Naprawa ekspresu do kawy Delonghi Magnifica

Problem

Po włączeniu ekspresu Delonghi Magnifica zapalają się na chwilę wszystkie lampki i gasną na stałe, a zaparzacz (dystrybutor) chwilę pracuje i cichnie (jakby się zaciął). Po tym następuje brak reakcji na jakikolwiek przycisk. Ekspres Delonghi Magnifica nie działa – zawiesił się / zaciął się. Po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu i ponownym podłączeniu jest identyczna sytuacja.

Jak naprawić i uruchomić ekspres do kawy Delonghi Magnifica ESAM 3100 SB, który zawiesił się?

Rozwiązanie

Przygotowanie:

 • Wyczyść komorę ekspresu z resztek kawy.
 • Wyjmij i oczyść zaparzacz (dystrybutor) kawy (patrz w swojej instrukcji obsługi ekspresu jak to zrobić).

Kroki:

 1. Wykonaj procedurę RESET (patrz instrukcja poniżej).
 2. Włącz ekspres do kontaktu. Po zgaśnieciu wszystkich lampek wciśnij Włącznik (przycisk 1 według oznaczeń poniżej). Ekspres powinien się teraz uruchomić. Jeśli to nie nastąpiło, wykonaj dalsze kroki.
 3. Wykonaj procedurę TEST (patrz instrukcja poniżej). Przetestuj wszystkie pozycje (zaparzacz góra/dół, młynek, regulator ilości kawy, regulator mocy kawy, pompy wody).
 4. Wykonaj ponownie kroki 1 i 2.

W moim przypadku wykonałem kroki 1+2+3+1+2 i ekspres uruchomił się, ale w Twoim przypadku może być to zaraz po 1+2, albo dłuższej sekwencji – po prostu próbuj. Zostaw komentarz dla innych, jeśli udało Ci się naprawić w ten sposób swój ekspres lub opisz swoje doświadczenia, jeśli udało Ci się to zrobić inaczej.

Jeśli to rozwiązanie nie daje rezultatów rzuć okiem na ostatni rozdział Dla majsterkowiczów.

Inne modele ekspresów Delonghi

Podejrzewam, że dla innych ekspresów Delonghi można postąpić analogicznie – to tylko kwestia kombinacji innych przycisków, o których możesz się dowiedzieć więcej na www.kaffee-welt.net.

Procedury resetowania i testowania

Oznaczenia przycisków i lampek


1. Włącznik
2. Lampka 1 filiżanki i temperatury
3. Przycisk 1 filiżanka
4. Lampka 2 filiżanek i temperatury
5. Przycisk 2 filiżanki
6. Lamka pary i temperatury
7. Przycisk pary
8. Regulator ilości kawy
9. Regulator mocy kawy
10. Przycisk odwapniania i płukania
11. Przycisk młynka do kawy
12. Lampka młynka
13. Lampka odwapniania
14. Lampka alarmowa
15. Lampka fusów
16. Lampka zbiornika wody

Jak wykonać RESET Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 1+3+5 (włącznik + 1 filiżanka + 2 filiżanki).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.

Jak wykonać TEST Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 3+7 (1 filiżanka + para).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.
 4. Jesteś w trybie TEST – do wyboru masz 4 testy opisane poniżej.
 5. Wyjście z testu po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu.
1. Test regulatorów kawy
 1. Przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 2. Kręć regulatorem 8 (ilość kawy) i powinny zapalać się lampki: 16 dla MIN, 15 dla połowy, 14 dla MAX.
 3. Jeszcze raz przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 4. Kręć regulatorem 9 (moc kawy) i powinny zapalać się lampki: 1 dla MIN, 4 dla połowy, 6 dla MAX.
2. Test młynka do kawy

Trzymaj przycisk 11 (młynek).

3. Test zaparzacza (dystrybutora) kawy
 • Trzymaj przycisk 3 (1 filiżanka) aby jechał w górę, aż się zatrzyma.
 • Trzymaj przycisk 5 (2 filiżanki) aby jechał w dół, aż się zatrzyma.

Aby zaobserwować ruch dystrybutora przy otwartych drzwiczkach (jak na filmie poniżej), należy „oszukać” eksperes, załączając mikroprzełącznik, który jest w otworze po środku na górze komory (drzwiczki wprowadzają tam swój klin). Można dokonać tego wykałaczką lub rączką małej łyżeczki. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność: nie wkładać rąk do środka komory ani innych przedmiotów – grozi uszkodzeniem rąk i/lub ekspresu!

Normalna praca zaparzacza po włączeniu i wyłączeniu ekspresu.

4. Test pompy wody

Trzymaj przycisk 7 (para) i:

 • jeśli przekręcisz pokrętło pary całkowicie w prawo – woda leci z dystrybutora pary,
 • natomiast woda leci z dystrybutora filiżanek tylko wtedy, gdy zaparzacz (dystrybutor) został umieszczony całkowicie na górze (patrz Test zaparzacza) oraz pokrętło pary jest przekręcone całkowicie w lewo.

Dla majsterkowiczów

UWAGA !!!

Poniższe działania mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń ekspresu! Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia z lutownicą i bardzo zależy ci na Twoim ulubionym ekspresie – oddaj go do autoryzowanego serwisu.

Jeżeli RESETowanie nie dało żadnych rezultatów i nadal ekspres sprawia wrażenie, że nie odpowiada na polecenia lub potrafi sam włączać jakąś funkcję, to najprawdopodobniej problem tkwi w obwodzie drukowanym panelu sterowania (płytka z przyciskami). Jeżeli gwarancja ekspresu już minęła (zazwyczaj 3 lata lub zrobionych 5000 kaw) i masz obycie z lutownicą, to możesz jeszcze rozebrać ekspres i:

1) Sprawdzić, czy któryś z przycisków czasem nie zaczyna kontaktować samodzielnie. Jeżeli np. Włącznik sam zwiera się, to są problemy z włączeniem lub wyłączeniem ekspresu albo włączeniem jakiejkolwiek innej funkcji podczas jego pracy (ekspres normalnie nie reaguje na wciśnięte 2 przyciski na raz).

2) Poprawić połączenia lutowane przycisków na obwodzie drukowanym w przednim panelu.

Zauważyłem w swoim 3 letnim ekspresie, że luty są one nieco przyrdzewiałe, choć cały obwód był polakierowany warstwą ochronną (?!). Do diagnozy problemów z obwodem przycisków naprowadził mnie symptom ciągle lejącej się wody po wejściu do trybu TEST. Po uruchomieniu TESTu nie mogłem przełączyć się na żaden inny test – wciśnięcie jakiegokolwiek przycisku tylko zatrzymywało pompę. Poprawienie połączeń wszystkich przycisków (roztopienie lutów z użyciem odrobiny kalafonii) i wymiana przycisku POWER usunęła problem.

Aby dostać się do obwodu drukowanego z przyciskami:

 1. Odłącz ekspres od sieci elektrycznej i wyciągnij zbiornik z wodą. Odczekaj ok. minuty (czas potrzebny na relaksację elektroniki – rozładowanie się kondensatorów).
 2. Odkręć 4 wkręty na krawędziach tylnej ściany ekspresu (po 2 wkręty na ścianę).
 3. Odciągnij boczne ściany do tyłu (do oporu) i delikatnie odciągnij na boki, aby nie połamać zaczepów.
 4. Z prawej strony (patrząc od tyłu) jest płytka kontrolera ekspresu, z której idzie szeroka taśma na przedni panel – odłącz ją od płytki kontrolera, delikatnie odchylając zaczep na konektorze.
 5. Odkręć 4 wkręty na obu bokach, które trzymają przedni panel (2 wkręty na bok).
 6. Przekręć pokrętło pary na pozycję OFF i ściągnij je delikatnie podważając z obu stron.
 7. Delikatnie ściągnij cały przedni panel (niewielkie zaczepy są na górze), we wnętrzu którego zobaczysz szukaną płytkę obwodu drukowanego z przyciskami (1 – Włącznik, 3 – 1 filiżanka, 5 – 2 filiżanki, 7 – Para).

Montaż oczywiście w kolejności odwrotnej 🙂 Powodzenia!

Sklepy z częściami Delonghi

Dyskusja751 komentarzy

 1. jozef sedlak

  mam problem z delongi esam3000 -wlaczam -nie zalacza sie kontrolki nie swieca ale prad jest-czy to jest usterka elektryczna czy mechanicza?pozdrawiam

  • Trudno powiedzieć bez oglądnięcia.
   Jeżeli nie świecą diody i nie działają przyciski, to najlżejsze uszkodzenie jakie mogło się wydarzyć, to bezpiecznik lub, jeżeli ekspres po podłączeniu do prądu porusza zaparzaczem normalnie (start), to może być brak połączenia panelu sterującego z płytą główną.

 2. Przemysław Dutkiewicz

  Witam,
  mam nietypowy problem z Ekspresem Esam2600 mianowicie ekspres nie reaguje na panel sterujący nie świeci nic. Lecz po otworzeniu drzwiczek cały czas pracuje młynek mielący, gdy zamknę to młynek się wyłącza . Sytuacja powtarza się również jeśli wyciągnę zasobnik na fusy i zamknę drzwiczki, młynek również wtedy pracuje. Gdzie szukać przyczyny awarii ??

  Pozdrawiam

  • Przemysław Dutkiewicz

   Witam,
   czy Expres nadaje się tylko do rzutu na odległość 🙂 ? Czy da się coś z nim zrobić ?

  • Wygląda to na problem ze sterowaniem i stawiam na problem z płytą główną (niestety nie powiem Ci co dokładnie, bo nie spotkałem się z takim problemem). Jako ostatnia deska ratunku, możesz spróbować poprawić styki na panelu sterującym (opisw tekście) i poprawić wszystkie kontakty z płytą główną (spryskać WD-40 wszystkie wtyki – może się utleniły któreś). Możliwe też, jeżeli nie padł jeszcze procesor lub inny element, że pojawiły się na płycie „zimne luty” – od kiedy w UE zabroniono dodawania ołowiu do cyny, połączenia dość szybko degradują się. Ewentualnie możesz podmienić płytę z jakiegoś inaczej uszkodzonego ekspresu.

 3. Witam.
  Właśnie ,,padł” nam expres w pracy (esam 3000) , wszystko działa oprócz pompki. Mieli kawę, zaparzacz pracuje i wygląda że wszystko działa ale miga kontrolka od wody i pompka milczy. Nie pompuje po włączeniu expresu jak i przy wyłączaniu. Do pojemnika wysypuje suchą zmieloną kawę….
  Bardzo proszę o wskazówki, poradę od czego zacząć, gdzie szukać.

  • 1) Pytanie, czy cały czas świeci się brak wody? Jeśli tak, to prawdopodobnie zablokował się pływak poziomu wody w zbiorniku (trzeba oczyścić jego prowadnicę i sam pływak z osadów wapnia, aby mógł swobodnie poruszać się).
   2) Jeśli nie, to sprawdziłbym pompę, czy nie jest zblokowana jakimś osadem. Można by ją wymontować i podłączyć do zasilania zewnętrznego, sprawdzając tym samym czy drży. Jeśli a) są wyczuwalne drgania, to jest zablokowana i wtedy trzeba spróbować jakoś ją oczyścić. Jeżeli tak podłączona działa normalnie, to albo b) styki z płytą główną niekontaktują (utleniły się?), albo c) jest problem na płycie głównej z jej sterowaniem. Jeżeli w ogóle nie daje znaku “życia”, to d) spróbowałbym ją wymienić na nową.

   • Witam.
    Dziękuję za wskazówki. Expres jest krótko po procesie odkamieniania, ale rozbiorę i sprawdzę pompkę. Kontrolka miga. Wcześniej miał takie objawy ale odłączenie i ponowne podłączenie zasilania rozwiązywało problem.

    • Droga wody do pompy przebiega przez elementy: a) zawór przy zbiorniku > b) filtr mechaniczny > c) przepływomierz > d) pompa (dalej do termobloku).
     Można też sprawdzić c) przepływomierz (oprócz rurek, wchodzą do niego 3 przewody elektr.), który też może być zablokowany przez kamień. Jest przymocowany jakoś do podłoża i powiem szczerze, że nigdy go nie wymontowywałem, więc nie wiem czy czasem jakaś śruba go nie trzyma od spodu.
     Jednakże, z tego co opisujesz, w pierwszej kolejności sprawdziłbym pływak w zbiorniku.

     • Witam.
      A jednak była to pompka. Pękła w środku jedna ze sprężyn i blokowała suwadło.
      Pompka wymieniona i expres znów parzy kawę. Dziękuję za pomoc !!!

     • Dzięki za info zwrotne! A ile lat ma ten ekspres?

     • Co do lat to trudno określić, kupiony dwa lata temu jako używany z zachodu. Sprzedawca z okolic poznania, miał w tym czasie dużo tego sprzętu na Allegro.

 4. Witam, na wstępie chciałbym powiedzieć że świetny blog:) druga sprawa że mój ekspres odmówił posłuszeństwa. W moim przypadku podczas robienia kawy gdy kapsułka jest wyrzucana do pojemnika na fusy zaparzacz (dystrybutor) spadł jakby na dół i już nic się nie da zrobić próbowałem resetować z Pana instrukcji ale nic nie pomaga, tryb testowy też nie chce zaskoczyć.

  • Niestety nie zmieściła się wiadomość więc dopisze w odpowiedzi…. =>Po włączeniu świeci się lampka pojemnika na fusy, a po próbie wciśnij power zaświeca się kontrolka pary. Ma Pan jakiś pomysł? Z góry dziękuję. Pozdrawiam Patryk

   • Jeżeli to nie jest problem z procesorem, to w swoim zakresie możesz sprawdzić następujące potencjalne przyczyny:
    1) dystrybutor nie jest poprawnie włożony, albo był zbyt luźno włożony i się wyczepił – wystarczy go poprawić,
    2) jeżeli mikrostyk dolnej pozycji dystrybutora niekontaktuje (można sprawdzić omomierzem), to procesor sygnalizuje błąd, bo nie zna jego pozycji (brak zwarcia styku) – trzeba wymienić mikrostyk lub usprawnić (rozłożenie i złożenie ponowne ze smarowaniem WD-40 lub przesunął się),
    3) podobnie jak 2, ale chodzi o mikrostyk sygnalizujący włożenie tacki (ten sam problem powstanie, gdy został ułamany języczek pojemnika na fusy, który załącza ten mikrostyk),
    4) zapalenie kontrolki pary nie jest normalnym objawem (jak już powinien zapalić się wykrzyknik) i może wskazywać na problem z kontaktowaniem przycisków (wciśnięcie danego przycisku powoduje uruchomienie innej, niż przypisanej przyciskowi funkcji – rozwiązanie z poprawą kontaktów jest opisane w tekście).

Wypowiedz się