iPod Touch: Naprawa Home Button i digitizera dotyku

ProblemiPod Touch

  1. Nie działa przycisk Home Button iPod Touch 1G lub zacina się.
  2. Nie działa dotyk lub część ekranu nie reaguje na dotyk, albo została zbita szybka.
  • Jak naprawić przycisk iPod Touch?
  • Jak wymienić szybkę, wyjąć ekran iPod Touch?

Rozwiązanie

Uwaga

Wszystkie poniższe rozwiązania wymagą dużej ostrożności i precyzji działania, dlatego pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność. Ja przez chwilę nieuwagi uszkodziłem sobie gniazdo słuchawek (=dodatkowa robota + ok. 50PLN za gniazdo).

1. Nie działa lub przerywa działanie przycisk Home Button w iPod Touch 1G.

Najprawdopodobniej odkleił się styk przycisku (zwłaszcza kiedy iPod jest wiekowy – mój ma ponad 2 lata). Niestety trzeba rozebrać iPoda całkowicie (wideo poniżej jak to zrobić), aby dostać się do styku i przykleić foliowy uchwyt styku ponownie do płytki. Styk jest skonstuowany z membrany, która naciśnięta przez przycisk zamyka obwód dotykając ścieżek na płytce obwodu drukowanego. Membrana to wypukły, okrągły miedziany płatek (ok. 4mm średnicy) przyklejony do nieco większej okrągłej folii, która jest znowu przyklejona tylko w dwóch miejscach do płytki obwodu drukowanego. Moja folia membrany odkleiła się w jednym miejscu (normalnie jest przyklejona na dwóch przeciwległych brzegach), delikatnie przesuwając się (ułamek milimetra), co było już powodem utraty kontaktu ze ścieżkami na płytce. Wystarczyło przykleić ją na odrobinę „Kropelki” lub „Super Glue”. Nie widać tego specjalnie gołym okiem czy membrana jest odklejona, więc trzeba delikatnie sprawdzić palcem czy przesuwa się w którymś miejscu.

Swoją drogą Home Button to najsłabszy punkt iPoda (tandeta) – po 2 latach użytkowania pada i dla większości ludzi oznacza to koniec iPoda.

Linki:

2. Nie działa dotyk lub część ekranu nie reaguje na dotyk, lub zbita szybka.

Szybka iPoda, która jest zespolona z digitizerem dotyku jest niestety do wymiany. U mnie nie działała gólna 1/3 część ekranu. Koszt wymiany samemu to ok. 100PLN (tyle mniej więcej kosztuje digitizer na aukcjach – szukaj hasła „iPod digitizer” lub „iPod szybka dotykowa”). Widziałem również kompletną usługę wymiany za 300PLN, ale za tę kwotę można już kupić „nowego”, używanego. Rozbieramy iPoda (wideo poniżej) i odklejamy starą szybkę, podgrzewając ją suszarką, aby klej nieco odpuścił. Niestety mnie nie udało się odkleić jej całkowicie bez kruszenia (podważając śrubokrętem), ale należy ostrożnie to robić, aby nie wygiąć/uszkodzić ramki i nie pokaleczyć się. Trzeba oczyścić ramkę z całego kleju i przykleić nową na „Kropelkę” lub „Super Glue” – nie przyklejaj na istniejący klej, bo tylko z pozoru będzie trzymał (po złożeniu zacznie ochodzić szybka).

Jak rozebrać iPod Touch 1G?

Jak rozebrać iPod Touch 2G/3G?

Dodatkowe linki

Dyskusja 2 komentarze

  1. Witam wszystkich ,proszę pomoc w rozwiązaniu problemu

    Jakiś czas temu zostawiłem ipoda touch w łazience a następnie dotknąłem wyświetlacza mając mokre ręce.Po pewnym czasie gdy go odłożyłem zauważyłem że ekran nie reaguje na dotyk.Czytając nieco w internecie zdiagnozowałem że powinienem wymienić ekran dotykowy czyli digitizer ,ponieważ straciłem już gwarancje..Zamówiłem ten oto z allegro http://allegro.pl/oryginalny-digitizer-ipod-touch-2g-zapraszamy-i1193681567.html .Po otrzymaniu przesyłki przystąpiłem do wymiany ekranu zgodnie z tym filmikiem http://www.youtube.com/watch?v=dfqL7uH_waA .Niestety przy zdejmowaniu starego ekranu uszkodziłem go tzn popękała szybka ale nie zmartwiło mnie to gdyż był do wymiany.Najgorsze jednak jest to że gdy podłączyłem nowy ekran zamówiony na allegro nadal dotyk nie reaguje.Jestem w 99% pewien że podłączyłem te złącze prawidłowo.Sprawdzałem kilka krotnie czy dobrze przylega i się czy trzyma nie mam zastrzeżeń jednak ekran nadal nie działa.Tutaj pytanie do was co jest nie tak czy może ekran z allegro jest niesprawny ,czy to coś poważniejszego z ipodem i to nie jest wina ekranu więc czego?
    Proszę o radę i pomoc ,możliwe że jest jakiś szczegół w montażu którego nie widać na tym filmiku ale ogólnie jest to dosyć proste wystarczy mieć sprawne palce.Jak na razie jestem do tyłu z oryginalnym ekranem i tym który zamówiłem z allegro a chcę naprawić tego ipoda.

  2. Niestety nie jestem w stanie Ci pomóc. Sprawność nowego digitizera można sprawdzić tylko wkładając go do innego sprawnego iPoda. Nie mam również doświadczenia z zamoczeniem ekranu iPoda i nie wiem czy oraz jak wielka wilgotność może uszkodzić kontroler digitizera. Najlepiej udać się do najbliższego serwisu, gdzie za rozsądną cenę są w stanie zdiagnozować problem. Czy warto ponosić dalsze koszty musisz już podjąć decyzję sam. Ja podjąłem to ryzyko kupując iPoda 2G uszkodzonego za 150PLN i wymieniając digitizer za 100PLN. To co mogę Ci ewentualnie poradzić, to sprawdzenie czy przy wciskaniu wtyczki digitizera jest wyczuwalne kliknięcie, tzn. wtyczka jest do końca osadzona i kontaktuje i niestety nic więcej.

Wypowiedz się