iPhone TOK FM

Problem

Radio TOK FM ma słaby zasięg poza granicami miasta (przynajmniej Wrocławia), ale mając „wspaniałego” iPhone’a jest zawsze alternatywa odtwarzania radia z Internetu (często z tego korzystam). Nie potrzeba do tego sieci 3G – wystarczy 2G (transmisja EDGE), która jest wszędzie dostępna. Niestety bezpośrednio ze strony www.tok.fm nie można odtworzyć strumienia audio.

Jak słuchać w podróży TOK FM na iPhone przez Internet?

Rozwiązanie

Są przynajmniej 2 aplikacje do odtworzenia TOK FM na iPhonie, ale…

UWAGA !!!

Może to mało odkrywcze, jednak musisz mieć uruchomioną na swojej karcie SIM (dokładnie na tej w telefonie) usługę zryczałtowanego dostępu do Internetu (np. iPlus).

Przy słuchaniu radia bez tej usługi operator będzie obciążał Twój rachunek za każde 100kB odsłuchanego strumienia audio (jedna z cen Plus GSM to 0,12PLN – sprawdź swój cennik) . Przy godzinnej transmisji w jakości 32kbps telefon skonsumuje ok. 14MB i może to Cię kosztować ok. 18PLN.

Poza granicami Polski w ogóle zapomnij o korzystaniu z Internetu przez komórkę – należy go wyłączyć jeszcze w Polsce (Ustawienia > Ogólne > Sieć > Roaming Danych lub lepiej Dane sieci kom.). Oferta zryczałtowanego dostępu do Internetu obejmuje tylko sieć Twojego operatora. Za każde 100kB w roamingu (poza siecią Twojego operatora, np. poza granicami Polski) zapłacisz do ok. 7PLN – przeliczając na godzinę daje to ok. 1000PLN.

Tuba.FM

To najprostszy, ale i najgorszy sposób na TOK FM w podróży. Wspominam o niej tylko dla tego, że jest to oficjalna aplikacja AGORY S.A. (właściciela TOK FM). Aplikacja bardzo słabo radzi sobie z odtwarzaniem z Internetu przez komórkę (wymaga dużego pasma i bez przerwy prosi o WiFi) oraz ogranicza się do zdefiniowanych ok. 30 rozgłośni polskich. Jeśli jesteśmy w zasięgu dobrego sygnału 2G (EDGE ok. 200kbps) lub 3G da się z niej korzystać.

 1. Zainstaluj Tuba.FM z AppStore (jest darmowa – dotknij link pod iPhone aby przejść do AppStore).
 2. Po uruchomieniu Tuba.FM odszukaj i kliknij ikonę TOK FM.
 3. Słuchaj.

FStream

Ta aplikacja umożliwia zdefiniowanie swoich (wynalezionych w sieci) dowolnych strumieni audio. Dzięki temu możesz skonfigurować np. kilka prędkości transmisji (rodzajów jakości) audio TOK FM i wybrać w dowolnej chwili tę, która będzie odtwarzana bezproblemowo w Twoim położeniu. Często podczas jazdy samochodem, gdy „wpadniemy” w miejsce o słabej jakości sygnału, płynne odtwarzanie można uzyskać tylko przy prędkości transmisji 32kbps i takie raczej polecam wykorzystywać (również ze względu na najmniejszą konsumpcję danych z limitu usługi zryczałtowanego dostępu do Internetu).

 1. Skopiuj do schowka wybrany link (pod iPhone przytrzymaj palec i wybierz „Kopiuj”):
  TOK FM @32 (najgorsza jakość, ale najpewniejsza – 32 kb/s, 22 kHz, stereo)
  TOK FM @48 (48 kb/s, 44 kHz, stereo) 
  TOK FM @100
   (100 kb/s, 48 kHz, stereo)
  TOK FM @128 (jakość Hi-Fi – 128 kb/s, 48 kHz, stereo)
 2. Zainstaluj FStream z AppStore (jest darmowa  – dotknij link pod iPhone aby przejść do AppStore).
 3. Uruchom aplikację i przejdź na zakładkę „Favourites”.
 4. Dotknij „Edit” i wybierz „Add new webradio”.
 5. W pozycji „URL” wklej skopiowany link (przytrzymaj palec i wybierz „Wklej”).
 6. W pozycji „Name” wpisz nazwę, np. TOK FM @32 i dotknij „Save”.
 7. Przejdź na zakładkę „Play” i dotknij TOK FM @32.
 8. Słuchaj.

Inne Webradia

Dyskusja 2 komentarze

 1. Hej dzięki wielkie za super podpowiedz. Działa!!

 2. Dzięki za pomoc , w końcu mam tok fm na iphonie

Wypowiedz się