Jak czytać w iBooks książki zabezpieczone Adobe DRM?

Problem

Kupiłem w księgarni internetowej książkę w formacie PDF i/lub ePub zabezpieczoną przez Adobe DRM. Jak się okazuje, nie można jej odczytać w iBooks, ponieważ nie obsługuje on zabezpieczeń Adobe DRM. Można tylko odczytać książkę za pomocą aplikacji wspierającej Adobe DRM, jak np. Bluefire Reader (więcej na bluefirereader.com) lub txtr, jednak nie jest ona tak ergonomiczna i funkcjonalna jak iBooks (notatki, zakładki, wyróżnienia, słownik, iCloud itd.). Ponadto chciałbym mieć jedną bibliotekę książek tylko pod iTunes.

Rozwiązanie

Prawdopodobnie z tych samych powodów, co brak Adobe Flash na iPhone, iPod, iPad, nie jest obsługiwany Adobe DRM przez iBooks (Apple ma swój własny system DRM). Dlatego rozwiązanie jest nie wprost i sprowadza się do rozwiązania problemu: Jak ściągnąć/usunąć Adobe DRM z zakupionej książki (eBooka), aby można było ją czytać w iBooks? Identyczną sytuację mamy też w przypadku czytnika Kindle.

Paradoksalnie, jak każde zabezpieczenie przed piractwem, także Adobe DRM w ostatecznym rozrachunku zostało wymyślone aby utrudnić życie wyłącznie legalnym nabywcom książek, którzy muszą się borykać z jego karkołomnym użytkowaniem (zakładanie konta Adobe ID, odtwarzanie tylko na wybranym urządzeniu, instalowanie dedykowanego oprogramowania itd.). Nie chcę tu wnikać w problemy korzystania z książek zabezpieczonych Adobe DRM, ponieważ poniższe rozwiązanie całkowicie omija go. Znacznie łatwiej usunąć zabezpieczenie (jest to dziecinnie proste jednym kliknięciem) niż spełnić jego warunki i zapewne również z tego powodu, nie ma Adobe DRM w iBooks. Nie będę też wnikał, czy naruszamy prawo usuwając Adobe DRM z legalnie zakupionej książki tylko na swoje potrzeby, np. czytania w iBooks – każdy musi sam sobie na to odpowiedzieć (więcej na bookoteka.pl). Jakkolwiek, nie namawiam do tego…

Polecam natomiast:

 • kupowanie książek bezpośrednio w iBooks niż innych księgarniach internetowych, aby uniknąć problemów z ich użytkowaniem, choć niestety liczba polskich książek w iBooks Store przyrasta obecnie bardzo powoli,
 • kupowanie książek z Digital Watermark (cyfrowym znakiem wodnym – patrz znak wodny przy opisie formatu książki w sklepie), zamiast z Adobe DRM, ponieważ Watermark nie zabezpiecza książki przed odczytaniem przez inną osobę niż kupujący, a jedynie podpisuje ją danymi właściciela, co jest obsługiwane przez iBooks.

Kroki

 1. Zainstaluj Adobe Digital Editions v1.7.1 (ADE) lub bezpośrednio ze strony Adobe.
 2. Zautoryzuj swoją kopię ADE wcześniej utworzonym Adobe ID.
 3. Sprawdź, czy Twoje książki otwierają się w ADE.
 4. Uruchom odpowiednią dla PDF lub ePub, darmową aplikację ePubee (link do strony również na obrazach poniżej), w której wybierz folder z książkami (Input path) oraz folder docelowy (Output path) dla książek już bez DRM. ePubee utworzy kopię wszystkich książek w katalogu docelowym i usunie z nich zabezpieczenie na raz (książki z DRM pozostaną nietknięte).
 5. Przenieś nowe książki bez DRM do biblioteki iTunes i zaimportuj na swoje urządzenie – automatycznie pojawią się w iBooks.
 6. Gotowe.

ePub DRM Removal

PDF DRM Removal

Inne rozwiązania

 • swiatczytnikow.pl: Usuwanie Adobe oraz Kindle DRM z użyciem pluginu do darmowego programu Calibre, który służy głównie do zarządzania biblioteką książek i umożliwia m.in. zmiany formatów/konwersji książek (PDF, mobi, ePub, RTF itd.) i ich opisów (czyli id tags, jak: tytuł, autor, wydawnictwo, kategoria itp.) oraz dodawanie okładek.
 • epubsoft.com: How to Remove DRM from ePUB & PDF on Adobe Digital Editions?

Dyskusja 3 komentarze

 1. Podane rozwiązanie nie działą dla plików PDF. Co do ePub nie wiem – nie sprawdzałem

Wypowiedz się