Dlaczego Fiat Brava JTD słabnie?

Problem

Przejechałem ok. 170 tys. km Fiatem Brava JTD 1.9 105KM (rocznik 2001) i samochód stracił moc, słabo przyspiesza (jest słaby, dusi się) i osiąga z ledwością prędkość 160km/h.

Jak naprawić słabnącą Bravę JTD (też Bravo czy Marea), której spadła moc i prędkość (spadły osiągi i występuje dławienie)?

Rozwiązanie

Od razu zarzekam się, że nie jestem ekspertem w tym temacie – po prostu prezentuję to, co zadziałało w moim przypadku i to, co wyciągnąłem z głowy Panów z serwisu. Przyczyną tego stanu rzeczy może być:

Jak dotąd wymieniłem tylko przepływomierz powietrza (wymiana przy ok. 170 tys. km – obecnie 210 tys. km) i…

W samochód wstąpiły szatańskie moce – zaczął wciskać w fotel i z lekkością osiągał 200km/h!, choć wcześniej (fabrycznie) max. 183km/h.

Analogicznie powinno działać dla Fiata Bravo czy Fiata Marea.

Przepływomierz powietrza

O czym trzeba pamiętać:

  • Kup tylko oryginalny i nowy firmy BOSH – oznaczenie do Twojego modelu samochodu znajdziesz na obecnym czujniku (w tym przypadku to BOSH PBT-GF30). Nie warto płacić 2 razy za zakup zamiennika lub używanego tylko po to, aby zaraz kupić oryginał.
  • Cena ok. 200PLN w sklepie z częściami lub 1000PLN w serwisie Fiata (tak, to nie pomyłka – tyle ode mnie chcieli za sam czujnik).
  • Wymienić samemu jest dość łatwo, bo jest zamontowany na wlocie powietrza, tuż za filtrem. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim kierunku montażu (patrz strzałka na obudowie wskazuje kierunek przepływu powietrza) i trochę się namęczymy z założeniem klamr (do ich ściągnięcia/założenia użyłem klucza francuskiego).

Brava JTD 1.9: Umiejscowienie przepływomierza powietrza

Brava JTD 1.9: Przepływomierz powietrza

Zawór EGR

Dopiero się do tego przymierzam, bo od niedawna Brava zaczęła mieć skoki mocy pomiędzy 2,5 – 3 tys. obrotów i najbardziej podejrzewam o to zawór EGR (na razie nie przyjmuję do wiadomości, że już czas na turbinę). Koszt części to ok. 500PLN. Jak zrealizuję wymianę lub jego wyczyszczenie, to umieszczę dokumentację i komentarz z efektami.

Brava JTD 1.9: Umiejscowienie zaworu EGR

Brava JTD 1.9: Zawór EGR

Dyskusja 6 komentarzy

  1. mam problem z brawa 1.9 jtd 105 koni mianowicie chodzi oto ze od 5 miesięcy moje auto zaczęło ciężej palić tzn trzeba było trochę dłużej kręcić to jeszcze nie był taki problem ale jakieś dwa tygodnie temu pogorszyło się i to znacznie tzn kręcić trzeba już trzema próbami i z trudem pali a już dzisiaj doszło do tego że w trakcie jazdy przy ośemdziesięciu na godzinę samochód zgasł zaświeciła się kontrolka od wtrysków oleju i akumulator normalne .w trakcie tej całej sytuacji samochód nie stracił mocy proszę mi pomóc bo nie wiem co mam robić jakiej szukać przyczyny co zrobić żeby naprawić auto

  2. Proponuje przedmuchac egr najprawdopodobniej sie zamulil.trzeba go pokrecic wysoko na kazdum biegu:p tak ze 3tys obrotow przynajmniej do 3biegu.

  3. BOSH PBT-GF30 to oznaczenie obudowy – nie model przepływomierza.

  4. FIAT MAEA 1,9 J T D PEDAŁ GAZU REAGUJE DOPIERO OD POŁOWY I ŚWIECI CZERWONA KONTROLKA.

Wypowiedz się