iPhone 5: Tanio bez simlocka na Allegro

Problem

Na Allegro można znaleźć kilkaset złotych tańsze oferty nowego iPhone 5 z takim oto opisem, cytuję (po sporym przetłumaczeniu na poprawną polszczyznę):

Nowy iPhone 5, bez blokady simlock – działa w sieciach, które oficjalnie posiadają autoryzację Apple. W Polsce są to sieci: Orange, Play, Era / T-Mobile oraz Heyah. W sieci Plus telefon nie działa! Telefon działa w sieciach zagranicznych. Telefon posiada wszystkie języki świata. Można robić aktualizację – blokada simlock nigdy nie powróci… itd.

Ile jest w tym prawdy?

Rozwiązanie

Zrzut omawianej aukcji iPhone 5 na Allegro – sprzedawcą była firma, podająca się za eksperta od telefonów komórkowych.

Więcej o kupowaniu iPhone na Allegro już pisałem w iPhone: Czy warto kupić na aukcji?

Jaki telefon jest faktycznie sprzedawany? – tego, niestety, nie możemy jednoznacznie powiedzieć. Można jedynie rozebrać te brednie o braku simlocka na atomy (potwierdzone dodatkowo przez infolinię Apple i Polkomtela), co czynię poniżej.

 1. iPhone 5 w sieci Plus działa bezproblemowo (sam korzystam – iPhone kupiony online w polskim Apple Store).
 2. Plus posiada w swej ofercie promocyjnej iPhone 5.
 3. Jeżeli iPhone jest faktycznie bez simlocka (lub został ściągnięty przez Apple), to działa w każdej sieci, a nie tylko w wybranych (nie ma takiej możliwości).
 4. Zgodnie z polskim prawem operatorzy nie mogą sprzedawać telefonów z simlockiem, zatem telefon ten nie pochodzi z polskiej dystrybucji.
 5. Lista Apple wsparcia przez operatorów dotyczy operatorów, którzy są autoryzowani przez Apple do kontaktów z nimi w celu ściągania simlocka oraz zapewniają usługi transmisji danych, jak Face Time, Visual Voice Mail, LTE i Hotspot osobisty. Co prawda nie ma tam Plusa, ale wszystko na nim działa. Zatem lista ta nie jest listą, z którymi rzekomo współpracuje iPhone – to bzdura.
 6. Hasło „blokada simlock nigdy nie powróci” jest próbą przemycenia faktu w słownej kombinatoryce, że jednak telefon miał coś wspólnego z simlockiem (w razie czego, przecież sprzedawca pisał o blokadzie – nigdzie nie pisał, że telefon jest fabrycznie bez simlocka).

Ponadto, Apple zwraca uwagę, że telefon kupiony u operatora nie posiada w ogóle wsparcia Apple (nie dokonuje napraw gwarancyjnych) i w przypadku problemów należy skierować się wyłącznie do tego operatora, który go sprzedał.

Więcej informacji o telefonie, na podstawie danych, którymi dysponuje sprzedawca można uzyskać online (warto poprosić o te dane przed zakupem i sprawdzić):

Dyskusja

 1. „4. Zgodnie z polskim prawem operatorzy nie mogą sprzedawać telefonów z sim-lockiem, zatem telefon ten nie pochodzi z polskiej dystrybucji.”

  niestety ORANGE jest wyjątkiem i sprzedają telefony z sim-lockiem. Ściągają oni blokadę tylko za opłatą – ok 71 zł.

  Zdejmowałem w ten sposób locki już na kilku iPhone’ach kupionych w Orange.

  http://www.orange.pl/kid,4001204754,id,4002802170,title,SIMlock,article.html

Wypowiedz się