iPhone 3GS: Ściągnięcie simlock przez blacksn0w wiesza telefon

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem iPhone’a z simlockiem i trafiłeś(aś) tu, bo szukasz informacji jak ściągnąć simlocka, przeczytaj najpierw iPhone z simlockiem – czy warto kupić?

Problem

Dotyczy iPhone 3GS z oprogramowaniem 3.1.2 i firmware modemu (baseband) 05.11.07, który ma ściągnięty simlock przy użyciu blacksn0w. Sytuacja jaka może wystąpić:

 1. iPhone działa przez pewien okres czasu, a następnie wiesza się i wpada w permanentą pętlę uruchamiania się (boot loop).
 2. Po przywróceniu firmware iPhone’a, przygotowanego za pomocą PwnageTool (tzw. _Custom_Restore.ipsw), ściąganie simlocka przez blacksn0w już więcej nie działa. iPhone wyświetla wciąż informację „Szukam…” sieci, działa spowolniony, a po wyłączeniu nie uruchamia się (wpada ponownie w boot loop).

Jak naprawić iPhone 3GS z firmware 3.1.2 i baseband 05.11.07, który ciągle się wiesza przy próbie ściągnięcia simlocka za pomocą blacksn0w?

Rozwiązanie

Rozwiązanie pochodzi z bloga extechblog.

Problem wynika z uszkodzonego oprogramowania firmware modemu (corupted baseband), który nie jest naprawiany podczas przywracania całego firmware iPhone’a. Pozostaje tylko ręczne przywrócenie basebandu, które zostało wyciągnięte z oryginalnego firmware’u 3.1.2 iPhone’a 3GS.

Pliki do pobrania:

 • Pliki BasebandLink1 lub Link2 lub Link3 (więcej mirrorów na extechblog). Rozpakuj archiwum, zawierające 3 pliki, których sumy kontrolne powinny być takie:
  • ICE2_05.11.07.fls (MD5: 30443351a76d74fcb3599a631fd910f4)
  • ICE2_05.11.07.eep (MD5: cdb2b86f15fbf273d74d8e28d61c27ed)
  • BBUpdaterExtreme (MD5: faeb92dfcccedd2399582698a1a986c0)
 • MobileTerminal – zainstalowany z Cydia Store na iPhone. Instrukcja obsługi Mobile Terminal tutaj.
 • OpenSSH – zainstalowany z Cydia Store na iPhone. Umożliwia podłączenie się do iPhone’a po SFTP.
 • WinSCP (używany przeze mnie) lub iPhoneBrowser lub inny program, używający protokół SFTP – program umożliwiający przegranie plików baseband z komputera do iPhone’a.
 • PwnageTool oraz oryginalny firmware iPhone2,1_3.1.2_7D11_Restore.ipsw (wyGoogluj) – do wykonania jailbreak iPhone’a.
 • ultrasn0w – zainstalowany z Cydia Store (repozytorium http://repo666.ultrasn0w.com) na iPhone. Kliknij na link, aby dowiedzieć się, jak dodać repozytorium w Cydia Store.
 • Przygotowanie:

  1. Jeśli iPhone już się nie uruchamia (boot loop) – przywróć oprogramowanie iPhone’a, używając iPhone2,1_3.1.2_7D11_Custom_Restore.ipsw przygotowane za pomocą PwnageTool. Pobierz z internetu oryginalny plik .ipsw (wyGoogluj) i potraktuj go PwnageTool (to jest normalny proces jailbreak, którego nie będę tu opisywał – patrz: iClarified), a następnie przytrzymaj Shift (pod Mac Options) naciskając Przywróć pod iTunes i wybierz plik Custom_Restore.ipsw. Możesz również pobrać gotowy plik Custom_Restore.ipsw (wyGoogluj), ale lepiej i bezpieczniej przygotować swój – nigdy nie wiadomo, co pobierzesz, a poza tym PwnageTool umożliwia kilka drobnych opcji konfiguracji nowego oprogramowania.
  2. Jeśli iPhone bootuje się, ale sieć nie działa, wpierw odinstaluj blacksn0w w Cydia Store (Manage > Packages > dotknij blacksn0w > Modify > Remove).

  Kroki:

  1. Skopiuj za pomocą WinSCP 3 pliki baseband do katalogu /tmpw iPhone. Aby to zrobić:
   1. Zainstaluj z Cydia Store OpenSSH na iPhone.
   2. Sprawdź w iPhone jaki adres IP ma w Twojej sieci domowej (Ustawienia > Wi-Fi > [SSID sieci] > Adres IP).
   3. W WinSCP utwórz nowe połączenie, wpisując powyższy adres IP, login: root, hasło: alpine (jeśli dotychczas go nie zmieniałeś) i połącz się.
   4. Przejdź do katalogu /tmp w iPhone i skopiuj do niego 3 pliki baseband.
  2. Zainstaluj z Cydia Store MobileTerminal na iPhone i uruchom go.
  3. Wpisz po kolei komendy (w nawiasie {mój komentarz}, znak # oznacza początek linii wprowadzania komendy):
   # su {naciśnij return}
   Password: alpine {lub Twoje aktualne hasło i naciśnij return}
   # cd /tmp {return}
   # chmod 755 BBUpdaterExtreme {return}
   # launchctl unload /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.CommCenter.plist {return}
   # ./BBUpdaterExtreme update -f ICE2_05.11.07.fls -e ICE2_05.11.07.eep {return}
  1. Kiedy zakończy się aktualizacja oprogramowania baseband (kilka minut), wpisz reboot w MobileTerminal lub wyłącz telefon ręcznie.
  2. Po ponownym uruchomieniu iPhone’a, możesz ściągnąć simlock instalując ultrasn0w z Cydia Store.
  3. Odblokuj telefon, wpisując PIN.
  4. Gotowe.

Dyskusja 3 komentarze

Wypowiedz się