Naprawa ekspresu do kawy Delonghi Magnifica

Problem

Po włączeniu ekspresu Delonghi Magnifica zapalają się na chwilę wszystkie lampki i gasną na stałe, a zaparzacz (dystrybutor) chwilę pracuje i cichnie (jakby się zaciął). Po tym następuje brak reakcji na jakikolwiek przycisk. Ekspres Delonghi Magnifica nie działa – zawiesił się / zaciął się. Po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu i ponownym podłączeniu jest identyczna sytuacja.

Jak naprawić i uruchomić ekspres do kawy Delonghi Magnifica ESAM 3100 SB, który zawiesił się?

Rozwiązanie

Przygotowanie:

 • Wyczyść komorę ekspresu z resztek kawy.
 • Wyjmij i oczyść zaparzacz (dystrybutor) kawy (patrz w swojej instrukcji obsługi ekspresu jak to zrobić).

Kroki:

 1. Wykonaj procedurę RESET (patrz instrukcja poniżej).
 2. Włącz ekspres do kontaktu. Po zgaśnieciu wszystkich lampek wciśnij Włącznik (przycisk 1 według oznaczeń poniżej). Ekspres powinien się teraz uruchomić. Jeśli to nie nastąpiło, wykonaj dalsze kroki.
 3. Wykonaj procedurę TEST (patrz instrukcja poniżej). Przetestuj wszystkie pozycje (zaparzacz góra/dół, młynek, regulator ilości kawy, regulator mocy kawy, pompy wody).
 4. Wykonaj ponownie kroki 1 i 2.

W moim przypadku wykonałem kroki 1+2+3+1+2 i ekspres uruchomił się, ale w Twoim przypadku może być to zaraz po 1+2, albo dłuższej sekwencji – po prostu próbuj. Zostaw komentarz dla innych, jeśli udało Ci się naprawić w ten sposób swój ekspres lub opisz swoje doświadczenia, jeśli udało Ci się to zrobić inaczej.

Jeśli to rozwiązanie nie daje rezultatów rzuć okiem na ostatni rozdział Dla majsterkowiczów.

Inne modele ekspresów Delonghi

Podejrzewam, że dla innych ekspresów Delonghi można postąpić analogicznie – to tylko kwestia kombinacji innych przycisków, o których możesz się dowiedzieć więcej na www.kaffee-welt.net.

Procedury resetowania i testowania

Oznaczenia przycisków i lampek


1. Włącznik
2. Lampka 1 filiżanki i temperatury
3. Przycisk 1 filiżanka
4. Lampka 2 filiżanek i temperatury
5. Przycisk 2 filiżanki
6. Lamka pary i temperatury
7. Przycisk pary
8. Regulator ilości kawy
9. Regulator mocy kawy
10. Przycisk odwapniania i płukania
11. Przycisk młynka do kawy
12. Lampka młynka
13. Lampka odwapniania
14. Lampka alarmowa
15. Lampka fusów
16. Lampka zbiornika wody

Jak wykonać RESET Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 1+3+5 (włącznik + 1 filiżanka + 2 filiżanki).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.

Jak wykonać TEST Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 3+7 (1 filiżanka + para).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.
 4. Jesteś w trybie TEST – do wyboru masz 4 testy opisane poniżej.
 5. Wyjście z testu po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu.
1. Test regulatorów kawy
 1. Przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 2. Kręć regulatorem 8 (ilość kawy) i powinny zapalać się lampki: 16 dla MIN, 15 dla połowy, 14 dla MAX.
 3. Jeszcze raz przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 4. Kręć regulatorem 9 (moc kawy) i powinny zapalać się lampki: 1 dla MIN, 4 dla połowy, 6 dla MAX.
2. Test młynka do kawy

Trzymaj przycisk 11 (młynek).

3. Test zaparzacza (dystrybutora) kawy
 • Trzymaj przycisk 3 (1 filiżanka) aby jechał w górę, aż się zatrzyma.
 • Trzymaj przycisk 5 (2 filiżanki) aby jechał w dół, aż się zatrzyma.

Aby zaobserwować ruch dystrybutora przy otwartych drzwiczkach (jak na filmie poniżej), należy „oszukać” eksperes, załączając mikroprzełącznik, który jest w otworze po środku na górze komory (drzwiczki wprowadzają tam swój klin). Można dokonać tego wykałaczką lub rączką małej łyżeczki. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność: nie wkładać rąk do środka komory ani innych przedmiotów – grozi uszkodzeniem rąk i/lub ekspresu!

Normalna praca zaparzacza po włączeniu i wyłączeniu ekspresu.

4. Test pompy wody

Trzymaj przycisk 7 (para) i:

 • jeśli przekręcisz pokrętło pary całkowicie w prawo – woda leci z dystrybutora pary,
 • natomiast woda leci z dystrybutora filiżanek tylko wtedy, gdy zaparzacz (dystrybutor) został umieszczony całkowicie na górze (patrz Test zaparzacza) oraz pokrętło pary jest przekręcone całkowicie w lewo.

Dla majsterkowiczów

UWAGA !!!

Poniższe działania mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń ekspresu! Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia z lutownicą i bardzo zależy ci na Twoim ulubionym ekspresie – oddaj go do autoryzowanego serwisu.

Jeżeli RESETowanie nie dało żadnych rezultatów i nadal ekspres sprawia wrażenie, że nie odpowiada na polecenia lub potrafi sam włączać jakąś funkcję, to najprawdopodobniej problem tkwi w obwodzie drukowanym panelu sterowania (płytka z przyciskami). Jeżeli gwarancja ekspresu już minęła (zazwyczaj 3 lata lub zrobionych 5000 kaw) i masz obycie z lutownicą, to możesz jeszcze rozebrać ekspres i:

1) Sprawdzić, czy któryś z przycisków czasem nie zaczyna kontaktować samodzielnie. Jeżeli np. Włącznik sam zwiera się, to są problemy z włączeniem lub wyłączeniem ekspresu albo włączeniem jakiejkolwiek innej funkcji podczas jego pracy (ekspres normalnie nie reaguje na wciśnięte 2 przyciski na raz).

2) Poprawić połączenia lutowane przycisków na obwodzie drukowanym w przednim panelu.

Zauważyłem w swoim 3 letnim ekspresie, że luty są one nieco przyrdzewiałe, choć cały obwód był polakierowany warstwą ochronną (?!). Do diagnozy problemów z obwodem przycisków naprowadził mnie symptom ciągle lejącej się wody po wejściu do trybu TEST. Po uruchomieniu TESTu nie mogłem przełączyć się na żaden inny test – wciśnięcie jakiegokolwiek przycisku tylko zatrzymywało pompę. Poprawienie połączeń wszystkich przycisków (roztopienie lutów z użyciem odrobiny kalafonii) i wymiana przycisku POWER usunęła problem.

Aby dostać się do obwodu drukowanego z przyciskami:

 1. Odłącz ekspres od sieci elektrycznej i wyciągnij zbiornik z wodą. Odczekaj ok. minuty (czas potrzebny na relaksację elektroniki – rozładowanie się kondensatorów).
 2. Odkręć 4 wkręty na krawędziach tylnej ściany ekspresu (po 2 wkręty na ścianę).
 3. Odciągnij boczne ściany do tyłu (do oporu) i delikatnie odciągnij na boki, aby nie połamać zaczepów.
 4. Z prawej strony (patrząc od tyłu) jest płytka kontrolera ekspresu, z której idzie szeroka taśma na przedni panel – odłącz ją od płytki kontrolera, delikatnie odchylając zaczep na konektorze.
 5. Odkręć 4 wkręty na obu bokach, które trzymają przedni panel (2 wkręty na bok).
 6. Przekręć pokrętło pary na pozycję OFF i ściągnij je delikatnie podważając z obu stron.
 7. Delikatnie ściągnij cały przedni panel (niewielkie zaczepy są na górze), we wnętrzu którego zobaczysz szukaną płytkę obwodu drukowanego z przyciskami (1 – Włącznik, 3 – 1 filiżanka, 5 – 2 filiżanki, 7 – Para).

Montaż oczywiście w kolejności odwrotnej 🙂 Powodzenia!

Sklepy z częściami Delonghi

Dyskusja (654)

 1. Nie gruba tylko dluga mialo byc 🙂

 2. No i tak na chlopski rozum jezeli po odkamienianiu jakis czas jest dobrze to chyba jednak pompa dobra tylko cos faktycznie zakamienione to to co widac po rozkreceniu czyli w wezykach nie widac zsdnych oznak kamienia.

  • Trudno jest mi wróżyć z fusów za mało wiem o ekspresie. Jaka jest jego historia, jaki przebieg, który rocznik na jakiej wodzie pracuje bardzo twardej czy miękkiej. Czy był już kiedykolwiek przeglądany i czyszczony, a może wymieniany cały termoblok? Najlepiej po kolei wykluczać ewentualne przyczyny. Najpierw należałoby rozebrać i przejrzeć cały termoblok z infuzorem. Jeśli tam nie będzie przyczyny to raczej pompa.

  • Infuzor to pomarańczowy tłok z jednym oringiem na zewnątrz, widoczny wewnątrz na górze z prawej strony po otwarciu drzwiczek lub po zdjęciu obudowy widoczny pod bojlerem głównym, do którego wpływa wrzątek, podczas parzenia, krótkim wygiętym wężykiem w rurce (koszulce).

   • Wykrecilem ten termoblok i wyglada wszystko ok z zewnatrz trzeba go jeszcze rozkrecic do wewnatrz tego infuzora tzn. Te 2 srubki co jedt to sitko przykrocone ?? I ktory to ten zawor silikonowy ???

    • Trzeba po odłączeniu wężyka w koszulce odkręcić bojler od infuzora (2 śruby od spodu. I cały infuzor z blachą masz w ręce. Reszta nie jest trudna. Zawór silikonowy jest pod złączką w infuzorze, do której wchodzi wężyk. Tam najczęściej kamień blokuje przepływ.

     • Wyciagnalem ten zaworek jednak kamienia bylo jak na lekarstwo i jest tam w srodku taki grzybek silikonowy czy jakis taki tego juz sie nie wyjmuje ? Jesli to wszystko w tym temacie to czy da sie sprawdzic jakos pompe czy dobrze podaje ??

     • Teraz wyciaglem jednak ten zaworek myslalem, ze to ta czesc co wchodzi wezyk a tego zaworku nie moglem wyciagnac bo chyba go faktycznie kamien zablokowal bo jest go tam sporowo. Przeczyszcze skrece i napisze co i jak

     • Czyli odkryłeś swój kamieniołom. 🙂 Teraz kuj aż się przekujesz, a nie tylko przeczyścisz. Woda ma płynąć swobodnie przez kanał 2mm pod zaworem i wypływać na boki dwoma otworami na końcu,

     • Nie lubie tych kamieniolomow. Troche to potrwalo bo musialem rozkrecac jeszcze raz bo sie zagial oring i ciekla woda z jednej z rurek, ale niestety nie pomoglo albo zle przeczyszczyilem bo nurtuje mnie jedna rzecz a mianowicie te dwa otworki bo ich nie widzialem po wyjeciu zaworu ktory sklada sie z tego grzybka sprezynki i rureczki ktora byla zasyfiona ale w niej dziurek nie ma natomiast w miejscu gdzie osadzony jest zawor bylo tez troche kamienia i tam tez nie zauwazylem zadnych dziurek a na awylot sie nie przeklulem bo tam jest taki jakis korek na koncu jak patrze z drugiej strony wiec chyba nie da sie na wylot ? Jesli tak jest to ponawiam pytanie czy da sie sprawdzic czy pompa dobrze podaje ??

    • To wielki błąd, że idziesz na skróty. Jak już miałeś cały infuzor w ręku to trzeba było go rozebrać na części i wszystko byś zobaczył łącznie z otworkami po bokach do których nie dotarłeś. A tak narobiłeś się i bez efektu. Skoro dużo kamienia było w zaworze to na pewno zaślepiony (zarośnięty kamieniem) jest otwór pod nim i dlatego kawa płynie wolno lub wcale. Pompę narazie zostaw w spokoju. Dopiero jak będziesz pewny, że przepływ jest drożny szukaj przyczyny w pompie.

     • Chcialem go rozebrac jednak po zdjeciu sitka jest jeszcze jedna srubka ktora rozkracilem ktora trzyms kawalek plastiku w montowanego w ta obudowe jednak nie moglem tegonzdjac nacsile nie chcialem zeby nie zlamac wiec zostawilem w spokoju jak to wyciagnac podwazyc srubokretem, a jak juz wyciagne to zejdzie ta zolta obudowa bo jeszcze widzialem srubke na torx pod spodem ja tez trzeba rozkrecic ??

     • Śruba TORX i całość rozbierzesz na elementy. Wszystko umyj, otwór udrożnij do bocznych dziurek i składaj, wszystkie oringi smarując lekko smarem silikonowym.

     • Ok jak wroce z roboty to tak zrobie juz mam wprawe w rozbieraniu a obudow nie skrecalem 🙂 tylko mam problem z tym smarem bo nie mam takiego a w okolicy zadnego sklepu zeby taki kupic, a aut o sprzedalem i nie mam jak podjechac czy mozna go chwilowo zastapic wazelina lub jakims innym srodkiem ? I przeczytalem jeszcze, zemoze byc tez zatkany przeplyw w tloku wewnetrznym ??

     • Mało prawdopodobne. Podaj maila do siebie to wyślę ci coś. A smar zawsze można kupić wysyłkowo. Co ci mogę poradzić?

     • No wiem ze mozna 🙂 ale trza czekac 🙁 a ja chce miec juz prace w kamieniolamach z glowy.

      patrykkwiatek@wp.pl

     • Nie mozna bylo tak od razu 🙂 pewnie bylo by juz po temacie 🙂

  • Wyczyszczone jednakze niestety gdzies sie zrobilo zwarcie chyba i wywalilo korki, a za drugim po wlaczeniu cos sie zakopcilo z plyty gownej i kaput. Elektroniki sie nie tykam wiec i tak mi niestety pozostal serwis 🙁 niemniej dziekuje za cierpliwosc i pomoc bo bylo blisko stawiam dobre pyfko 🙂

 3. Witam.Mam problem z ekspresem Melitta caffeo ci.Problem polega na tym że postanowiłem wyczyscic go w srodku ponieważ woda nie dochodziła do wylewki tylko spływała zaworem drenażowym do tacki .Sprawdziłem drożnosc całego układu aż do wylewki i ok.Podejrzewam że problem jest w ustawieniach startowych napędu bloku zaparz. Po zdemotowaniu napędu i jego wyczyszczeniu wystąpił problem z prawidłowymi ustawieniami bolca napędu z zaparzaczem.Po włożeniu bloku zaparz. silnik pracuje i w pewnym momencie wszystko sie blokuje i muszę odblokowywać zaparzacz ręcznie.Czy wmagane są jakies ustawienia ?

 4. Witam.Mam problem z blokowaniem sie zaparzacza w ekspresie Melitta caffeo ci.Nadmienie że wczesniej zdemontowałem napęd zaparzacza i go wyczysciłem,robiłem ogólne czyszczenie . po ponownym założeniu zaczeły sie problemy .Czy w/w ekspres ma jakies ustawienia startowe tego napedu?

  • Nie wiem o którym roczniku mówisz, ale wyrzuciłem 2 takie ekspresy Melitta Caffeo z lat 2007 – pękały wodziki od zaparzacza, blokując go i to już bez ślusarza, czy sztukowania elementów, nie dawało się naprawić. Kiepski plastik.

Wypowiedz się