollbarze. Lista skroluje się z A tylko do np. C, po czym doczytują się kolejne pozycje z alfabetu, scrollbar cofa się na środek ekranu i znów od jego połowy musimy przesuwać palcem w dół ekranu, aby dojść do kolejnej litery (powiedzmy E). Dojście od litery A do litery Z w ten sposób jest zbyt długie, frustrujące i niedopuszczalne z punktu widzenia UX. Albo ten problem jest wynikiem błędnego podejścia do projektu oprogramowania (dynamiczna lista), albo wynikiem zbyt małej wydajności komputera TM5 (za mało pamięci operacyjnej RAM i/lub za słaby procesor/urządzenia IO). W przypadku tego drugiego, problem można rozwiązać wyłącznie w nowym modelu.

6. Pytania i odpowiedzi

Jeżeli masz jakieś pytania, czy to przed zakupem, czy w trakcie użytkowania, zadaj je w komentarzach. Tutaj umieszczę odpowiedzi na te najbardziej uniwersalne.

Jak sprawdzić następny krok przepisu w trakcie pracy TM5?

Problem

W trakcie, gdy wykonywany jest krok angażujący TM do pracy, nie mogę zajrzeć i zobaczyć jaki jest następny krok. Mógłbym zaoszczędzić trochę czasu, przygotowując kolejne składniki lub narzędzia w trakcie bieżącego kroku. Teraz muszę zaglądać do książki papierowej lub Cookidoo, albo czekać bezczynnie aż TM skończy swoją pracę.

Rozwiązanie

Wystarczy kliknąć na strzałkę (małą zakładkę) na dole ekranu – rozwinie się menu i wybrać „Pełny widok”. Wtedy będziemy mogli zobaczyć listę kroków (uruchomi się na aktualnie wykonywanym), a następnie palcem przesunąć do następnego. Powrót poprzez naciśnięcie przycisku „Dalej”.

Długie nazwy przepisów są niewidoczne na TM5

Jeśli zatrzymamy się na liście na danym przepisie, możemy jego nazwę przesunąć palcem w lewo aby zobaczyć dalszą część.

Dyskusja

Wypowiedz się