DVB-T: Czy warto kupić moduł Neotion NP4+ Pocket FTA?

Problem

Mój telewizor LCD 42LG6100 serii Scarlet nie obsługuje standardu MPEG-4 polskiej Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T). Znajduje kanały cyfrowe, ale wyświetla tylko komunikat Serwis HD zamiast programu.

 • Jak odbierać programy cyfrowe na telewizorze z MPEG-2?
 • Dlaczego nie mogę odbierać/nie działa Naziemna Telewizja Cyfrowa (DVB-T)?
 • Jak działa moduł Neotion NP4+ FTA i czy jest lepszy od zewnętrznego tunera DVB-T?

Rozwiązanie

Moduł Neotion NP4+ FTA w TV LCD 42LG61000

Starsze telewizory plazmowe czy LCD, jak mój LG6100 (rok 2008), w przeważającej liczbie obsługują tylko standard kodowania obrazu MPEG-2. W Polsce do transmisji Cyfrowej Telewizji Naziemnej został natomiast przyjęty nowszy standard kodowania obrazu MPEG-4, który można odbierać doposażając taki telewizor o dodatkowy moduł transkodujący (konwerter) z MPEG-4 na MPEG-2 o nazwie Neotion NP4+ FTA. Warunkiem jest posiadanie przez TV gniazda CI (ang. Common Interface) w standardzie PCMCIA, do którego wkładany jest moduł Neotion (patrz zdjęcie obok). Niestety, nie ze wszystkimi telewizorami moduł ten będzie współpracował – lista przetestowanych modeli znajduje się na stronie rwt.pl. Wielu modeli nie ma na tej liście, co nie znaczy, że moduł nie będzie na nich działał, dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy możemy go zwrócić do sklepu w przypadku porażki. Część informacji o współpracy z danym modelem TV można też uzyskać od użytkowników na forach hdtv.com.pl lub emitel.pl. Działanie modułu może również zależeć od wersji oprogramowania telewizora (ang. firmware) i najczęściej współpracuje najlepiej z najnowszą/ostatnią jego wersją. Problem jednak w tym, że producenci TV dawno zapomnieli o tych modelach i nie poprawiają ich oprogramowania.

Poniżej zawarłem doświadczenia (mały test) z użytkowania Neotion NP4+ Pocket FTA z telewizorem LG LCD 42LG6100, seria Scarlet (firmware V03.49.00).

Do kompletu informacji muszę dodać, że mam starą (50 letnią) instalację antenową na dachu 3 piętrowego budynku we Wrocławiu, bez wzmacniacza – czyli żadne wysublimowane anteny DVB-T, które próbują forsować fachowcy. Odbieram wszystkie kanały polskie oraz czeskie wraz z cyfrowymi rozgłośniami radiowymi.

Jak uruchomić moduł Neotion NP4+ Pocket FTA?

Moduł wkłada się do gniazda CI (nawet bez wyłączania TV), po czym TV wyświetla komunikat, że „Wykryto moduł CI” i pojawia się obraz. Moduł nie posiada żadnych opcji regulacji czy ustawień (przynajmniej nie na moim TV).

Zalety

względem zewnętrznego tunera DVB-T , jak np. WIWA HD-90.

 • Jeden pilot do telewizora.
 • Lepszy interfejs graficzny EPG (przewodnik po programach) jest na telewizorze niż na tunerze.

Wady

względem zewnętrznego tunera DVB-T , jak np. WIWA HD-90.

 • Brak możliwości odbioru sygnału HD. Na przykład nie oglądniemy TVP1 HD ani TVP2 HD.
 • Utrudnione korzystanie z przycisków numerycznych 0-9, ponieważ w TV LG6100 kanały DTV są umiejscowione od numeru 800 w górę i w tym momencie już nie przejdziemy łatwo np. na TVP1, wciskając po prostu 1 na pilocie. Nie ma też możliwości sortowania/przesuwania kanałów.
 • Cena ok. 130PLN, gdzie tuner WIWA HD-90 kosztuje tyle samo, a posiada znacznie więcej funkcjonalności (pauza programu TV oraz jego nagrywanie na zewnętrznej pamięci USB, odtwarzanie DivX/Xvid/MKV z napisami z USB, odtwarzanie muzyki i zdjęć z USB, teoretycznie odbiera programy jakości HD do 1080p).

Doświadczenia

 • Zapping, czyli zmiana kanału: MPEG-2 poniżej 1.7 sek. (test na czeskiej DTV), natomiast MPEG-4 (z Neotion) od 3.5 do 4.2 sek. w zależności od kanału. Neotion wydłuża dwukrotnie czas przełączenia kanału, ale da się z tym żyć.
 • Nie działa całkiem stabilnie. Okazjonalnie (może raz dziennie) przestaje całkiem konwertować i pojawia się napis Serwis HD. Trzeba wtedy wyłączyć TV i ponownie włączyć. Częściej (kilka razy dziennie) wyłącza się tylko na sekundę (pojawia się czarny ekran i brak fonii), a następnie program pojawia się ponownie. Na programach ze słabszym sygnałem zawiesza się praktycznie od razu, zatem poprawienie jakości/siły sygnału może coś zaradzić.
 • Zdarza się okazjonalne przesunięcie fonii, jak widać na poniższym filmie. Na koniec filmu moduł się „wysypał” i widać napis Serwis HD. Niestety odruchowo wyłączyłem nagrywanie, ale po tym incydencie zaraz pojawił się program bez przesuniętej fonii.
 • Moduł nie przegrzewa się – jest letni.

Komentarz

Pomimo powyższych niedogodności, postanowiłem pozostać przy Neotion ze względu właśnie na jeden pilot do TV. Tuner WIWA HD-90 wykorzystuję w innym pomieszczeniu wraz z monitorem komputerowym. Jeżeli ktoś planuje zakup tego modułu, należy tylko zwrócić uwagę na oznaczenie NP4+, ponieważ istnieją starsze moduły z oznaczeniem NP4 (bez +), których działanie jest znacznie mniej stabilne (bardziej się grzeją). Istnieje mnóstwo niepochlebnych opinii w internecie na ich temat, bez wyjaśnienia o którą wersję modułu chodzi – NP4 czy NP4+.

Jeżeli chciałbyś zrobić jakiś test lub zobaczyć jakiś inny film, obrazujący działanie – daj znać w komentarzu.

Dyskusja 25 komentarzy

 1. witam, kupiłem taki, z moim funajem nie współpracuje, odsprzedam za 80 złotych, info golec17@op.pl, moge wystawić go na portal aukcyjny pozdrawiam

  • Cześć.
   Interesuje mnie, czy to jest NP4+ czy bez +. Chcę spróbować podłączyć go do Techniki. Mopże coś ruszy 🙂
   Czy masz jeszcze ten moduł i czy chcesz go odsprzedać ?
   Odpowiedz na adres: tomgarba@o2.pl
   Pozdrawiam
   Tomasz

 2. Wczoraj kupiłem. W TV „Technika”(2011) kupionego w tesco – nie działa. W ogóle nie znalazł sprzętu.

 3. Mam pytanie w sprawie Neotion np4, podlaczylem go do tv sony KDL 32 V 2000 i nic nie pojawia się na ekranie. Jak go wykryc ?

  • W tekście jest napisane, że nic się nie ustawia ani nie wykrywa: wkładasz i powinien pojawić się obraz. Dlaczego nie działa – może być kilka powodów:

   1) W tekście masz link do strony rwt, gdzie znajdziesz listę przetestowanych telewizorów. KDL 32V2000 jest na tej liście, ale jest też tam komentarz: UWAGA! Niektóre wersje telewizorów SONY BRAVIA mogą nie współpracować z modułem Neotion. Może to też być kwestia aktualizacji oprogramowania telewizora (poszukaj aktualizacji na stronie SONY).

   2) Masz Neotion NP4 czy NP4+? To są różne moduły i ich kompatybilność też może być różna z Twoim TV.

   3) Czy wyświetla się cokolwiek po włożeniu modułu przy włączonym telewizorze – coś w stylu „Wykryto moduł”?

   4) Możesz mieć za słaby sygnał z anteny. Zauważyłem, że moduł jest bardzo kapryśny przy słabszym sygnale i się zawiesza w postaci ciemnego obrazu.

 4. Witam!
  Czytam wszystkie wypowiedzi i do końca nie jestem przekonany co jest lepsze karta Neotion NP4+ czy dekoder WIWA HD-90. Co z tym programem Hd który ma nadawać TV od nowego roku. Pozdrawiam.

  • WIWA HD90 to całkiem inne urządzenie niż Neotion, więc nie ma co porównywać – WIWA to pudełko multimedialne za 120PLN (HDTV, odtwarzanie filmów DivX, Xvid, RMVB, MKV 1080i, muzyki, etc.) versus Neotion jako prosty transkoder za 130PLN, i który w dodatku potrzebuje dobrej jakości sygnał TV, aby się nie wieszał.

   NP4+ nie wyświetla programów HD, a WIWA tak. W 99,99% przypadków WIWA jest lepsza i tańsza od Neotion z jednym wyjątkiem: gdy chcesz mieć jedno urządzenie z jednym pilotem i to ma być właśnie pilot od Twojego TV, a nie jakiś uniwersalny (jak Logitech od 300PLN w zwyż). W przeciwnym przypadku nawet się nie zastanawiaj i bierz WIWĘ HD90.

 5. Witam,

  Mój NP4+ wiesza się, zanika całkiem obraz. Pełna „lipa” nie da się oglądać. Poza tym faktycznie nie obsługuje Full HD. Nie polecam. Szukam czegoś lepszego w necie ale jakoś nic nie mogę znaleźć, proszę o sugestie oraz pomoc.

  Pzdr, Piotr

  • Wypuścili teraz tuner WIWA HD z pilotem uniwersalnym, którego można nauczyć funkcji telewizora – to jedyna alternatywa. Neotion potrzebuje bardzo dobrego sygnału (siła i jakość), bo słabo sobie radzi z błędami w odbiorze i się wysypuje. Może jakbyś polepszył sygnał to byłoby lepiej.

Wypowiedz się