PenDrive USB z dostępem do zasobów sieci WiFi

Problem

Idea jest prosta:

PenDrive USB, który widzi zasoby naszej domowej sieci WiFi/LAN, zamiast nagrywać na niego pliki.

Problem ten pojawił się u mnie, gdy kupiłem tuner DVB-T WIWA HD-90, odtwarzający filmy, muzykę i zdjęcia, ale tylko z zewnętrznej pamięci USB. Wszystkie pliki przechowuję na 4TB dysku sieciowym NAS i totalnie nieefektywnym rozwiązaniem jest kopiowanie plików na PenDrive za każdym razem, gdy chcę coś obejrzeć. Należy dodać, że tuner nie obsługuje kart sieciowych USB WiFi, a jedynie pamięć USB.

 • Jak na urządzeniu z wejściem USB Mass Storage (telewizorze, odtwarzaczu BluRay, tunerze DVB-T typu WIWA HD-90 itp.) odtwarzać multimedia (filmy, zdjęcia, muzykę) bezprzewodowo z sieci lokalnej (np. z dysków sieciowych NAS)?
 • Jak podłączyć telewizor, odtwrzacz DVD/Blu-ray, cyfrową ramkę do lokalnej sieci domowej (LAN)?
 • Gdzie można kupić USB Mass Storage to WiFi LAN Adapter?

Rozwiązanie

Najważniejsze dla mnie było ominięcie wszelkich dodatkowych urządzeń typu media server, jak: HTPC, Apple TV, Boxee Box, Xstreamer, Orb itp., które byłyby substytutem rozwiązania, ponieważ tuner DVB-T WIWA HD-90 potrafi sam odtwarzać multimedia i to w szerokim zakresie. Ponadto pojawiają się kolejne piloty, dodatkowe zasilanie i ceny wahają się między 450 PLN a 1500 PLN. Alternatywą również mógłby być dodatkowy dysk sieciowy NAS, który miałby a) możliwość mapowania już istniejących zasobów sieciowych, żeby ich nie dublować oraz b) interfejs USB w trybie slave, umożliwiający dostęp do zasobów tego dysku i podłączenie do urządzenia host USB jako Mass Storage Device. Rzekomo (bo nie sprawdzałem), dyski Synology mają takie możliwości, ale to nadal absurdalne rozwiązanie w kontekście logicznym i ekonomicznym. Jeszcze innym rozwiązaniem była by zamiana tunera na urządzenia multimedialne z tunerem DVB-T i interfejsem sieciowym, jak: EMTEC Movie Cube, Hyundai MBox czy Novatron NTR. Ceny tych urządzeń plasują się w przedziałach 700-1300PLN i niestety nie są to typowe tunery DVB-T, a mediaplayery z opcją DVB-T (uruchamiają się do swojego interfejsu, z którego dopiero można uruchomić TV).

Przeszukując jednak kilka forów z podobnymi problemami znalazłem w końcu dwa urządzenia, będące swoistym emulatorem zasobów sieci LAN jako pamięci USB:

 • Wireless Media Stick firmy HSTI – jest to najlepsze rozwiązanie, jakie obecnie znalazłem (więcej na hsti.com).
 • Infinitec Flash Drive firmy Infinitec (wiecej na infinitec.com).

Doświadczenia z użytkowania Wireless Media Stick zamieściłem w tekście Czy warto kupić Wireless Media Stick? Poniżej zawarłem krótkie prezentacje idei i produktów. W sieci też można znaleźć podobne urządzenia pod hasłem USB Wireless LAN, jak np. EMTEC Wireless LAN, ale w rzeczywistości są to po prostu karty sieciowe, których nie rozpozna urządzenie z portem USB Mass Storage.

Wireless Media Stick

Korzystanie z Wireless Media Stick (WMS) jest bardzo proste i wygodne:

 1. Wpierw należy skonfigurować WMS na PC – konfiguruje się dostęp sieci WiFi oraz dodaje się zasoby sieciowe z dysku sieciowego NAS lub z udostępnionych w sieci katalogów z PC, które ma widzieć WMS i zapisuje się jego konfigurację.
 2. Podłącza się WMS do dowolnego urządzenia, które odtwarza media z USB Mass Storage.
 3. WMS wyświetla miejsca sieciowe w urządzeniu, jakby były nagrane na PenDrive.

Poniżej krótka prezentacja

i demonstracja wideo konfiguracji i działania WMS.

Specyfikacja techniczna Wireless Media Stick:

 • Pojemność jest wirtualna i może sięgać 1TB (zasoby są w sieci a nie na WMS)
 • System plików: FAT 32
 • Interfejs: USB 2.0
 • Sieć WiFi: IEEE 802.11 b/g/n (2.4GHz)
 • Pasmo WiFi: 2.412 ~ 2.4835GHz
 • Zabezpieczenia WiFi: WEP 64/128, WPA, WPA2, TKIP, AES
 • Moc WiFi: 802.11b: 17 dBm at 11, 5.5, 2, and 1 Mbps, 802.11g: 14 dBm at 54Mbps, 802.11n: 14 dBm (20MHz) / 12dBm (40MHz)
 • Prędkość transmisji WiFi: 802.11b: 11, 5.5, 2, 1 Mbps, 802.11g: 54, 48, 36, 24, 18, 12, 9, 6, 2, 1 Mbps, 802.11n: max. 130Mbps (40MHz)
 • Pobór mocy: 1.3W podczas pracy, 1.1W spoczynkowo
 • Waga: 24g

Cena: 99,95USD+ 25USD przesyłka do Polski.

Swój egzemplarz kupiłem w promocyjnym pakiecie Moboplay+WMS za 89,95USD (+25USD), bezpośrednio w sklepie online hsti.com. Cena dość spora, bo za te pieniądze można już prawie kupić Apple TV, ale jak już pisałem, nie było to satysfakcjonujące rozwiązanie.

Infinitec Flash Drive

Niemal że identyczny produkt, jak WMS, jednak z poniższego demo wynika, że potrzebny jest stale serwer (aplikacja na PC) udostępniający zasoby komputera (Infinitec jest parowany z PC). Czyli musimy mieć zawsze włączony komputer. Nie jest to rozwiązanie poręczne, jeżeli dane przechowujemy głównie na dysku sieciowym NAS.

Cena: 129USD na infinitec.com

Dyskusja 6 komentarzy

 1. Dzięki za wpis. Bo też szukam czegoś co bym wpiął w port USB w telewizorze i by było zasilane przez ten port. Myślę o czyms typu pendrive lub czytnik kart SD z WiFI.

  Czyli wtykam to coś w TV. Z laptopa wrzucam zdjęcia po WiFi na ten „pendrive”.
  I na TV moge je oglądac jak przyjdą goście.

  • Dzisiaj to już raczej coś w stylu Google Chromecast, czy Raspberry Pi z OSMC lub OpenElec sprawdzą się lepiej. Ten stick jest już niedostępny w sprzedaży bezpośredniej.

 2. Witam
  Gdzie mogę zaktualizowac soft do WMS do wersji 3.01.005
  Dziękuję za odpowiedź

Wypowiedz się