iPhone: Czy warto kupić na aukcji?

Problem

 • Na co zwrócić uwagę przy zakupie iPhone na allegro, ebay’u, świstaku, olx lub innych serwisach aukcyjnych?
 • Jakie pułapki kryją się przy kupowaniu iPhone na aukcji, osób trzecich, pośrednika czy sklepu innego niż Apple Reseller lub Apple Store online?
 • Jak sprawdzić czy iPhone jest fabrycznie bez simlocka?
 • Czy warto kupić tańszego iPhone’a z zagranicy (UK czy USA)?

Rozwiązanie

Pytanie „Czy warto kupić iPhone na aukcji, np. allegro?” jest z typu filozoficznych i odpowiedź brzmi: TAK, pod warunkiem że…

iPhone jest rzeczywiście tańszy

niż w Apple Store, ponieważ w Polsce została już uruchomiona w 2011 roku sprzedaż online bezpośrednio z Apple z darmową wysyłką i najbezpieczniej jest kupić właśnie tam. Oczywiście na aukcjach można kupić używany lub też „nowy” telefon po okazyjnej cenie, ale należy przy tym kalkulować poniższe ryzyko. Często też ceny nowych telefonów na alle-drogo są wyższe niż w Apple Store, ze względu choćby na dodatkowe prowizje serwisu aukcyjnego, marżę sprzedawcy czy koszty wysyłki.

iPhone jest fabrycznie bez simlocka

Tego nie jesteśmy w stanie zweryfikować na odległość, nawet jeśli ktoś mówi, że kupił go w ofercie polskiego operatora lub pochodzi z polskiej dystrybucji. iPhone’y z USA czy UK na 99,9% posiadają simlocki (więcej na temat dlaczego nie należy kupować iPhone’a z simlockiem?). Czasem sprzedający chcą się pozbyć iPhone’a z simlockiem i na pytanie „czy iPhone jest fabrycznie bez simlocka” odpowiadają, że „nie wiem, ale działa„. Takie aukcje omijałbym z daleka, bo ze zwrotem może być ciężko. Co innego, jeśli możemy obejrzeć telefon przed zakupem. Wystarczy wtedy sprawdzić: 1) czy jest zainstalowany Cydia Store (tj. zrobiony jailbreak) i 2) czy w Cydia Store jest zainstalowana aplikacja unlock (np. UltraSn0w, patrz obrazek poniżej, jak ją znaleźć).

Jak znaleźć/sprawdzić unlock w iPhone? Przejdź na pierwszy/skrajnie lewy ekran (spotlight) > Wpisz „cydia” > Otwórz Cydia (1) > Manage (2) > Packages (4) i poszukaj pod U aplikacji ultrasn0w (4).

Jeśli nie ma Cydia Store, to jeszcze trzeba sprawdzić, czy nie ma w szufladzie SIM rozwiązania typu Gevey SIM.

Dostaniemy oryginalny rachunek

lub inny pierwotny dowód zakupu z salonu operatora lub znanego nam sklepu (Apple Store, iSpot, Media Markt etc.). Rachunek jest raczej niezbędny do gwarancji, jeśli jeszcze nie minął okres gwarancyjny. Zakres wsparcia i gwarancji (tutaj w pytaniach i odpowiedziach) możesz sprawdzić wprowadzając numer seryjny iPhone’a na selfsolve.apple.com.

Gwarancja na iPhone, iPod, iPad

Kwestie dodatkowe

Na kogo używany iPhone jest zarejestrowany w Apple?

Jeżeli nie odłączymy iPhone’a od dotychczasowego Apple ID w iCloud, to przy najbliższej aktualizacji systemu iOS nie uruchomimy go w ogóle bez znajomości hasła tego Apple ID! Dotyczy to przede wszystkim funkcji Znajdź mój iPhone/Find my iPhone (lub Znajdź Mój iPad w przypadku iPada), którą należy wyłączyć w Ustawienia > iCloud > Znajdź Mój iPhone przed sprzedażą, i która umożliwia lokalizację telefonu, jego zdalną blokadę oraz wymazanie. W tym przypadku mógłby dokonać tego zdalnie sprzedający, jeśli telefon był już wcześniej używany i zarejestrowany. W przypadku telefonów nowych, nierozpakowanych i nieaktywowanych w iTunes ten problem nie występuje.

iPhone ma dużo aplikacji

Na pewno nie należy się napalać na hasła w stylu „telefon ma pełno aplikacji, ponieważ sprzedający mógł wgrać pirackie wersje. Jeśli nawet są legalne, to sprzedający musiałby nam oddać swoje Apple ID (konto w Apple), żeby można było je zachować

. Jeżeli tego nie zrobi, to żadnej nie zaktualizujemy, a przy pierwszej aktualizacji systemu wszystkie stracimy (iTunes je usunie, bo nie są pobrane z naszego Apple ID).

Kim jest sprzedający i skąd ma iPhone?

Celem uzupełnienia, aukcje można podzielić na poniższe kategorie i związane z tym problemy.

 • Nowy iPhone od polskiego operatora – ktoś wziął w umowie lojalnościowej i sprzedaje sam aparat, zostając przy umowie. Polscy operatorzy nie mają simlocków, ponieważ prawo polskie tego zabrania. Tutaj też jest sporo przypadków wyłudzenia telefonów w umowach lojalnościowych od operatorów na podstawioną osobę. Oczywiście można by sprawdzić, czy dane sprzedającego z dowodu osobistego zgadzają się z danymi z umowy lojalnościowej i rachunku za telefon, bo ten musiał operator sprzedać za minimum 1 PLN, ale nie ma się jednak co łudzić, że zakup od operatora to jest okazja – operator daje po prostu cenę sklepową i rozkłada ją na raty w rachunku umowy lojalnościowej, więc taki sprzedający raczej nie ma żadnego interesu w sprzedawaniu tanio takiego telefonu.
 • Nowy iPhone od zagranicznego operatora – podobna sytuacja, z tym że raczej taki aparat ma simlock na zagraniczną sieć, szczególnie z UK (Orange, O2, BT etc.) lub USA (AT&T, Verizon).
 • Sprzedającym jest sklep/pośrednik – zazwyczaj kupuje w Apple Store lub na zasadach resellerskich i dodaje swoją marżę. Nie brakuje też pośredników, którzy skupują w miarę tanio od osób trzecich telefon zafoliowany z polskiej dystrybucji od operatora (patrz Nowy iPhone od polskiego operatora wyżej), nie sprawdzając jego pochodzenia (czy był wyłudzony na podstawioną osobę w umowie lojalnościowej). Mam osobiste doświadczenie, że Policja zarekwirowała telefon na wniosek prokuratora w sprawie wszczętej przez operatora w sprawie wyłudzenia (mieli pozwolenie na przeszukanie), choć telefon był kupiony w sklepie z telefonami komórkowymi i miałem na niego fakturę. Taki telefon może odzyskamy po zakończeniu postępowania, np. za 3 lata, albo i w ogóle.
 • Sprzedającym jest przemytnik – ktoś kupuje iPhone w USA w Apple Store bez simlocka lub z simlockiem na umowę i sprzedaje tanio (bez VATu), wysyłając zwykłą pocztą, żeby służby celne ominąć, a przesyłka idzie 21 dni. Najwięcej takich aukcji jest podczas wprowadzania nowego modelu. Oczywiście, jeżeli Urząd Celny wyłapie taką przesyłkę, każe nam wypełnić deklarację celną i doliczy nam VAT.
 • Sprzedającym jest użytkownik – ktoś sprzedaje używany telefon i tutaj mamy największe pole do okazji, ale też największe ryzyko: nieznane źródło (skąd jest iPhone – jak wyżej – i czy w związku z tym ma simlocka), ukryte wady fizyczne, często brak dowodu zakupu.

Dyskusja 6 komentarzy

 1. Witam, mam siostrę w uk i chce aby mi zakupiła nowego iPhone 6s 64gb i go mi wysłała pocztą lub czymś w podobnie i teraz moje pytania:
  1.czy to jest legalne?
  2.czy będę posiadał jakąś gwarancje np od apple polska?
  3.jak to jest z ładowarką wystarczy polski model czy w telefonie też jest coś co będzie przeszkadzało?
  4. jeżeli telefon jest nowy w foli może posiadać jakieś inne zabezpieczenia oprócz sim lock?
  5. czy smartphone ma już wgrane oprogramowanie na język polski czy należy coś z tym także zrobić?
  6. czym się rożni iPhone z uk a z polski oprócz ceny i ładowarki?
  Proszę tylko o pewne odpowiedzi z góry dzięki i pozdrawiam.

  Hubert

  • Poniżej odpowiedzi na Twoje pytania:
   Ad 1. Tak, to legalne.
   Ad 2. Tak. Wystarczy udać się do jednego z Autoryzowanych Serwisów Apple (np. Cortland). Warto jednak, abyś posiadał dowód zakupu, choć tego nie wymagają.
   Ad 3. Ładowarki różnią się tylko wtyczką. Innych różnic nie ma.
   Ad 4. Nowy telefon nie posiada żadnych zabezpieczeń (ustawia je dopiero użytkownik). Simlock natomiast, może wystąpić jedynie wtedy, gdy kupujesz telefon pochodzący od operatora (bezpośrednio czy od kogoś).
   Ad 5. Każdy iPhone ma wszystkie języki dostępne od ręki – wybierasz je w ustawieniach.
   Ad 6. W przypadku UK to jest ten sam model, co produkowany na Polskę. Jednakże zwróć uwagę, aby to był model z technologią GSM – oznaczenie A1688 (GSM). Na różne kraje są produkowane iPhone’y z różnymi modułami radiowymi – patrz: http://www.apple.com/iphone/LTE/ (więcej o różnicach na http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2407896,00.asp).

 2. orbita1337

  „Nazwa aukcji faktycznie prymitywna, ma rację” myślę sobie i kiwam głową, po czym czytam za chwilę Twoją prymitywną odpowiedź, że to mężczyźni są bardziej pedantami i troszkę mnie złapała żenada. Głupotą na głupotę. Zależy od człowieka, a nie od płci to czy ktoś jest uporządkowany czy nie 🙂

Wypowiedz się