iPhone: Jak zrobić Nano SIM?

Problem

iPhone 5 pracuje wyłącznie z kartą Nano SIM. Przy przesiadaniu się z iPhone 4, który ma Micro SIM, nie można bezpośrednio przełożyć karty.

Jak przyciąć/zmniejszyć kartę Mini SIM lub Micro SIM do rozmiaru Nano SIM?

Rozwiązanie

… jest banalnie proste, choć wymaga średnich umiejętności manualnych:

Weź zwykłe nożyczki i tnij kartę Mini SIM lub Micro SIM tak, aby trzy ślady na elemencie metalowym (chipie) znajdowały się zawsze na środku karty (patrz zdjęcie poniżej). Rób to milimetr po milimetrze, aż karta zmieści się w tacce Nano SIM.

Moje obie, wieloletnie karty (Orange i Plus GSM) przycinałem począwszy od rozmiaru Mini SIMa!

Tacka iPhone 4S i Micro SIM z lewej oraz tacka iPhone 5 i Nano SIM z prawej. Oba SIMy mojej własnej roboty, przycięte nożyczkami z rozmiaru Mini SIM.

Kartę Plusa mam od 2005 roku i przechodziła przez wiele telefonów, aż przy iPhone 4 musiała zostać pocięta do Micro SIMa. Teraz musiała się jeszcze zmniejszyć do rozmiarów Nano SIM. Miała znacznie większego chipa niż rozmiary Nano SIM, więc tym razem musiałem już ciąć ją po metalowych ścieżkach (w przeciwieństwie do chipa Orange, który mieścił się w całości – patrz linia przerywana), ale robiłem to milimetr po milimetrze z każdej strony, aby dopasować do tacki i aby wytarte ślady od styków były na środku. Żadna inna metoda z użyciem szablonów czy przycinarek by nie zadziałała, ponieważ karta Plusa miała nietypowego chipa, który oprócz dużo większych niż obecne rozmiary, był też nieco przesunięty na powierzchni karty.

Podsumowując, cała sztuka polega na tym, aby ślady kontaktu styków były na środku karty (na zdjęciu powyżej oznaczone strzałkami). Jeżeli ktoś bardzo potrzebuje szablon do przycięcia Nano SIM, to zamieszczam poniżej, ale należy go używać z rozwagą, pamiętając o powyższym.

minisim-microsim-nanosim

Dyskusja 7 komentarzy

 1. pawcio1972

  Wszystko pieknie. Zastanawia mnie fakt, ze po wlozeniu takiej przycietej karty sim do iphone 5/5s boczne styki karty (po prawje i po lewej stronie) beda sie stykaly poprzez sanki aluminiwa rame od telefonu na ktorej sie ja umieszcza. Pytanie: Czy to nie spowoduje jakiegos zwarcia samej karty sim czy tez uszkodzeniem samego telefonu?

  • Dobra uwaga, jednak nie zauważyłem żadnych problemów i nie miałem takich dylematów ani też nie słyszałem o jakichkolwiek uszkodzeniach telefonu, więc trudno mi się odnieść.
   Oczywiście każdy robi na swoją odpowiedzialność, ale zawsze przecież można udać się do operatora i on wymieni kartę na nano SIM.

  • Witam. myślę,że ten dylemat można rozwiązać poprzez zabezpieczenie brzegów przyciętej karty lakierem do paznokci:-) Dziewczyna/żona z pewnością chętnie go użyczy

 2. Bardzo dobry poradnik, 5 minut i zrobione. Jak ktoś ma szlifierkę idzie bardzo szybko 🙂

 3. Super poradnik, szybko i bez problemu.

 4. super! wszędzie piszą, że nie ma możliwości przyciąć karty z dużym chipem, a własnie ją przycięłam i działa! (25 zł w kieszeni) pozdrawiam

 5. Buk ci zapłać chłopie;-) wielki chip przycięty za 1-ym podejściem. Mierzone na oko

Wypowiedz się