iPhone z simlockiem – czy warto kupić?

Problem

Na aukcjach internetowych można kupić nowego odblokowanego iPhone’a (simlock zdjęty programowo – jailbreak+unlock lub z pomocą karty GEVEY) kilkaset PLN taniej, niż takiego samego fabrycznie bez simlocka.

 • Czy warto kupić iPhone z simlockiem odblokowanym programowo lub z kartą GEVEY?
 • Jakie są sposoby ściągnięcia simlocka z iPhone?

Rozwiązanie

Po ponad pół roku użytkowania iPhone’a 3GS 32GB z simlockiem na O2, kupionym na allegro za 2000PLN w stosunku do fabrycznie bez simlocka za ok. 2700PLN, dzisiaj z całą pewnością polecam dopłacić te 700PLN, aby mieć wszelkie problemy z głowy. Powiem dobitniej – całkowicie odradzam iPhone’a z simlockiem! – sam już w to nigdy nie wejdę. Dlaczego?

Postaram się przybliżyć nowicjuszom życie z takim telefonem w kilku punktach, ale uprzedzam, że tekst jest ciężko strawny (alternatywa na myapple.pl), bo takie właśnie jest życie z simlockiem na iPhonie. Choć piszę tu z perspektywy użytkowania iPhone 3GS, sytuacja jest analogiczna dla iPhone 4 czy iPhone 4S, jeśli nie gorsza.

1. Co to oznacza, że simlock jest zdjęty/odblokowany programowo?

Ogólnie mówiąc, oznacza to, że do uprzednio złamanego systemu iOS (zrobiony tzw. jailbreak) wgrana jest dodatkowa poprawka (tzw. unlock) poprzez włamanie się do firmware modułu radiowego (ang. baseband), omijająca simlocka, a nie usuwająca go. Mówiąc bardziej obrazowo, musimy włamać się aż przez dwoje drzwi, aby ściągnąć simlocka. Jeśli mamy już ściągnięty w ten sposób simlock, zazwyczaj nie trzeba nic więcej robić w trakcie użytkowania iPhone’a aby telefon działał (z małym wyjątkiem, o czym później przy tethered jailbreak). Problem pojawia się jednak, gdy właściciel telefonu zaktualizuje iPhone’a pod iTunes do nowszej wersji systemu iOS. Aktualizacje iOS pojawiają się dość często (przynajmniej 4 razy w roku) i bardzo łatwo, nawet przez przypadek, dokonać takiej aktualizacji.
Każda nowa wersja systemu iOS, jeśli byłaby wgrana do telefonu, wymaga ponownego jailbreakaunlocka, który jest specjalnie przygotowany dla tej wersji iOS, ale niestety, nie dla każdej wersji zostaje opracowany. Unlocki są opracowywane przez hackerów na podstawie odnalezionych sposobów na wgranie ich do nowych wersji iOS (tzw. „dziur” w systemie) i przeważnie jest to możliwe tylko na niektórych modelach iPhone (na przykład tylko na iPhone 4 czy 3GS, a na iPhone 4S już nie – patrz mapa na rysunku obok). Dla zainteresowanych, więcej o tym, jak hakerzy tworzą jailbreak, można przeczytać na extremetech.com | How hackers will jailbreak iPhone 5.

Mapa dostępnych sposobów jailbreak i unlock via UltraSn0w do wersji iOS 5.0.1 włącznie (styczeń 2012)

W roku 2010 komplet programów jailbreak+unlock dla nowego iOS pojawiał się w sieci tydzień do dwóch po wydaniu nowego systemu, lecz z każdą wersją iOS trzeba czekać coraz dłużej (w 2012 już ok. 2 miesiące). Dlatego nie wolno aktualizować systemu pod iTunes, dopóki nie wyjdzie unlock na daną wersję iOS. Nigdy też nie możemy mieć pewności, że jailbreak i/lub unlock zostanie w ogóle dla tej wersji i naszego modelu iPhone opracowany oraz jak długo na nowego trzeba będzie czekać? Hakerzy często pomijają nieistotne aktualizacje, aby nie ujawniać się z odnalezionymi dziurami i czekają na większe zmiany w iOS. Jeśli przydarzyła by się nam przypadkowa aktualizacja, do tego momentu nie będzie można dzwonić z iPhone’a albo w ogóle go nie uruchomimy!

Odblokowanie systemu dla przeciętniego komputerowca jest bardzo proste (instrukcja). Istnieją też usługi wgrywania unlocka (sporo ich na allegro) i kosztuje to przeciętnie 40-50PLN.

Jeżeli na dowolnej aukcji przeczytasz, że „simlock jest odblokowany/ściągnięty programowo” lub że ma wgrany jailbreak+unlock, to oznacza to dokładnie sytuację, którą opisałem powyżej. Tylko telefon fabrycznie bez simlocka nie musi mieć wgrywanego jailbreak+unlock, aby działał z dowolną kartą po każdej aktualizacji systemu.

To proste, więc o co tyle zachodu?

Wszystko jest proste, jeżeli sprowadzi się to do prostych dwóch czynności:

Zrób jailbreak, a potem zrób unlock (patrz instrukcja).

Ale niestety nie jest tak pięknie, gdy jesteś skazany na jailbreak+unlock, a nie jest to po prostu kwestia Twojego wyboru, ponieważ…

 1. iTunes już od jakiegoś czasu nie pozwala wgrać niższej wersji systemu (ang. downgrade) niż ta najnowsza i oficjalna, na którą zazwyczaj nie ma jeszcze jailbreaka (nie mówiąc o unlocku). Jak już się pojawi (jeśli w ogóle), to moment w którym istnieje jailbreak+unlock dla aktualnej wersji z iTunes trwa mniej więcej miesiąc (czasem nawet tydzień), ponieważ Apple prawie natychmiast wydaje nową wersję systemu, łatającą dziury. Z tego właśnie powodu iPhone’a z simlockiem nie aktualizuje się bezpośrednio z iTunes, ale z wykorzystaniem narzędzia Pwnage Tool z Dev-Team. Służy ono do modyfikacji poprzedniej wersji systemu (tzw. hacktivated custom firmware), dla której istnieje jeszcze jailbreak oraz modyfikuje system tak, aby nie aktualizować w iPhone oprogramowania radiowego (ang. baseband), dla którego można jeszcze odblokować simlocka (istnieje unlock).
 2. Nie będziesz mógł tego zrobić, jeżeli przypadkowo zaktualizowałeś system iOS pod iTunes, a w poprzedniej wersji systemu nie zgrałeś tzw. SHSH Blobs, które umożliwiają jego downgrade do wersji hackowalnej (dla której istnieje jailbreak+unlock). Dlatego zawsze trzeba pamiętać o zgrywaniu SHSH po każdej aktualizacji iOS, aby można było wrócić w razie potrzeby/wypadku. Może to za Ciebie robić automatycznie Cydia Store (wystarczy ją raz uruchomić w iPhone) albo TinyUmbrella, za pomocą której oszukujesz potem iTunes, aby wgrać niższą wersję systemu, dla której zachowałeś SHSH (patrz instrukcja na iphoneheat.com). Jeżeli nie masz SHSH, to w ogóle nie uruchomisz iPhone’a i możesz go schować do szuflady na lepsze czasy! Jeśli miałeś to szczęście i zgrałeś SHSH, to i tak istnieje duże prawdopodobieństwo, że aktualizacja którą wykonałeś przypadkowo, aktualizuje również baseband. Niestety nie można w ten sposób powrócić do jego poprzedniej wersji – zostajesz już z nią na zawsze i oznacza to, że Twój iPhone staje się iPodem (nie będziesz mógł z niego dzwonić), dopóki nie wyjdzie unlock na nową wersję basebandu.
 3. W niektórych przypadkach, chcąc korzystać z tzw. Push Notifications, tj. iPhone powiadamia cię w aplikacjach sieciowych typu Mail, Facebook, Twitter itp. o nadejściu nowych wiadomości, musisz po jailbreaku wgrać z Cydia Store aplikację Push Doctor, która poprawia certyfikaty, jakimi przedstawia się Twój telefon na serwerach Apple (patrz instrukcja na ihackintosh.com). Co więcej, aplikacja ta dogrywa tzw. OpenSSH (shell do zdalnej pracy na urządzeniu), które umożliwia komuś włamanie się do telefonu przez Internet, jeśli nie zmienisz haseł (standardowy password: alpine) dla użytkownika root i mobile. Do tego będziesz potrzebował jeszcze jedną aplikację MobileTerminal (instrukcja jak zmienić hasło na  jaxov.com lub cydia.saurik.com).
 4. Nie wolno Ci zresetować żadnych ustawień! Reset jakichkolwiek ustawień po jailbreak może uniemożliwić całkowicie uruchomienie telefonu – telefon uruchamiając się, cały czas wyświetla tylko logo Apple. Wymagane jest ponowne wgranie systemu z jailbreak (wystarczy ten wcześniej przygotowany za pomocą Pwnage Tool, pod warunkiem, że to ta sama lub wyższa wersja, co obecna na telefonie). Tracisz wtedy wszystkie dane (kontakty, smsy, zdjęcia, filmy, notatki, dane z aplikacji etc.), jeśli nie zarchiwizowałeś uprzednio telefonu pod iTunes.
 5. Najczęściej po ukazaniu się nowego systemu iOS pojawia się dla niego tylko tzw. tethered jailbreak (patrz przeciwieństwo untethered jailbreak na iphonewiki.org), co oznacza że po każdym wyłączeniu telefonu, nie uruchomi się on sam ponownie i za każdym razem będziemy musieli podłączyć go do komputera i użyć aplikacji jailbreak do uruchomienia iPhone’a. Choć nie stracimy wtedy żadnych danych, jest to jednak bardzo uciążliwe, zwłaszcza kiedy bateria się wyczerpie lub trzeba zrestartować telefon – jesteśmy „przywiązani” do komputera (dokładnie to oznacza słowo tethered). Niektóre modele iPhone 3GS z tzw. nowszym bootromem (wyprodukowane po 45 tygodniu 2009) miały taką przypadłość, że dla nich w ogóle nie istniał unthetered jailbreak (wersję bootromu w iPhone 3GS można sprawdzić po pierwszych znakach nr seryjnego, np. 87943YHN3NR – cyfry 943 oznaczają 2009, 43 tydzień). Bywa też tak, że dla danej wersji systemu iOS, jailbreak posiadają tylko wybrane modele urządzeń, np. tylko iPhone 4 i 3GS, iPod Touch 3G i 4G oraz iPad 1, a pozostałe już nie.
 6. Czasem zdarza się, że nawet po jailbreak nie można odblokować simlocka (unlock wręcz zawiesza telefon) – opis powodów i rozwiązanie dla tej sytuacji znajdziesz w tym tekście: iPhone 3GS: Ściągnięcie simlock przez blacksn0w wiesza telefon.
 7. iPhone’y z simlockiem nie mają udostępnionej funkcji Modemu internetowego (do wersji iOS 4.3).  Trzeba się nagimnastykować, aby to odblokować dla danego operatora – przedsmak zabawy w tekście: iPhone: Konfiguracja modemu internetowego i komunikatów dla Plus GSM w iOS 4.0.
 8. Prozaiczny problem – wyszedł nowszy system i bardzo chciałbyś go już mieć ze względu na ciekawe nowe funkcje, ale niestety musisz czekać na jailbreak i unlock. Gorzej, jeśli Twój obecny system ma jeszcze błędy, które Ci doskwierają, a nowa wersja je poprawia. Może również wystąpić sytuacja odwrotna, w której jailbreak ma pewne niedoskonałości, z powodu których nie działają jakieś aplikacje. Na przykład nie działający iBooks po jailbreak iOS 5.0.1, dla którego wyszło kilka tzw. fixów, choć żaden w moim przypadku nie działał i nie miałem najważniejszej dla mnie aplikacji.
 9. Najciekawsze jest to, że Apple doskonale wie, że masz jailbreaka i unlocka, co jest niezgodne z zapisami regulaminu iTunes, ale jak na razie nie reagują… pewnie do czasu 🙂 Nie bardzo możesz z tym coś zrobić będąc przywiązanym do jailbreak+unlock, ale na otarcie łez można dodać, że amerykański rząd wydał dekret, iż modyfikacja systemu Apple za pomocą jailbreak w celu wgrywania innych aplikacji niż z App Store oraz wgrywanie unlocka w celu ominięcia simlocka jest legalne. To pewnie może być jedyna linia obrony w sądzie, jeżeli do tego miało by dojść, ale chyba gorszą rzeczą byłoby zbanowanie telefonu w Apple (tak, jak to robi Microsoft przy konsolach Xbox 360).

2. Sprzętowe omijanie simlocka

Oprócz programowego, istnieją też sprzętowe rozwiązania omijania simlocka, jak na przykład GEVEY SIM czy Rebel Micro SIM Card. Sporo jest takich iPhone’ów jest na allegro (relatywnie tanich) pod nazwą „iPhone bez simlocka GEVEY„, co oczywiście daleko mija się z prawdą. GEVEY SIM (podobnie jak Rebel SIM Card) jest specjalnie przygotowaną kartą, na której kładzie się swoją kartę SIM i w zasadzie można korzystać już z iPhone’a. Karta ta jednak nie zdejmuje simlocka, ale omija go, wykorzystując możliwość wykonania krótkiego połączenia alarmowego na numer 112 do późniejszego podtrzymania autoryzacji telefonu u operatora. Rozwiązania takie mają niestety wąskie zastosowanie i sporo wad, ponieważ Apple w kolejnych wersjach systemu wprowadza poprawki uniemożliwiające ich wykorzystanie (GEVEY SIM działa obecnie tylko na wersji iOS 4.x i wybranych wersjach baseband), jak również nasz operator może zablokować telefon wykonujący takie połączenia, traktując je jako nadużycia. Ponadto sam Gevey zwraca uwagę na to, że na rynku jest już dużo podróbek tych kart, które mogą nie działać (GEVEY Pro Plus czy GEVEY Supreme i tym podobne wynalazki) – na allegro jest ich wysyp.

Na zakończenie o karcie GEVEY, jeżeli komuś podoba się taki sposób uruchamiania telefonu, to życzę powodzenia:

 • Włóż swoją kartę SIM w ramkę GEVEY.
 • Włącz iPhone, poczekaj na komunikat i zaakceptuj go.
 • Poczekaj na pojawienie się zasięgu (kreski).
 • Wybierz i zadzwoń na numer 112, a po 3 sekundach rozłącz się.
 • Włącz Tryb samolotowy.
 • Zaczekaj 45 sek. na informację Brak karty SIM.
 • Wyłącz Tryb samolotowy.
 • Pojawi się komunikat Awaria SIM a następnie pojawi się zasięg.
 • Jeśli zasięg się nie pojawi – uruchom ponownie telefon i powtórz operację od nowa.
 • Aby korzystać z transmisji danych, musisz włączyć Roaming danych,
 • To wszystko :)… A jeśli wyłączysz telefon…
  To wszystko od początku 🙂

3. Trwałe zdjęcie simlocka

Oczywiście jest możliwe ściągnięcie simlocka całkowicie. Wygląda to następująco.

Operator, który jest do tego uprawniony (lista operatorów na stronie support.apple.com) po swojej weryfikacji klienta względem zobowiązań, wysyła do Apple prośbę o zdjęcie simlocka. Apple przestawia coś w swojej bazie i po ponownym podłączeniu telefonu do iTunes, simlock zostaje ściągnięty na zawsze. Wszystko odbywa się zatem zdalnie.

Często jest jednak tak, że nie wiemy na jakiego operatora mamy simlocka, ale można to sprawdzić po numerze modelu na stronie simlock.pl lub shomblingteam.blogspot.com.

W O2 dla przykładu można to zrobić za darmo przez www. Trzeba jednak mieć kartę SIM O2 (prawdopodobnie tę samą, na którą został zakupiony telefon!), którą należy zaktywować w iTunes (włożyć do telefonu z systemem bez hactivated jailbreak, przygotowanego za pomocą Pwnage Tool), wypełnić formularz na stronie O2 danymi z umowy na tego SIMa i w ciągu tygodnia powinna być odpowiedź z O2, że należy zaktualizować system pod iTunes. Karta powinna być podczas całego procesu włożona do telefonu, a telefon aktywny. Niestety nie miałem takiej karty, więc nie dokonałem tego i nie powiem czy się udało.

W Polsce obecnie obowiązujące prawo zabrania operatorom sprzedaży telefonów z simlockiem lub pobierania opłat za ściągnięcie simlocka od klienta, który kupił telefon w ofercie tego operatora. Inaczej sprawa wygląda, gdy przychodzimy do operatora z telefonem, na który nie mamy już umowy (skończyła się). Wygląda to na dzień dzisiejszy tak, że jeśli ktoś ma simlocka np. na Orange, może go ściągnąć za ok. 70PLN, jeżeli przyniesie rachunek na niego od Orange. W Erze prosili już za to 500PLN, pod warunkiem, że jest się abonentem. Od razu wyprzedzam komentarze pt. „w Erze nie było nigdy simlocków”, co jest oczywiście prawdą, jeśli kupiło się telefon u nich, ale można wyobrazić sytuację, w której będąc abonentem Ery, kupiłeś sobie iPhona z simlockiem na aukcji i chciałbyś, aby Ci go ściągnęli.

Niejako poza operatorem, za podobne pieniądze (od 99PLN do ponad 600PLN w zależności od kraju i operatora), oferty ściągania simlocka z iPhone można znaleźć na simlock24.pl. Wygląda na to, że serwis zajmuje się pośredniczeniem w normalnej procedurze (zgłoszenie Właściciela > Operator > Apple > Właściciel), przygotowując formalności pod dane telefonu, które im się podaje. Osobiście wydaje mi się, że po prostu dorabiają dokumenty do telefonu u danego operatora z pomocą jakiegoś zatrudnionego rezydenta, aby można było oficjalnie przeprowadzić operację. Niestety nic więcej nie mogę o tej metodzie powiedzieć, gdyż nigdy nie korzystałem, ani nie znam nikogo, kto z niej korzystał.

Małe podsumowanie

Simlock w iPhone to całkiem nowe i przykre doświadczenie, które zmienia wyobrażenie dotąd znanego np. z Nokii 5110 sposobu ściągania simlocka u zaprzyjaźnionego Pana Włodka z „salonu” z używanymi komórkami.
Jeśli głowa Cię rozbolała lub nic nie zrozumiałeś – omijaj aukcje internetowe iPhone’a z simlockiem z daleka!, zwłaszcza jeśli to miałby być prezent dla bliskiej Ci osoby. Sprawa całkiem inaczej wygląda, gdy bierzesz telefon bezpośrednio od operatora (dotyczy zagranicy) – jest on kupiony na Ciebie, masz na niego rachunek i umowę, i tylko przed zakupem musisz sprawdzić: czy ściągają simlocka?, kiedy będziesz mógł to zrobić (warunki umowy)? i ile to Cię będzie kosztowało?
Ja ostatecznie kupiłem iPhone’a 4 bez simlocka prosto od Apple i dopiero teraz czuję się jak po jailbreaku 🙂

Inną kwestą jest Czy w ogóle warto kupić iPhone na aukcji, np. allegro?

Dyskusja 22 komentarze

 1. Witam, chcialbym brzyblizyc moj przypadek z iPhonem 3G. Otrzymalem taki oto telefon od znajomej lecz niestety zabezpieczony simlockiem niemieckiego T-Mobile. Telefon byl juz po wygasnieciu umowy aboneckiej. Zadzwonilem do serwisu T-Mobile w polsce czy moga mi zdjac simlocka, otrzymalem odpowoedz ze nie ma problemu jesli telefon byl w polskiej sieci T-Mobile i nic to nie kosztuje a ja powinienem zwrucic sie do niemieckiego operatora. Tak tez zrobilem, znalazlem strone niemieckiego operatora a w niej zakladke do odblokowania telefonu. Cala procedura polegala na wpisaniu IMEIu telefonu, imienia, nazwiska nr telefonu i postepowaniu w/g instrukcji ktore pojawily sie potem. Po podlaczeniu telefonu do iTunes simlock zostal automatycznie zdjety . Telefon dziala w dowolnej sieci i nic mnie to nie kosztowalo.

  • Dzięki Borki za info. Pytanie tylko, czyje dane podałeś w T-Mobile: swoje czy znajomej, która miała umowę z T-Mobile DE?
   Pewnie na tej samej zasadzie działają pośrednicy.
   Tak jak pisałem, podobnie jest w O2. Problem tylko w tym, że często nie wiadomo z jakim operatorem była umowa zawarta, bo jak sam zauważyłeś, T-Mobile PL to nie to samo, co DE.

   • Witam, może odgrzewane ale mam pytanie, bo nie chciałbym wejść na drogę bez odwrotu. Mam tel w O2 UK iPhone 4 teraz mam przedluzoną umowe i dostałem iPhone 5 ale chciałbym zdjąc simlocka w iP4, tyle że obecnie jestem w PL, wykonałem wszystko zgodnie z instrukcją, przełozyłem kartę nano (za pomocą prowizorycznego ale działającego adaptera) do iP4 i po podłączeniu do iTunes nie mam info że simlock został zdjęty mimo iż dostałem smsa że niby po podłączeniu zostanie zdjęty…. jedyne co mi wyskakuje to aktualizacja, tzn że jest dostępna aktualizacja do nowszej wersji. Moje pytanie: czy ta aktualizacja jest konieczna żeby simlock został zdjęty, czy coś innego jest przyczyną że nie otrzymałem info że tak się stało? Proszę o szybką odpowiedź/radę ! Z góry dziękuję!

 2. Witam, chciałam się zapytać (choć widzę, że jesteś przeciwnikiem kupowania z simlockiem iphonów) czy kupić iphone 4 z iOS 6.0.1 i czy da się zrobić jaibreka i ściągnąć programowo simlocka?

 3. Witam, nie polecam żadnych kart typu Gevey bo się gówno warte !!!
  Kupiłam dwie różne i nic, nie polecam tego typu tylko sie wydaje kase i nic.

 4. Krzysztof

  Dokladnie Ala, gevey i te inne karty sa nic nie warte, poprostu szkoda kasy, lepiej odblokowac oficjalnie,ja rowniez w sprawach simlock iphone polecam simlockgsm.pl badz simlockportal.pl, tyle ze ta druga jest dla komisow, czyli hurtownikow i trzeba sie zarejestrowac, ale warto, simlock iPhone orange pl kosztuje tam 75 zl, a simlock iphone play 39 zl, szkoda sie bawic w gevey’e czy inne pierdoly

Wypowiedz się