Naprawa kuchenki elektrycznej

Usterki i rozwiązania problemów, z jakimi spotkałem się dotychczas przy eksploatacji kuchenki elektrycznej, zwanej różnie jako:

 • płyta grzewcza,
 • płyta grzejna,
 • płyty elektryczna,
 • płyta ceramiczna,
 • kuchenka polowa do zabudowy itp.

Usterka: Nie grzeje jedno lub więcej pól

Objawy

 • Nie grzeje lub nie włącza się jedno pole płyty elektrycznej/ceramicznej.
 • Nie grzeje lub nie włącza się wiele pól płyty elektrycznej/ceramicznej.
 • Tylko część pola grzeje się.
 • Działa sterowanie polami, które nie grzeją, tj. można nastawić temperaturę, ale nic się nie dzieje.

Rozwiązanie

UWAGA !!!

Istnieje ryzyko porażenia prądem, które może prowadzić do utraty zdrowia lub śmierci. Wszelkie naprawy należy zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi lub osobie i prowadzić po całkowitym odłączeniu urządzenia od prądu.

Sprawdzenie grzałek pól grzewczych

Pola grzewcze składają się z jednej lub nawet kilku grzałek, które są kolejno załączane w zależności od ustawionej temperatury. Obwody grzałek (metalowe, falowane okręgi, widoczne na zdjęciach poniżej) sprawdzamy miernikiem uniwersalnym (omomierzem). Ich rezystancja powinna być w granicach kilkudziesięciu Ohm (pomiędzy 40 a 60 Ohm w zależności od wielkości obwodu grzałki). Jeżeli rezystancja jest nieskończona, tj. obwód grzałki jest przerwany, wtedy grzałki są do wymiany.

Oględziny modułu sterującego

Po sprawdzeniu grzałek, dokonujemy oględzin modułu sterującego, który może składać się z jednej lub 2 płytek elektronicznych: osobna do sterowania kuchenką z przyciskami (zazwyczaj czujniki optyczne przy sterowaniu dotykowym) oraz osobna do zasilania i przekaźników włączających grzałki pól. Jeżeli widać wyraźne ciemniejsze plamy na którejś płytce od przypalenia wokół jakiś elementów elektronicznych, wtedy najprawdopodobniej zostały one uszkodzone. Taki moduł podlega wtedy wymianie w całości (jeżeli jest jeszcze dostępny w serwisie) lub wymaga diagnostyki u eksperta od elektroniki. Jedną z możliwych (ale nie jedynych) przyczyn takich uszkodzeń mogą być przepięcia w sieci elektrycznej lub starzejące się kondensatory elektrolityczne w płycie zasilającej (w sekcji zasilacza).

Wyeksploatowane kondensatory (już nawet kilkuletniej elektroniki) mogą być lekko napuchnięte na szczycie, mieć wycieki (plamy) u podstawy, obkurczone folie z przegrzania, ale również mogą nie wykazywać żadnych oznak optycznych. Wtedy trzeba je sprawdzić miernikiem/mostkiem RLC: czy zgadza się pojemność z opisem na kondensatorze oraz czy rezystancja ESR kondensatora zawiera się w okolicach 1 Ohma (nowy kondensator ma poniżej 1 Ohma). W niektórych obwodach elektronicznych uszkodzone kondensatory mogą prowadzić do zwarć i/lub uszkodzeń innych elementów, ale nie muszą. Czasami tylko ich wymiana może przywrócić obwód elektroniczny do sprawnego działania.

Wymiana przekaźników

Jeżeli po sprawdzeniu grzałek i oględzinach modułu sterującego nie wykryto żadnej usterki, wtedy najprawdopodobniej wymagają wymiany przekaźniki sterujące grzaniem niedziałających pól. Zidentyfikować je można podążając przewodami od grzałek do płyty zasilającej z przekaźnikami (przewody te są podłączone przez zaciski na płytce a potem obwodem drukowanym bezpośrednio pod zaciski robocze przekaźnika).

Wyeksploatowane przekaźniki zazwyczaj działają, ale mają już zdegradowane styki robocze, które mogą kontaktować bez obciążenia (tj. testowo po wylutowaniu przekaźnika), ale nie kontaktują już pod obciążeniem i nie załączają obwodu grzałek pól grzewczych. Ponieważ przekaźniki nie są drogie (kilka złotych za sztukę), należy je wymienić przynajmniej na niedziałających polach. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na oznaczenia przekaźników, które odczytujemy z obudowy (napięcie sterujące oraz dopuszczalny prąd i napięcie robocze, np.: 12VDC 10A/250VAC) i rozmiar przekaźników, aby nóżki pasowały do otworów w płytce elektronicznej.

Dyskusja

 1. Witam mam kuchnie jej kod 19390 Nr fabryczny 07 55 19 39 00 71 01 Typ kuchni EHbK2.834TtKDpRL. W niej nie widać modułu sterującego ani przekaźników. Jest zegar może w nim. Zaczęło się od braku pracy pola grzejnego o mocy 1800 VAt. Na początku wymieniłem dawkownik Energi, nie pomogło potem wymieniłem pole grzejne. Pomogło grzało aż tu przygotowaniu potrzebne było następne pole. W momencie załączenia nasta pilo wybicie bezpieczników. Tak się dzieje cały czas. Natomiast po załączeniu jednego pola obojętnie którego
  to pole grzeje. Jeszce jedno wskaźnik, który do tej pory sygnalizował świeceniem po załączeniu pola teraz świeci cały czas. Co jest grane ??

Wypowiedz się