Naprawa ekspresu do kawy Delonghi Magnifica

Problem

Po włączeniu ekspresu Delonghi Magnifica zapalają się na chwilę wszystkie lampki i gasną na stałe, a zaparzacz (dystrybutor) chwilę pracuje i cichnie (jakby się zaciął). Po tym następuje brak reakcji na jakikolwiek przycisk. Ekspres Delonghi Magnifica nie działa – zawiesił się / zaciął się. Po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu i ponownym podłączeniu jest identyczna sytuacja.

Jak naprawić i uruchomić ekspres do kawy Delonghi Magnifica ESAM 3100 SB, który zawiesił się?

Rozwiązanie

Przygotowanie:

 • Wyczyść komorę ekspresu z resztek kawy.
 • Wyjmij i oczyść zaparzacz (dystrybutor) kawy (patrz w swojej instrukcji obsługi ekspresu jak to zrobić).

Kroki:

 1. Wykonaj procedurę RESET (patrz instrukcja poniżej).
 2. Włącz ekspres do kontaktu. Po zgaśnieciu wszystkich lampek wciśnij Włącznik (przycisk 1 według oznaczeń poniżej). Ekspres powinien się teraz uruchomić. Jeśli to nie nastąpiło, wykonaj dalsze kroki.
 3. Wykonaj procedurę TEST (patrz instrukcja poniżej). Przetestuj wszystkie pozycje (zaparzacz góra/dół, młynek, regulator ilości kawy, regulator mocy kawy, pompy wody).
 4. Wykonaj ponownie kroki 1 i 2.

W moim przypadku wykonałem kroki 1+2+3+1+2 i ekspres uruchomił się, ale w Twoim przypadku może być to zaraz po 1+2, albo dłuższej sekwencji – po prostu próbuj. Zostaw komentarz dla innych, jeśli udało Ci się naprawić w ten sposób swój ekspres lub opisz swoje doświadczenia, jeśli udało Ci się to zrobić inaczej.

Jeśli to rozwiązanie nie daje rezultatów rzuć okiem na ostatni rozdział Dla majsterkowiczów.

Inne modele ekspresów Delonghi

Podejrzewam, że dla innych ekspresów Delonghi można postąpić analogicznie – to tylko kwestia kombinacji innych przycisków, o których możesz się dowiedzieć więcej na www.kaffee-welt.net.

Procedury resetowania i testowania

Oznaczenia przycisków i lampek


1. Włącznik
2. Lampka 1 filiżanki i temperatury
3. Przycisk 1 filiżanka
4. Lampka 2 filiżanek i temperatury
5. Przycisk 2 filiżanki
6. Lamka pary i temperatury
7. Przycisk pary
8. Regulator ilości kawy
9. Regulator mocy kawy
10. Przycisk odwapniania i płukania
11. Przycisk młynka do kawy
12. Lampka młynka
13. Lampka odwapniania
14. Lampka alarmowa
15. Lampka fusów
16. Lampka zbiornika wody

Jak wykonać RESET Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 1+3+5 (włącznik + 1 filiżanka + 2 filiżanki).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.

Jak wykonać TEST Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 3+7 (1 filiżanka + para).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.
 4. Jesteś w trybie TEST – do wyboru masz 4 testy opisane poniżej.
 5. Wyjście z testu po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu.
1. Test regulatorów kawy
 1. Przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 2. Kręć regulatorem 8 (ilość kawy) i powinny zapalać się lampki: 16 dla MIN, 15 dla połowy, 14 dla MAX.
 3. Jeszcze raz przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 4. Kręć regulatorem 9 (moc kawy) i powinny zapalać się lampki: 1 dla MIN, 4 dla połowy, 6 dla MAX.
2. Test młynka do kawy

Trzymaj przycisk 11 (młynek).

3. Test zaparzacza (dystrybutora) kawy
 • Trzymaj przycisk 3 (1 filiżanka) aby jechał w górę, aż się zatrzyma.
 • Trzymaj przycisk 5 (2 filiżanki) aby jechał w dół, aż się zatrzyma.

Aby zaobserwować ruch dystrybutora przy otwartych drzwiczkach (jak na filmie poniżej), należy „oszukać” eksperes, załączając mikroprzełącznik, który jest w otworze po środku na górze komory (drzwiczki wprowadzają tam swój klin). Można dokonać tego wykałaczką lub rączką małej łyżeczki. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność: nie wkładać rąk do środka komory ani innych przedmiotów – grozi uszkodzeniem rąk i/lub ekspresu!

Normalna praca zaparzacza po włączeniu i wyłączeniu ekspresu.

4. Test pompy wody

Trzymaj przycisk 7 (para) i:

 • jeśli przekręcisz pokrętło pary całkowicie w prawo – woda leci z dystrybutora pary,
 • natomiast woda leci z dystrybutora filiżanek tylko wtedy, gdy zaparzacz (dystrybutor) został umieszczony całkowicie na górze (patrz Test zaparzacza) oraz pokrętło pary jest przekręcone całkowicie w lewo.

Dla majsterkowiczów

UWAGA !!!

Poniższe działania mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń ekspresu! Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia z lutownicą i bardzo zależy ci na Twoim ulubionym ekspresie – oddaj go do autoryzowanego serwisu.

Jeżeli RESETowanie nie dało żadnych rezultatów i nadal ekspres sprawia wrażenie, że nie odpowiada na polecenia lub potrafi sam włączać jakąś funkcję, to najprawdopodobniej problem tkwi w obwodzie drukowanym panelu sterowania (płytka z przyciskami). Jeżeli gwarancja ekspresu już minęła (zazwyczaj 3 lata lub zrobionych 5000 kaw) i masz obycie z lutownicą, to możesz jeszcze rozebrać ekspres i:

1) Sprawdzić, czy któryś z przycisków czasem nie zaczyna kontaktować samodzielnie. Jeżeli np. Włącznik sam zwiera się, to są problemy z włączeniem lub wyłączeniem ekspresu albo włączeniem jakiejkolwiek innej funkcji podczas jego pracy (ekspres normalnie nie reaguje na wciśnięte 2 przyciski na raz).

2) Poprawić połączenia lutowane przycisków na obwodzie drukowanym w przednim panelu.

Zauważyłem w swoim 3 letnim ekspresie, że luty są one nieco przyrdzewiałe, choć cały obwód był polakierowany warstwą ochronną (?!). Do diagnozy problemów z obwodem przycisków naprowadził mnie symptom ciągle lejącej się wody po wejściu do trybu TEST. Po uruchomieniu TESTu nie mogłem przełączyć się na żaden inny test – wciśnięcie jakiegokolwiek przycisku tylko zatrzymywało pompę. Poprawienie połączeń wszystkich przycisków (roztopienie lutów z użyciem odrobiny kalafonii) i wymiana przycisku POWER usunęła problem.

Aby dostać się do obwodu drukowanego z przyciskami:

 1. Odłącz ekspres od sieci elektrycznej i wyciągnij zbiornik z wodą. Odczekaj ok. minuty (czas potrzebny na relaksację elektroniki – rozładowanie się kondensatorów).
 2. Odkręć 4 wkręty na krawędziach tylnej ściany ekspresu (po 2 wkręty na ścianę).
 3. Odciągnij boczne ściany do tyłu (do oporu) i delikatnie odciągnij na boki, aby nie połamać zaczepów.
 4. Z prawej strony (patrząc od tyłu) jest płytka kontrolera ekspresu, z której idzie szeroka taśma na przedni panel – odłącz ją od płytki kontrolera, delikatnie odchylając zaczep na konektorze.
 5. Odkręć 4 wkręty na obu bokach, które trzymają przedni panel (2 wkręty na bok).
 6. Przekręć pokrętło pary na pozycję OFF i ściągnij je delikatnie podważając z obu stron.
 7. Delikatnie ściągnij cały przedni panel (niewielkie zaczepy są na górze), we wnętrzu którego zobaczysz szukaną płytkę obwodu drukowanego z przyciskami (1 – Włącznik, 3 – 1 filiżanka, 5 – 2 filiżanki, 7 – Para).

Montaż oczywiście w kolejności odwrotnej :) Powodzenia!

Sklepy z częściami Delonghi

Dyskusja (247)

 1. Witam, posiadam ekspres do kawy Delonghi Magnifica Esam 4000. Po włączeniu ekspresu migają na zmianę kontrolki 1 i 2 kawy oraz stale świeci się alarm ogólny (wykrzyknik). Zrobiłem reset, test regulatorów kawy, młynka do kawy, zaparzacza (dystrybutora) kawy oraz pompy wody – wszystkie przeszły bez problemów. Wyczyściłem też cały ekspres dokładnie, jednak dalej jest to samo. Jakieś pomysły, co mogę jeszcze zrobić? Czy zostaje już tylko serwis?

 2. Witam.
  Posiadam ekspres Delonghi ESAM3000B. Do tej pory chodził poprawnie lecz od kilku dni gdy go włączę i zacznę robic kawę, młynek zaczyna mielic kawę, wszystko chodzi poprawnie i wtedy zaczyna mrygac kontrolka zapchanego lejka do kawy mielonej, ekspres cofa zaparzacz od tłoka i wyrzuca zmieloną dobrą kawę do zbiornika na fusy. Po wyłączeniu kontrolki przyciskiem od wyboru kawy „mielonej czy ziarnistej” sytuacja się powtarza jeszcze kilka razy i ekspres chodzi normalnie. Po nieużytkowaniu go przez jakieś pół godziny sytuacja się powtarza. Dodam, że ekspres jest wyczyszczony.
  Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

  • Na pierwszy rzut wymieniłbym mikrostyk od przycisku kawy mielonej.

  • Z uwagi na brak czasu dopiero wczoraj zabrałem sie za rozbieranie ekspresu i ku mojemu zdziwieniu ekspres działał poprawnie. Dziś rano również zadziałał poprawnie, mam nadzieje, że mu już tak zostanie. Pozdrawiam

  • Witam ponownie. Dziś sytuacja powtórzyła się :(
   Ciekawy jestem czy nie jest za to odpowiedzialny ten włącznik przy zaparzaczu ? Jaka jest wogóle jego funkcja ? Z góry dziękuje z podpowiedzi.

 3. Witam!
  Posiadam ekspres Delonghi Magnifica ESAM 3000. – zakupiłam używany. Wydaje się pracować prawidłowo, ponieważ przeprowadza samoczyszczenie, później robi kawę itp. Problem tkwi w tym, że wydaje mi się że za długo się nagrzewa. Procedura grzania trwa ok 5 minut (w tym czasie migają dwie diody), później się oczyszcza i jest gotowy do użytku (obie diody palą się światłem ciągłym). Takie samo zjawisko następuję, po użyciu spieniacza do mleka. Zanim ekspres znowu wykaże „gotowość” dogrzewa grzałki i znowu dość długo to trwa, ok.5 minut. Podejrzewam grzałkę, lecz proszę o fachową poradę, co, gdzie i jak sprawdzić. Postaram się sama naprawić i oczywiście napiszę o efektach.
  Z góry serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Ola.

 4. Witam
  Posiadam ekspres DeLonghi ECAM23.450 . Dostałam używany. wszytko działało ok do momentu gdy go kilka dni temu chciałam właczyć . Zaczał bardzo głośno chodzić i sie zaciął. Na wyswietlaczu pojawił sie napis PRESS ESC+OK – gdy nacisnęłam oba przyciski aparat zaparzający zszedł do pozycji dolnej a na wyswietlaczu pojawił sie napis ZAMONTUJ APARAT ZAPARZAJĄCY. Wyczysciłam cały aparat zaparzający( nawet w środku) i nadal chodzi głośno , trzaska , trze ale juz nie blokuje sie na górze tylko schodzi do poz. dolnej i nadal jest napis ZAMONTUJ APARAT ZAPARZAJĄCY , dodam że gdy wyciągnełam aparat to chodził ciszej – tak normalnie . Nie mam juz pomysłów a nie chce kupować nowego aparatu zaparzajacego jeśli to nie jest przyczyna. Proszę o jakieś pomysły

  • Nie znam tego ekspresu, ale skoro trze, to trzeba by przyuważyć co i o co trze, gdzie jest zaparzacz blokowany? To niestety wymaga albo rozkręcenia ekspresu i/lub oszukania czujników otwartych drzwiczek.

 5. Bardzo dziękuje za odpowiedź. Zdjęłam obudowe i z tego co było widać to trze w momencie gdy aparat zaparzajacy nachodzi na część z której leci gorąca woda w trakcie zaparazania kawy . Próbowałam sie tam dostać ale musiałabym rozkrecić ekspres na cześci pierwsze a to juz za bardzo zaawansowane jak dla mnie . Będe jutro zawozic ekspres do serwisu bo chyba nic wiecej nie zrobie. pozdrawiam Basia

  • Prawdopodobnie trzeba wymienić tylko uszczelki na tłoku (tj. tej górnej części) – tam są 2 oringi. Sądzę, że się rozciągnęły i już nie wchodzą w otwór zaparzacza i dlatego blokuje się. Można to zrobić samemu bez rozkręcania ekspresu.

Wypowiedz się