Naprawa ekspresu do kawy Delonghi Magnifica

Problem

Po włączeniu ekspresu Delonghi Magnifica zapalają się na chwilę wszystkie lampki i gasną na stałe, a zaparzacz (dystrybutor) chwilę pracuje i cichnie (jakby się zaciął). Po tym następuje brak reakcji na jakikolwiek przycisk. Ekspres Delonghi Magnifica nie działa – zawiesił się / zaciął się. Po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu i ponownym podłączeniu jest identyczna sytuacja.

Jak naprawić i uruchomić ekspres do kawy Delonghi Magnifica ESAM 3100 SB, który zawiesił się?

Rozwiązanie

Przygotowanie:

 • Wyczyść komorę ekspresu z resztek kawy.
 • Wyjmij i oczyść zaparzacz (dystrybutor) kawy (patrz w swojej instrukcji obsługi ekspresu jak to zrobić).

Kroki:

 1. Wykonaj procedurę RESET (patrz instrukcja poniżej).
 2. Włącz ekspres do kontaktu. Po zgaśnieciu wszystkich lampek wciśnij Włącznik (przycisk 1 według oznaczeń poniżej). Ekspres powinien się teraz uruchomić. Jeśli to nie nastąpiło, wykonaj dalsze kroki.
 3. Wykonaj procedurę TEST (patrz instrukcja poniżej). Przetestuj wszystkie pozycje (zaparzacz góra/dół, młynek, regulator ilości kawy, regulator mocy kawy, pompy wody).
 4. Wykonaj ponownie kroki 1 i 2.

W moim przypadku wykonałem kroki 1+2+3+1+2 i ekspres uruchomił się, ale w Twoim przypadku może być to zaraz po 1+2, albo dłuższej sekwencji – po prostu próbuj. Zostaw komentarz dla innych, jeśli udało Ci się naprawić w ten sposób swój ekspres lub opisz swoje doświadczenia, jeśli udało Ci się to zrobić inaczej.

Jeśli to rozwiązanie nie daje rezultatów rzuć okiem na ostatni rozdział Dla majsterkowiczów.

Inne modele ekspresów Delonghi

Podejrzewam, że dla innych ekspresów Delonghi można postąpić analogicznie – to tylko kwestia kombinacji innych przycisków, o których możesz się dowiedzieć więcej na www.kaffee-welt.net.

Procedury resetowania i testowania

Oznaczenia przycisków i lampek


1. Włącznik
2. Lampka 1 filiżanki i temperatury
3. Przycisk 1 filiżanka
4. Lampka 2 filiżanek i temperatury
5. Przycisk 2 filiżanki
6. Lamka pary i temperatury
7. Przycisk pary
8. Regulator ilości kawy
9. Regulator mocy kawy
10. Przycisk odwapniania i płukania
11. Przycisk młynka do kawy
12. Lampka młynka
13. Lampka odwapniania
14. Lampka alarmowa
15. Lampka fusów
16. Lampka zbiornika wody

Jak wykonać RESET Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 1+3+5 (włącznik + 1 filiżanka + 2 filiżanki).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.

Jak wykonać TEST Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 3+7 (1 filiżanka + para).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.
 4. Jesteś w trybie TEST – do wyboru masz 4 testy opisane poniżej.
 5. Wyjście z testu po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu.
1. Test regulatorów kawy
 1. Przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 2. Kręć regulatorem 8 (ilość kawy) i powinny zapalać się lampki: 16 dla MIN, 15 dla połowy, 14 dla MAX.
 3. Jeszcze raz przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 4. Kręć regulatorem 9 (moc kawy) i powinny zapalać się lampki: 1 dla MIN, 4 dla połowy, 6 dla MAX.
2. Test młynka do kawy

Trzymaj przycisk 11 (młynek).

3. Test zaparzacza (dystrybutora) kawy
 • Trzymaj przycisk 3 (1 filiżanka) aby jechał w górę, aż się zatrzyma.
 • Trzymaj przycisk 5 (2 filiżanki) aby jechał w dół, aż się zatrzyma.

Aby zaobserwować ruch dystrybutora przy otwartych drzwiczkach (jak na filmie poniżej), należy „oszukać” eksperes, załączając mikroprzełącznik, który jest w otworze po środku na górze komory (drzwiczki wprowadzają tam swój klin). Można dokonać tego wykałaczką lub rączką małej łyżeczki. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność: nie wkładać rąk do środka komory ani innych przedmiotów – grozi uszkodzeniem rąk i/lub ekspresu!

Normalna praca zaparzacza po włączeniu i wyłączeniu ekspresu.

4. Test pompy wody

Trzymaj przycisk 7 (para) i:

 • jeśli przekręcisz pokrętło pary całkowicie w prawo – woda leci z dystrybutora pary,
 • natomiast woda leci z dystrybutora filiżanek tylko wtedy, gdy zaparzacz (dystrybutor) został umieszczony całkowicie na górze (patrz Test zaparzacza) oraz pokrętło pary jest przekręcone całkowicie w lewo.

Dla majsterkowiczów

UWAGA !!!

Poniższe działania mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń ekspresu! Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia z lutownicą i bardzo zależy ci na Twoim ulubionym ekspresie – oddaj go do autoryzowanego serwisu.

Jeżeli RESETowanie nie dało żadnych rezultatów i nadal ekspres sprawia wrażenie, że nie odpowiada na polecenia lub potrafi sam włączać jakąś funkcję, to najprawdopodobniej problem tkwi w obwodzie drukowanym panelu sterowania (płytka z przyciskami). Jeżeli gwarancja ekspresu już minęła (zazwyczaj 3 lata lub zrobionych 5000 kaw) i masz obycie z lutownicą, to możesz jeszcze rozebrać ekspres i:

1) Sprawdzić, czy któryś z przycisków czasem nie zaczyna kontaktować samodzielnie. Jeżeli np. Włącznik sam zwiera się, to są problemy z włączeniem lub wyłączeniem ekspresu albo włączeniem jakiejkolwiek innej funkcji podczas jego pracy (ekspres normalnie nie reaguje na wciśnięte 2 przyciski na raz).

2) Poprawić połączenia lutowane przycisków na obwodzie drukowanym w przednim panelu.

Zauważyłem w swoim 3 letnim ekspresie, że luty są one nieco przyrdzewiałe, choć cały obwód był polakierowany warstwą ochronną (?!). Do diagnozy problemów z obwodem przycisków naprowadził mnie symptom ciągle lejącej się wody po wejściu do trybu TEST. Po uruchomieniu TESTu nie mogłem przełączyć się na żaden inny test – wciśnięcie jakiegokolwiek przycisku tylko zatrzymywało pompę. Poprawienie połączeń wszystkich przycisków (roztopienie lutów z użyciem odrobiny kalafonii) i wymiana przycisku POWER usunęła problem.

Aby dostać się do obwodu drukowanego z przyciskami:

 1. Odłącz ekspres od sieci elektrycznej i wyciągnij zbiornik z wodą. Odczekaj ok. minuty (czas potrzebny na relaksację elektroniki – rozładowanie się kondensatorów).
 2. Odkręć 4 wkręty na krawędziach tylnej ściany ekspresu (po 2 wkręty na ścianę).
 3. Odciągnij boczne ściany do tyłu (do oporu) i delikatnie odciągnij na boki, aby nie połamać zaczepów.
 4. Z prawej strony (patrząc od tyłu) jest płytka kontrolera ekspresu, z której idzie szeroka taśma na przedni panel – odłącz ją od płytki kontrolera, delikatnie odchylając zaczep na konektorze.
 5. Odkręć 4 wkręty na obu bokach, które trzymają przedni panel (2 wkręty na bok).
 6. Przekręć pokrętło pary na pozycję OFF i ściągnij je delikatnie podważając z obu stron.
 7. Delikatnie ściągnij cały przedni panel (niewielkie zaczepy są na górze), we wnętrzu którego zobaczysz szukaną płytkę obwodu drukowanego z przyciskami (1 – Włącznik, 3 – 1 filiżanka, 5 – 2 filiżanki, 7 – Para).

Montaż oczywiście w kolejności odwrotnej :) Powodzenia!

Sklepy z częściami Delonghi

Dyskusja (404)

 1. Witam,
  ESAM 3000 B, używany z Allegro. Kilka tygodni bez zarzutu. Pewnego dnia (po usunięciu fusów i wody z tacki, umyciu, wytarciu i zamontowaniu), kiedy wszystko wydawało się być OK, zaczął robić następną kawę. Kręciłem się po kuchni i nie kontrolowałem odgłosów. Po chwili okazało się że :
  – filiżanka jest pusta,
  – świeci się kontrolka 14
  – w pojemniku na fusy: sucha, zielona kawa, tak jakby nie pobrał wody,
  Z instrukcji wynika, że kontrolka ma związek z zaparzaczem – źle zamontowany, chociaż go nie ruszałem. Spróbowałem go wyjąć – bez skutku.
  Przeprowadziłem RESET – bez zmian.
  TEST zaparzacza — nie działa ani w górę ani w dół.
  Słychać działaniejakiegoś silniczka ale zaparzacz nie przesuwa się. Mogę go natomiast przesuwać ręcznie (przy otwartych drzwiczkach) ale nie mogę znaleźć pozycji w której dałoby się go wyjąć.
  Będę wdzięczny za pomoc :)

  • Witam.
   Proszę przeczytać mój komentarz z dnia 04.06.2015. Pański przypadek wygląda na identyczny do tego opisywanego przez Pan Pawła czyli całkowite zużycie gwintu w nakrętce mosiężnej poruszającej się wzdłuż śruby góra-dół i wraz z nią przemieszczający się zaparzacz.

   • Witam, dziękuję za szybką odpowiedź.
    Czytałem „przypadek” Pana Pawła już wcześniej, ale miałem nadzieję że z moim nie będzie aż tak źle.. Że może zaparzacz się przyblokował i da się go rozkręcić, zdjąć, zmontować i będzie działał.

    Sprzedawca dał na ten ekspres 6 m-cy gwarancji, ponieważ powymieniał w nim co się dało i faktycznie – urządzenie wyglądało na bardzo zadbane. Mam więc nadzieję, że pomoże w tej sytuacji.

    Dziękuję i pozdrawiam

 2. Mam pytanie związane z mechanizmem napędu zaparzacza. Czy luz, kiedy ruszam sankami na których jest osadzony zaparzacz, to rzecz prawidłowa? Konkretnie, sanki ruszają się na boki po kilka milimetrów razem zresztą z całym mechanizmem.

  • Witam.
   Tak niewielki luz na boki jest normalny. Na boki ogranicza ruch szerokość szczeliny w ściance grodziowej. A cały mechanizm po zdjęciu sanek trzyma się na jednej śrubie schowanej wewnątrz czarnej tulei z przodu, o którą zaczepia dolna część zaparzacza (też tuleja)

 3. A jak zdemontować płytkę z punktu 7?

  jeśli mógłbym prosić o pomoc

  Proszę zobaczyc film
  https://youtu.be/iLV9CayET4Y

  Tak sie dzieje jak włączam ekspres do prądu.

  Po włączeniu lampki zaczynają dziwnie migać.

  a od dziś natomiast nie działa przycisk włączenia
  ekspress sie uruchamia po włączeniu do prądu
  przycisk ON jest martwy

  czy ktoś wie co mogło się stać?

  • Wygląda na problem z zasilaniem panelu sterującego: albo zimne luty na tej płytce, albo wtyczka taśmy łączącej tę płytkę z płytą główną jest obluzowana. Płytka jest na zaczepach, ale wcześniej trzeba wyciągnąć gałki potencjometrów. Najlepiej rozebrać ekspres i sprawdzić czy lekkie poruszanie taśmą powoduje jakąś reakcję – ale trzeba uważać przy rozebranym ekspresie, podłączonym do prądu, aby niczego nie zewrzeć i żeby prąd nie poraził.

 4. Witam serdecznie,
  Mam ekspres DELONGHI ESAM 03.110S EX1 ECO 2011 rok 1450W . Zauważyłem, że po otworzeniu drzwiczek ekspresu, są całe opryskane kawą od wewnątrz. Małe ilości kawy zaczynają też wypływać spod drzwiczek na tackę przednią. Czy coś mi się zapchało? Póki co kawa wypływa do filiżanek normalnie w czasie parzenia. Zastanawia mnie tylko, dlaczego wewnętrzne drzwiczki są ochlapane płynną kawą.

Wypowiedz się