iPhone: Ustawienia internetu i MMS

Problem

 • Jak skonfigurować/uruchomić dostęp do Internetu mobilnego w iPhone lub iPad z modułem GSM dla sieci Plus GSM, T-Mobile, Orange, Play, Heyah?
 • Dlaczego nie ma połączenia z Internetem mobilnym w iPhone?
 • Jak skonfigurować w iPhone odbieranie MMS, jeśli nie działa?
 • Dlaczego w Plus GSM przychodzi do mnie informacja o foto.plus.pl zamiast wiadomości MMS?

Rozwiązanie

UWAGA!!!

Korzystając z internetu komórkowego pamiętaj, aby na karcie SIM w iPhone była uruchomiona usługa zryczałtowanego dostępu do internetu mobilnego, jak np. iPlus, ponieważ w przeciwnym razie będziesz płacić kilkanaście groszy za każde pobrane 100kB przez iPhone (w zależności od Twojej taryfy).

Poza granicami Polski w ogóle zapomnij o korzystaniu z Internetu przez komórkę – należy go wyłączyć jeszcze w Polsce (Ustawienia > Ogólne > Sieć > Roaming Danych lub lepiej Dane sieci kom.). Oferta zryczałtowanego dostępu do Internetu obejmuje tylko sieć Twojego operatora. Za każde pobrane 100kB z Internetu w roamingu (poza siecią Twojego operatora, np. poza granicami Polski) zapłacisz do ok. 7PLN. Obrazując to bardziej przyziemnie, jedna odsłona (otwarcie) przeciętnej strony może kosztować Cię ok. 14PLN lub więcej.

Zobacz też na support.apple.com:

Aby korzystać z internetu mobilnego w iPhone:

 1. Wejdź do aplikacji Ustawienia > Ogólne > Sieć i włącz Dane sieci kom. (przesuń palcem włącznik na 1).
 2. Wejdź do aplikacji UstawieniaOgólne > Sieć > Sieć komórkowa danych i wprowadź dane swojego operatora, które znajdziesz niżej. Możesz też zapytać o nie na infolinii, prosząc o „dane konfiguracji dostępu do internetu i/lub MMS dla iPhone”.
 3. Gotowe.

Jeżeli w Plus GSM zamiast MMS przychodzi Ci tylko informacja z Centrum MMS z linkiem do wiadomości multimedialnej (http://foto.plus.pl) to znaczy, że brakuje jakiegoś wpisu w konfiguracji MMS, który musisz uzupełnić z poniższych danych. Czasem po aktualizacji systemu zdarza się, że iTunes nie odtworzy jakiejś pozycji, np. brakuje APN MMS. Prawdopodobnie u innych operatorów jest ten sam przypadek.

Dane operatorów komórkowych

Plus GSM

Więcej innych konfiguracji telefonu na plus.pl.

Dane sieci komórkowej
APN: internet
Użytkownik:
Hasło:

MMS
APN: mms
Użytkownik:
Hasło:
MMSC: mms.plusgsm.pl:8002
Proxy MMS: 212.2.96.16:8080
Maks. wielkość MMS: 614440
URL profilu UA dla MMS:

Modem internetowy
APN: internet
Użytkownik:
Hasło:

T-Mobile

(również dla użytkowników systemu Tak Tak T-Mobile na kartę)

Więcej informacji o konfiguracjach telefonu na t-mobile.pl.

Dane sieci komórkowej
APN: internet
Użytkownik:
Hasło:

MMS
APN: mms
Użytkownik:
Hasło:
MMSC: mms/servlets/mms
Proxy MMS: 213.158.194.226:8080
Maks. wielkość MMS: 614440
URL profilu UA dla MMS:

Modem internetowy
APN: internet
Użytkownik:
Hasło:

Orange

Więcej ustawień na orange.pl.

Dane sieci komórkowej
APN: internet
Użytkownik: internet
Hasło: internet

MMS
APN: mms
Użytkownik: mms
Hasło: mms
MMSC: mms.orange.pl
Proxy MMS: 192.168.6.104:8080
Maks. wielkość MMS: 614440
URL profilu UA dla MMS:

Modem internetowy
APN: internet
Użytkownik: internet
Hasło: internet

Play

Więcej wskazówek kontroli transmisji danych w sieci Play znajdziesz na play.pl.

Dane sieci komórkowej
APN: internet
Użytkownik:
Hasło:

MMS
APN: mms
Użytkownik:
Hasło:
MMSC: 10.10.28.164/mms/wapenc
Proxy MMS: 10.10.25.5:8080
Maks. wielkość MMS: 307200
URL profilu UA dla MMS:

Modem internetowy
APN: internet
Użytkownik:
Hasło:

Heyah

Więcej wskazówek dla sieci Heyah znajdziesz na heyah.pl. Podobno modem internetowy w tej sieci nie działa – nie mam jak sprawdzić.

Dane sieci komórkowej
APN: heyah.pl
Użytkownik: heyah
Hasło: heyah

MMS
APN: heyahmms
Użytkownik: heyah
Hasło: heyah
MMSC: mms.heyah.pl/servlets/mms
Proxy MMS: 213.158.194.226:8080
Maks. wielkość MMS: 307200
URL profilu UA dla MMS:

Modem internetowy
APN: heyah.pl
Użytkownik: heyah
Hasło: heyah

Dyskusja18 komentarzy

 1. Mam iPhone 4, chciałabym skonfigurować MMS na sieć Orange jednak przy wykonywaniu drugiego punktu:

  „Wejdź do aplikacji Ustawienia > Ogólne > Sieć > Sieć komórkowa danych i wprowadź dane swojego operatora, które znajdziesz niżej.”

  Wchodząc w ‚Sieć’ nie mam tam już ‚Sieć komórkowa danych’, mam tylko po kolei:
  Włącz 3G (z suwaczkiem)
  Dane sieci kom. (z suwaczkiem) – po przełączeniu rozwija się:
  -Roaming danych (włącz/wyłącz)
  -Hotspot osobisty (włącz/wyłącz)
  VPN (Nie jest połączone)
  Wi-Fi (status połączenia z moim domowym Wi-Fi)

  Co robić?

  • 1) Najpierw spróbowałbym pokombinować z wyłączeniem Danych sieci kom. i zrestartowaniem iPhone’a, a następnie ponownym ich włączeniem.

   2) Następnie, jeśli to nie pomoże i jeżeli iPhone też masz od Orange (np. w umowie lojalnościowej) – zgłoś się do nich. Teoretycznie operator może blokować zmiany tych parametrów, jak mówi Support Apple, ale nie wiem czy faktycznie Orange to robi.

   3) Jest też możliwość pobrania iPhone Configuration Utility (tu dla Mac OSX) z Apple i ustawienia go zgodnie z instrukcją Apple.
   Niestety nigdy tego nie robiłem, więc trudno mi coś więcej powiedzieć o tym narzędziu, ale niektórzy użytkownicy poradzili sobie właśnie w ten sposób z identycznym problemem.

   4) Jeszcze innym sposobem (nieoficjalnym), jest wejście przez iPhone na stronę unlockit.co.nz > na stronie wchodzisz w zakładkę Create APN > wybierasz Poland i Orange > klikasz w Create APN > pobiera Ci profil i otwiera się Zainstaluj profil > klikasz Instaluj i teoretycznie powinnaś mieć już ustawienia sieci. Niestety, tego też nie testowałem.

   Daj, proszę, znać jak sobie poradziłaś (co zadziałało).

   • Ad. 1 – jeśli miało to sprawić że pojawi się coś do uzupełnienia to nic to nie dało.

    Ad.2 – ta opcja niestety nie wchodzi w grę ponieważ nie wiem czy telefon kupowany był w Orange, czy w innej sieci, nie wiem czy miał oryginalnie sim locka i został on ściągnięty, telefon jest po jailbreaku.

    Wybrałam opcję 4 ponieważ opcja 3 jak na razie wydaje mi się być zbytnio skomplikowaną. Zainstalowałam pobrany profil i … nie działa mi Wi-Fi. Mam normalnie połączenie z siecią domową, jak zawsze ale strony się nie ładują w ogóle. Podejrzewam że to wina pobranego profilu. Czekam na MMS’a testowego.

    Na jednym forum poradzono mi bym włączyła po prostu roaming danych – czy jeżeli będę to miała włączone to łączyć z internetem będę się przez Orange i będę ponosić koszty połączenia czy nadal będę się łączyć przez domowe Wi-Fi?

    • Poprawka – wczytywanie stron już działa, łączę się poprzez Wi-Fi. Jednak obok nazwy sieci zaczął mi się pokazywać znaczek ‚E’ – czy to przez włączony roaming? Czy nie będę ponosić żadnych dodatkowych opłat mając go włączony?

    • 1) Pytanie czy pojawiło się pole Sieć komórkowa danych po wgraniu profilu?
     2) Znaczek E lub 3G oznacza, że korzystasz z transmisji danych przez sieć komórkową – jeśli nie masz ryczałtu na internet, będziesz płaciłą za każde pobrane 100kB. E jest skrótem od Edge, czyli prędkość do 368kbps, natomiast 3G oznacza szybszą transmisję do 7,2 Mbps.
     3) Jeżeli zamiast E lub 3G wyświetlają Ci się fale, to znaczy że podłączyłaś się do WiFi, ale żeby to zrobić musisz się zalogować do swojej sieci w Ustawienia > WiFi.

 2. Ad. 1 – Nie pojawiło się to pole niestety, jedyne co to wchodząc w Ustawienia->Ogólne to na samym dole w Profil jest ‚APN Carrier Settings’.

  Ad.2 – pojawia się tylko E – czy to przez włączony roaming?

  Ad.3 – mam cały czas połączonego iPhone z siecią Wi-Fi, gdy wejdę w Safari i odświeżę stronę internetową to E znika i pojawia się znaczek połączenia z Wi-Fi. Jednak w ustawieniach nie pokazuje by Wi-Fi było połączone.

  Wyłączyłam roaming i normalnie odnowiło się połączenie Wi-Fi.

  Jak wyżej napisałam – telefon jest po jailbreaku, wersja oprogramowania to 5.0.1.

  • 1) A co jest w APN Settings?
   2) Roaming nie ma nic do rzeczy – jeżeli wyłączysz roaming, to nie będziesz mogła korzystać z transmisji danych u innego operatora.
   3) Jeżeli jest po jailbreaku to temat jest całkiem inny – wejdź do Cydia > wyszukaj aplikację APN Editing > Install i dalej… nie testowałem 🙂 Powodzenia.

   Jeśli to nie zadziała spróbuj z iPhone Configuration Utility, albo pod tym linkiem (wgrywanie pliku ipcc przez iTunes).

   • Ad. 1 W APN Settings znajduje się to co zainstalowałam ze strony unlockit.co.nz .

    Ad. 3 – tak zrobiłam, mam zainstalowane to APN Editing jednak wysyłając MMS testowego z internetu z bramki mms.orange niestety przychodzi wiadomość sms z linkiem do pobrania zdjęcia.

    Gdzieś przeczytałam że aby móc korzystać z funkcji MMS na iPhone tak czy siak muszę mieć połączenie z internetem przez operatora a nie przez Wi-Fi czyli za każdego MMS’a muszę płacić – co jest dla mnie chore. Mając prędzej inne telefony to nigdy nie musiałam płacić za MMS’a i przychodził on od razu na telefon ‚załadowany’ a nie że musiałam pobierać zdjęcie z internetu.

    Chłopak ma Samsunga Galaxy S III i chciał żebym mu aktywowała MMS, ma nr z Orange, więc weszłam na stronę Orange ponieważ mają oni możliwość przesłania konfiguracji. Wybrałam jego model, wpisałam nr telefonu, konfiguracja MMS przyszła na jego telefon, zainstalował ją a mimo to MMS przychodzi w formie linku do pobrania i za każde pobranie ściąga kasę z konta. Nawet MMS automatycznie co chwile próbuje się pobrać w skutek czego wyczyścił mu wszystkie środki z konta.

    • MMS zawsze wymaga transmisji danych przez sieć komórkową, jednakże cena wysłania jest praktycznie stała, bo ograniczenie w Orange jest do 600KB/MMS (ok. 40 groszy kosztuje wysłanie w Polsce).

     Jeżeli przychodzi tylko link, to znaczy że mimo wszystko nie ma ustawionego odbioru MMS i ściąga go po prostu z internetu, gdzie każde 50KB jest wyceniane w jednej z taryf Orange na 0,25PLN, więc obrazek o objętości 600KB (bo to już nie jest MMS) kosztuje ok. 3PLN (do tego musisz dodać jeszcze koszt wyświetlenia strony, z której go pobierasz). Jeżeli miałby skonfigurowany telefon, to byłoby za darmo.

     Podsumowując Twoją sprawę…
     Usuń ten profil. Zadzwoń do Orange i niech Ci prześlą ustawienia bezpośrednio na iPhone.

 3. Jasne – rozumiem że wysłanie MMS jest płatne – mi chodzi tutaj o odbiór MMS na iPhone – gdzieś wyczytałam że za ODBIÓR się płaci.

  Co do telefonu chłopaka – to oczywiście wiem że nie jest to skonfigurowane jednak nigdy nie miałam problemu z konfiguracją MMS przez stronę Orange na moich poprzednich modelach Nokii a tu z nowym telefonem taki klops.

  Profil usunięty – zaraz dzwonię do Orange 😉

  Wybacz za zawracanie głowy.

Wypowiedz się