Orange LTE i router ZTE MF283+

Orange-LTE-Router-ZTE-MF283+Od 2014-12 jestem abonentem nielimitowanego Orange Free Net LTE. W zestawie wybrałem router LTE ZTE MF283+. Niestety w sieci niewiele można znaleźć niesponsorowanych opinii lub testów tego routera, dlatego dzielę się tutaj spostrzeżeniami. Nie będę pisał o zaletach a jedynie o problemach z tym sprzętem.

Jeżeli chcesz uzyskać jakieś informacje odnośnie funkcjonowania tego routera w praktyce, których nie ma w tekście, to proszę o pytania w komentarzach – w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć, sprawdzić lub dostarczyć zrzuty ekranowe. Jednakże, przed zadaniem pytania, sprawdź proszę najpierw informacje w instrukcji obsługi.

Podsumowanie

Router ZTE MF283+ funkcjonuje stabilnie i generalnie sprawdza się przy prostym dostępie do internetu (moja opinia po 1,5 roku użytkowania), ale jeżeli jesteś jeszcze przed wyborem routera to Huawei B315 wydaje się być lepszą funkcjonalnie opcją w tej samej cenie, ponieważ:

 • Posiada porty LAN Gigabit Ethernet (1000BaseT).
 • Umożliwia wybór częstotliwości pracy/pasma LTE (przy użyciu aplikacji LTE Watch, wykorzystującej WebAPI HiLink). Może to mieć znaczenie, gdy mamy wybór wśród stacji bazowych operatora (BTS/eNode), do których możemy się podłączyć. Wtedy, przy odpowiedniej antenie zewnętrznej o dużej kierunkowości oraz czasem również ustawieniu częstotliwości pracy przez LTE Watch (np. 800 MHz zamiast 1800 MHz), mamy możliwość precyzyjnego wyboru tej stacji bazowej, która ma lepsze osiągi od innych, mimo np. słabszego sygnału.
 • Obsługuje pamięci masowe i drukarki na porcie USB (w tym DLNA).
 • Posiada funkcję DDNS oraz obsługuje protokół ICMP (możliwość wykonania ping z internetu do routera).
 • Posiada możliwość zarządzania routerem za pomocą aplikacji mobilnej HiLink (iPhone, Android).

Jednak istotną funkcjonalnością ZTE MF283+, która może przemawiać za jego wyborem, jest umiejętność automatycznego połączenia po utracie prądu (bez konieczności podawania PIN, a kartę mam USIM – nie STK, czyli bez możliwości wyłączenia weryfikacji PIN), czego nie potrafi Huawei B315 (a dokładniej B315s-22 w testowanej przeze mnie wersji oprogramowania modemu 21.311.03.00.69 oraz interfejsu www 17.100.09.00.03). Jest to krytyczna funkcjonalność dla tych, którzy korzystają z zasobów sieci LAN z internetu (w tym z VPN).

 

Parametry ZTE MF283+

UWAGA!

Aby zmienić/ustawić parametry routera, należy najpierw rozłączyć się z internetem. Gdy jesteśmy połączeni, możliwość zmiany części funkcji jest zablokowana (np. ustawienia sieci komórkowej oraz ustawienia DHCP).

Parametry podaję przy następującej konfiguracji sprzętowej i programowej (wersja na dzień 2016-05-15):

Część parametrów dopisałem z obserwacji lub z odpowiedzi ZTE Poland:

 • Blokada SIMLOCK: Router ma założony simlock na sieć Orange, którego zdjęcie jest płatne 77 PLN, nawet po zakończeniu umowy.
 • Zakres częstotliwości pracy na sieciach (tj. interfejsów radiowych):
  • GSM: 850/900/1800/1900 MHz,
  • WCDMA: 850/900/1900/2100 MHz,
  • LTE: 800 (B20)/1800 (B3)/2600 (B7) MHz (powinno być: sieć OFDMA/SC-FDMA a nie LTE – żargon techniczny). Obsługa pasma LTE 800 MHz (LTE B20) nie jest oficjalnie podawana, ale wynika z doświadczenia użytkowników.
 • Technologie transmisji danych komórkowych na sieciach:
  • Sieć LTE:
   • LTE: do 150/50 Mbps (cat 4), FDD dupleks,
  • Sieć WCDMA:
   • DC-HSPA+ (Dual-Cell HSDPA/HSUPA): do 42/5,76 Mbps (czyli UMTS Release 8/6),
   • HSPA (HSDPA/HSUPA): do 14,4/5,76 Mbps (czyli UMTS Release 5/6),
   • UMTS (?): nie wiadomo, o które wydanie (UMTS Release ?) może chodzić i ZTE nie podaje danych o prędkości (domyślam się, że do 2 Mbps), podają częstotliwości WCDMA 900/2100 MHz,
  • Sieć GSM:
   • EDGE/GPRS: brak danych o maksymalnej prędkości (teoretycznie najszybszy jest EDGE do 384 kbps).
  • Prędkości są teoretycznymi prędkościami interfejsów routera. Faktyczne maksymalne prędkości zależą od konfiguracji sieci operatora w miejscu korzystania (oraz oczywiście siły/jakości sygnału i obciążenia sieci). Tutaj przykładowe prędkości dla różnych technologii w sieciach: Orange i Plus. W regulaminie oferty Orange Free Net z dnia 2014-12-25 czytamy w pkt. 5:

   Do wyczerpania limitu przesyłania danych (wskazanego w Cenniku usług w Orange Free Net) Oferta umożliwia przesyłanie danych z największą prędkością, jaka jest możliwa do osiągnięcia w Mobilnej Sieci Orange w danych warunkach technicznych. Operator informuje, że prędkości przesyłania danych w poszczególnych technologiach nie są stałe i mogą ulegać zmianie w zależności od obciążenia stacji nadawczej, siły odbieranego sygnału stacji nadawczej, maksymalnych prędkości obsługiwanych przez terminale lub warunków atmosferycznych. Operator informuje, iż zgodnie ze stanem rozwoju technologii transmisji mobilnych i parametrami technicznymi Mobilnej Sieci Orange na dzień wprowadzenia niniejszej Oferty maksymalna prędkość, jaka mogłaby zostać osiągnięta przy idealnych warunkach technicznych wynosi 75 Mb/s w technologii 4G LTE, 42 Mb/s w technologii HSPA+ DC, 7,2 Mb/s w technologii HSDPA oraz 9.3 Mb/s w przypadku technologii CDMA.

  • Router przełącza się automatycznie i na bieżąco pomiędzy technologiami w zależności od dostępności technologii w najbliższym BTS (maszt nadawczo-odbiorczy) i siły/jakości sygnału w danej chwili. Aktualną technologię i siłę sygnału pokazuje na bieżąco w Web UI i częściowo na diodach obudowy. Najbliższy BTS i dostępne na nim technologie można znaleźć na btsearch.pl (polecam wybrać bazę UKE).
 • Interfejs telefoniczny: 2 porty telefoniczne PSTN RJ-11 do podłączenia telefonów analogowych (tylko aparaty DTMF/z wybieraniem tonowym).
 • Interfejs LAN Ethernet: 4 porty RJ-45 o prędkości 10BaseT/100BaseTX z Auto-MDIX IEEE 802.3.
 • Interfejs WiFi: 802.11 b/g/n (standard n do 150 Mbps) tylko 2,4 GHz. Maksymalnie 32 użytkowników WiFi i można wybrać ograniczenie z listy od 1 do 32 (ograniczenie to nie dotyczy użytkowników portów LAN). Można utworzyć Multi SSID (max 2 sieci z odrębnym SSID). Ponadto posiada: WPS (WiFi Protected Setup), czarna lista MAC oraz funkcję izolacji AP (można wyłączyć możliwość ruchu pomiędzy klientami WiFi).
 • Interfejs USB: wyłącznie jako gniazdo serwisowe (nie ma możliwości podłączenia dysku zewnętrznego). Zainteresowanych podłączeniem pamięci masowej czy drukarki odsyłam do Huawei B315, który to umożliwia.
 • Antena zewnętrzna: 2 gniazda female SMA (inaczej SMAf, tj. żeńskie SMA) do anteny typu MIMO 2T2R (podwójna/dualna antena, aby osobno obsługiwać nadawanie i odbieranie sygnału w LTE). Kable należy kupować z wtykami SMAm (tj. męskie SMA).
 • Wymiary: 132,4×65,5×6,7 mm.
 • Funkcje routera: filtrowanie MAC+IP+Port TCP/UDP/ICMP, przekierowanie portów TCP/UDP/IP, filtrowanie adresów URL, protokół UPnP, DMZ i oczywiście serwer DHCP. Choć tego nie podają, działa także VPN: PPTP Passthrough oraz L2TP Passthrough (innych protokołów nie sprawdzałem).
 • Funkcje routera, których nie ma w tym modelu a byłyby przydatne to m.in.:
  DDNS, QoS, ICMP (brak możliwości wykonania ping z internetu do routera), blokowanie anonimowego ruchu zewnętrznego, zdalne zarządzanie routerem z internetu (tj. brak dostępu do WebGUI routera przez port WAN, ale można to zrobić przez VPN). Czasami przydałoby się wymuszanie połączenia z konkretnym BTSem i/lub na konkretnej częstotliwości (obecnie w pewien sposób możliwe jedynie za pomocą anteny zewnętrznej o odpowiednich parametrach kierunkowości i częstotliwości pracy). Zainteresowanych wyborem pasma pracy LTE odsyłam do Huawei B315, który to umożliwia we współpracy z aplikacją LTE Watch, wykorzystującą WebAPI HiLink.
 • Funkcje pomocnicze: statystyki transmisji danych (wysyłanie/odbieranie bieżące, miesięczne), ustawianie miesięcznego limitu danych w MB lub limitu czasowego w godzinach, informacja o sile sygnału mobilnego w dBm (to jest parametr RSSI). Aby zobaczyć wszystkie parametry sygnału mobilnego (w tym RSRP w dB, RSRQ w dB czy SINR w dB), trzeba włączyć logowanie (Ustawienia > Ustawienia urządzenia > Log Systemowy, ustawić Nagrywanie logu na Włączony oraz  Wyświetl log ustawić na Wszystko) i w treści logu znaleźć ostatnią/najnowszą linię typu:
  May 11 23:06:14 ralink user.debug mainControl[1882]: mc_at_parse_utils.c, 1683 ProcAtZrssiRes network_type = LTE, rsrp = -82, rsrq = -10, rssi = -52, sinr = 15
  Aby dowiedzieć się o BTS i częstotliwości, na której jesteśmy podłączeni, odnajdujemy ostatnią/najnowszą linię z parametrem CELL INFO typu:
  May 11 23:06:02 ralink user.debug at-server[2105]: response.c, 1208 gRecvBuf_deal=AT+ZCELLINFO?^M^M +ZCELLINFO: 70968061, 197, LTE B3, 1798^M ^M OK^M
  W tym przypadku linia ta mówi, że jesteśmy podłączeni do BTS o numerze/ID 70968061, po LTE w paśmie 1800 MHz (B3 oznacza Band 3, czyli pasmo 1800 MHz – wykaz wszystkich pasm LTE można sprawdzić na wikipedii). Samo BTS ID niewiele nam powie, ale pomaga zorientować się, czy podłączamy się zawsze do tego samego, czy jednak sytuacja jest niestabilna i nasz router przełącza się między BTSami (w logu będą wielokrotnie pojawiać się te linie z różnymi ID BTSów).

Dla zainteresowanych dołączam zdjęcia z demontażu.

Router ZTE 283+ Inside 1Router ZTE 283+ Inside 2 Router ZTE 283+ Inside 3 Router ZTE 283+ Inside 4 WiFi Antenna

 

Problemy

Poniżej aktualnie napotkane problemy. Jeżeli pojawią się nowe, będę je uzupełniał.

 

Tryb Bridge

Urządzenie w tym trybie niestety mostkuje jedynie port ethernetowy WAN z portami LAN i nie ma możliwości zrobienia mostka z siecią komórkową (nie ma możliwości konfiguracji połączenia dialup, tj. wprowadzenia danych typu APN/Username/Password). Jest to znacznym utrudnieniem, jeśli w sieci LAN chcemy wykorzystać lepszy router niż ZTE (np. Apple AirPort, który wcześniej miałem podłączony do Neostrady). Można zrobić pewne obejście tego problemu na 2 sposoby poprzez:

 • ustawienie DMZ (strefa zdemilitaryzowana) na adres naszego drugiego routera (najprostsze rozwiązanie)
 • lub dodanie reguły przekierowania wszystkich portów TCP/IP na adres drugiego rutera.

Możemy wyłączyć wtedy wszystkie inne funkcje routera ZTE (WiFi, DHCP, MAC/IP/Port Filtering etc. – szkoda prądu) za wyjątkiem DMZ lub Port Forwarding. Nasz drugi router ustawiamy wtedy na statyczny adres IP WAN, np.: 192.168.0.2 (ZTE musi mieć 192.168.0.1) oraz wskazujemy jako Router gateway i DNS Server nasz ZTE (czyli IP 192.168.0.1). Oba routery łączymy kablem Ethernet – dowolny port ETH ZTE z portem ETH WAN drugiego routera. Poniżej obraz z konfiguracji routera AirPort Time Capsule oraz DMZ na routerze ZTE.AirPort Time Capsule Orange LTE ruter ZTE MF283+ZTE MF283+ DMZ AirPort Time Capsule

Uzyskujemy w ten sposób pseudo Bridge, ponieważ:

 • drugi router (przynajmniej AirPort) będzie ostrzegał, że jest za podwójnym NAT (Double NAT), ale nie powoduje to żadnych problemów przy przekierowywaniu portów TCP/IP ze względu na działający mechanizm DMZ właśnie,
 • ZTE dalej jest routerem i nadal w pewien sposób ingeruje w przekierowywanie portów powodując pewne utrudnienia, o czym piszę dalej.

Port Forwarding

Uwaga! Aby skorzystać z przekierowywania portów na LTE musisz najpierw uruchomić w Orange publiczny adres IP, aby w ogóle dostać się do sieci LAN z internetu – patrz Orange LTE: Publiczny adres IP.

Na swoim łączu LTE mam uruchomione różne usługi serwera NAS Synology i korzystam z dostępu do nich poprzez domenę za pomocą DDNS (dynDNS lub dynamic DNS). Problem polega na tym, że o ile z internetu porty na tej domenie (np. URL typu domena.pl:6123) są dostępne, to z sieci LAN już nie – wywołanie adresu domena.pl:6123 z sieci domowej LAN kończy się niepowodzeniem. Przekierowanie portów przez ten router wykonywane jest tylko na porcie WAN i nie ma opcji rozszerzenia na porty LAN. Jest to sporym utrudnieniem, jeżeli na przykład tworzymy strony WWW na swoim lokalnym serwerze z wykorzystaniem domeny zewnętrznej – wtedy każde wywołanie adresu URL naszej strony z sieci lokalnej powoduje wyświetlenie strony WWW routera do logowania. W sieci LAN do naszych usług musimy korzystać wyłącznie z adresów lokalnych.

Brak dostępu do internetu i miga dioda 3G/4G na przemian 2x na zielono i 2x czerwono

Taki stan rzeczy zdarzył się jednemu z użytkowników przy próbie pierwszego skonfigurowania routera MF283+ – żadne ustawienia lub restarty nie dawały pozytywnego rezultatu. Wystarczyło wtedy zresetować router do ustawień fabrycznych (wciśnięcie reset na 10 sekund) i ponownie go skonfigurować.

 

Pytania i odpowiedzi

Poniżej odpowiedzi na pytania czytelników.

 

1. Mam problem z routerem – karta SIM włożona i nie łapie sieci. W innych urządzeniach SIM działa poprawnie. Jak uruchomić po raz pierwszy router LTE?

Router mobilny/LTE działa identycznie jak telefon komórkowy – wsadzasz kartę SIM i bez wprowadzenia PINu nie możesz dzwonić – to funkcjonalność karty SIM.

Normalnie uruchomienie routera ZTE MF283+ po raz pierwszy wygląda tak:
1) Rozpakowujesz router i wsadzasz kartę SIM.
2) Podłączasz do prądu – router uruchamia się w ciągu najdłużej 30 sekund.
3) Podłączasz się do sieci WiFi routera (nazwę sieci i domyślne hasło masz na naklejce urządzenia).
4) Logujesz się do routera (w przeglądarce wpisujesz adres http://192.168.0.1) i powinien zapytać się najpierw o PIN karty SIM (zaznacz zapamiętaj), a dopiero potem o hasło do routera (domyślne hasło to admin).
4) Po zalogowaniu klikasz na stronie głównej Connect/Połącz. Możesz potem ustawić, aby łączył się automatycznie.

Jeśli router nadal nie może się podłączyć do sieci internet, zresetuj go do ustawień fabrycznych w menu (Ustawienia > Ustawienia urządzenia > Resetuj > Przycisk Resetuj) i powtórz procedurę jak wyżej.

Jak już wszystko działa to polecam zmianę domyślnego hasła do routera admin na swoje i bardziej skomplikowane.

 

2. Jak daleki jest zasięg WiFi? Czy prędkość po przejściu przez 2-3 ściany znacząco spada? Mam 2 poziomowy dom i chciałbym mieć w miarę dobry transfer w całym domu.. itp.

Należy zdać sobie podstawową sprawę, że transfer WiFi (radiowy) zależy od dwóch głównych czynników:

 1. Czynniki związane z samymi urządzeniami (routera i komputera), jak:
  a) moc wyjściowa urządzenia,
  b) czułość urządzenia,
  c) zysk anten.
 2. Czynniki zewnętrzne, jak:
  a) tłumienie między antenami urządzeń (tj. między routerem a komputerem), tzw. strefa Fresnela – w wolnej przestrzeni, bez przeszkód, zakłóceń i interferencji tłumienie to wynosi 6dB na podwojenie odległości,
  b) zakłócenia od innych urządzeń, działających na tych samych kanałach (WiFi sąsiadów) oraz na podobnych częstotliwościach (np.: kuchenki mikrofalowe, urządzenia/sterowniki bezprzewodowe, również urządzenia bluetooth itp.),
  c) interferencje z falami odbitymi, spowodowanymi głównie zbyt bliskim położeniem urządzenia w stosunku do powierzchni odbijających, jak: podłoga, ściana, stół itp. – idealnie położenie routera WiFi jest na środku przestrzeni pomieszczenia, czyli mniej więcej w miejscu żyrandola 🙂

Jak widać z powyższego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo zależy ono głównie od czynników lokalnych.

Jeżeli to komuś jakoś pomoże, to parametry WiFi w ZTE MF283+ są nie gorsze jak w Linksys WAG320N czy w Apple AirPort Express 2nd Generation, czyli takie same, jak w każdym innym routerze, który nie ma jakichś extra zewnętrznych anten. Przez 2-3 ściany sygnał w każdym routerze spadnie przynajmniej o rząd wielkości! Dla przykładu, u mnie dla standardu n przy przejściu przez betonowy strop, choć z klatką schodową, to transfer spada ze 150 Mb/s do ok. 25 Mb/s. Dlatego, nie ma fizycznej możliwości mieć równomierny zasięg/transfer w domu z jednym routerem. Wtedy dokłada się na każde piętro/pomieszczenie Access Point/Punkt dostępu, połączone kablami ethernet 1 Gb/s z głównym routerem – ja mam w domu 3 routery robiące za Access Pointy, aby transfer był równomierny w całym domu i na każdym piętrze. Natomiast mój router ZTE MF283+ ma wyłączone WiFi i robi tylko za modem na strychu (choćby dlatego też, że ma tylko 150 Mb/s na WiFi, co może na dostęp do internetu wystarczy, ale nie na dostęp do NASa w sieci domowej, gdzie potrzebne jest 1300 Mb/s).

 

3. Czy do routera ZTE MF283+ można podłączyć dysk zewnętrzny lub pendrive i przeglądać jego zawartość po sieci LAN?

Nie ma takiej możliwości. Ten router nie obsługuje żadnych urządzeń zewnętrznych (drukarki także) – port USB jest wyłącznie do celów serwisowych. Personalnie do takich celów polecam dysk NAS Synology – nawet najtańszy, jednodyskowy model będzie działać niezawodnie w porównaniu z dopinaniem dysków do jakichkolwiek routerów. Jeżeli jeszcze jesteś przed wyborem routera i bardzo się upierasz przy wykorzystaniu funkcji udostępniania plików czy podłączeniu drukarki obejrzyj Huawei B315, który to umożliwia.

 

4. Czy router ZTE MF283+ posiada wbudowaną bramkę VoIP?

Mój model nie posiada żadnej funkcjonalności VoIP konfigurowanej przez użytkownika. Według ZTE Poland, posiadanie bramki VoIP zależy od operatora (jaki sobie zamówił) i modelu (?). Jednakże w Orange można podłączyć do niego zwykły telefon POTS/PSTN (nawet dwa) i dzwonić za pomocą karty SIM/USIM w routerze w obie strony (sprawdzałem i działa z aparatem DTMF/z wybieraniem tonowym, ale nie działa ze starymi aparatami z wybieraniem impulsowym/tarczowe). Innymi słowy, uzyskuje się analogowy telefon stacjonarny z numerem mobilnym. Nie wymaga to żadnej konfiguracji – wpina się telefon i działa. Numer telefonu jest taki, jaki został przypisany karcie SIM/USIM routera. Nie wykluczone, że ta funkcjonalność jest realizowana przez VoIP, ale potwierdzenie tego wymagałoby dobijania się do kompetentnego ekspreta na infolinii Orange, a z punktu widzenia użytkownika nie ma to większego znaczenia.

 

5. Jak uzyskać dostęp z internetu do rejestratora TV przemysłowej?

Potrzebujemy przynajmniej 2 rzeczy:

Jeśli rejestrator obsługuje funkcję DDNS, wpisujemy w rejestratorze login, hasło i domenę no-ip.com, jaką sobie zarezerwowaliśmy i na tym koniec (mamy już dostęp do rejestratora pod wybranym adresem, np. mojatv.no-ip.com).

Jeśli rejestrator nie ma funkcji DDNS, musi ją przejąć jakieś inne urządzenie (np. komputer, dysk NAS czy inny router, bo w obecnej wersji ZTE MF283+ nie ma DDNS). W przypadku drugiego routera, musi on (oczywiście poza DDNS) mieć możliwość podłączenia WAN kablem po ETH, tj. podłączenia kablem ethernetowym swojego portu WAN z portem LAN w routerze ZTE. Wtedy ZTE musi być skonfigurowany na inną podsieć IP niż drugi router, przykładowo:

 • ZTE ustawienia LAN IP jako 192.168.0.1 (adres routera ZTE w jego sieci LAN), podsieć 255.255.255.0, DHCP: 192.168.0.100 do 192.168.0.200
 • Drugi router LAN IP 192.168.1.1 (adres drugiego routera w jego sieci LAN), podsieć 255.255.255.0, DHCP: 192.168.1.100 do 192.168.1.200
 • W drugim routerze po połączeniu kablem ETH portu WAN z portem LAN ZTE konfigurujemy adres portu WAN z puli LAN ZTE, najlepiej jako statyczny, np. 192.168.0.2, albo wystarczy wybrać opcję DHCP i sam sobie przypisze ten adres. Oczywiście gdzieś trzeba ustalić w ustawieniach drugiego routera, który to jest port WAN (zależnie od modelu, czasem to jest ustawione na sztywno i opisane na obudowie lub w instrukcji, a czasem router np. z portem WAN DSL może mieć opcję zmiany na ktróryś z LAN).
 • Na ZTE włączamy funkcję DMZ (przekierowanie całego ruchu na wskazany IP) i podajemy IP drugiero routera w sieci LAN ZTE, czyli 192.168.0.2

I w zasadzie to wszystko – wystarczy teraz skonfigurować DDNS na drugim routerze (tutaj przykład dla tp-link). To jest tylko jedna z możliwości, konfiguracji. Można to bardziej skomplikować, jeżeli w sieci wykorzystujemy przekierowywanie portów na różne urządzenia. Podsumowując, to co jest ważne w przypadku drugiego routera, to:

 • Musi posiadać DDNS i trzeba zwrócić uwagę, czy można tam wpisać/wybrać no-ip.com (czasem może być wybór ograniczony do kilku serwisów ddns).
 • Musi mieć możliwość ustawienia WAN na porcie ethernet.
 • Port WAN powinien być gigabit ethernet 1000 Mbit/s lub fast ethernet 100 Mbit/s, żeby nie ograniczać prędkości uzyskiwanej na LTE (choć dzisiaj Orange daje max 75 Mbit/s, lepiej mieć zapas).

Przykładowo, sam wykorzystuję router Cisco WAG320N w tej roli. Jak widać, najlepiej jednak aby rejestrator miał DDNS – wtedy robi się znacznie prościej.

Prośba o info

Jeżeli ktoś zna router LTE, który można zdegradować do roli modemu (można zrobić Bridge LTE <=> ETH WAN) i można podłączyć do niego zewnętrzną antenę MIMO (2 złącza antenowe – nadawcza i odbiorcza), to bardzo proszę o pozostawienie info w komentarzu. Dotychczas znalazłem:

 • D-Link DWR-921 – ma możliwość zablokowania NAT (NAT disable) na łączu mobilnym 3G/4G, co wg instrukcji „pozwala pracować mu jako link do połączenia internetowego bez funkcji routingu”, ale co to w praktyce oznacza, nie miałem jak dotąd możliwości zweryfikowania.

Dyskusja 499 komentarzy

 1. po urochumieniu działa w zasadzie poprawnie nie chce połaczyć sie przez wifi z telefonem odnajduje nazwę sieci WLAN ale wyskakuje komunikat ,,błedne hasło połaczenie się nie powiodło , wpisywałem klucz WLAN uwzgledniając duże małe litery i cyfry i dalej to samo , jak można się dowiedzieć gdzie jest bład albo jak sprawdzić poprawność klucza

  • Podłącz sie po kablu z laptopem i sprawdz jakie jest faktyczne hasło wi-fi ponieważ ostatnia aktualizacja je zmieniła dla ustawień domyślnych

Wypowiedz się