iPhone: Konfiguracja Hotspot osobisty na iOS

Problem

Po aktualizacji systemu iOS do wersji 4.3 lub wyższej (np. iOS 5) na iPhone 4 lub iPhone 4S nie pojawia się opcja Hotspot osobisty w Ustawieniach (wcześniej nazywał się on Modem internetowy).

Jak włączyć/aktywować/uruchomić w iPhone Hotspot osobisty dla sieci Plus GSM, T-Mobile, Orange, Play itd.?

Rozwiązanie

Krótko o tym, co to jest Hotspot osobisty na iPhone?

Po włączeniu tej opcji iPhone staje się ruterem WiFi z dostępem do Internetu przez sieć komórkową danych iPhone’a. Innymi słowy, możemy podłączyć każde inne urządzenie po WiFi do Internetu mobilnego przez naszego iPhone’a (komputer, iPada, iPoda czy innego smartfona).

Ważne przy tym jest, aby na karcie SIM w iPhone była uruchomiona usługa zryczałtowanego dostępu do Internetu (robi to operator), jak np. iPlus, ponieważ w przeciwnym razie będziemy płacić kilkanaście groszy za każde pobrane 100kB przez iPhone (w zależności od Twojej taryfy).

Poza granicami Polski w ogóle zapomnij o korzystaniu z Internetu przez komórkę – należy go wyłączyć jeszcze w Polsce (Ustawienia > Ogólne > Sieć > Roaming Danych lub lepiej Dane sieci kom.). Oferta zryczałtowanego dostępu do Internetu obejmuje tylko sieć Twojego operatora. Za każde pobrane 100kB z Internetu w roamingu (poza siecią Twojego operatora, np. poza granicami Polski) zapłacisz do ok. 7PLN. Obrazując to bardziej przyziemnie, jedna odsłona (otwarcie) przeciętnej strony może kosztować Cię ok. 14PLN lub więcej.

Dodatkowo należy pamiętać, że korzystanie z Hotspota osobistego szybko rozładowuje baterię, więc najlepiej podłączyć iPhone’a do źródła zasilania, a po zakończeniu od razu wyłączyć Hotspot osobisty.

Hotspot osobisty w iPhone pojawi się po uzupełnieniu danych o sieci komórkowej według poniższych kroków, które zawierają dane dla Plus GSM. Uzupełniając te dane, również uzyskujemy dostęp do Internetu mobilnego w iPhone. Przy okazji możemy też skonfigurować obsługę MMS w iPhone, jeśli nie działa (ustawienia MMS występują tutaj tylko dla kompletności ustawień i nie mają wpływu na Hotspot osobisty). Analogicznie należy postąpić w przypadku innych sieci, jak. Play, T-Mobile, Orange itd., wprowadzając dane odpowiednie dla tych sieci, zawarte w tekście iPhone: Ustawienia internetu i MMS lub zapytać o nie na infolinii, prosząc o „dane konfiguracji dostępu do internetu dla telefonu komórkowego i/lub MMS”.

 1. Wprowadź dane dostępu do Internetu mobilnego w UstawieniaSieć > Sieć komórkowa danych jak na poniższych obrazach (przykład jest dla Plus GSM – dla innych operatorów dane tutaj):

  Konfiguracja Plus GSM na iPhone cz. 1

  Konfiguracja Plus GSM na iPhone cz. 2

 2. Zamknij aplikację Ustawienia i uruchom ją ponownie lub zrestartuj telefon (tj. przytrzymaj przycisk Power przez 4 sekundy i przesuń wyłącz, a następnie włącz go ponownie).
 3. Gotowe. W menu głównym oraz w menu Ustawienia >Sieć pojawi się opcja Hotspot osobisty. Jeśli nie ma jej nadal, zrestartuj telefon w kroku 2.

  iPhone Hotspot osobisty

Jeśli napotkałeś jakieś problemy z działającym już modemem internetowym, zajrzyj na stronę Apple iPhone: rozwiązywanie problemów z funkcją Hotspot osobisty.

Dyskusja 15 komentarzy

 1. Fajne info. Wystarczy wpisac „internet” w APN i modem internetowy. Opcje MMS mozna sobie odpuscic.

  Mozna pominac resetowanie. Wystarczy wyjsc z ustawien, ewentualnie zamknac aplikacje Ustawienia jesli dzialaja w tle. Wejsc spowrotem i Hotspot sie pokazuje.

 2. Bardzo pomocna podpowiedź! Wszystko działa. Możliwość włączenia personal hotspot pojawia się w ustawieniach na pierwszej stronie pod wi-fi. Mam iOS 4.3.4.Dziękuję i pozdrawiam.

 3. Witam

  Świetna instrukcja, hot spot osobisty działa poprawnie, ale jak uruchomić aby internet z sieci gsm działał w telefonie. U mnie działa poprawnie po wi-fi, oraz po gsm w funkcji hotspot osobisty jako sieć wifi na innym komputerze. Nie mogę uzyskać połączenia internetowego w iphone 4s po gsm. Będę wdzięczny za pomoc gdzie popełniam błąd.

  Pozdrawiam Daniel

 4. Dzięki bardzo, na IOS 5.0.1 zadziałało ale trzeba dokładnie przepisać Proxy.

Wypowiedz się