Nowe dyski do WD My Book World Edition White Light

For english version go here.

Problem

Kupiłem nowe dyski do WD My Book World Edition II White Light i po ich włożeniu nic nie działa, mruga tylko górna dioda i nie widać go w sieci! Podobna sytuacja jest z wersją WD My Book World Edition I White Light lub dyskiem, który działał, ale przestał uruchamiać się.

 • Jak uruchomić dysk sieciowy WD My Book World Edition White Light (MBWE) po włożeniu nowych, czystych dysków lub dysk, który przestał działać?
 • Jakie dyski kupić do WD My Book World Edition White Light, gdybym chiał wymienić na nowe, większe (3TB lub 2x3TB) i jak je wymienić?
 • Jak przywrócić WD My Book World Edition White Light do stanu fabrycznego (np. wyczyścić zawartość celem sprzedaży)?

Wstęp

Dlaczego My Book World Edition nie działa z nowym dyskiem lub przestał działać?

Jeśli Twój MBWE przestał nagle działać, najpierw rozpoznaj sytuację po stanie lampek LEDs, odczytując go w My Book World Edition User Manual na stronie 10 (LED Indicators). Może nic poważnego się nie wydarzyło, a tylko niecodzienna sytuacja.

Jak się okazuje, Western Digital (WD) nie przewidział (przynajmniej nie w sposób obsługiwany przez użytkownika) uruchomienia z całkowicie nowymi/czystymi dyskami dysku sieciowego WD My Book World Edition I i WD My Book World Edition II (w skrócie będę używał MBWE). W przypadku MBWE II jeśli nie masz poprzedniego, działającego dysku nie odtworzysz systemu sam (wystarczyłby jeden dobry dysk, a drugi zostałby odtworzony przez MBWE). Taki przypadek miałem, gdy kupiłem osobno obudowę i osobno czyste dyski. Okazało się, że cały system operacyjny MBWE (tzw. NAS OS) jest nagrany na dysku, który elektronika dysku dopiero ładuje i uruchamia. Zatem z czystymi dyskami nic się nie wydarzy – nie uruchomisz MBWE wcale. Jeśli natomiast Twój MBWE przestał się uruchamiać (włączony dysk tylko mruga diodami i nie widać go w sieci), to jedną z możliwości jest, że została uszkodzona partycja botująca system lub cała struktura dysku się rozsypała (logicznie lub fizycznie). WD w takim przypadku każe wysłać całość z dyskami do nich i odsyła z powrotem uruchomiony już MBWE, ale tylko pod warunkiem, że spełniasz wymagania określone w gwarancji (patrz zasady na support.wdc.com).

Na takie podejście nie mogłem się zgodzić i zrobiłem swoje skrypty do instalowania systemu na czystych dyskach, które tu udostępniam, które także mogą posłużyć po prostu do odtworzenia stanu fabrycznego MBWE.

Moje rozwiązanie działa dla:

 • WD My Book World Edition (White Light) (białe światełko) – 1 dyskowy
 • WD My Book World Edition II (White Light) (białe światełko) – 2 dyskowa macierz RAID
 • Dysków dowolnej wielkości (zostaną one skonfigurowane automatycznie do maksymalnej dostępnej pojemności), ale tylko WD Caviar Green (ale nie ze wszystkimi modelami, o czym poniżej) – z dyskami innych firm definitywnie nie będzie działać! Teoretycznie istnieje możliwość włożenia dysku innej firmy – wymaga to jednak przerobienia samego firmware’u i czasem dodatkowych czynności konfiguracyjnych (patrz na mybookworld.wikidot.com) oraz istnieje ryzyko przegrzania się MBWE i jego uszkodzenia, ponieważ dyski WD Caviar Green mają niższy pobór mocy niż zwykłe dyski i przez to mniej się grzeją. Ponadto, przy najbliższej aktualizacji firmware’u trzeba będzie ją przeprowadzić ręcznie po uprzedniej modyfikacji, jak wyżej. Dlatego nie polecam używania innych dysków, tym bardziej, że nie ma znaczącej różnicy w cenie.
 • Według Western Digital MBWE obsługuje dyski z oznaczeniem EADS, EAVS, EACS (SATA II 3Gb/s), ale nie obsługuje dysków WD Caviar Green tzw. Advanced Format Drive (dostałem takie info mejlowe na supporcie), jak np. z oznaczeniem WD20EARS czy WD30EZRX, choć takie właśnie z dotychczasowych doświadczeń użytkowników działają. Jednakże dyski oznaczone EARX mogą już nie działać z MBWE (jak mówi support WD oraz użytkownicy donoszą zarówno problemy jak i sukcesy z EARX). Nie wiem dokładnie czym to może być spowodowane, ale główne różnice to:
  • Geometria dysku: EARS raportuje sector o wielkości 512 bajtów, natomiast EARX raportuje sektor o wielkości 4096 bajtów (tutaj jest dowód) – firmware MBWE operuje na wielkości sektora 512 bajtów.
  • Prędkość i/lub konstrukcja interfejsu: EARS ma SATA 3Gb/s, natomiast EARX ma SATA 6Gb/s, co teoretycznie nie powinno być problemem, gdyż SATA 6Gb/s jest kompatybilna w dół. Jednakże według Western Digital interfejs SATA 3Gb/s MBWE jest konstrukcyjnie starym interfejsem i może być już niekompatybilny z nowymi dyskami SATA 6Gb/s.

  PAMIĘTAJ! Jeśli kupujesz nowe dyski do MBWE II, to kup oba dyski tego samego typu i z tej samej partii (tj. kup oba jednocześnie u tego samego sprzedawcy). Macierze RAID najlepiej pracują na „identycznych” dyskach.

Info dodatkowe:

 • Jeśli masz MBWE II wystarczy przygotować tylko jeden dysk. Drugi (czysty) zostanie już sam przygotowany przez MBWE, po jego uruchomieniu.
 • Dysk jest początkowo sformatowany pod RAID 1 (mirror). Później można to oczywiście zmienić przez interfejs www MBWE na RAID 0 (stripe, tj. jeden duży dysk) lub JBOT (2 niezależne dyski).
 • Jest jeden i ten sam firmware dla MBWE I i MBWE II.
 • Operacja może zająć maksymalnie do 1 minuty, jeśli mamy już pobrany firmware.

UWAGA !!!

To rozwiązanie SKASUJE CAŁĄ ZAWARTOŚĆ DYSKU, jeśli zostanie podłączony już obecnie używany dysk!!!

Jeśli chcesz odzyskać dane z dysków, które przestały pracować z MBWE lub je naprawić skontaktuj się z WD emailem na wdc.custhelp.com lub szukaj rozwiązania na mybookworld.wikidot.com. Możesz też uruchomić Ubuntu z płyty CD i zrobić kopię swoich danych na inny dysk przed operacją, aby po jej zakończeniu przenieść je już normalnie do „nowego” MBWE.

Rozwiązanie skrócone

Dla tych, co mają obycie z linuxem i shellem:

 1. Uruchom jakąś wersję linuxa (najlepiej najnowsze Ubuntu) – skrypty testowałem z Ubuntu 12.04.3 LTS (polecam tę, ponieważ innych wersji lub dystrybucji linuxa nie testowałem – musi posiadać narzędzia mdadm i parted).
 2. Wypakuj archiwum mbwe.tar.gz na Desktop do folderu mbwe.
 3. Podłącz swój dysk np. po USB.
 4. Wyedytuj plik mbwe-config.sh i wpisz dane swojego dysku zgodnie z komentarzami.
 5. Uruchom w Terminalu skrypt mbwe-install.sh jako root:
  cd Desktop/mbwe
  sudo bash ./mbwe-install.sh
 6. Postępuj zgodnie z komunikatami w Terminalu. Wymaga on Twojej interakcji w kilku miejscach.
 7. Po zakończeniu odłącz bezpiecznie dysk USB i przełóż do MBWE odłączonego od sieci elektrycznej.
 8. Uruchom MBWE i odczekaj 3 minuty, po czym przejdź przez procedurę pierwszej konfiguracji (zaloguj się na admin/admin).

Dalej, jeśli masz MBWE II:

 1. Wyłącz MBWE przytrzymując 3 sekundy Power i po ucichnięciu odłącz od sieci elektrycznej, a następnie włóż drugi dysk (raczej powinien być pusty).
 2. Uruchom MBWE i gotowe.

Rozwiązanie szczegółowe

Potrzebne jest:

 • Płyta CDR lub CDRW, na której wypal obraz iso Ubuntu 12.04.3 LTS lub wyższej. Instrukcje jak to zrobić znajdziesz na stronie Download Ubuntu.
 • Przejściówka SATA/USB do podłączenia dysku do komputera po USB.
 • Dostęp do Internetu – najlepiej po kablu, bo korzystanie w Ubuntu z WiFi wymaga zazwyczaj zainstalowania sterowników, których może nie być na płycie CDRW.
 • PenDrive, na którym zapisz archiwum mbwe.tar.gz
 • Firmware, czyli system operacyjny MBWE, który najlepiej ściągnij teraz i nagraj na PenDrive pod nazwą fw.img, choć nie jest to konieczne, bo może on być też automatycznie ściągnięty przez skrypt. Testowałem osobiście tylko z wersją firmware wdhxnc-01.02.06_010411.img z 2011-02-16, będącą bieżącą na czas 2011-04-20. Można go ściągnąć manualnie zamiast aktualnego (linki poniżej), a dopiero później zaktualizować fw przez interfejs już uruchomionego dysku. Jednakże jest informacja zwrotna od użytkowników, że następny firmware (ver. 01.02.12), aktualny na dzień 2011-10-19 również instaluje się poprawnie. Zatem do tego czasu skrypty są autonomiczne – zobaczymy w przyszłości. Linki do manualnego pobrania fw:

Praca z Ubuntu CD:

 1. Zabotuj komputer z płyty CD z Ubuntu.
 2. Po chwili wyświetli się okno, w którym wybierz Try Ubuntu.
 3. Po uruchomieniu się systemu włóż PenDrive i otwórz go (okno otwiera się automatycznie).
 4. Przeciągnij (skopiuj) plik mbwe.tar.gz z PenDrive na Desktop (pulpit) i rozpakuj go klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu Extract Here. Archiwum powinno rozpakować się do katalogu mbwe. Jeśli ściągnąłeś wcześniej firmware, to skopiuj go też do katalogu Desktop/mbwe i zmień nazwę na fw.img.
 5. Podłącz dysk przez adapter USB.
 6. Wejdź w Disk Utility (na górnym pasku wybierz menu System > Administration > Disk Utility) i spisz oznaczenie dysku, np. sdc.
 7. Wejdź do folderu mbwe i otwórz plik mbwe-config.sh. Otworzy się domyślnie w edytorze tekstu gedit. Jeśli trzeba zmień w pozycji DISK_LABEL=sdc swoje oznaczenie dysku (tutaj to sdc), odczytane w kroku 6 z Disk Utility. Analogicznie wpisz też MBWE_SERIAL, odczytując numer seryjny ze spodu obudowy, MAC_ADDRS oraz MBWE_MODEL (=WDH1NC dla MBWE z jednym dyskiem lub =WDH2NCE dla MBWE II). Zapisz plik (CTRL+S) i zamknij edytor gedit.
 8. Podłącz się do Internetu po kablu.
 9. OPCJONALNIE: Jeśli chcesz to zrobić po WiFi kliknij na ikonę WiFi na górnym pasku i wybierz swoją sieć. System jeszcze zapyta o keyring – nie musisz nic wpisywać – po prostu kliknij OK. Jeśli WiFi nie działa trzeba zainstalować sterowniki… Kliknij ikonę urządzeń obok ikony WiFi na górnym pasku i wybierz Install Drivers. W oknie wybierz swoją kartę sieciową i kliknij Activate. Po zainstalowaniu wejdź ponownie w menu WiFi i podłącz się do sieci. W przypadku dalszych problemów podłącz się po prostu po kablu (to na pewno działa).
 10. Uruchom Terminal naciskając CTRL+ALT+T (lub z menu Applications > Accessories > Terminal).
 11. W Terminalu wpisz:
  cd Desktop/mbwe [naciśnij ENTER]
  sudo bash ./mbwe-install.sh [naciśnij ENTER]
 12. Przeczytaj tekst na ekranie Terminala i sprawdź jeszcze raz czy oznaczenie Twojego dysku zgadza się z tym w aplikacji Disk Utility, typ dysku i numer seryjny. Jeśli tak – wpisz yes i naciśnij ENTER.
  Jeśli nie – to znaczy, że pominąłeś krok 7 edycji pliku mbwe-config.sh – naciśnij tylko ENTER (wyświetli się Disk Utility i edytor konfiguracji), wykonaj czynności z kroku 7 i wróć do kroku 10.
 13. Czekaj na komunikat wysunięcia dysku w Terminalu. Jak się wyświetli wciśnij ENTER. Otworzy się wtedy Disk Utility. Odnajdź w nim swój dysk i naciśnij przycisk Safe Removal. Jak dysk zniknie z listy – możesz go bezpiecznie odłączyć od komputera.
 14. Zamknij system Ubuntu na pasku w prawym górnym rogu ekranu lub wpisując w Terminalu komendę poweroff i naciśnij ENTER.

Praca z MBWE:

 1. Odłącz MBWE od sieci elektrycznej.
 2. Włóż dysk z zainstalowanym firmwarem do lewej komory i podłącz go do sieci elektrycznej. Jeśli masz MBWE II nie wkładaj jeszcze drugiego dysku.
 3. Teraz bądź cierpliwy i poczekaj ok. 3 minuty, aż MBWE się uruchomi. W trakcie uruchamiania będzie mrugać diodami na różne sposoby (tak jak to jest opisane w instrukcji użytkownika). W międzyczasie wejdź w otoczenie sieciowe (sieć) pod Eksploratorem Windows i oczekuj, aż pojawi się tam ikona MyBookWorld (pod Windows 7 sekcja Magazyn)
 4. Kliknij w ikonę MyBookWorld 2 razy (system w międzyczasie zacznie instalowanie sterowników, jeśli jeszcze ich nie było) i otworzy się okno przeglądarki, w którym zaloguj się (Administrator Name: admin oraz Password: admin).
 5. Dalej już zgodnie ze wskazówkami na ekranie – powitanie, ustawienie czasu, zmiana hasła, tryb sieci, podsumowanie i reboot.
 6. Po ponownym zalogowaniu na admin z utworzonym wcześniej hasłem zobaczysz swój nowy dysk.
 7. Gotowe.

Dalej, jeśli masz MBWE II:

 1. Wyłącz MBWE przytrzymując Power przez 3 sekundy, a jak już się wyłączy – odłącz go od zasilania.
 2. Włóż drugi czysty dysk WD Caviar Green, podłącz ponownie MBWE do zasilania i uruchom.
 3. Zobaczysz teraz już 2 dyski i opcje RAID.
 4. Gotowe.

Komentarz

Jeśli udało Ci się przywrócić dysk do życia lub były z tym problemy, zostaw w komentarzu wiadomość, dodając:

 • Jaka wersja dysku?: MBWE I czy MBWE II.
 • Jaki dysk twardy?: WD Caviar Green WD20EARS czy inny.
 • Na jakim systemie wykonano operację?: Ubuntu 10.10 Live CD, czy innej wersji lub innej dystrybucji linuxa.
 • Jaki firmware?: czy automatycznie przez skrypt lub ver. 01.02.06, etc.

Dyskusja 102 komentarze

 1. I have 3 WD MyBook Studio external drives that I’d like to upgrade to the maximum capacity. Officially as I have read it is not possible to replace the drive into anything else but exactly the same like the original one. From what is says above MBWE is hackable – do you know anything regarding MB Studio product line?

  One P/N WD10000H1Q-00 S/N WCAU45927167
  OneHalf P/N WDBAAJ0015HSL-00 S/N WMAVU0901172
  Two P/N WDBC3G0020HAL-00 S/N WCAZAD319573

 2. Witam,

  muszę uprzedzić, że w opisanej przez Pana „materii” poruszałem się jak po sznurku – nie jestem w niej zbyt biegły – bardzo rzetelnie i przejrzyście przygotowana porada – to nie komplement:)
  1. Dysk MBWE I.
  2. Dysk twardy WD Caviar Green.
  3. System Ubuntu 12.04.3 LTS.
  4. Od razu aktualny FW 01.02.14

  Cała procedura przebiegła chyba pomyślnie – tekst z mbwe-status.log:
  —————————————–
  ##### MBWE ##### (install.sh): [START] Mon Mar 19 15:14:32 UTC 2018
  ##### MBWE ##### (install.sh): (1) Starting with params: DISK_LABEL=sdd, MBWE_MODEL=WDH1NC, MBWE_SERIAL=WCAU4A910491.
  ##### MBWE ##### (getfw.sh): Processing firmware fw.img file found in current folder.
  ##### MBWE ##### (getfw.sh): Firmware ver 01.02.14 seems to be OK and is placed in ./fw folder.
  ##### MBWE ##### (install.sh): (2) OS BOOT partition built on sdd
  ##### MBWE ##### (install.sh): (3) Filesystem built on sdd
  ##### MBWE ##### (install.sh): (4) NAS OS installed on sdd1 and sdd3
  ##### MBWE ##### (install.sh): [DONE] Mon Mar 19 15:16:01 UTC 2018

  —————————————–
  Niestety, coś jest NIE TAK i nie mam pomysłu dlaczego:
  – MBWE jest widziane w sieci,
  – nie są widoczne zasoby „download” i „public”,
  – po 1. konfiguracji dodałem MBWE do mojej grupy roboczej,
  – nadałem MBWE statyczne IP – ruter widzi MBWE,
  – MBWE odpowiada na PING 192.168.1.2 (MBWE),
  – WD Link znajduje MBWE,
  – WD Drive Utilities nie widzi MBWE ani podłączonego do rutera ani bezpośrednio do laptopa,
  – WD Discovery widzi urządzenie sieciowe MBWE, lecz przy próbie zmapowania zasobów melduje „Ścieżka sieciowa nie została odnaleziona”,
  – podobnie przy próbie mapowania dysków w pasku adresu Eksploratora Windows na 192.168.1.2 – brak dostępu do zasobu.,
  – diody raczej zachowują się normalnie – „biegają” np. podczas konfiguracji, na stałe świeci się tylko dolna dioda – dysk jest „czysty”.

  Będę wdzieczny za podpowiedź / pokierowanie gdzie może tkwić przyczyna.

  Serdecznie pozdrawiam

  Jacek

  • Opis ewentualnych problemów i rozwiązań jest w wersji angielskiej (link na początku). Jeżeli możesz się zalogować do GUI, to spróbuj tam się dowiedzieć, co MBWE mówi o tych folderach współdzielonych. Generalnie pierwsze uruchomienie po instalacji firmware’u to automatyczna konfiguracja – trochę to trwa, bo MBWE musi sam sformatować dysk (w tym skrypcie tego nie robię, bo to by trwało za dłuco), poustawiać adresację MAC i… nie wiadomo, co jeszcze tam pod maską się dzieje. Do zakończenia tych czynności, dostęp do zasobów MBWE może być ograniczony.

 3. Czy można zamiast dedykowanych dysków zastosować dysk SSD lub dysk o innej pojemności ? Mam kilka całkiem dobrych Samsungów 500GB i 128GB SSD oraz Book z padłym dyskiem 2TB. Chętnie bym to wykorzystał razem.

 4. Witam
  Ja w zasadzie dla testu chciałem ożywić nieboszczyka, natomiast zastosowałem większy dysk który miałem pod ręką …
  1. Dysk MBWE I.
  2. Dysk twardy : Toshiba X300 HDWE160 – 6TB
  3. System Ubuntu 12.04.3 LTS.
  4. Od razu aktualny
  Problemem okazała się tylko temperatura dysku. W obudowie było mu za gorąco. Ale chodziło tylko o sprawdzenie urządzenia.

  Panie Krzysztofie – dobra robota.
  Podziękowania.

Wypowiedz się