Awaria pieca gazowego Immergas EOLO Star 23 kW

Problem

Od 2014 roku użytkuję dwufunkcyjny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania Immergas EOLO Star 23 kW i problemy, jakie napotkałem przy jego użytkowaniu to:

 • Nie zapala się płomień na palniku.
 • Nie działa pompa c.o.
 • Nie działa wentylator spalin.
 • Kaloryfery słabo grzeją.

Co może być przyczyną powyższych problemów?

Rozwiązanie

UWAGA 1!

Prezentuję tutaj moje działania, które przywróciły piec do pierwotnej sprawności tylko dla celów edukacyjnych.

Wszelkie prace przy piecu powinien wykonywać autoryzowany serwisant firmy Immergas (patrz w swojej książce serwisowej lub na immergas.com.pl).

Należy pamiętać, że każdy demontaż elementów pieca może spowodować śmiertelne porażenie prądem lub nieszczelności instalacji gazowej! Nie warto ryzykować życia swojego i mieszkańców dla kilkuset złotych oszczędności. Bez dedykowanego czujnika nie jesteśmy w stanie sprawdzić szczelności instalacji gazowej po demontażu elementów oraz dokonać regulacji pieca bez odpowiednich przyrządów pomiarowych (np. ciśnienie gazu z sieci), która to regulacja ma wpływ na jego pracę i bezpieczeństwo użytkowania.

UWAGA 2!

Co 12 miesięcy musisz wezwać autoryzowany serwis, aby zrobić przegląd, czyszczenie pieca i uzupełnić ciśnienie powietrza w naczyniu wyrównawczym.
Jeżeli nie zależy Ci choćby na zdrowiu i  życiu mieszkańców, to pamiętaj również, że bez posiadania corocznego protokołu z wykonanego serwisu żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nawet złotówki na wypadek pożaru. Wszelkie czynności corocznego przeglądu serwisowego wymagane przez producenta są opisane w instrukcji obsługi (link poniżej), więc według tej listy możesz sprawdzić i wymagać od serwisanta zakresu wykonanej usługi, pamiętając również że musi on zostawić podpisany protokół serwisowy. W moich stronach wspomniany przegląd serwisowy (bez ewentualnych napraw) kosztuje ok. 150 PLN u serwisanta autoryzowanego przez Immergas.

Do pobrania

Objaśnienia sygnalizacji błędów

Po zadziałaniu zabezpieczenia lub wystąpieniu awarii, wyświetlacz zmienia kolor podświetlenia oraz pokazuje odpowiedni kod.
Anomalie związane z automatycznym przywróceniem sprawności pieca sygnalizowane są kolorem żółtym/pomarańczowym, natomiast zadziałanie zabezpieczenia wymagające ręcznego odblokowania (wciśnięcia przycisku RESET) sygnalizowane są kolorem czerwonym.

Kod Kolor wyświetlacza Objaśnienie błędu, gdzie:
c.o. – centralne ogrzewanie,
c.w.u. – ciepła woda użytkowa.
01 czerwony Blokada z powodu braku zapłonu.
02 czerwony Blokada przegrzania lub błędny odczyt płomienia.
03 żółty lub pomarańczowy Ten błąd nie jest opisany w instrukcji, ale wg moich doświadczeń jest to ogólny błąd/niesprawność płyty sterującej (elektroniki na płycie głównej).
05 żółty lub pomarańczowy Uszkodzenie sondy NTC obwodu c.o. (NM) – czujnika temperatury wody w obiegu centralnego ogrzewania.
06 żółty lub pomarańczowy Uszkodzenie sondy NTC obwodu c.w.u. (NS) – czujnika temperatury wody w obiegu ciepłej wody użytkowej.
10 żółty lub pomarańczowy Brak ciśnienia w obiegu c.o.
Poprawne ciśnienie to 1,0 do 1,2 bar (patrz na manometr) przy wyłączonym ogrzewaniu (t.j. w stanie spoczynku pompy) i przy zimnej instalacji.
11 żółty lub pomarańczowy Brak zadziałania presostatu powietrza – czujnika różnicy ciśnień na wentylatorze wydmuchującym spaliny i ciśnienia w komorze spalania. Sprawdza, czy wentylator spalin pracuje poprawnie, tj. czy nadąża z wydalaniem spalin. Ten błąd pojawi się też, gdy wentylator nie pracuje w ogóle.
27 żółty lub pomarańczowy Brak obiegu c.o.
28 żółty lub pomarańczowy Przeciek na obiegu c.w.u. (niedokładnie zamknięte kurki c.w.u., wyciek na instalacji c.w.u).
31 żółty lub pomarańczowy Niekompatybilny sterownik pokojowy.

Kody pojawiające się na wyświetlaczu migają jednocześnie z diodami podświetlającymi.

W przypadku awarii z przywróceniem automatycznym (kolor żółty) kocioł wraca do normalnej pracy po ustąpieniu jej przyczyny.
Zadziałanie zabezpieczenia z przywróceniem ręcznym (kolor czerwony) wymaga wciśnięcia przycisku RESET w celu odblokowania kotła.

Wizyta serwisanta w przypadkach awarii elektroniki zakończy się wymianą całej płyty na nową w przedziale 650 do 1000 PLN, ponieważ serwisant albo nie jest elektronikiem, albo nie ma ochoty/czasu na naprawę, bo może więcej i szybciej zarobić przy jej wymianie niż naprawie, albo taka jest polityka firmy Immergas (zyski).

Schematy

Na potrzeby ewentualnej dyskusji, poniżej zamieszczam dodatkowo schematy pieca.

Panel sterowania piecem Immergas EOLO Star 23 kW.

Podzespoły pieca Immergas EOLO Star 23 kW.

Schemat hydrauliczny pieca Immergas EOLO Star 23 kW.

Schemat elektryczny pieca Immergas EOLO Star 23 kW.

Usterka 1: Uszkodzony kondensator w zasilaczu

Objawy usterki:

 • Nie zapala się palnik.
 • Nie słychać pracy pompy c.o., bo faktycznie pompa nie pracuje, a powinna się na chwilę włączyć w celach diagnostycznych nawet przy otwarciu ciepłej wody.
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy i pokazuje błąd 10 (brak ciśnienia w obiegu c.o.).

Nie zawsze, ale często na „rzut oka” widać czy kondensator jest sprawny (widoczny na zdjęciu poniżej 1000 uF 35V), bo niesprawny może mieć: wypukłą kopułkę (jest rozdęty jak w tym przypadku), obkurczoną folię na obudowie czy wycieki elektrolitu pod nim (widoczna maź u podstawy). Może być niesprawny również bez widocznych zmian w konstrukcji. Wtedy trzeba wykonać jego pomiary pojemności oraz „szeregowej rezystancji zastępczej” (tzw. ESR, który zazwyczaj jest poniżej 1 Ohma przy 1kHz), dokonanych przy pomocy miernika RLC (zwanym też LCR). Jednakże pomiary te też mogą być niemiarodajne, dlatego po kilku latach po prostu warto go wymienić, gdy pojawiają się jakieś objawy (a zasadniczo wszystkie na raz, bo to są groszowe koszty). Przyczyna „starzenia się” kondensatorów elektrolitycznych jest opisana na wikipedii – po kilku latach zaczyna wysychać elektrolit i kondensator traci swoje właściwości (traci pojemność, może zrobić zwarcie lub stanowić zbyt dużą rezystancję w obwodzie). Wystarczy go wymienić (koszt 2,50 PLN), pamiętając o odpowiednim montażu biegunów i napięciu przebicia nie mniejszym niż ten wymieniany (w przypadku ww kondensatora 35V).

Piec gazowy Immergas EOLO Star 23 kW Płyta główna kondensator

Kondensator 1000 uF 35V do wymiany na płycie głównej Immergas EOLO Star 23 kW

Piec gazowy Immergas EOLO Star 23 kW Kondensator

„Choroba” kondensatorów elektrolitycznych – widoczna wypukłość w górnej części – do wymiany.

Usterka 2: Niesprawny przekaźnik wentylatora spalin

Objawy usterki przy otwarciu ciepłej wody użytkowej:

 • Nie zapala się palnik.
 • Nie słychać pracy wentylatora (jest cisza), bo faktycznie wentylator nie pracuje.
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy, pokazując najpierw błąd 11 a następnie/lub tylko błąd 03.

Lokalizację przekaźnika włączającego wentylator spalin wskazuje strzałka. Po jego lewej jest taki sam przekaźnik włączający pompę c.o.

Sprawność przekaźnika wentylatora można zbadać w poniższy sposób, opisany w ramce.

UWAGA! Niebezpieczeństwo porażenia prądem 230V 5A!

Napięcie na zaciskach przekaźnika na płycie głównej powinno wynosić:

 • po otwarciu ciepłej wody: na zaciskach sterujących ok. 30V DC, a na zaciskach roboczych 0V AC,
 • po zamknięciu ciepłej wody: na zaciskach sterujących 0V DC, a na zaciskach roboczych 230V AC.

Jeżeli jest inaczej, to przekaźnik nie działa poprawnie i należy go wymienić.

Usterka przekaźnika wentylatora spalin po kilku latach eksploatacji pieca jest nieunikniona – jest on załączany tysiące razy w ciągu roku (dziesiątki w ciągu dnia) z każdym otwarciem ciepłej wody użytkowej (w przeciwieństwie do c.o., gdzie dzieje się to sporadycznie w ciągu roku). Styki robocze załączające wentylator wewnątrz przekaźnika ulegają zużyciu i przestają kontaktować przy obciążeniu 230V AC (choć poza obwodem/bez obciążenia mogą jeszcze zwierać). Koszt przekaźnika F3AA024E (5A/30V DC, 5A/250V AC) wynosi ok. 9 PLN. Przed zakupem należy sprawdzić, czy na płycie są wywiercone otwory montażowe (i poprowadzone ścieżki) pod oba sposoby wyprowadzeń nóżek sygnału sterującego przekaźnika (są dwa: albo na dłuższym, albo na krótszym boku przekaźnika – patrz zdjęcie poniżej). W takiej sytuacji nie ma znaczenia jaki kupisz – oba rodzaje będą pasować. W przeciwnym razie, należy wymienić na identyczny układ wyprowadzeń (do sprawdzenia przy zakupie).

Dwa sposoby wyprowadzeń obwodu sterującego przekaźnikiem.

Dwa sposoby wyprowadzeń obwodu sterującego przekaźnikiem 30V DC (końcówki po prawej stronie).

Nie chcąc czekać na nowy przekaźnik kilka dni bez ciepłej bieżącej wody (dostępny był tylko w internecie), przeniosłem w jego miejsce przekaźnik pompy c.o. (jest taki sam, po lewej obok) i wyłączyłem c.o. na sterowniku (ikonka parasola) do czasu wmontowania nowego przekaźnika.

Usterka 3: Niskie ciśnienie w instalacji c.o.

Objawy usterki:

 • Kaloryfery słabo się nagrzewają (im wyżej zamontowane, tym słabiej).
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy i pokazuje błąd 10 (brak ciśnienia w obiegu c.o.), a manometr wskazuje ciśnienie poniżej 1,0 bar. Piec nie grzeje też wtedy wody użytkowej.

Ciśnienie w instalacji c.o. na manometrze pieca powinno być w granicach 1,0 – 1,1 bar w spoczynku (wyłączony piec i woda w c.o. w temp. pokojowej). Generalnie spada ono w sezonie grzewczym, bo ubytki wody w instalacji w sezonie grzewczym to norma i trzeba ją uzupełniać. Jeśli ciśnienie jest niższe niż wymagane, należy wyłączyć piec, odczekać aż woda w obiegu c.o. ostygnie i uzupełnić instalację c.o. wodą za pomocą kurka nr 8 do poziomu 1,0 – 1,1 bar.

Do tego, jeśli podczas włączania się ogrzewania, ciśnienie na manometrze wzrasta z 1,0 na np. 1,5 bar lub więcej (normalnie powinno wzrastać co najwyżej o 0,1 – 0,2 bar) oznacza to, że jest nienapompowane powietrzem naczynie wyrównawcze nr 13 (inaczej: naczynie ekspansyjne), które wspiera pompę c.o. Napełnia się je powietrzem do ok. 1,0 bar, jednak powinien to zrobić serwisant na przeglądzie, bo wymagana jest odpowiednia procedura. Wentyl w naczyniu wyrównawczym jest podobny do samochodowego i znajduje się na szczycie naczynia (widoczny na schemacie) i, jak to wentyl, nie jest w 100% szczelny, też może się degradować i upuszczać powietrze z naczynia. Dlatego naczynie ekspansyjne podlega przynajmniej corocznej kontroli podczas przeglądu serwisowego (ciśnienie i szczelność wentyla).

Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji c.o. powoduje większe zużycie prądu przez pompę (musi ona mocniej pompować), szybsze zużywanie się samej pompy oraz niższą efektywność grzania (większe zużycie gazu, bo piec dłużej nagrzewa kaloryfery).

Przeglądy serwisowe

Ponieważ niejednokrotnie sam się przekonałem, że serwisanci prezentują różną jakość usług, poniżej zebrałem listę punktów, które powinien serwisant wykonać podczas corocznego przeglądu (zgodnie z instrukcją obsługi, str. 11, do której dodałem komentarz). W odstępach przynajmniej rocznych powinny być obowiązkowo wykonane przez Autoryzowany Serwis Techniczny IMMERGAS następujące czynności kontrolne i konserwacyjne:

 1. Czyszczenie wymiennika od strony komina.
 2. Czyszczenie palnika.
  Komentarz: Wystarczy do tego szczotka (czasem druciana).
 3. Czyszczenie elektrod jonizacji i kontroli na palniku (schemat elektryczny, część nr 24).
  Komentarz: Czasem wystarczy szczotka druciana, ale najlepszy efekt jest po delikatnym przeczyszczeniu drobnoziarnistym papierem ściernym (powtarzam: delikatnym, bo chodzi tylko o zdjęcie nalotu i tlenków z powierzchni).
 4. Sprawdzenie wzrokowe okapu dymnego.
 5. Sprawdzenie prawidłowości działania zapłonu.
 6. Sprawdzenie prawidłowego wyregulowania palnika na c.o. i c.w.u..
 7. Sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania urządzeń sterowniczo-regulacyjnych.
 8. Sprawdzenie szczelności drogi gazowej.
 9. Sprawdzenie zadziałania urządzenia kontroli braku gazu. Czas zadziałania powinien wynosić poniżej 10 sek.
 10. Sprawdzenie wzrokowe braku nieszczelności na połączeniach wodnych.
 11. Sprawdzenie wzrokowe czy nie są zatkane wypływy z zaworów bezpieczeństwa.
 12. Sprawdzenie czy ciśnienie w naczyniu ekspansyjnym (rozszerzalnym), po opróżnieniu instalacji, wynosi 0,8 bar (schemat hydrauliczny, część nr 13).
  Komentarz: Uzupełnia się je powietrzem (po prostu pompuje pompką) po odcięciu od instalacji c.o. Niskie ciśnienie powietrza w nim powoduje widoczne duże wahania ciśnienia podczas pracy c.o. (np. między 1,1 bar w spoczynku a 1,5 bar po rozpoczęciu grzania), a przy uzupełnionym powietrzem naczyniu, ciśnienie to powinno być stałe (czyli gdzieś 1,1 bar). Jeśli nie uzupełnimy w nim powietrza, pompa będzie pracować ciężej (musi wytworzyć większe ciśnienie), co prowadzi do większego jej zużycia, głośności i zużycia prądu, jak i także niższej sprawności grzania kaloryferów (może nie dogrzewać górnych/dalszych kaloryferów). Jeśli naczynie jest odpowiednio napełnione i konstrukcja instalacji na to pozwala, można też rozważyć przełączenie pompy na niższy bieg (mniejsze zużycie prądu, cichsza praca, mniejsze jej wyeksploatowanie).
 13. Sprawdzenie czy ciśnienie statyczne w instalacji (na zimno po napełnieniu instalacji poprzez kurek napełniania) zawiera się pomiędzy 1,0 a 1,2 bar.
 14. Sprawdzenie wzrokowe czy urządzenia kontroli i bezpieczeństwa nie są źle ustawione i/lub doprowadzone do spięcia a zwłaszcza:
  – termostat bezpieczeństwa granicznej temperatury,
  – presostat powietrza.
 15. Sprawdzenie instalacji elektrycznej, a zwłaszcza:
  – przewody zasilania elektrycznego powinny być umieszczone w uchwytach,
  – nie powinno być śladów przebicia lub nadpalenia.

Komentarz

Jeżeli znalazłeś(aś) rozwiązanie innego problemu, napisz to proszę w komentarzu dla innych użytkowników. Jednakże, proszę nie zadawać pytań w sprawie usterek swoich pieców – nie jestem serwisantem.

Dyskusja 123 komentarze

 1. Witam, od jakiegoś czasu wyświetla mi się kod błędu 06, wiem, że jest to uszkodzenie sondy NTC obiegu c.w.u. Piec działa jednak nie idzie zmienić temperatury c.o. czy idzie to jakoś ominąć, czy, aby zmienić temperaturę trzeba najpierw wymienić sondę?

  • W piecu nie ma elementów, które można by “ominąć”, bo to by oznaczało, że są zbędne.
   Nigdy tego błędu nie przerabiałem, ale on (jak każdy inny błąd) jest tylko wskazówką i niekoniecznie może oznaczać uszkodzenie samej sondy (albo sondy jako takiej). To równie dobrze może być problem z elektroniką. Bez diagnostyki nie używałbym tego pieca.

 2. Dzień dobry,
  Proszę o pomoc. Wyświetlił się dzisiaj w piecu Immergas star 23kw kod błędu 10. Do tej pory, wystarczyło uzupełnić wodę pokrętłem do napełniania, ale teraz pomimo odkręcenia go maksymalnie ciśnienie nie wzrasta i jest zupełna cisza.
  Co może być tego przyczyną?

  • Zakładam, że jest dopływ zimnej wody z sieci do pieca oraz nikt przypadkiem nie zakręcił jej dopływu ani na piecu, ani nigdzie indziej… Czy piec puszcza zimną wodę przez obwód wody ciepłej, tj. czy jak odkręcisz kurek w kranie z ciepłą wodą, to woda w ogóle leci?

   Jeżeli tak jest i próbujesz napełnić c.o. kurkiem nr 21 a woda nie przepływa do obiegu c.o. (słyszalne syczenie), to może jego zawór się zablokował (?). Gdy woda z kranu przez kurek od ciepłej w ogóle nie leci, to możliwe, że zapchał się filtr wody na wejściu E…
   Ponadto, nie jestem pewny, ale ciśnienie 0,8 bar chyba jeszcze nie powinno wywołać błędu nr 10, jednakże tym nie ma sensu się zajmować, dopóki nie ma możliwości napełnienia c.o.

   Bez oględzin trudno mi się odnieść. Wezwij serwis.

   Jeżeli odblokują przepływ wody przez zawór 21 i nadal będzie błąd 10 po napełnieniu c.o. do 1,1 bar (nawet po zresetowaniu pieca), to warto sprawdzić kondensator w zasilaczu (usterka 1), zanim zaczną wymieniać całą płytę główną za 1000 PLN.

   • Dzień dobry,
    dziękuję za odpowiedź.
    Piec puszcza zimną wodę przez obwód wody ciepłej, woda w kranie leci zimna odkręcając ciepłą wodę.
    Ciśnienie jest poniżej 0,8 bara ale więcej niż 0,6.
    A jak można spróbować odblokować taki zawór?

    • Po zwrotnej informacji od Pana, że zawór się zablokował, nie poddałam się, tylko podjęłam ponownie próbę odkręcenia zaworu. Po obstukaniu go w „tradycyjny” sposób, przykręcaniu i odkręcaniu kilunastokrotnym, coś się odblokowało i udało się go odkręcić na tyle, że zaczął dopuszczać wodę. Uff. Woda uzupełniona. Ciśnieni 1,2 bary. Ciepła woda z kranu już leci 🙂
     Bardzo dziękuję 🙂

     • Brawo!
      Wszystkie zawory powinno się raz w roku ruszyć (przekręcić w tę i spowrotem). Ja mam w domu zmiękczacz do wody, więc kamień mi się w rurach nie odkłada, ale to on może być powodem problemów z zaworem.

 3. Dzień dobry,
  Proszę o pomoc.
  Nie można uzupełnić ciśnienia. Kurek uzupełniający odkręcony maksymalnie nie zwiększa ciśnienia. Jest cisza, nie słychać przepływu wody.
  Wyświetla się kod błędu 10 i piec wskazuje ciśnienie trochę poniżej 0,8
  Co może być tego przyczyną?

 4. Witam mam piec Eolo star 243e .błąd 11.wymieniony presostat. Płytka sprawna wstawiona i sytuacja wygląda tak. Wentylator słychać. Reset zrobiony ale… po zakreceniu wody dalej pojawia się błąd 11.w trakcie korzystania z ciepłej wody błędu nie ma…? !

  • Nie znam tego pieca, ale z instrukcji opis błędu 11 to: „Uszkodzenie presostatu spalin: Pojawia się w przypadku zatkania rur zasysania i spustu lub gdy zablokuje się wentylator (kod 11). W razie przywrócenia normalnego stanu, kocioł uruchamia się bez konieczności wyzerowania go. Gdy nieprawidłowość trwa, należy zadzwonić po wykwalifikowanego technika (np. z Serwisu Technicznego Immergas).”.

   Sprawdziłbym zatem najpierw drożność komina.

 5. Witam. DZIĘKUJĘ bardzo za ten artykuł dzięki Panu naprawilem swój piec za 26 zł a nie 1000 zł za płytę główną . Bardzo dobra robota oby więcej takich osób i postów . POZDRAWIAM 🙂

Wypowiedz się