Naprawa ekspresu do kawy Delonghi Magnifica

Problem

Po włączeniu ekspresu Delonghi Magnifica zapalają się na chwilę wszystkie lampki i gasną na stałe, a zaparzacz (dystrybutor) chwilę pracuje i cichnie (jakby się zaciął). Po tym następuje brak reakcji na jakikolwiek przycisk. Ekspres Delonghi Magnifica nie działa – zawiesił się / zaciął się. Po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu i ponownym podłączeniu jest identyczna sytuacja.

Jak naprawić i uruchomić ekspres do kawy Delonghi Magnifica ESAM 3100 SB, który zawiesił się?

Rozwiązanie

Przygotowanie:

 • Wyczyść komorę ekspresu z resztek kawy.
 • Wyjmij i oczyść zaparzacz (dystrybutor) kawy (patrz w swojej instrukcji obsługi ekspresu jak to zrobić).

Kroki:

 1. Wykonaj procedurę RESET (patrz instrukcja poniżej).
 2. Włącz ekspres do kontaktu. Po zgaśnieciu wszystkich lampek wciśnij Włącznik (przycisk 1 według oznaczeń poniżej). Ekspres powinien się teraz uruchomić. Jeśli to nie nastąpiło, wykonaj dalsze kroki.
 3. Wykonaj procedurę TEST (patrz instrukcja poniżej). Przetestuj wszystkie pozycje (zaparzacz góra/dół, młynek, regulator ilości kawy, regulator mocy kawy, pompy wody).
 4. Wykonaj ponownie kroki 1 i 2.

W moim przypadku wykonałem kroki 1+2+3+1+2 i ekspres uruchomił się, ale w Twoim przypadku może być to zaraz po 1+2, albo dłuższej sekwencji – po prostu próbuj. Zostaw komentarz dla innych, jeśli udało Ci się naprawić w ten sposób swój ekspres lub opisz swoje doświadczenia, jeśli udało Ci się to zrobić inaczej.

Jeśli to rozwiązanie nie daje rezultatów rzuć okiem na ostatni rozdział Dla majsterkowiczów.

Inne modele ekspresów Delonghi

Podejrzewam, że dla innych ekspresów Delonghi można postąpić analogicznie – to tylko kwestia kombinacji innych przycisków, o których możesz się dowiedzieć więcej na www.kaffee-welt.net.

Procedury resetowania i testowania

Oznaczenia przycisków i lampek


1. Włącznik
2. Lampka 1 filiżanki i temperatury
3. Przycisk 1 filiżanka
4. Lampka 2 filiżanek i temperatury
5. Przycisk 2 filiżanki
6. Lamka pary i temperatury
7. Przycisk pary
8. Regulator ilości kawy
9. Regulator mocy kawy
10. Przycisk odwapniania i płukania
11. Przycisk młynka do kawy
12. Lampka młynka
13. Lampka odwapniania
14. Lampka alarmowa
15. Lampka fusów
16. Lampka zbiornika wody

Jak wykonać RESET Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 1+3+5 (włącznik + 1 filiżanka + 2 filiżanki).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.

Jak wykonać TEST Delonghi Magnifica ESAM 3100?

 1. Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
 2. Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 3+7 (1 filiżanka + para).
 3. Jak lampki się zapalą puść przyciski.
 4. Jesteś w trybie TEST – do wyboru masz 4 testy opisane poniżej.
 5. Wyjście z testu po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu.
1. Test regulatorów kawy
 1. Przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 2. Kręć regulatorem 8 (ilość kawy) i powinny zapalać się lampki: 16 dla MIN, 15 dla połowy, 14 dla MAX.
 3. Jeszcze raz przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
 4. Kręć regulatorem 9 (moc kawy) i powinny zapalać się lampki: 1 dla MIN, 4 dla połowy, 6 dla MAX.
2. Test młynka do kawy

Trzymaj przycisk 11 (młynek).

3. Test zaparzacza (dystrybutora) kawy
 • Trzymaj przycisk 3 (1 filiżanka) aby jechał w górę, aż się zatrzyma.
 • Trzymaj przycisk 5 (2 filiżanki) aby jechał w dół, aż się zatrzyma.

Aby zaobserwować ruch dystrybutora przy otwartych drzwiczkach (jak na filmie poniżej), należy „oszukać” eksperes, załączając mikroprzełącznik, który jest w otworze po środku na górze komory (drzwiczki wprowadzają tam swój klin). Można dokonać tego wykałaczką lub rączką małej łyżeczki. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność: nie wkładać rąk do środka komory ani innych przedmiotów – grozi uszkodzeniem rąk i/lub ekspresu!

Normalna praca zaparzacza po włączeniu i wyłączeniu ekspresu.

4. Test pompy wody

Trzymaj przycisk 7 (para) i:

 • jeśli przekręcisz pokrętło pary całkowicie w prawo – woda leci z dystrybutora pary,
 • natomiast woda leci z dystrybutora filiżanek tylko wtedy, gdy zaparzacz (dystrybutor) został umieszczony całkowicie na górze (patrz Test zaparzacza) oraz pokrętło pary jest przekręcone całkowicie w lewo.

Dla majsterkowiczów

UWAGA !!!

Poniższe działania mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń ekspresu! Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia z lutownicą i bardzo zależy ci na Twoim ulubionym ekspresie – oddaj go do autoryzowanego serwisu.

Jeżeli RESETowanie nie dało żadnych rezultatów i nadal ekspres sprawia wrażenie, że nie odpowiada na polecenia lub potrafi sam włączać jakąś funkcję, to najprawdopodobniej problem tkwi w obwodzie drukowanym panelu sterowania (płytka z przyciskami). Jeżeli gwarancja ekspresu już minęła (zazwyczaj 3 lata lub zrobionych 5000 kaw) i masz obycie z lutownicą, to możesz jeszcze rozebrać ekspres i:

1) Sprawdzić, czy któryś z przycisków czasem nie zaczyna kontaktować samodzielnie. Jeżeli np. Włącznik sam zwiera się, to są problemy z włączeniem lub wyłączeniem ekspresu albo włączeniem jakiejkolwiek innej funkcji podczas jego pracy (ekspres normalnie nie reaguje na wciśnięte 2 przyciski na raz).

2) Poprawić połączenia lutowane przycisków na obwodzie drukowanym w przednim panelu.

Zauważyłem w swoim 3 letnim ekspresie, że luty są one nieco przyrdzewiałe, choć cały obwód był polakierowany warstwą ochronną (?!). Do diagnozy problemów z obwodem przycisków naprowadził mnie symptom ciągle lejącej się wody po wejściu do trybu TEST. Po uruchomieniu TESTu nie mogłem przełączyć się na żaden inny test – wciśnięcie jakiegokolwiek przycisku tylko zatrzymywało pompę. Poprawienie połączeń wszystkich przycisków (roztopienie lutów z użyciem odrobiny kalafonii) i wymiana przycisku POWER usunęła problem.

Aby dostać się do obwodu drukowanego z przyciskami:

 1. Odłącz ekspres od sieci elektrycznej i wyciągnij zbiornik z wodą. Odczekaj ok. minuty (czas potrzebny na relaksację elektroniki – rozładowanie się kondensatorów).
 2. Odkręć 4 wkręty na krawędziach tylnej ściany ekspresu (po 2 wkręty na ścianę).
 3. Odciągnij boczne ściany do tyłu (do oporu) i delikatnie odciągnij na boki, aby nie połamać zaczepów.
 4. Z prawej strony (patrząc od tyłu) jest płytka kontrolera ekspresu, z której idzie szeroka taśma na przedni panel – odłącz ją od płytki kontrolera, delikatnie odchylając zaczep na konektorze.
 5. Odkręć 4 wkręty na obu bokach, które trzymają przedni panel (2 wkręty na bok).
 6. Przekręć pokrętło pary na pozycję OFF i ściągnij je delikatnie podważając z obu stron.
 7. Delikatnie ściągnij cały przedni panel (niewielkie zaczepy są na górze), we wnętrzu którego zobaczysz szukaną płytkę obwodu drukowanego z przyciskami (1 – Włącznik, 3 – 1 filiżanka, 5 – 2 filiżanki, 7 – Para).

Montaż oczywiście w kolejności odwrotnej :) Powodzenia!

Sklepy z częściami Delonghi

Dyskusja (275)

 1. Witam,
  Jestem użytkownikiem Esam 3000 B już 2,5 roku bez awarii i uważam że ekspres jest niezły w porównaniu z innymi, których używałem – szczególnie jeżeli chodzi o jakość i smak zaparzanej kawy, oraz stosunek jakości maszynki do jej ceny. Niestety nic nie jest wieczne, a ponieważ pijemy dużo kawy ostatnio zaczyna szwankować. Problem, który się pojawił, polega na zacinaniu się urządzenia w trakcie pracy – zapala się kontrolka nr 14 a automat jest zacięty w pozycji uniemożliwiającej wyjęcie z ekspresu. Po wyczyszczeniu i resecie działa znowu jakiś czas, ale później sytuacja się powtarza. Mam wrażenie że ten tłoczek w automacie jakby ciężej „chodził” i opory ruchu powodują wyłączenia podczas pracy – czy to jest możliwe i jakie jest rozwiązanie – czy można np zastosować jakieś smarowanie?

  • Smar silikonowy do ekspresów. Zalecane jest smarowanie automatu co jakiś czas, a także po każdym myciu.

   • Smarowaniu podlega wyłącznie prowadnica dystrybutora (raz na kilka lat, jak zaczyna głośno pracować), a tej zwykły użytkownik nie jest w stanie nasmarować bez rozkręcania ekspresu. Wystarczy wazelina techniczna – tubka w Castoramie ok. 4PLN. Smarowanie zmniejsza opory i hałas powodowany przez nie.

  • Do wymiany/czyszczenia uczelki oring na tłoku i trzpieniu termobloku – jak się powiększą, to powodują za duży opór.

 2. Ewa Winiarczyk

  Witam, mam problem. Umyłam pojemnik na fusy, zaparzacz do kawy, po czym wszystko umieściłam na swoim miejscu i wówczas nie udało się włączyć ekspresu. Po wykonaniu funkcji RESET zapaliły się trzy kontrolki i mrugały przez chwilę, po czym wszystkie zgasły i włączyła się na stałe czerwona lampka sygnalizująca, że nie ma pojemnika na fusy. Ekspres się nie uruchamia. Proszę o pomoc

  • Sprawdzić czy języczek pojemnika na fusy, który przy wkładaniu do ekspresu wchodzi w dziurkę w ścianie ekspresu nie został ułamany. Jeśli jest, to albo został nie do końca włożony, albo zamókł włącznik i trzeba poczekać aż wyschnie. Wszelkiego tego typu problemy są powiązane z niedokładnym osadzeniem wyjętych elementów lub ich uszkodzeniem, lub zamoczeniem styków ekspresu.

 3. Witam. Mam Delonghi ESAM 3600. Mój problem jest taki, że po pierwsze zaparzacz wędrując do góry zacina się w górnej pozycji lub dochodzi do końca, ale napęd bardzo się męczy (widać iskry na szczotkach silnika). Jeżeli dojdzie do końca to jakby chciał zaparzać kawę, ale bez wody, bo do pojemnika na fusy wpada sucha ściśnięta kawa i kawa nie przygotowuje się. Możliwe, że do wymiany jest i napęd i urządzenie, które dozuje wodę (elektrozawór?)?

  • To objawy „zapuszczonego” ekspresu. Ekspres trzeba pielęgnować jak samochód, w którym co ileś kilometrów wymieniasz olej, filtry, myjesz go itd. ;)
   Po czterech latach bez smarowania i głębszego czyszczenia ekspres zamienia się w ruinę, nie mówiąc o tym, że ludzie w ogóle go nie odkamieniają (najlepiej zamontować w domu zmiękczacz wody, który zejdzie do twardości 0 dH/stopni niemieckich).

   Zrób teraz tak:
   1) Sprawdź uszczelki typu oring: a) na trzpieniu grzałki, na których nachodzi dystrybutor – są brudne lub do wymiany (zobaczysz je patrząc w górną część komory) oraz b) na tłoku dystrybutora – trzeba go rozebrać. Uszczelki z czasem się degradują i powiększają powodując większe tracie (również przyrasta na nich ekstrakt z kawy).
   2) Wyczyść sitko na tłoku dystrybutora (odkręcić i wygotować w kwasku cytrynowym – ok. 5/10 min.) oraz kanaliki w tłoku odprowadzające kawę spod sitka przez tłok – wszystko pewnie zapchane przez zaschnięty ekstrakt kawy i dlatego woda nie leci. Podobnie trzeba oczyścić sitko na trzpieniu grzałki, na który nachodzi zaparzacz (patrz pkt. 1a).
   3) Nasmaruj wazeliną techniczną prowadnicę dystrybutora – rozkręcasz ekspres, odkręcasz sanki dystrybutora i z tyłu uwolni się prowadnica z silnikiem – trzeba nasmarować powierzchnię, która trze (ruch lewo/prawo) o metalową ścianę komory ekspresu oraz wewnętrzny tor dystrybutora w prowadnicy (ruch góra/dół). Nie wolno smarować silnika, ani paska napędowego! Odrazu ekspres ucichnie o kilka decybeli i zmniejszą się opory.

   Jak to wszystko zrobisz, to wróć z informacją o efektach.

   • Dziękuję za szybką odpowiedź. Przy okazji – świetny blog. Punkt 2) wykonywałem wcześniej. Rozbierałem dystrybutor na części i myłem każdą z osobna, sitko dystrybutora i sitko tłoczka grzałki myłem i przepychałem dziurki igłą, więc wydaje mi się, że woda powinna „przechodzić przez kawę”, dlatego pomyślałem o elektrozaworze.

    Co do pozostałych punktów to oczywiście wykonam i wrócę w wynikiem. Dziękuję.

    • Ok, wykonałem punkty 1/ i 3/. Jedna z uszczelek tłoka dystrybutora była sparciała i grubsza, tymczasowo zdjąłem zanim zamówię nową. Nasmarowałem drugą i tłoczek chodzi bardzo ładnie. Niestety nic nie pomogło. Ale zauważyłem, że jak dystrybutor idzie w prawo i do góry do końca i potem napotyka jakiś opór jakby, silnik pracuje na zwarciu, praktycznie stoi i szczotki iskrzą i potem jest komunikat „PRESS NEXT AND CHANGE” naciskam i dystrybutor wraca do dołu i wyświetla komunikat „INSERT INFUSER ASSEMBLY” jakby w ogóle nie było dystrybutora.

    • Udało się. Przyczyną był mikroprzełącznik na górze przy grzałce. Jego obudowa trochę się odkształciła i gdy zaparzacz dochodził do góry przełącznik nie załączał się i nie dawał sygnału, że zaparzacz osiągnął pozycję górną. Stąd te męczarnie silnika napędu. Pozycja przęłącznika poprawiona. Dziękuję za pomoc i pobudzenie do myślenia. Pozdrawiam.

    • No tak, nie załapałem tego faktu, że w ogóle wody nie leje (myślałem, że leje, ale kawa sucha), no i zabrakło info o tym błędzie braku dystrybutora. Mikroprzełączniki najczęściej powodują problemy, bo albo zalany podczas mycia zwiera cały czas, albo nie styka, bo się zepsuł, albo języczki nie dociskają. Bardzo często ludzie mają ten problem z pojemnikiem na fusy. W zasadzie w ekspresie poprawnie użytkowanym i odkamienianym poza stykami i uszczelkami nic nie ma prawa innego się zepsuć/zużyć samo.

 4. expres delonghi 3500 wyświetla komunikat insert water spouł po ustawieniu języka angielskiego nic innego nie działa oprócz włącz i wyłącz reszta przycisków nie działa ,woda jest kawa jest pomocy.

 5. posiadam expres delonghi 3200 i mam taki problem pokretlo od wody/pary zaczelo cieżko działac ekspres odwapniony i odkamieniony jak to naprawic?

  • Jeżeli to kwestia uszczelek, to z tego co pamiętam, to nie bardzo można coś z tym zrobić (nierozbieralne bez uszkodzenia) i trzeba wymienić cały kranik spieniacza – ok. 60PLN tutaj: http://north.pl/karta/nasadka-do-spieniania-mleka-zestaw-do-ekspresu-do-kawy-delonghi-esam3200g,C0X-YK-CMMJ-ZZG.html. Trzeba tylko patrzeć na model, bo ESAM3200 jest kilka (np. ESAM3200.S i ESAM3200.G) i do tego jeszcze w powyższym sklepie mają różne oznaczenia numeryczne – trzeba odkodować swoje oznaczenia gdzieś na obudowie ekspresu.

   Może też być taka sytuacja, że pokrętło jest za bardzo dociśnięte i ociera o obudowę – można je ściągnąć, ciągnąc do siebie z wyczuciem aby nie połamać i sprawdzić, czy gdzieś nie ociera się.

Wypowiedz się