Naprawa ekspresu do kawy Delonghi Magnifica

Problem

Po włączeniu ekspresu Delonghi Magnifica zapalają się na chwilę wszystkie lampki i gasną na stałe, a zaparzacz (dystrybutor) chwilę pracuje i cichnie (jakby się zaciął). Po tym następuje brak reakcji na jakikolwiek przycisk. Ekspres Delonghi Magnifica nie działa – zawiesił się / zaciął się. Po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu i ponownym podłączeniu jest identyczna sytuacja.

Jak naprawić i uruchomić ekspres do kawy Delonghi Magnifica ESAM 3100 SB, który zawiesił się?

Rozwiązanie

Przygotowanie:

 • Wyczyść komorę ekspresu z resztek kawy.
 • Wyjmij i oczyść zaparzacz (dystrybutor) kawy (patrz w swojej instrukcji obsługi ekspresu jak to zrobić).

Kroki:

 1. Wykonaj procedurę RESET (patrz instrukcja poniżej).
 2. Włącz ekspres do kontaktu. Po zgaśnieciu wszystkich lampek wciśnij Włącznik (przycisk 1 według oznaczeń poniżej). Ekspres powinien się teraz uruchomić. Jeśli to nie nastąpiło, wykonaj dalsze kroki.
 3. Wykonaj procedurę TEST (patrz instrukcja poniżej). Przetestuj wszystkie pozycje (zaparzacz góra/dół, młynek, regulator ilości kawy, regulator mocy kawy, pompy wody).
 4. Wykonaj ponownie kroki 1 i 2.

W moim przypadku wykonałem kroki 1+2+3+1+2 i ekspres uruchomił się, ale w Twoim przypadku może być to zaraz po 1+2, albo dłuższej sekwencji – po prostu próbuj. Zostaw komentarz dla innych, jeśli udało Ci się naprawić w ten sposób swój ekspres lub opisz swoje doświadczenia, jeśli udało Ci się to zrobić inaczej.

Jeśli to rozwiązanie nie daje rezultatów rzuć okiem na ostatni rozdział Dla majsterkowiczów.

Inne modele ekspresów Delonghi

Podejrzewam, że dla innych ekspresów Delonghi można postąpić analogicznie – to tylko kwestia kombinacji innych przycisków, o których możesz się dowiedzieć więcej na www.kaffee-welt.net.

Procedury resetowania i testowania

Oznaczenia przycisków i lampek


1. Włącznik
2. Lampka 1 filiżanki i temperatury
3. Przycisk 1 filiżanka
4. Lampka 2 filiżanek i temperatury
5. Przycisk 2 filiżanki
6. Lamka pary i temperatury
7. Przycisk pary
8. Regulator ilości kawy
9. Regulator mocy kawy
10. Przycisk odwapniania i płukania
11. Przycisk młynka do kawy
12. Lampka młynka
13. Lampka odwapniania
14. Lampka alarmowa
15. Lampka fusów
16. Lampka zbiornika wody

Jak wykonać RESET Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 1+3+5 (włącznik + 1 filiżanka + 2 filiżanki).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.

Jak wykonać TEST Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 3+7 (1 filiżanka + para).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.
 4. Jesteś w trybie TEST – do wyboru masz 4 testy opisane poniżej.
 5. Wyjście z testu po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu.
1. Test regulatorów kawy
 1. Przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 2. Kręć regulatorem 8 (ilość kawy) i powinny zapalać się lampki: 16 dla MIN, 15 dla połowy, 14 dla MAX.
 3. Jeszcze raz przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 4. Kręć regulatorem 9 (moc kawy) i powinny zapalać się lampki: 1 dla MIN, 4 dla połowy, 6 dla MAX.
2. Test młynka do kawy

Trzymaj przycisk 11 (młynek).

3. Test zaparzacza (dystrybutora) kawy
 • Trzymaj przycisk 3 (1 filiżanka) aby jechał w górę, aż się zatrzyma.
 • Trzymaj przycisk 5 (2 filiżanki) aby jechał w dół, aż się zatrzyma.

Aby zaobserwować ruch dystrybutora przy otwartych drzwiczkach (jak na filmie poniżej), należy „oszukać” eksperes, załączając mikroprzełącznik, który jest w otworze po środku na górze komory (drzwiczki wprowadzają tam swój klin). Można dokonać tego wykałaczką lub rączką małej łyżeczki. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność: nie wkładać rąk do środka komory ani innych przedmiotów – grozi uszkodzeniem rąk i/lub ekspresu!

Normalna praca zaparzacza po włączeniu i wyłączeniu ekspresu.

4. Test pompy wody

Trzymaj przycisk 7 (para) i:

 • jeśli przekręcisz pokrętło pary całkowicie w prawo – woda leci z dystrybutora pary,
 • natomiast woda leci z dystrybutora filiżanek tylko wtedy, gdy zaparzacz (dystrybutor) został umieszczony całkowicie na górze (patrz Test zaparzacza) oraz pokrętło pary jest przekręcone całkowicie w lewo.

Dla majsterkowiczów

UWAGA !!!

Poniższe działania mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń ekspresu! Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia z lutownicą i bardzo zależy ci na Twoim ulubionym ekspresie – oddaj go do autoryzowanego serwisu.

Jeżeli RESETowanie nie dało żadnych rezultatów i nadal ekspres sprawia wrażenie, że nie odpowiada na polecenia lub potrafi sam włączać jakąś funkcję, to najprawdopodobniej problem tkwi w obwodzie drukowanym panelu sterowania (płytka z przyciskami). Jeżeli gwarancja ekspresu już minęła (zazwyczaj 3 lata lub zrobionych 5000 kaw) i masz obycie z lutownicą, to możesz jeszcze rozebrać ekspres i:

1) Sprawdzić, czy któryś z przycisków czasem nie zaczyna kontaktować samodzielnie. Jeżeli np. Włącznik sam zwiera się, to są problemy z włączeniem lub wyłączeniem ekspresu albo włączeniem jakiejkolwiek innej funkcji podczas jego pracy (ekspres normalnie nie reaguje na wciśnięte 2 przyciski na raz).

2) Poprawić połączenia lutowane przycisków na obwodzie drukowanym w przednim panelu.

Zauważyłem w swoim 3 letnim ekspresie, że luty są one nieco przyrdzewiałe, choć cały obwód był polakierowany warstwą ochronną (?!). Do diagnozy problemów z obwodem przycisków naprowadził mnie symptom ciągle lejącej się wody po wejściu do trybu TEST. Po uruchomieniu TESTu nie mogłem przełączyć się na żaden inny test – wciśnięcie jakiegokolwiek przycisku tylko zatrzymywało pompę. Poprawienie połączeń wszystkich przycisków (roztopienie lutów z użyciem odrobiny kalafonii) i wymiana przycisku POWER usunęła problem.

Aby dostać się do obwodu drukowanego z przyciskami:

 1. Odłącz ekspres od sieci elektrycznej i wyciągnij zbiornik z wodą. Odczekaj ok. minuty (czas potrzebny na relaksację elektroniki – rozładowanie się kondensatorów).
 2. Odkręć 4 wkręty na krawędziach tylnej ściany ekspresu (po 2 wkręty na ścianę).
 3. Odciągnij boczne ściany do tyłu (do oporu) i delikatnie odciągnij na boki, aby nie połamać zaczepów.
 4. Z prawej strony (patrząc od tyłu) jest płytka kontrolera ekspresu, z której idzie szeroka taśma na przedni panel – odłącz ją od płytki kontrolera, delikatnie odchylając zaczep na konektorze.
 5. Odkręć 4 wkręty na obu bokach, które trzymają przedni panel (2 wkręty na bok).
 6. Przekręć pokrętło pary na pozycję OFF i ściągnij je delikatnie podważając z obu stron.
 7. Delikatnie ściągnij cały przedni panel (niewielkie zaczepy są na górze), we wnętrzu którego zobaczysz szukaną płytkę obwodu drukowanego z przyciskami (1 – Włącznik, 3 – 1 filiżanka, 5 – 2 filiżanki, 7 – Para).

Montaż oczywiście w kolejności odwrotnej :) Powodzenia!

Sklepy z częściami Delonghi

Dyskusja (343)

 1. Magdalena

  witam ja posiadam De’Longhi EC850.M
  mam taki problem ze po wlaczeniu standardowo przygotowywuje sie do pracy po czym zaczyna migac czerwona lampka. Gdy wciskam zrobienie pojedynczego badz podwojnego espresso leci troche po czym sie wylacza… kompletnie nie wiem co robic… probowalam czyscic go resetowac… moze zrobilam cos zle nie wiem.. prosze o pomoc. dziekuje

 2. Magdalena

  probowalam wszystkiego z instrukcji byc moze musze jeszcze raz wszystko na spokojnie sprobowac.. nie jestem dobra w „te klocki” hehe ani z telefonem sobie nie radze ani z komputerem no ale nic bede probowac dalej. dziekuje slicznie za wiadomosc pozdrawiam

  • Pani Magdaleno. Proszę o więcej informacji dotyczących ekspresu. Mianowicie jak długo go Pani użytkuje, jakiej wody Pani używa, (używa filtra, leje wodę filtrowaną czy z kranu) a następnie proszę o opisanie dokładne jak ekspres się zachowywał gdy był sprawny od momentu włączenia klawiszem, a jak się zachowuje teraz tzn. jak pani pisała wcześniej, że ekspres się uruchamiał a nawet zaczynał robić kawę. Czy kiedykolwiek go Pani odwapniała? Jak na razie to mogę zasugerować aby przeprowadzić odwapnianie ekspresu roztworem mocniejszym niż mówi instrukcja np 2 x więcej odkamieniacza na tą samą ilość wody. Przejrzałem instrukcję serwisową znalezioną w internecie i należy stwierdzić, że ten ekspres należy do tych które wyjątkowo potrzebują bardzo dobrej wody (bez kamienia) jest on największym wrogiem tych urządzeń. Jeśli odwapnianie nie pomoże to jeśli nie ma Pani pomocnej męskiej dłoni z dobrymi narzędziami to i tak pozostanie Pani oddanie urządzenia do serwisu.

 3. Magdalena

  Sprobuje wiec zrobic to zgodnie z instrukcja. Dziekuje slicznie za pomocne uwagi! to naprawde pomocne gdyz chociaz Pan mnie naprowadzil. Musze przyznac ze mam go 2 lata i jeszce tego nie robilam choc mam w pudelku specjalny preparat w saszetkach. nigdy nie bylo problemu pewnie dlatego gdyz wlewam wode z Brity a w ekspresie jest drugi filtr. Boje sie ze przez swoje zaniedbanie zmarnowalam moj ukochany sprzet :( no nic bede probowac zgodnie z sugestiami i zdam relacje. dziekuje i pozdrawiam

  • Zmarnować na pewno go Pani nie zmarnowała ale prawdopodobnie naraziła się na niepotrzebne koszty serwisu, a nawet ewentualnie wymiany zakamienionych elementów (elektrozaworów). Najważniejsze, że nie jest to jakiś chiński sprzęt i wszystko do niego jest do dostania i wymiany.

 4. Witam, mój ekspres zaczyna coraz mocniej piszczeć, kiedy dolny tłok „wędruje” w kierunku górnego. Czy tutaj można coś przesmarować? Jak tak, to co?

  • Prowadnicę zaparzacza. Trzeba wyjąć zaparzacz, odkręcić sanki (1 śruba), zdjąć tylną pokrywę, odkręcić prowadnicę z silnikiem (1 śruba, która robi za oś). Wtedy prowadnica się odchyli i należy wazeliną techniczną (tubka w Castoramie ok. 4 PLN) posmarować powierzchnię prowadnicy i/lub ściany oraz jej krawędzie, po której ślizga się prowadnica. Nałożyć też wazelinę na ślimaka (długa śruba prowadząca sanki góra/dół). Złożyć w kolejności odwrotnej.

   • Dziękuję. Mam nadzieję, że niczego nie sknocę :-). Z opisu nie wygląda to, na bardzo skomplikowane.

    • Panie Mariuszu.
     Wystarczy zdjąć sanki spod zaparzacza posmarować śrubę bo to ona piszczy a raczej mosiężna nakrętka – kostka jeżdżąca na gwincie śruby. Bez smarowania szybko następuje degradacja gwintu w mosiądzu jako materiału miększego.
     Smar musi być bezzapachowy np.wazelina lub jakiś silikonowy. Na koniec umyć sanki i posmarować ich tylną część suwającą się w szczelinie. Najlepszy smar silikonowy- dość drogi. Lub biały (tzw. spożywczy) do maszyn przemysłu spożywczego. Śruba powinna być regularnie smarowana bo na niej opiera się cały napęd zaparzacza.

     • Super. Mam smar silikonowy, więc dzisiaj odkręcę sanki i będzie smarowanie. Inna rzecz, to instrukcja o tym nie wspomina ani słowa. A wygląda na to, że jest kilka rzeczy o które trzeba systematycznie dbać w tych ekspresach.

     • Bo to nie jest w interesie producenta.

     • Pan Krzysztof napisał wyżej, to do odkręcenia sanek jest jedna śruba. U mnie jednak są dwie, jedna pod drugą. Gwiazdkowe wkręty. Mam co prawda model 3.120S, ale to chyba tylko inna obudowa od tych z serii 3000/4000. Wrzuciłbym zdjęcie, ale chyba nie ma technicznych możliwości, aby to zrobić.

     • Jakkolwiek, trzeba je po prostu odkręcić – nie ma w tym żadnej ukrytej filozofii.

 5. 2 śruby torx lub w starszych modelach imbus – to sanki
  1 śruba wkrętak krzyżakowy wewnątrz wgłębi czarnej tulei obudowy – mocowanie na zawiasie całego mechanizmu napędowego z silnikiem

Wypowiedz się