Nowe dyski do WD My Book World Edition White Light

For english version go here.

Problem

Kupiłem nowe dyski do WD My Book World Edition II White Light i po ich włożeniu nic nie działa, mruga tylko górna dioda i nie widać go w sieci! Podobna sytuacja jest z wersją WD My Book World Edition I White Light lub dyskiem, który działał, ale przestał uruchamiać się.

 • Jak uruchomić dysk sieciowy WD My Book World Edition White Light (MBWE) po włożeniu nowych, czystych dysków lub dysk, który przestał działać?
 • Jakie dyski kupić do WD My Book World Edition White Light, gdybym chiał wymienić na nowe, większe (3TB lub 2x3TB) i jak je wymienić?
 • Jak przywrócić WD My Book World Edition White Light do stanu fabrycznego (np. wyczyścić zawartość celem sprzedaży)?

Wstęp

Dlaczego My Book World Edition nie działa z nowym dyskiem lub przestał działać?

Jeśli Twój MBWE przestał nagle działać, najpierw rozpoznaj sytuację po stanie lampek LEDs, odczytując go w My Book World Edition User Manual na stronie 10 (LED Indicators). Może nic poważnego się nie wydarzyło, a tylko niecodzienna sytuacja.

Jak się okazuje, Western Digital (WD) nie przewidział (przynajmniej nie w sposób obsługiwany przez użytkownika) uruchomienia z całkowicie nowymi/czystymi dyskami dysku sieciowego WD My Book World Edition I i WD My Book World Edition II (w skrócie będę używał MBWE). W przypadku MBWE II jeśli nie masz poprzedniego, działającego dysku nie odtworzysz systemu sam (wystarczyłby jeden dobry dysk, a drugi zostałby odtworzony przez MBWE). Taki przypadek miałem, gdy kupiłem osobno obudowę i osobno czyste dyski. Okazało się, że cały system operacyjny MBWE (tzw. NAS OS) jest nagrany na dysku, który elektronika dysku dopiero ładuje i uruchamia. Zatem z czystymi dyskami nic się nie wydarzy – nie uruchomisz MBWE wcale. Jeśli natomiast Twój MBWE przestał się uruchamiać (włączony dysk tylko mruga diodami i nie widać go w sieci), to jedną z możliwości jest, że została uszkodzona partycja botująca system lub cała struktura dysku się rozsypała (logicznie lub fizycznie). WD w takim przypadku każe wysłać całość z dyskami do nich i odsyła z powrotem uruchomiony już MBWE, ale tylko pod warunkiem, że spełniasz wymagania określone w gwarancji (patrz zasady na support.wdc.com).

Na takie podejście nie mogłem się zgodzić i zrobiłem swoje skrypty do instalowania systemu na czystych dyskach, które tu udostępniam, które także mogą posłużyć po prostu do odtworzenia stanu fabrycznego MBWE.

Moje rozwiązanie działa dla:

 • WD My Book World Edition (White Light) (białe światełko) – 1 dyskowy
 • WD My Book World Edition II (White Light) (białe światełko) – 2 dyskowa macierz RAID
 • Dysków dowolnej wielkości (zostaną one skonfigurowane automatycznie do maksymalnej dostępnej pojemności), ale tylko WD Caviar Green (ale nie ze wszystkimi modelami, o czym poniżej) – z dyskami innych firm definitywnie nie będzie działać! Teoretycznie istnieje możliwość włożenia dysku innej firmy – wymaga to jednak przerobienia samego firmware’u i czasem dodatkowych czynności konfiguracyjnych (patrz na mybookworld.wikidot.com) oraz istnieje ryzyko przegrzania się MBWE i jego uszkodzenia, ponieważ dyski WD Caviar Green mają niższy pobór mocy niż zwykłe dyski i przez to mniej się grzeją. Ponadto, przy najbliższej aktualizacji firmware’u trzeba będzie ją przeprowadzić ręcznie po uprzedniej modyfikacji, jak wyżej. Dlatego nie polecam używania innych dysków, tym bardziej, że nie ma znaczącej różnicy w cenie.
 • Według Western Digital MBWE obsługuje dyski z oznaczeniem EADS, EAVS, EACS (SATA II 3Gb/s), ale nie obsługuje dysków WD Caviar Green tzw. Advanced Format Drive (dostałem takie info mejlowe na supporcie), jak np. z oznaczeniem WD20EARS czy WD30EZRX, choć takie właśnie z dotychczasowych doświadczeń użytkowników działają. Jednakże dyski oznaczone EARX mogą już nie działać z MBWE (jak mówi support WD oraz użytkownicy donoszą zarówno problemy jak i sukcesy z EARX). Nie wiem dokładnie czym to może być spowodowane, ale główne różnice to:
  • Geometria dysku: EARS raportuje sector o wielkości 512 bajtów, natomiast EARX raportuje sektor o wielkości 4096 bajtów (tutaj jest dowód) – firmware MBWE operuje na wielkości sektora 512 bajtów.
  • Prędkość i/lub konstrukcja interfejsu: EARS ma SATA 3Gb/s, natomiast EARX ma SATA 6Gb/s, co teoretycznie nie powinno być problemem, gdyż SATA 6Gb/s jest kompatybilna w dół. Jednakże według Western Digital interfejs SATA 3Gb/s MBWE jest konstrukcyjnie starym interfejsem i może być już niekompatybilny z nowymi dyskami SATA 6Gb/s.

  PAMIĘTAJ! Jeśli kupujesz nowe dyski do MBWE II, to kup oba dyski tego samego typu i z tej samej partii (tj. kup oba jednocześnie u tego samego sprzedawcy). Macierze RAID najlepiej pracują na „identycznych” dyskach.

Info dodatkowe:

 • Jeśli masz MBWE II wystarczy przygotować tylko jeden dysk. Drugi (czysty) zostanie już sam przygotowany przez MBWE, po jego uruchomieniu.
 • Dysk jest początkowo sformatowany pod RAID 1 (mirror). Później można to oczywiście zmienić przez interfejs www MBWE na RAID 0 (stripe, tj. jeden duży dysk) lub JBOT (2 niezależne dyski).
 • Jest jeden i ten sam firmware dla MBWE I i MBWE II.
 • Operacja może zająć maksymalnie do 1 minuty, jeśli mamy już pobrany firmware.

UWAGA !!!

To rozwiązanie SKASUJE CAŁĄ ZAWARTOŚĆ DYSKU, jeśli zostanie podłączony już obecnie używany dysk!!!

Jeśli chcesz odzyskać dane z dysków, które przestały pracować z MBWE lub je naprawić skontaktuj się z WD emailem na wdc.custhelp.com lub szukaj rozwiązania na mybookworld.wikidot.com. Możesz też uruchomić Ubuntu z płyty CD i zrobić kopię swoich danych na inny dysk przed operacją, aby po jej zakończeniu przenieść je już normalnie do „nowego” MBWE.

Rozwiązanie skrócone

Dla tych, co mają obycie z linuxem i shellem:

 1. Uruchom jakąś wersję linuxa (najlepiej najnowsze Ubuntu) – skrypty testowałem z Ubuntu 12.04.3 LTS (polecam tę, ponieważ innych wersji lub dystrybucji linuxa nie testowałem – musi posiadać narzędzia mdadm i parted).
 2. Wypakuj archiwum mbwe.tar.gz na Desktop do folderu mbwe.
 3. Podłącz swój dysk np. po USB.
 4. Wyedytuj plik mbwe-config.sh i wpisz dane swojego dysku zgodnie z komentarzami.
 5. Uruchom w Terminalu skrypt mbwe-install.sh jako root:
  cd Desktop/mbwe
  sudo bash ./mbwe-install.sh
 6. Postępuj zgodnie z komunikatami w Terminalu. Wymaga on Twojej interakcji w kilku miejscach.
 7. Po zakończeniu odłącz bezpiecznie dysk USB i przełóż do MBWE odłączonego od sieci elektrycznej.
 8. Uruchom MBWE i odczekaj 3 minuty, po czym przejdź przez procedurę pierwszej konfiguracji (zaloguj się na admin/admin).

Dalej, jeśli masz MBWE II:

 1. Wyłącz MBWE przytrzymując 3 sekundy Power i po ucichnięciu odłącz od sieci elektrycznej, a następnie włóż drugi dysk (raczej powinien być pusty).
 2. Uruchom MBWE i gotowe.

Rozwiązanie szczegółowe

Potrzebne jest:

 • Płyta CDR lub CDRW, na której wypal obraz iso Ubuntu 12.04.3 LTS lub wyższej. Instrukcje jak to zrobić znajdziesz na stronie Download Ubuntu.
 • Przejściówka SATA/USB do podłączenia dysku do komputera po USB.
 • Dostęp do Internetu – najlepiej po kablu, bo korzystanie w Ubuntu z WiFi wymaga zazwyczaj zainstalowania sterowników, których może nie być na płycie CDRW.
 • PenDrive, na którym zapisz archiwum mbwe.tar.gz
 • Firmware, czyli system operacyjny MBWE, który najlepiej ściągnij teraz i nagraj na PenDrive pod nazwą fw.img, choć nie jest to konieczne, bo może on być też automatycznie ściągnięty przez skrypt. Testowałem osobiście tylko z wersją firmware wdhxnc-01.02.06_010411.img z 2011-02-16, będącą bieżącą na czas 2011-04-20. Można go ściągnąć manualnie zamiast aktualnego (linki poniżej), a dopiero później zaktualizować fw przez interfejs już uruchomionego dysku. Jednakże jest informacja zwrotna od użytkowników, że następny firmware (ver. 01.02.12), aktualny na dzień 2011-10-19 również instaluje się poprawnie. Zatem do tego czasu skrypty są autonomiczne – zobaczymy w przyszłości. Linki do manualnego pobrania fw:

Praca z Ubuntu CD:

 1. Zabotuj komputer z płyty CD z Ubuntu.
 2. Po chwili wyświetli się okno, w którym wybierz Try Ubuntu.
 3. Po uruchomieniu się systemu włóż PenDrive i otwórz go (okno otwiera się automatycznie).
 4. Przeciągnij (skopiuj) plik mbwe.tar.gz z PenDrive na Desktop (pulpit) i rozpakuj go klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu Extract Here. Archiwum powinno rozpakować się do katalogu mbwe. Jeśli ściągnąłeś wcześniej firmware, to skopiuj go też do katalogu Desktop/mbwe i zmień nazwę na fw.img.
 5. Podłącz dysk przez adapter USB.
 6. Wejdź w Disk Utility (na górnym pasku wybierz menu System > Administration > Disk Utility) i spisz oznaczenie dysku, np. sdc.
 7. Wejdź do folderu mbwe i otwórz plik mbwe-config.sh. Otworzy się domyślnie w edytorze tekstu gedit. Jeśli trzeba zmień w pozycji DISK_LABEL=sdc swoje oznaczenie dysku (tutaj to sdc), odczytane w kroku 6 z Disk Utility. Analogicznie wpisz też MBWE_SERIAL, odczytując numer seryjny ze spodu obudowy, MAC_ADDRS oraz MBWE_MODEL (=WDH1NC dla MBWE z jednym dyskiem lub =WDH2NCE dla MBWE II). Zapisz plik (CTRL+S) i zamknij edytor gedit.
 8. Podłącz się do Internetu po kablu.
 9. OPCJONALNIE: Jeśli chcesz to zrobić po WiFi kliknij na ikonę WiFi na górnym pasku i wybierz swoją sieć. System jeszcze zapyta o keyring – nie musisz nic wpisywać – po prostu kliknij OK. Jeśli WiFi nie działa trzeba zainstalować sterowniki… Kliknij ikonę urządzeń obok ikony WiFi na górnym pasku i wybierz Install Drivers. W oknie wybierz swoją kartę sieciową i kliknij Activate. Po zainstalowaniu wejdź ponownie w menu WiFi i podłącz się do sieci. W przypadku dalszych problemów podłącz się po prostu po kablu (to na pewno działa).
 10. Uruchom Terminal naciskając CTRL+ALT+T (lub z menu Applications > Accessories > Terminal).
 11. W Terminalu wpisz:
  cd Desktop/mbwe [naciśnij ENTER]
  sudo bash ./mbwe-install.sh [naciśnij ENTER]
 12. Przeczytaj tekst na ekranie Terminala i sprawdź jeszcze raz czy oznaczenie Twojego dysku zgadza się z tym w aplikacji Disk Utility, typ dysku i numer seryjny. Jeśli tak – wpisz yes i naciśnij ENTER.
  Jeśli nie – to znaczy, że pominąłeś krok 7 edycji pliku mbwe-config.sh – naciśnij tylko ENTER (wyświetli się Disk Utility i edytor konfiguracji), wykonaj czynności z kroku 7 i wróć do kroku 10.
 13. Czekaj na komunikat wysunięcia dysku w Terminalu. Jak się wyświetli wciśnij ENTER. Otworzy się wtedy Disk Utility. Odnajdź w nim swój dysk i naciśnij przycisk Safe Removal. Jak dysk zniknie z listy – możesz go bezpiecznie odłączyć od komputera.
 14. Zamknij system Ubuntu na pasku w prawym górnym rogu ekranu lub wpisując w Terminalu komendę poweroff i naciśnij ENTER.

Praca z MBWE:

 1. Odłącz MBWE od sieci elektrycznej.
 2. Włóż dysk z zainstalowanym firmwarem do lewej komory i podłącz go do sieci elektrycznej. Jeśli masz MBWE II nie wkładaj jeszcze drugiego dysku.
 3. Teraz bądź cierpliwy i poczekaj ok. 3 minuty, aż MBWE się uruchomi. W trakcie uruchamiania będzie mrugać diodami na różne sposoby (tak jak to jest opisane w instrukcji użytkownika). W międzyczasie wejdź w otoczenie sieciowe (sieć) pod Eksploratorem Windows i oczekuj, aż pojawi się tam ikona MyBookWorld (pod Windows 7 sekcja Magazyn)
 4. Kliknij w ikonę MyBookWorld 2 razy (system w międzyczasie zacznie instalowanie sterowników, jeśli jeszcze ich nie było) i otworzy się okno przeglądarki, w którym zaloguj się (Administrator Name: admin oraz Password: admin).
 5. Dalej już zgodnie ze wskazówkami na ekranie – powitanie, ustawienie czasu, zmiana hasła, tryb sieci, podsumowanie i reboot.
 6. Po ponownym zalogowaniu na admin z utworzonym wcześniej hasłem zobaczysz swój nowy dysk.
 7. Gotowe.

Dalej, jeśli masz MBWE II:

 1. Wyłącz MBWE przytrzymując Power przez 3 sekundy, a jak już się wyłączy – odłącz go od zasilania.
 2. Włóż drugi czysty dysk WD Caviar Green, podłącz ponownie MBWE do zasilania i uruchom.
 3. Zobaczysz teraz już 2 dyski i opcje RAID.
 4. Gotowe.

Komentarz

Jeśli udało Ci się przywrócić dysk do życia lub były z tym problemy, zostaw w komentarzu wiadomość, dodając:

 • Jaka wersja dysku?: MBWE I czy MBWE II.
 • Jaki dysk twardy?: WD Caviar Green WD20EARS czy inny.
 • Na jakim systemie wykonano operację?: Ubuntu 10.10 Live CD, czy innej wersji lub innej dystrybucji linuxa.
 • Jaki firmware?: czy automatycznie przez skrypt lub ver. 01.02.06, etc.

Dyskusja 99 komentarzy

 1. Witaj,
  dzis sprawdzałem możliwość uruchomienia dysków WD20EZRX (green) oraz WD20EFRX (red) w MBWE I oba typy dysków bez najmniejszego problemu działają niestety z dyskiem WD20EFRX pod sporym obciążeniem jest problem temperaturowy natomiast z dyskiem WD20EZRX jest problem ze względu na geometrię dysku – (zmiana ustawień zworek niewiele pomaga) natomiast opracowałem rozwiązanie – wydaje się działać bez najmniejszego problemu zawieszanie się MBWE w czasie kopiowania ustąpiło całkowicie – problemem było duże obciązenie procesora przez sambe i operacje dyskowe rozwiązaniem jest zmiana priorytetu deamona samby poprzez zmiane w linii 28 pliku /etc/init.d/S90smbd z -20 na 10 lub 0
  było:
  nice -n -20 /usr/sbin/smbd -D
  po zmianie:
  nice -n 10 /usr/sbin/smbd -D
  działa bez najmniejszego problemu.
  MBWE służy mi jako domowy serwer DLNA – owszem zmiana priorytetu zaowocowała tym że prędkość zapisu danych spadła z 17Mb/s do 15Mb/s ale to uważam nie jest aż taką niedogodnością aby urządzenie traktować jako niepełnosprawne działa stabilnie nie zawiesza się nie powoduje problemów przy odtwarzaniu materiałów w jakości full HD szybkość odczytu jest wyższa niż zapisu i zdecydowanie mniej obciąża procesor.
  Bardzo proszę o opinie na temat mojego rozwiązania.

  • Ja zamontowałem sobie w MBWE II wentylator wertykalny pomiędzy dyskami z termistorem, który włączał się powyżej temp. 40 st. i nie miałem problemów z wieszaniem się. Jeżeli Twoje rozwiązanie działa dobrze, to OK i dzięki za info.

   • Na wstępie dziękuje za odpowiedz, Twoje rozwiązanie natchnęło mnie na inny sposób myślenia i słusznie. Na procesorze zamontowałem radiator zdjęty ze starej płyty głównej zamocowany za pomocą termopada i kawałka drutu przylutowanego do masy problem rozwiązany całkowicie software oryginalny (testowałem około 40 minut – poprzednio zawieszał się po max 10 minutach) czyli problemem jest nie interfejs starego typu a niewydolny termicznie procesor – stąd różne opinie użytkowników co do typów dysków pracujących w MBWE. Podsumowując montaż wentylatora do chłodzenia elektroniki odpada (w wersji jedno dyskowej z powodu puszki ekranującej) jedynym wyjściem jest odprowadzenie ciepła z samego procesora (pirometr pokazuje temperaturę około 60 stopni i przy takiej się już zawiesza) z radiatorem nie przekracza 50 mimo zamknięcia całości w ekranie.

   • Witaj,
    Mam oryginalny MBWE II i oryginalne dyski do niego. Nie będę się rozpisywał ale sformatowałem oryginalne dyski w innym NAS i tam je używałem. Teraz po przełożeniu do MBWE II górna dioda miga a dolna stale się pali. Czy ten przypadek, który tutaj opisujesz też dotyczy takiej sytuacji jak moja???
    Czy mogę zastosować to rozwiązanie, które opisujesz aby naprawić MBWE II???

 2. Jaka wersja dysku?: MBWE I
  Jaki dysk twardy?: WD Red WD20EFRX 2TB
  Na jakim systemie wykonano operację?: Mint 17 32bit
  Jaki firmware?: automatycznie przez skrypt
  Wszystko działa dwa razy więcej miejsca, jedynie przy instalacji MBWE-Extras zatrzymuje się przy 30 % i dalej nie idzie. Extras nie miałem wcześniej wiec nie wiem gdzie jest problem

 3. Bartłomiej Sawicki

  Cześć,

  A czy ktoś próbował z dyskami EURX, z tego co czytam to są też greeny i według tego testu mają mniejszy pobór prądu niż EZRX czy REDy tylko nie wiem czy to się przekłada na niższą temperaturę:
  http://www.storagereview.com/western_digital_red_nas_hard_drive_review_wd30efrx

  • Jak masz te dyski to spróbuj – nie masz nic do stracenia. Jeśli zastanawiasz się nad ich zakupem, to nie znam ich kompatybilności.

   • Bartłomiej Sawicki

    Problem w tym że nie mam a chcę coś kupić, a obecnie są tylko Ezrx w sprzedaży i te. Co do ezrx było że przegrzewają procesor poza tym mam wersję b3d i sie ich boję. Te eurx mają niby mniejsze zużycie prądu ale porównania temperatury pracy nie znalazłem jeszcze.

    • Mam EZRXy i działają bez problemu (w MBWE I, jak i w MBWE II). Zawsze też możesz założyć radiator na procesor MBWE.

     • Bartłomiej Sawicki

      Ale działają z tym hackiem na obniżenie priorytetu dla smbd czy z radiatorem. Jak się dostać do tego procesora?

     • Ja nie mam ani hacka ani radiatorów i działają, ale też nie wykorzystuję tych dysków jakoś nadmiernie, tylko jako backup, więc 99% czasu w miesiącu są w hibernacji. Dlatego uruchomiłbym z tymi dyskami, a jak będą problemy to po prostu przyklejasz radiatorek na chipie CPU na płycie głównej MBWE (kupisz takie razem z pastą termiczną w pierwszym lepszym sklepie elektronicznym lub na alledrogo).

 4. Mój WD (MDL WD20000H1NC-00) zaczął zgłaszać komunikaty ” failed SMART test”. NAS Ciągle dzała, ale boję się że zaraz przestanie. Chcę zadziałać proaktywnie i wymienić dysk (w tym modelu jest tylko jeden). Czy sposób powyżej sprawdzi się także dla mojego modelu? A może, skoro dysk jeszcze działa, dałoby się przenieść jego obraz na nowy?

  • Nie znam tego modelu. Odtworzenie FW w tym tekście dotyczy wyłącznie MBWE. Jeżeli WD nie podaje procedury wymiany dysku w swoim supporcie, to masz jedyne wyjście – zrobić już teraz kopię danych na innym dysku. Przy okazji polecam NASy Synology – jak dla mnie są znacznie lepsze od WD.

   • Dzięki.
    To jest My Book World Edition (white light) tylko wersja jednodyskowa 2GB. Kopię oczywiście już zrobiłem , teraz chodzi mi tylko o to żeby jakoś wykożystać „skorupę” .
    Synology już od jakiegoś czasu mam w planach.

 5. Bartłomiej Sawicki

  Witam,

  Udało mi się bez żadnych kombinacji wstawić do mojego white light dwa dyski WD40EFRX. Działają już od 4 dni i nie widzę żadnych problemów ale nie szalałem z ich obciążaniem.
  Nie stosowałem wymienionej tu procedury jako że nie miałem kabla aby podpiąć dysk do laptopa ale chyba wszyło mi to na dobre bo nie straciłem żadnych ustawień.
  Procedura według której działałem (nie wiem czy ktoś już ją tu opisywał):
  -zamieniłem jeden ze starych 1TB dysków na nowy i po odpaleniu gdy się potworzyły wszystkie partycje poczekałem na synchronizacje ok 4h (partycja pod raid dla md2 czyli pod dane utworzyła się większa ale raid nadal widzi mniejszą)
  status synchronizacji można sprawdzać po połączeniu po ssh za pomocą polecenia
  cat /proc/mdstat
  rozmiar partycji/dysków
  cat /proc/partitions
  -gdy się skończył synchronizować wymieniłem drugi stary dysk i znów po starcie czekamy aż się zsynchronizują, system nadal widzi mniejszy rozmiar mimo że partycje na obu dyskach są duże.
  -następnie gdy już mamy wszystko zsynchronizowane powiększamy raid do rozmiaru partycji
  mdadm –grow /dev/md2 –size max
  i czekamy aż się zsynchronizuje dodane miejsce czyli w moim przypadku było to niecałe 3TB co zajęło ok 13h.
  -po skończonej synchronizacji powiększamy fs:
  xfs_growfs /dev/md2
  trwa to chwile i mamy cały dysk dostępny

Wypowiedz się