DVB-T: Czy warto kupić moduł Neotion NP4+ Pocket FTA?

Problem

Mój telewizor LCD 42LG6100 serii Scarlet nie obsługuje standardu MPEG-4 polskiej Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T). Znajduje kanały cyfrowe, ale wyświetla tylko komunikat Serwis HD zamiast programu.

 • Jak odbierać programy cyfrowe na telewizorze z MPEG-2?
 • Dlaczego nie mogę odbierać/nie działa Naziemna Telewizja Cyfrowa (DVB-T)?
 • Jak działa moduł Neotion NP4+ FTA i czy jest lepszy od zewnętrznego tunera DVB-T?

Rozwiązanie

Moduł Neotion NP4+ FTA w TV LCD 42LG61000

Starsze telewizory plazmowe czy LCD, jak mój LG6100 (rok 2008), w przeważającej liczbie obsługują tylko standard kodowania obrazu MPEG-2. W Polsce do transmisji Cyfrowej Telewizji Naziemnej został natomiast przyjęty nowszy standard kodowania obrazu MPEG-4, który można odbierać doposażając taki telewizor o dodatkowy moduł transkodujący (konwerter) z MPEG-4 na MPEG-2 o nazwie Neotion NP4+ FTA. Warunkiem jest posiadanie przez TV gniazda CI (ang. Common Interface) w standardzie PCMCIA, do którego wkładany jest moduł Neotion (patrz zdjęcie obok). Niestety, nie ze wszystkimi telewizorami moduł ten będzie współpracował – lista przetestowanych modeli znajduje się na stronie rwt.pl. Wielu modeli nie ma na tej liście, co nie znaczy, że moduł nie będzie na nich działał, dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy możemy go zwrócić do sklepu w przypadku porażki. Część informacji o współpracy z danym modelem TV można też uzyskać od użytkowników na forach hdtv.com.pl lub emitel.pl. Działanie modułu może również zależeć od wersji oprogramowania telewizora (ang. firmware) i najczęściej współpracuje najlepiej z najnowszą/ostatnią jego wersją. Problem jednak w tym, że producenci TV dawno zapomnieli o tych modelach i nie poprawiają ich oprogramowania.

Poniżej zawarłem doświadczenia (mały test) z użytkowania Neotion NP4+ Pocket FTA z telewizorem LG LCD 42LG6100, seria Scarlet (firmware V03.49.00).

Do kompletu informacji muszę dodać, że mam starą (50 letnią) instalację antenową na dachu 3 piętrowego budynku we Wrocławiu, bez wzmacniacza – czyli żadne wysublimowane anteny DVB-T, które próbują forsować fachowcy. Odbieram wszystkie kanały polskie oraz czeskie wraz z cyfrowymi rozgłośniami radiowymi.

Jak uruchomić moduł Neotion NP4+ Pocket FTA?

Moduł wkłada się do gniazda CI (nawet bez wyłączania TV), po czym TV wyświetla komunikat, że „Wykryto moduł CI” i pojawia się obraz. Moduł nie posiada żadnych opcji regulacji czy ustawień (przynajmniej nie na moim TV).

Zalety

względem zewnętrznego tunera DVB-T , jak np. WIWA HD-90.

 • Jeden pilot do telewizora.
 • Lepszy interfejs graficzny EPG (przewodnik po programach) jest na telewizorze niż na tunerze.

Wady

względem zewnętrznego tunera DVB-T , jak np. WIWA HD-90.

 • Brak możliwości odbioru sygnału HD. Na przykład nie oglądniemy TVP1 HD ani TVP2 HD.
 • Utrudnione korzystanie z przycisków numerycznych 0-9, ponieważ w TV LG6100 kanały DTV są umiejscowione od numeru 800 w górę i w tym momencie już nie przejdziemy łatwo np. na TVP1, wciskając po prostu 1 na pilocie. Nie ma też możliwości sortowania/przesuwania kanałów.
 • Cena ok. 130PLN, gdzie tuner WIWA HD-90 kosztuje tyle samo, a posiada znacznie więcej funkcjonalności (pauza programu TV oraz jego nagrywanie na zewnętrznej pamięci USB, odtwarzanie DivX/Xvid/MKV z napisami z USB, odtwarzanie muzyki i zdjęć z USB, teoretycznie odbiera programy jakości HD do 1080p).

Doświadczenia

 • Zapping, czyli zmiana kanału: MPEG-2 poniżej 1.7 sek. (test na czeskiej DTV), natomiast MPEG-4 (z Neotion) od 3.5 do 4.2 sek. w zależności od kanału. Neotion wydłuża dwukrotnie czas przełączenia kanału, ale da się z tym żyć.
 • Nie działa całkiem stabilnie. Okazjonalnie (może raz dziennie) przestaje całkiem konwertować i pojawia się napis Serwis HD. Trzeba wtedy wyłączyć TV i ponownie włączyć. Częściej (kilka razy dziennie) wyłącza się tylko na sekundę (pojawia się czarny ekran i brak fonii), a następnie program pojawia się ponownie. Na programach ze słabszym sygnałem zawiesza się praktycznie od razu, zatem poprawienie jakości/siły sygnału może coś zaradzić.
 • Zdarza się okazjonalne przesunięcie fonii, jak widać na poniższym filmie. Na koniec filmu moduł się „wysypał” i widać napis Serwis HD. Niestety odruchowo wyłączyłem nagrywanie, ale po tym incydencie zaraz pojawił się program bez przesuniętej fonii.
 • Moduł nie przegrzewa się – jest letni.

Komentarz

Pomimo powyższych niedogodności, postanowiłem pozostać przy Neotion ze względu właśnie na jeden pilot do TV. Tuner WIWA HD-90 wykorzystuję w innym pomieszczeniu wraz z monitorem komputerowym. Jeżeli ktoś planuje zakup tego modułu, należy tylko zwrócić uwagę na oznaczenie NP4+, ponieważ istnieją starsze moduły z oznaczeniem NP4 (bez +), których działanie jest znacznie mniej stabilne (bardziej się grzeją). Istnieje mnóstwo niepochlebnych opinii w internecie na ich temat, bez wyjaśnienia o którą wersję modułu chodzi – NP4 czy NP4+.

Jeżeli chciałbyś zrobić jakiś test lub zobaczyć jakiś inny film, obrazujący działanie – daj znać w komentarzu.

Dyskusja 25 komentarzy

 1. Kolejna wada to brak transkodowania dźwięku.

  • Też mi się tak obiło o uszy, że ma tylko downmix stereo, ale nie ma jak sprawdzić. W specyfikacji napisano tylko, że wspiera wszystkie formaty, choć nie widziałem tam E-AC3 (DD+). Obecnie w TV nie znalazłem programu, który faktycznie nadawany byłby w DD+ i byłoby to słychać. W TVP1 jest do wyboru ścieżka DD+, jednakże na WIWie jest to po prostu stereo. Jeżeli jesteś w stanie podać przykład takiego testu, chętnie to sprawdzę.

 2. Jak wygląda jakość odbioru cyfrowego na Neotion NP4+ względem telewizji analogowej (można prosić o małe porównanie)? Czy stosując Neotion NP4+ (konwersja MPEG4 -> MPEG2) występuje utrata jakości, czy jakość jest zbliżona/taka sama jak w tunerze z obsługą MPEG4?

 3. Czy oprócz aktualizacji i podłączenia modułu np4+ trzeba zrobić coś jeszcze żeby odbierać programy cyfrowe z naziemnej telewizji? Może jakoś inaczej sie stroi?

  • Ogólnie mówiąc, nie musisz robisz nic.
   Mój LG6100 bez modułu znajduje kanały DTV na 60 letniej antenie po dziadku i się programuje (zapamiętuje wszystkie kanały w eterze, których sygnał jest wystarczająco mocny), jednakże wyświetla napis Serwis HD zamiast kanału. Dopiero po włożeniu modułu masz obraz i dźwięk. Moduł działa pseudo-pasywnie, tj. nie wprowadza żadnych zmian do działania TV (jego menu czy funkcji), a jedynie pośredniczy w transkodowaniu sygnału już odebranego przez TV z MPEG4 na MPEG2.

   Jeżeli nie możesz znaleźć kanałów DTV, to znaczy, że Twój tor antenowy (antena, ewentualne wzmacniacze, kable, złączki, zwrotnice i co tam jeszcze masz… razem do kupy) jest marnej jakości, jak na Twoje warunki odbiorcze (odległość i/lub pole widzenia nadajników). Tu masz wtedy zabawę w szukanie, co może być słabym ogniwem i wymianę wszystkiego po kolei na nowy i dobry sprzęt – najlepiej wtedy zawołać speca, żeby się z tym nie babrać i nie popełniać błędów (np. zakup anten, czy wtyków w Media Markto podobnych sklepach, gdzie chłam sprzedają). Ja mieszkam we Wrocławiu na szczycie budynku i nawet jak drut 30cm wsadzę zamiast anteny to odbiorę wszystkie kanały, więc jestem szczęściarzem 🙂

 4. Witam,
  zakupiłam wymieniony moduł Neotion NP4+ po włożeniu go do slotu CI telewizor widzi moduł, podaje im informacje o nim jednakże nadal nie mam obrazu (czarny ekran, fonia jest). Czy to oznacza, że moduł nie współpracuje z moim telewizorem? Czy muszę jakoś wyregulować odbiornik?

  • Lista przetestowanych modeli modeli znajduje się na stronie rwt.pl (link w tekście).
   Jeżeli nie ma obrazu, to:
   1) TV nie współpracuje lub
   2) karta nie została poprawnie włożona lub
   3) jest to kanał HD (obecnie tylko TVP1 HD lub TVP2 HD) lub
   4) karta jest uszkodzona.

 5. Witam. Mam telewizor Sony KDL40L4000 na liście obsługiwanych telewizorów przez moduł znalazł się mój telewizor. Po podłączeniu modułu telewizor co chwile zrywa obraz i dźwięk potem na nowo wskoczy. Dzieje się to tak często że nie mogę oglądać normalnie telewizji. Myślałem że to wina anteny (za słaby sygnał) wymieniłem na inną i jest to samo. Jakieś sugestie co można zrobić? Jak zaktualizować firmware w telewizorze? być może to jest przyczyną że soft jest za stary.

  • Po pewnym czasie mam to samo w swoim LG. Niestety dla mojego TV już nie ma poprawek FW. Dla Twojego TV musisz wygooglować „Sony KDL40L4000 firmware”. Zazwyczaj update wygląda tak, że nagrywasz plik FW na pendrive sformatowany pod FAT32 lub 16 i wkładasz do TV, który sam już rozpoznaje co mu wsadziłeś i się aktualizuje. Musisz poczytać instrukcję przy FW (readme) lub na stronie supportu Sony, albo na forach użytkowników. Wątpię jednak w polepszenie sytuacji. Wygląda raczej na to, że Neotion to bubel. Po odpaleniu DVB-T HD tym bardziej mija się z celem.

Wypowiedz się