Awaria pieca gazowego Immergas EOLO Star 23 kW

Problem

Od 2014 roku użytkuję dwufunkcyjny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania Immergas EOLO Star 23 kW i problemy, jakie napotkałem przy jego użytkowaniu to:

 • Nie zapala się płomień na palniku.
 • Nie działa pompa c.o.
 • Nie działa wentylator spalin.
 • Kaloryfery słabo grzeją.

Co może być przyczyną powyższych problemów?

Rozwiązanie

UWAGA 1!

Prezentuję tutaj moje działania, które przywróciły piec do pierwotnej sprawności tylko dla celów edukacyjnych.

Wszelkie prace przy piecu powinien wykonywać autoryzowany serwisant firmy Immergas (patrz w swojej książce serwisowej lub na immergas.com.pl).

Należy pamiętać, że każdy demontaż elementów pieca może spowodować śmiertelne porażenie prądem lub nieszczelności instalacji gazowej! Nie warto ryzykować życia swojego i mieszkańców dla kilkuset złotych oszczędności. Bez dedykowanego czujnika nie jesteśmy w stanie sprawdzić szczelności instalacji gazowej po demontażu elementów oraz dokonać regulacji pieca bez odpowiednich przyrządów pomiarowych (np. ciśnienie gazu z sieci), która to regulacja ma wpływ na jego pracę i bezpieczeństwo użytkowania.

UWAGA 2!

Co 12 miesięcy musisz wezwać autoryzowany serwis, aby zrobić przegląd, czyszczenie pieca i uzupełnić ciśnienie powietrza w naczyniu wyrównawczym.
Jeżeli nie zależy Ci choćby na zdrowiu i  życiu mieszkańców, to pamiętaj również, że bez posiadania corocznego protokołu z wykonanego serwisu żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nawet złotówki na wypadek pożaru. Wszelkie czynności corocznego przeglądu serwisowego wymagane przez producenta są opisane w instrukcji obsługi (link poniżej), więc według tej listy możesz sprawdzić i wymagać od serwisanta zakresu wykonanej usługi, pamiętając również że musi on zostawić podpisany protokół serwisowy. W moich stronach wspomniany przegląd serwisowy (bez ewentualnych napraw) kosztuje ok. 150 PLN u serwisanta autoryzowanego przez Immergas.

Do pobrania

Objaśnienia sygnalizacji błędów

Po zadziałaniu zabezpieczenia lub wystąpieniu awarii, wyświetlacz zmienia kolor podświetlenia oraz pokazuje odpowiedni kod.
Anomalie związane z automatycznym przywróceniem sprawności pieca sygnalizowane są kolorem żółtym/pomarańczowym, natomiast zadziałanie zabezpieczenia wymagające ręcznego odblokowania (wciśnięcia przycisku RESET) sygnalizowane są kolorem czerwonym.

Kod Kolor wyświetlacza Objaśnienie błędu, gdzie:
c.o. – centralne ogrzewanie,
c.w.u. – ciepła woda użytkowa.
01 czerwony Blokada z powodu braku zapłonu.
02 czerwony Blokada przegrzania lub błędny odczyt płomienia.
03 żółty lub pomarańczowy Ten błąd nie jest opisany w instrukcji, ale wg moich doświadczeń jest to ogólny błąd/niesprawność płyty sterującej (elektroniki na płycie głównej).
05 żółty lub pomarańczowy Uszkodzenie sondy NTC obwodu c.o. (NM) – czujnika temperatury wody w obiegu centralnego ogrzewania.
06 żółty lub pomarańczowy Uszkodzenie sondy NTC obwodu c.w.u. (NS) – czujnika temperatury wody w obiegu ciepłej wody użytkowej.
10 żółty lub pomarańczowy Brak ciśnienia w obiegu c.o.
Poprawne ciśnienie to 1,0 do 1,2 bar (patrz na manometr) przy wyłączonym ogrzewaniu (t.j. w stanie spoczynku pompy) i przy zimnej instalacji.
11 żółty lub pomarańczowy Brak zadziałania presostatu powietrza – czujnika różnicy ciśnień na wentylatorze wydmuchującym spaliny i ciśnienia w komorze spalania. Sprawdza, czy wentylator spalin pracuje poprawnie, tj. czy nadąża z wydalaniem spalin. Ten błąd pojawi się też, gdy wentylator nie pracuje w ogóle.
27 żółty lub pomarańczowy Brak obiegu c.o.
28 żółty lub pomarańczowy Przeciek na obiegu c.w.u. (niedokładnie zamknięte kurki c.w.u., wyciek na instalacji c.w.u).
31 żółty lub pomarańczowy Niekompatybilny sterownik pokojowy.

Kody pojawiające się na wyświetlaczu migają jednocześnie z diodami podświetlającymi.

W przypadku awarii z przywróceniem automatycznym (kolor żółty) kocioł wraca do normalnej pracy po ustąpieniu jej przyczyny.
Zadziałanie zabezpieczenia z przywróceniem ręcznym (kolor czerwony) wymaga wciśnięcia przycisku RESET w celu odblokowania kotła.

Wizyta serwisanta w przypadkach awarii elektroniki zakończy się wymianą całej płyty na nową w przedziale 650 do 1000 PLN, ponieważ serwisant albo nie jest elektronikiem, albo nie ma ochoty/czasu na naprawę, bo może więcej i szybciej zarobić przy jej wymianie niż naprawie, albo taka jest polityka firmy Immergas (zyski).

Schematy

Na potrzeby ewentualnej dyskusji, poniżej zamieszczam dodatkowo schematy pieca.

Panel sterowania piecem Immergas EOLO Star 23 kW.

Podzespoły pieca Immergas EOLO Star 23 kW.

Schemat hydrauliczny pieca Immergas EOLO Star 23 kW.

Schemat elektryczny pieca Immergas EOLO Star 23 kW.

Usterka 1: Uszkodzony kondensator w zasilaczu

Objawy usterki:

 • Nie zapala się palnik.
 • Nie słychać pracy pompy c.o., bo faktycznie pompa nie pracuje, a powinna się na chwilę włączyć w celach diagnostycznych nawet przy otwarciu ciepłej wody.
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy i pokazuje błąd 10 (brak ciśnienia w obiegu c.o.).

Nie zawsze, ale często na „rzut oka” widać czy kondensator jest sprawny (widoczny na zdjęciu poniżej 1000 uF 35V), bo niesprawny może mieć: wypukłą kopułkę (jest rozdęty jak w tym przypadku), obkurczoną folię na obudowie czy wycieki elektrolitu pod nim (widoczna maź u podstawy). Może być niesprawny również bez widocznych zmian w konstrukcji. Wtedy trzeba wykonać jego pomiary pojemności oraz „szeregowej rezystancji zastępczej” (tzw. ESR, który zazwyczaj jest poniżej 1 Ohma przy 1kHz), dokonanych przy pomocy miernika RLC (zwanym też LCR). Jednakże pomiary te też mogą być niemiarodajne, dlatego po kilku latach po prostu warto go wymienić, gdy pojawiają się jakieś objawy (a zasadniczo wszystkie na raz, bo to są groszowe koszty). Przyczyna „starzenia się” kondensatorów elektrolitycznych jest opisana na wikipedii – po kilku latach zaczyna wysychać elektrolit i kondensator traci swoje właściwości (traci pojemność, może zrobić zwarcie lub stanowić zbyt dużą rezystancję w obwodzie). Wystarczy go wymienić (koszt 2,50 PLN), pamiętając o odpowiednim montażu biegunów i napięciu przebicia nie mniejszym niż ten wymieniany (w przypadku ww kondensatora 35V).

Piec gazowy Immergas EOLO Star 23 kW Płyta główna kondensator

Kondensator 1000 uF 35V do wymiany na płycie głównej Immergas EOLO Star 23 kW

Piec gazowy Immergas EOLO Star 23 kW Kondensator

„Choroba” kondensatorów elektrolitycznych – widoczna wypukłość w górnej części – do wymiany.

Usterka 2: Niesprawny przekaźnik wentylatora spalin

Objawy usterki przy otwarciu ciepłej wody użytkowej:

 • Nie zapala się palnik.
 • Nie słychać pracy wentylatora (jest cisza), bo faktycznie wentylator nie pracuje.
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy, pokazując najpierw błąd 11 a następnie/lub tylko błąd 03.

Lokalizację przekaźnika włączającego wentylator spalin wskazuje strzałka. Po jego lewej jest taki sam przekaźnik włączający pompę c.o.

Sprawność przekaźnika wentylatora można zbadać w poniższy sposób, opisany w ramce.

UWAGA! Niebezpieczeństwo porażenia prądem 230V 5A!

Napięcie na zaciskach przekaźnika na płycie głównej powinno wynosić:

 • po otwarciu ciepłej wody: na zaciskach sterujących ok. 30V DC, a na zaciskach roboczych 0V AC,
 • po zamknięciu ciepłej wody: na zaciskach sterujących 0V DC, a na zaciskach roboczych 230V AC.

Jeżeli jest inaczej, to przekaźnik nie działa poprawnie i należy go wymienić.

Usterka przekaźnika wentylatora spalin po kilku latach eksploatacji pieca jest nieunikniona – jest on załączany tysiące razy w ciągu roku (dziesiątki w ciągu dnia) z każdym otwarciem ciepłej wody użytkowej (w przeciwieństwie do c.o., gdzie dzieje się to sporadycznie w ciągu roku). Styki robocze załączające wentylator wewnątrz przekaźnika ulegają zużyciu i przestają kontaktować przy obciążeniu 230V AC (choć poza obwodem/bez obciążenia mogą jeszcze zwierać). Koszt przekaźnika F3AA024E (5A/30V DC, 5A/250V AC) wynosi ok. 9 PLN. Przed zakupem należy sprawdzić, czy na płycie są wywiercone otwory montażowe (i poprowadzone ścieżki) pod oba sposoby wyprowadzeń nóżek sygnału sterującego przekaźnika (są dwa: albo na dłuższym, albo na krótszym boku przekaźnika – patrz zdjęcie poniżej). W takiej sytuacji nie ma znaczenia jaki kupisz – oba rodzaje będą pasować. W przeciwnym razie, należy wymienić na identyczny układ wyprowadzeń (do sprawdzenia przy zakupie).

Dwa sposoby wyprowadzeń obwodu sterującego przekaźnikiem.

Dwa sposoby wyprowadzeń obwodu sterującego przekaźnikiem 30V DC (końcówki po prawej stronie).

Nie chcąc czekać na nowy przekaźnik kilka dni bez ciepłej bieżącej wody (dostępny był tylko w internecie), przeniosłem w jego miejsce przekaźnik pompy c.o. (jest taki sam, po lewej obok) i wyłączyłem c.o. na sterowniku (ikonka parasola) do czasu wmontowania nowego przekaźnika.

Usterka 3: Niskie ciśnienie w instalacji c.o.

Objawy usterki:

 • Kaloryfery słabo się nagrzewają (im wyżej zamontowane, tym słabiej).
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy i pokazuje błąd 10 (brak ciśnienia w obiegu c.o.), a manometr wskazuje ciśnienie poniżej 1,0 bar. Piec nie grzeje też wtedy wody użytkowej.

Ciśnienie w instalacji c.o. na manometrze pieca powinno być w granicach 1,0 – 1,1 bar w spoczynku (wyłączony piec i woda w c.o. w temp. pokojowej). Generalnie spada ono w sezonie grzewczym, bo ubytki wody w instalacji w sezonie grzewczym to norma i trzeba ją uzupełniać. Jeśli ciśnienie jest niższe niż wymagane, należy wyłączyć piec, odczekać aż woda w obiegu c.o. ostygnie i uzupełnić instalację c.o. wodą za pomocą kurka nr 8 do poziomu 1,0 – 1,1 bar.

Do tego, jeśli podczas włączania się ogrzewania, ciśnienie na manometrze wzrasta z 1,0 na np. 1,5 bar lub więcej (normalnie powinno wzrastać co najwyżej o 0,1 – 0,2 bar) oznacza to, że jest nienapompowane powietrzem naczynie wyrównawcze nr 13 (inaczej: naczynie ekspansyjne), które wspiera pompę c.o. Napełnia się je powietrzem do ok. 1,0 bar, jednak powinien to zrobić serwisant na przeglądzie, bo wymagana jest odpowiednia procedura. Wentyl w naczyniu wyrównawczym jest podobny do samochodowego i znajduje się na szczycie naczynia (widoczny na schemacie) i, jak to wentyl, nie jest w 100% szczelny, też może się degradować i upuszczać powietrze z naczynia. Dlatego naczynie ekspansyjne podlega przynajmniej corocznej kontroli podczas przeglądu serwisowego (ciśnienie i szczelność wentyla).

Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji c.o. powoduje większe zużycie prądu przez pompę (musi ona mocniej pompować), szybsze zużywanie się samej pompy oraz niższą efektywność grzania (większe zużycie gazu, bo piec dłużej nagrzewa kaloryfery).

Przeglądy serwisowe

Ponieważ niejednokrotnie sam się przekonałem, że serwisanci prezentują różną jakość usług, poniżej zebrałem listę punktów, które powinien serwisant wykonać podczas corocznego przeglądu (zgodnie z instrukcją obsługi, str. 11, do której dodałem komentarz). W odstępach przynajmniej rocznych powinny być obowiązkowo wykonane przez Autoryzowany Serwis Techniczny IMMERGAS następujące czynności kontrolne i konserwacyjne:

 1. Czyszczenie wymiennika od strony komina.
 2. Czyszczenie palnika.
  Komentarz: Wystarczy do tego szczotka (czasem druciana).
 3. Czyszczenie elektrod jonizacji i kontroli na palniku (schemat elektryczny, część nr 24).
  Komentarz: Czasem wystarczy szczotka druciana, ale najlepszy efekt jest po delikatnym przeczyszczeniu drobnoziarnistym papierem ściernym (powtarzam: delikatnym, bo chodzi tylko o zdjęcie nalotu i tlenków z powierzchni).
 4. Sprawdzenie wzrokowe okapu dymnego.
 5. Sprawdzenie prawidłowości działania zapłonu.
 6. Sprawdzenie prawidłowego wyregulowania palnika na c.o. i c.w.u..
 7. Sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania urządzeń sterowniczo-regulacyjnych.
 8. Sprawdzenie szczelności drogi gazowej.
 9. Sprawdzenie zadziałania urządzenia kontroli braku gazu. Czas zadziałania powinien wynosić poniżej 10 sek.
 10. Sprawdzenie wzrokowe braku nieszczelności na połączeniach wodnych.
 11. Sprawdzenie wzrokowe czy nie są zatkane wypływy z zaworów bezpieczeństwa.
 12. Sprawdzenie czy ciśnienie w naczyniu ekspansyjnym (rozszerzalnym), po opróżnieniu instalacji, wynosi 0,8 bar (schemat hydrauliczny, część nr 13).
  Komentarz: Uzupełnia się je powietrzem (po prostu pompuje pompką) po odcięciu od instalacji c.o. Niskie ciśnienie powietrza w nim powoduje widoczne duże wahania ciśnienia podczas pracy c.o. (np. między 1,1 bar w spoczynku a 1,5 bar po rozpoczęciu grzania), a przy uzupełnionym powietrzem naczyniu, ciśnienie to powinno być stałe (czyli gdzieś 1,1 bar). Jeśli nie uzupełnimy w nim powietrza, pompa będzie pracować ciężej (musi wytworzyć większe ciśnienie), co prowadzi do większego jej zużycia, głośności i zużycia prądu, jak i także niższej sprawności grzania kaloryferów (może nie dogrzewać górnych/dalszych kaloryferów). Jeśli naczynie jest odpowiednio napełnione i konstrukcja instalacji na to pozwala, można też rozważyć przełączenie pompy na niższy bieg (mniejsze zużycie prądu, cichsza praca, mniejsze jej wyeksploatowanie).
 13. Sprawdzenie czy ciśnienie statyczne w instalacji (na zimno po napełnieniu instalacji poprzez kurek napełniania) zawiera się pomiędzy 1,0 a 1,2 bar.
 14. Sprawdzenie wzrokowe czy urządzenia kontroli i bezpieczeństwa nie są źle ustawione i/lub doprowadzone do spięcia a zwłaszcza:
  – termostat bezpieczeństwa granicznej temperatury,
  – presostat powietrza.
 15. Sprawdzenie instalacji elektrycznej, a zwłaszcza:
  – przewody zasilania elektrycznego powinny być umieszczone w uchwytach,
  – nie powinno być śladów przebicia lub nadpalenia.

Komentarz

Jeżeli znalazłeś(aś) rozwiązanie innego problemu, napisz to proszę w komentarzu dla innych użytkowników. Jednakże, proszę nie zadawać pytań w sprawie usterek swoich pieców – nie jestem serwisantem.

Dyskusja 114 komentarzy

 1. Witam mam piec immergas Eolo Star 23 kW zapala się kontrolka pomarańczowa błąd nr 10 i nie załącza się na ciepła wodę ciśnienie spadło na 0,5 bar na zegarze co mogło się stać i czy będzie to kosztowne. Proszę o pomoc Panstwa

  • Prawdopodobnie usterka nr 1. Jeśli to prawda, to serwisant wymieni płytę główną za 1000 PLN lub jeśli dasz ją jakiemuś elektronikowi do naprawy to ok. 100 PLN. Tak czy inaczej serwisant Immergas musi Ci sprawdzić piec (przed i/lub po naprawie).

   Co do ciśnienia w c.o. to albo masz nieszczelność w instalacji, albo/oraz Twój serwisant w corocznym przeglądzie nie uzupełnia Ci naczynia wyrównawczego ciśnienie w instalacji (trzeba je napompować powietrzem do ok. 1 bar).

 2. Dziękuję za artykuł zgodnie z instrukcją wymieniłem kondensator i piec ruszył.

 3. Panie Krzysztofie.

  Piec Eolo Star 23 kW.
  Piec na potrzeby cwu pracuje prawidłowo. Przy przełączeniu w tryb ogrzewania, po kilku, kilkunastu minutach pracy z pieca wydobywają się głośne dźwięki przypominające trochę dźwięki przemieszczającego się w instalacji powietrza zmieszanego jakby z kamykami (takie subiektywne odczucie) albo jak gdyby przepływająca woda była gdzieś mocno dławiona… Wskazówka manometru natomiast zaczyna drgać w zakresie od 1,o do 1,3 bar. Instalacja nie jest zapowietrzona: wymieniony i otwarty odpowietrznik bezpośrednio na pompie i sprawdzone kaloryfery. Dźwięk ten słychać tylko w piecu a nie w instalacji.

  Po zdjęciu obudowy udało mi się ustalić, że dźwięk ten pojawia się na krótkim odcinku rurki z nagrzewnicy – wyjście na instalacje- tuż poniżej zamkniętej komory spalania . Myślałem, że dźwięki te znikną przy wzroście temperatury pieca 60-70 st. C ale są one w dalszym ciągu, może nieco cichsze ale jednak są. Wraz z zanikaniem tego dźwięku ciśnienie również się stabilizuje na stałym poziomie. Co dziwne, nie zawsze tak się dzieje aczkolwiek ostatnio coraz częściej i nie zawsze w momencie włączenia pieca w tryb ogrzewania ale również w trakcie normalnego cyklu grzania.

  Piec nie sygnalizuje żadnej awarii, kaloryfery się nagrzewają.

  Pozdrawiam Darek

  • Kiedy ostatnio był serwisant na przeglądzie? Czy uzupełniał ciśnienie powietrza w naczyniu wyrównawczym (zawsze powinien – objawem są skoki ciśnienia i wzmożona praca pompy c.o. – odpowietrzenie to osobna sprawa)? Czy czyścił filtr wodny na wejściu (zawsze powinien)?

   • Witam,
    to jest element, którego nie sprawdziłem, tzn. nie mam manometru, żeby sprawdzić jakie jest ciśnienie w naczyniu.
    Przegląd pieca robiony był pod koniec ubiegłego sezonu grzewczego tj. gdzieś na początku bieżącego roku.
    Dzisiaj rano uruchomiłem piec i te dźwięki pojawiły się przez krótką chwilę, po czym całkowicie ustały.

    Nie mam zielonego pojęcia co było tego przyczyną. Może po prostu nie ma co się zastanawiać, bo objawy raz są a raz ich nie ma i trzeba poczekać aż coś się w sposób trwały zepsuje … wtedy będzie wiadomo jednoznacznie.
    Chociaż sam się staram i uczę innych zapobiegać ale tu jestem bezsilny.

    Odezwę się jak coś się zmieni, chyba, że masz jakiś pomysł, co by jeszcze sprawdzić.

    Pozdrawiam
    Darek

   • Zapomniałem dodać, filtr sprawdzany i czysty.

    Darek

 4. Witam ! Od dłuższego czasu zmagam się z problemem pieca EoloStar 24Kw. Z tego co obserwuję, płyta główna jest identyczna co w 23kW. Problem dotyczy okresowego niedogrzewania zarówno CO i CW. Efekt jest taki, jakby w instalacji było zmniejszone ciśnienie gazu. Piec odpala, NIE SYGNALIZUJE żadnych problemów a płomień jest zbyt mały. Przy zmniejszonym przepływie CW kiedy woda z kranu niemalże sączy się piec nagrzewa ją prawidłowo do temp ok 43-45 st (ustawienie pieca na 43 st) Dzieje się tak przez kilka dni, po czym nie wiadomo czemu nagle zaskakuje i potrafi działać nawet pół roku bez oznak problemu. Zaobserwowałem, że problem nasila się w okresie jesienno-zimowym zwłaszcza po opadach deszczu lub w trakcie. Wiązałem to z przekrzywieniem się rury spalinowej przy kominie i wnikaniem wody. Problem ten ostatnio usunąłem, jednak dziś, po bezdeszczowym dniu lecz chłodnym ponownie usterka ujawniła się. Nie wiem gdzie mogę szukać przyczyny, obawiam się, że jeżeli piec zgłoszę do fachowca to zareaguje on jak ząb przed wizytą u dentysty – czyli nie wykaże usterki a serwisant zacznie po kolei wymieniać elementy na zasadzie czucia a nie właściwej diagnozy, bądź co bądź w przypadku tak nieregularnej usterki ciężkiej do wykrycia, co będzie bolesne dla mojej kieszeni. Jeden z zaufanych serwisantów polecił mi oczyszczenie anody palnika oraz poprawę połączeń elektrycznych poprzez kilkukrotne rozłączenie wtyków i ponowne załączenie. Czynności wykonane. I choć w lutym br. przyniosło to oczekiwany skutek tak teraz już niekoniecznie. Myślę, że był to czysty zbieg okoliczności. Czy mógłbym prosić o ukierunkowanie ? Aby także nie być gołosłownym jako elektronik mogę uzupełnić informację na temat omawianego wcześniej kondensatora. Wcale nie musi on być spuchnięty aby był niesprawny. Na ogół tak się dzieje, aczkolwiek w przypadku wyschnięcia nie będzie spuchnięty ale też nie będzie posiadał swojej pojemności. Z tego względu profilaktycznie powinno się go wymienić i przy stale występującej usterce. Dziękuję

  • Pogadałbym najpierw z kominiarzem. Z tego co piszesz problem silnie zależy od warunków zewnętrznych. Nie znam się na tym, ale słyszałem, że braki ciągu czy „przyduszki” lub „cofki” zdarzają się w niektórych lokalizacjach częściej niż gdzie indziej (specyfika lokalizacji). Być może budowa komina (np. zbyt krótki/zbyt długi) może dodatkowo pogarszać sytuację w już trudnych warunkach. Można też pewnie przeprowadzić diagnozę (nigdy tego nie robiłem, więc nie wiem jak to może wyglądać) wydajności poboru powietrza i oddawania spalin (studzienki pomiarowe nr 1 na schemacie – A=powietrze i F=spaliny), aby stwierdzić czy to jest problem komina.
   Kaloryczność gazu też nie jest na stałym poziomie i w okresach wzmożonej konsumpcji (jesień/zima) dowalają azotu (ciężki temat do zbadania – kiedyś przy piecu Junkersa widywałem płomień pomarańczowy zamiast niebieskiego przy podobnych problemach – niedogrzewał wody). Nie sądzę, aby warunki atmosferyczne wpływały jakoś na parametry efektywności elementów pieca (raczej na jego samowysterowanie), więc nie szukałbym na siłę usterek w samym piecu.
   Obie elektrody (24 zapłonu i kontroli) trzeba czyścić raz w roku (serwisant na przeglądzie powinien to robić), a poruszanie stykami to mało – potraktowałbym je jakimś odtleniaczem (np. WD-40).
   Ze swojej strony mogę powiedzieć, że też miałem kiedyś podobny problem – gaz pulsował na palniku (przygasał i rozpalał się, wydając pulsacyjny niski dźwięk w stylu „łup łup…”), co dodatkowo powodowało wydostawanie się niespalonego gazu poza piec (mam czujnik gazu i czadu eura, widoczny na zdjęciu, który włączał się). Problem występował jesienno-zimowymi wieczorami, po minucie lub kilku, gdy zaczynałem nalewać wody do wanny. Poprawienie rury spalinowo-napowietrzającej i uszczelnienie jej wejścia do komina od strony pieca, aby nie zaciągał powietrza z pomieszczenia, usunęło ten problem. Zdemontowałem też wtedy cały komin przy piecu, oczyściłem go, jak również zdemontowałem wentylator spalin i również go wyczyściłem i zamocowałem „lepiej” niż był (głośność pieca/wibracje spadła znacząco).
   Co do kondensatorów to oczywiście masz rację – wygląd może być różny: brak widocznych zmian, obkurczona folia, wycieki elektrolitu pod nim lub wybrzuszenie. Czasem nawet pomiar pojemności i ESR może być niemiarodajny, więc po kilku latach po prostu warto go wymienić, gdy pojawiają się jakieś objawy.

 5. Witam
  Posiadam od 2007 roku piec immergas nike star 23 i od dłuższego czasu zmagam się z problemem, w którym piec nie dogrzewa CWU natomiast C.O. jest wporzadku. Podczas puszczenia wody z kranu na samym początku temperatura wody wzrasta (okolo 37-40) a następnie po chwili spada i robi się zimna. Żadne błędy nie wyswietlaja się na wyswietłączu. Czy przyczyną takiego stanu może być problem z czujnikiem NTC czy też może być zakamieniony wymiennik ciepła a może inna przyczyna. Poproszę o pomoc.
  Pozdrawiam

  • Trudno powiedzieć… Nie przerabiałem jeszcze takiego problemu. Pytanie, co się dzieje z płomieniem na palniku: słabnie/gaśnie po chwili?
   Zakamieniona wężownica przegrzewałaby się raczej (również na c.o.), ale nie wykluczone, że kamień może być problemem. Jeśli miałby to być problem sondy NTC c.w.u. (element 7), a c.o. (element 12) działa ok, to wtedy wystarczy zamienić sondy miejscami i jeśli c.o. będzie miało problem a c.w.u. nie, to znaczy, że sonda 7 padła.

   • Witam zapomniałem wcześniej napisać o jeszcze jednym z efektów podczas pracy pieca. Zaobserwowałem gdy piec pracuje na CO pracuje cicho natomiast jak puszczam wodę z kranu CWU to pięc dziwnie głośno szumi ??? Dzisiaj postaram się zamienić czujniki NTC i dam znać czy coś to zmieniło Pozdrawiam

Wypowiedz się