Naprawa ekspresu do kawy Delonghi Magnifica

Problem

Po włączeniu ekspresu Delonghi Magnifica zapalają się na chwilę wszystkie lampki i gasną na stałe, a zaparzacz (dystrybutor) chwilę pracuje i cichnie (jakby się zaciął). Po tym następuje brak reakcji na jakikolwiek przycisk. Ekspres Delonghi Magnifica nie działa – zawiesił się / zaciął się. Po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu i ponownym podłączeniu jest identyczna sytuacja.

Jak naprawić i uruchomić ekspres do kawy Delonghi Magnifica ESAM 3100 SB, który zawiesił się?

Rozwiązanie

Przygotowanie:

 • Wyczyść komorę ekspresu z resztek kawy.
 • Wyjmij i oczyść zaparzacz (dystrybutor) kawy (patrz w swojej instrukcji obsługi ekspresu jak to zrobić).

Kroki:

 1. Wykonaj procedurę RESET (patrz instrukcja poniżej).
 2. Włącz ekspres do kontaktu. Po zgaśnieciu wszystkich lampek wciśnij Włącznik (przycisk 1 według oznaczeń poniżej). Ekspres powinien się teraz uruchomić. Jeśli to nie nastąpiło, wykonaj dalsze kroki.
 3. Wykonaj procedurę TEST (patrz instrukcja poniżej). Przetestuj wszystkie pozycje (zaparzacz góra/dół, młynek, regulator ilości kawy, regulator mocy kawy, pompy wody).
 4. Wykonaj ponownie kroki 1 i 2.

W moim przypadku wykonałem kroki 1+2+3+1+2 i ekspres uruchomił się, ale w Twoim przypadku może być to zaraz po 1+2, albo dłuższej sekwencji – po prostu próbuj. Zostaw komentarz dla innych, jeśli udało Ci się naprawić w ten sposób swój ekspres lub opisz swoje doświadczenia, jeśli udało Ci się to zrobić inaczej.

Jeśli to rozwiązanie nie daje rezultatów rzuć okiem na ostatni rozdział Dla majsterkowiczów.

Inne modele ekspresów Delonghi

Podejrzewam, że dla innych ekspresów Delonghi można postąpić analogicznie – to tylko kwestia kombinacji innych przycisków, o których możesz się dowiedzieć więcej na www.kaffee-welt.net.

Procedury resetowania i testowania

Oznaczenia przycisków i lampek


1. Włącznik
2. Lampka 1 filiżanki i temperatury
3. Przycisk 1 filiżanka
4. Lampka 2 filiżanek i temperatury
5. Przycisk 2 filiżanki
6. Lamka pary i temperatury
7. Przycisk pary
8. Regulator ilości kawy
9. Regulator mocy kawy
10. Przycisk odwapniania i płukania
11. Przycisk młynka do kawy
12. Lampka młynka
13. Lampka odwapniania
14. Lampka alarmowa
15. Lampka fusów
16. Lampka zbiornika wody

Jak wykonać RESET Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 1+3+5 (włącznik + 1 filiżanka + 2 filiżanki).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.

Jak wykonać TEST Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 3+7 (1 filiżanka + para).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.
 4. Jesteś w trybie TEST – do wyboru masz 4 testy opisane poniżej.
 5. Wyjście z testu po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu.
1. Test regulatorów kawy
 1. Przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 2. Kręć regulatorem 8 (ilość kawy) i powinny zapalać się lampki: 16 dla MIN, 15 dla połowy, 14 dla MAX.
 3. Jeszcze raz przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 4. Kręć regulatorem 9 (moc kawy) i powinny zapalać się lampki: 1 dla MIN, 4 dla połowy, 6 dla MAX.
2. Test młynka do kawy

Trzymaj przycisk 11 (młynek).

3. Test zaparzacza (dystrybutora) kawy
 • Trzymaj przycisk 3 (1 filiżanka) aby jechał w górę, aż się zatrzyma.
 • Trzymaj przycisk 5 (2 filiżanki) aby jechał w dół, aż się zatrzyma.

Aby zaobserwować ruch dystrybutora przy otwartych drzwiczkach (jak na filmie poniżej), należy „oszukać” eksperes, załączając mikroprzełącznik, który jest w otworze po środku na górze komory (drzwiczki wprowadzają tam swój klin). Można dokonać tego wykałaczką lub rączką małej łyżeczki. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność: nie wkładać rąk do środka komory ani innych przedmiotów – grozi uszkodzeniem rąk i/lub ekspresu!

Normalna praca zaparzacza po włączeniu i wyłączeniu ekspresu.

4. Test pompy wody

Trzymaj przycisk 7 (para) i:

 • jeśli przekręcisz pokrętło pary całkowicie w prawo – woda leci z dystrybutora pary,
 • natomiast woda leci z dystrybutora filiżanek tylko wtedy, gdy zaparzacz (dystrybutor) został umieszczony całkowicie na górze (patrz Test zaparzacza) oraz pokrętło pary jest przekręcone całkowicie w lewo.

Dla majsterkowiczów

UWAGA !!!

Poniższe działania mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń ekspresu! Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia z lutownicą i bardzo zależy ci na Twoim ulubionym ekspresie – oddaj go do autoryzowanego serwisu.

Jeżeli RESETowanie nie dało żadnych rezultatów i nadal ekspres sprawia wrażenie, że nie odpowiada na polecenia lub potrafi sam włączać jakąś funkcję, to najprawdopodobniej problem tkwi w obwodzie drukowanym panelu sterowania (płytka z przyciskami). Jeżeli gwarancja ekspresu już minęła (zazwyczaj 3 lata lub zrobionych 5000 kaw) i masz obycie z lutownicą, to możesz jeszcze rozebrać ekspres i:

1) Sprawdzić, czy któryś z przycisków czasem nie zaczyna kontaktować samodzielnie. Jeżeli np. Włącznik sam zwiera się, to są problemy z włączeniem lub wyłączeniem ekspresu albo włączeniem jakiejkolwiek innej funkcji podczas jego pracy (ekspres normalnie nie reaguje na wciśnięte 2 przyciski na raz).

2) Poprawić połączenia lutowane przycisków na obwodzie drukowanym w przednim panelu.

Zauważyłem w swoim 3 letnim ekspresie, że luty są one nieco przyrdzewiałe, choć cały obwód był polakierowany warstwą ochronną (?!). Do diagnozy problemów z obwodem przycisków naprowadził mnie symptom ciągle lejącej się wody po wejściu do trybu TEST. Po uruchomieniu TESTu nie mogłem przełączyć się na żaden inny test – wciśnięcie jakiegokolwiek przycisku tylko zatrzymywało pompę. Poprawienie połączeń wszystkich przycisków (roztopienie lutów z użyciem odrobiny kalafonii) i wymiana przycisku POWER usunęła problem.

Aby dostać się do obwodu drukowanego z przyciskami:

 1. Odłącz ekspres od sieci elektrycznej i wyciągnij zbiornik z wodą. Odczekaj ok. minuty (czas potrzebny na relaksację elektroniki – rozładowanie się kondensatorów).
 2. Odkręć 4 wkręty na krawędziach tylnej ściany ekspresu (po 2 wkręty na ścianę).
 3. Odciągnij boczne ściany do tyłu (do oporu) i delikatnie odciągnij na boki, aby nie połamać zaczepów.
 4. Z prawej strony (patrząc od tyłu) jest płytka kontrolera ekspresu, z której idzie szeroka taśma na przedni panel – odłącz ją od płytki kontrolera, delikatnie odchylając zaczep na konektorze.
 5. Odkręć 4 wkręty na obu bokach, które trzymają przedni panel (2 wkręty na bok).
 6. Przekręć pokrętło pary na pozycję OFF i ściągnij je delikatnie podważając z obu stron.
 7. Delikatnie ściągnij cały przedni panel (niewielkie zaczepy są na górze), we wnętrzu którego zobaczysz szukaną płytkę obwodu drukowanego z przyciskami (1 – Włącznik, 3 – 1 filiżanka, 5 – 2 filiżanki, 7 – Para).

Montaż oczywiście w kolejności odwrotnej :) Powodzenia!

Sklepy z częściami Delonghi

Dyskusja (233)

 1. Beata Lisceska

  Witam.
  Posiadam od kilku lat ekspres do kawy ESAM albo EAM Delonghi 4500.
  W tej chwili pojawił się problem, odmówił nam posłuszeństwa , po włączeniu ekspresu pojawia się komunikat GENERIC ALARM. Chciałam zapytać co on oznacza, co najprawdopodobniej się w nim zepsuło, czy mąż we własnym zakresie potrafiłby wymienić uszkodzoną część. Oczywiście wiem , że istnieją serwisy, tylko że kasują jak za zboże, a w tym momencie mamy problemy finansowe i chcemy najpierw spróbować usunąć usterkę we własnym zakresie. Dodam, że od jakiegoś czasu ekspres długo się nagrzewał.
  Może można jakoś go oszukać resetując ustawienia albo jeszcze w jakiś inny sposób.
  Poza tym, też chciałabym się dowiedzieć, czy można jakoś wyczyścić młynek do kawy, bo
  przez tyle lat na pewno jest zabrudzony co wpływa niekorzystnie na smak kawy.
  Mam więcej pytań, ale proszę może o odpowiedź najpierw na te które wymieniłam powyżej.

  Dziękuję i pozdrawiam Beata Poznań

 2. Witam! Mam problem z moim expresem de longi magnifika. po włączeniu migają dwie lampki 1 i 2 filiżanki. Testy ok, reset też był, wydaje mi się że nie nagrzewa wody, fizycznie grzałkę sprawdziłem i grzeje. Co to może być? co jeszcze odpowiada za grzanie wody przed grzałką? co to grzałkę załącza?

  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc…

  • Nie ćwiczyłem tego tematu. Nie wiem czy czasem nie ma tam jeszcze jakiegoś termistora, który mierzy temperaturę grzałki. Jeśli nie, to możliwe, że przewody albo płyta z procesorem jest uszkodzona. Zdalnie nie da się tego zdiagnozować.

  • Adalbertus

   Witam,
   Mam to samo i występuje wówczas gdy spienia się mleko, po przełączeniu na a kolejną kawę migają dwie lampki. Wystarczy spuścić trochę wody ze spieniacza i zaczyna działać poprawnie. Prawdopodobnie po spienieniu mleka wytwarza się za wysoka temperatura lub ciśnienie i czujnik powoduje brak możliwości zrobienia kawy. U mnie działa

 3. Witam
  Miga lampka odwapniania 13, a w instrukcji jest napisane aby oddać do serwisu (że niby coś z młynkiem)
  Ktoś pomoże?
  Pozdrawiam

 4. witam posiadam delonghi-venezja 1 rok stary i jest problem kawa wyplywa pomalu albo kropelkami sprawdzilam wszystko co jest dostepne dla uzytkownika przed dwoma tygodniami odkalkowalam ,prosze o porade czy moge cos sama zrobic czy serwis mam gwarancje jeszcze pozdrawiam.B

 5. Witam, posiadam ekspres DeLonghi Magnifac 3000B, mam jakiś problem z tłokiem, ponieważ woda nie wypływa z dziurek, które są w dolnej, szarej części tłoka tylko z góry tłoka (nie jest on pęknięty). Co może być tego przyczyną ? Muszę kupować cały moduł od grzania wody ?

  • Może zatkany jest odpływ kawy z dystrybutora? Wystarczy odkręcić sitko i mocno dmuchnąć w mały otwór pod sitkiem i wyczyścić patyczkiem do uszu drugą część kanału skąd kawa wypływa. Może on być tak zatkany, że wypływa górą,. Również sitko może być zatkane – wystarczy popatrzeć przez nie pod światło – wtedy wygotować sitko w wodzie z kwaskiem cytrynowym.

   • Z tłoka podczas trybu testowego nie lała się woda ponieważ wyjąłem zaparzak, aby widzieć czy nie jest zatkany ale woda wylewała się z jego górnej części. Rozebrałem cały tłok wymieniłem zniszczone oringi i teraz wszystko śmiga aż miło :D

Wypowiedz się