iPhone: Konfiguracja modemu internetowego i komunikatów dla Plus GSM w iOS 4

UWAGA! Od wersji iOS 4.3 Modem internetowy nazywa się Hotspot osobisty i został udostępniony użytkownikom normalnie bez żadnej ingerencji w system – można uruchomić go w sposób opisany w tekście iPhone: Konfiguracja Hotspot osobisty na iOS dla Plus GSM. Zatem poniższa modyfikacja ma sens jedynie dla niższej wersji systemu niż iOS 4.3.

ProblemModem internetowy dla Plus GSM

Jak włączyć modem internetowy (tethering), aby można było korzystać z internetu mobilnego na komputerze oraz jak wyłączyć wyświetlane komunikaty przekierowania połączeń dla iPhone z iOS 4 w sieci Plus GSM?

Rozwiązanie

Niestety dla iOS 4 nie ma pliku *.ipcc do wgrania poprzez iTunes konfiguracji tetheringu (współdzielenia Internetu w iPhone) i wyłączenia komunikatów przekierowań, jak to było możliwe dla iPhone OS 3.1.x. Dlatego obecnie prezentowane rozwiązanie wymaga posiadania jailbreak, zainstalowanego OpenSSH z Cydia Store oraz programu Cyberduck (dla OSX) lub WinSCP (dla Windows) do wgrania konfiguracji.

Testowane na:

 • iPhone 3GS, iOS 4.0, MC133A, baseband 05.11.07, simlock O2 – unlock Ultrasn0w 0.93,
 • iPhone 4, iOS 4.0.1, MC605B, baseband 01.59.00, bez simlocka (trzeba było wykonać 2-krotnie operację – za pierwszym razem nie zadziałało),
 • iPhone 4, iOS 4.1, MC605B, baseband 02.10.04, bez simlocka (trzeba było wykonać 2-krotnie operację).

Mam na tej samej karcie SIM uruchomioną usługę iPlus, co jest znacznie bardziej efektywne niż korzystanie z osobnego modemu i osobnej karty SIM – mamy w ten sposób zawsze Internet mobilny w komórce i jak trzeba też na komputerze po podłączeniu iPhone’a po USB (wymaga zainstalowanego iTunes) lub po Bluetooth.

Kroki:

 1. Wypakuj pliki com.apple.carrier.plist oraz com.apple.mms_override.plist z iPhone_iOS4_Plus_Tethering_Config.zip.
 2. Za pomocą Cyberduck lub WinSCP zaloguj się do iPhone’a na konto root (wybierz protokół SFTP, podaj adres IP iPhone’a, standardowe hasło to alpine) i wgraj powyższe pliki (nadpisując istniejące) do katalogu: /private/var/mobile/Library/Preferences
 3. Zrestartuj telefon – wyłącz całkowicie telefon (przytrzymaj przycisk Power przez 3 sekundy i przesuń wyłącz) a następnie uruchom ponownie.
 4. W aplikacji Ustawienia > Ogólne > Sieć, powinno się pojawić menu Modem internetowy.Internet Tethering w Plus GSM
 5. Gotowe. Jeśli nie zadziałało – powtórz jeszcze raz operację od kroku 2.

Pamiętaj także, aby poprawnie skonfigurować sieć komórkową danych (ustawienia Internetu i Modemu internetowego) dla Twojego operatora.

Dyskusja 21 komentarzy

 1. Witam, posiadam iPhone 4 wersja softu 4.0 (8A293) zrobiłem wszystko wg w/w instrukcji jednak opcja modemu się nie pojawiła, co mam zrobić ?

 2. @Mielonka: Powtórz operację jeszcze raz. U mnie też za pierwszym razem nic się nie zmieniło. Nie byłem przekonany co do potrzeby, ale teraz po Twoim komentarzu wydaje się, że jest to niezbędne dla iPhone’a 4. Poprawiłem już tekst. Daj znać czy u Ciebie też działa.

 3. Zrobiłem jeszcze raz, te pliki które wcześniej wgrałem do folderu /Preferences „podmieniły się” na oryginalne. Drugi raz nie przyniósł efektu możliwe że coś robię źle, czy restart oznacza ponowne uruchomienie telefonu ??? Z góry dzięki za odpowiedź, zależy mi na tym modemie bo dość często jestem w miejscu gdzie nie ma wifi

 4. @Mielonka: Restart (reboot) oznacza wyłączenie telefonu (przytrzymaj przycisk power przez 3 sekundy i przesuń wyłącz) i ponowne jego włączenie. Bez tego nie zaciągnie się nowa konfiguracja.

 5. Niestety mój iPhone 3GS bez simlocka z iOS 4.0 nie współpracuje z tą metodą.. Wykonałem ją 4 razy i jedyne co osiągnąłem, to że sypie mi się app obsługujący ustawienia jak chce wejść w Sieć i nie mam konfiguracji sieci.. Czyli nie mogę wpisywać ręcznie ustawień dla połączenia 3G i MMSów…

Wypowiedz się