Naprawa pralki BOSH

Od 2014 roku jestem posiadaczem pralki BOSH Logixx 8 VarioPerfect (kod WAS 24463PL/45). Poniżej zamieszczam doświadczenia z jej użytkowania oraz problemy i usterki jakie napotkałem.

Usterka 1. Uszkodzona klamka drzwi.

Objawy

  • Uchwyt/rączka/klamka jest luźna.
  • Drzwi nie otwierają się.

Rozwiązanie

Usterka wystąpiła niewiele po ponad 4 latach użytkowania. Języczek w rączce (klamce), który pociąga dźwignię zamka/zaczepu drzwi ułamał się (patrz zdjęcie poniżej). Trudno nie odnieść wrażenia, że specjalnie jest to tak zrobione.

Uszkodzony zaczep uchwytu pralki BOSH.

Pierwszy problem, jaki napotkamy, to jak otworzyć drzwi z uszkodzoną klamką? Tu szczęśliwie przewidziano taką sytuację i przy wyłączonej pralce, gdy zamek jest zwolniony, należy cienkim śrubokrętem poprzez szparę pomiędzy drzwiami a klamką (lekko poniżej środkowej jej części) nacisnąć zaczep (patrz zdjęcia poniżej w celu lokalizacji dźwigni zamka) i lekko ciągnąć za ramę drzwi do siebie aż zamek puści.

Następnie po otwarciu drzwi, aby dostać się do uszkodzonej klamki, należy odkręcić zawias drzwi (2 śruby) i unosząc je lekko wyjąć całe drzwi z zawiasem z obudowy pralki (patrz zdjęcie poniżej pokazujące konstrukcję zawiasu drzwi).

Gdy ściągniemy drzwi, musimy odkręcić wszystkie śruby z ich obudowy (rozebrać całkowicie obudowę drzwi), aby dostać się do klamki.

Zamiast wymieniać klamkę na nową (cena ok. 70 PLN), która i tak konstrukcyjnie jest skazana na ponowne uszkodzenie, zdecydowałem się na inne rozwiązanie. Bez specjalnego kombinowania wkręciłem po prostu w miejsce języczka 2 samonawiercające blachowkręty o długości 1 cm, dodając pod nie podkładki tak, aby główki wkrętów naciskały na dźwignię zamka, podobnie jak to robił ułamany języczek (patrz zdjęcie poniżej). Blachowkręty należy wkręcać delikatnie i z wyczuciem, aby nie uszkodzić klamki (jest cała plastikowa).

Naprawa uchwytu klamki w pralce BOSH Logixx 8 VarioPerfect.

Montaż drzwi jest w odwrotnej kolejności niż ich demontaż.

Dyskusja

Wypowiedz się