Awaria pieca gazowego Immergas EOLO Star 23 kW

Problem

Od 2014 roku użytkuję dwufunkcyjny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania Immergas EOLO Star 23 kW i problemy, jakie napotkałem przy jego użytkowaniu to:

 • Nie zapala się płomień na palniku.
 • Nie działa pompa c.o.
 • Nie działa wentylator spalin.

Co może być przyczyną powyższych problemów?

Rozwiązanie

UWAGA 1!

Prezentuję tutaj moje działania, które przywróciły piec do pierwotnej sprawności tylko dla celów edukacyjnych.

Wszelkie prace przy piecu powinien wykonywać autoryzowany serwisant firmy Immergas (patrz w swojej książce serwisowej lub na immergas.com.pl).

Należy pamiętać, że każdy demontaż elementów pieca może spowodować śmiertelne porażenie prądem lub nieszczelności instalacji gazowej! Nie warto ryzykować życia swojego i mieszkańców dla kilkuset złotych oszczędności. Bez dedykowanego czujnika nie jesteśmy w stanie sprawdzić szczelności instalacji gazowej po demontażu elementów oraz dokonać regulacji pieca bez odpowiednich przyrządów pomiarowych (np. ciśnienie gazu z sieci), która to regulacja ma wpływ na jego pracę i bezpieczeństwo użytkowania.

UWAGA 2!

Co 12 miesięcy musisz wezwać autoryzowany serwis, aby zrobić przegląd, czyszczenie pieca i uzupełnić ciśnienie powietrza w naczyniu wyrównawczym.
Jeżeli nie zależy Ci choćby na zdrowiu i  życiu mieszkańców, to pamiętaj również, że bez posiadania corocznego protokołu z wykonanego serwisu żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nawet złotówki na wypadek pożaru. Wszelkie czynności corocznego przeglądu serwisowego wymagane przez producenta są opisane w instrukcji obsługi (link poniżej), więc według tej listy możesz sprawdzić i wymagać od serwisanta zakresu wykonanej usługi, pamiętając również że musi on zostawić podpisany protokół serwisowy. W moich stronach wspomniany przegląd serwisowy (bez ewentualnych napraw) kosztuje ok. 150 PLN u serwisanta autoryzowanego przez Immergas.

Do pobrania

Objaśnienia sygnalizacji błędów

Po zadziałaniu zabezpieczenia lub wystąpieniu awarii, wyświetlacz zmienia kolor podświetlenia oraz pokazuje odpowiedni kod.
Anomalie związane z automatycznym przywróceniem sprawności pieca sygnalizowane są kolorem żółtym/pomarańczowym, natomiast zadziałanie zabezpieczenia wymagające ręcznego odblokowania (wciśnięcia przycisku RESET) sygnalizowane są kolorem czerwonym.

Kod Kolor wyświetlacza Objaśnienie błędu, gdzie:
c.o. – centralne ogrzewanie,
c.w.u. – ciepła woda użytkowa.
01 czerwony Blokada z powodu braku zapłonu.
02 czerwony Blokada przegrzania lub błędny odczyt płomienia.
03 żółty lub pomarańczowy Ten błąd nie jest opisany w instrukcji, ale wg moich doświadczeń jest to ogólny błąd/niesprawność płyty sterującej (elektroniki na płycie głównej).
05 żółty lub pomarańczowy Uszkodzenie sondy NTC obwodu c.o. (NM) – czujnika temperatury wody w obiegu centralnego ogrzewania.
06 żółty lub pomarańczowy Uszkodzenie sondy NTC obwodu c.w.u. (NS) – czujnika temperatury wody w obiegu ciepłej wody użytkowej.
10 żółty lub pomarańczowy Brak ciśnienia w obiegu c.o.
Poprawne ciśnienie to 1,0 do 1,2 bar (patrz na manometr) przy wyłączonym ogrzewaniu (t.j. w stanie spoczynku pompy) i przy zimnej instalacji.
11 żółty lub pomarańczowy Brak zadziałania presostatu powietrza – czujnika różnicy ciśnień na wentylatorze wydmuchującym spaliny i ciśnienia w komorze spalania. Sprawdza, czy wentylator spalin pracuje poprawnie, tj. czy nadąża z wydalaniem spalin. Ten błąd pojawi się też, gdy wentylator nie pracuje w ogóle.
27 żółty lub pomarańczowy Brak obiegu c.o.
28 żółty lub pomarańczowy Przeciek na obiegu c.w.u. (niedokładnie zamknięte kurki c.w.u., wyciek na instalacji c.w.u).
31 żółty lub pomarańczowy Niekompatybilny sterownik pokojowy.

 

Kody pojawiające się na wyświetlaczu migają jednocześnie z diodami podświetlającymi.

W przypadku awarii z przywróceniem automatycznym (kolor żółty) kocioł wraca do normalnej pracy po ustąpieniu jej przyczyny.
Zadziałanie zabezpieczenia z przywróceniem ręcznym (kolor czerwony) wymaga wciśnięcia przycisku RESET w celu odblokowania kotła.

Wizyta serwisanta w przypadkach awarii elektroniki zakończy się wymianą całej płyty na nową w przedziale 650 do 1000 PLN, ponieważ serwisant albo nie jest elektronikiem, albo nie ma ochoty/czasu na naprawę, bo może więcej i szybciej zarobić przy jej wymianie niż naprawie, albo taka jest polityka firmy Immergas (zyski).

Schematy

Na potrzeby ewentualnej dyskusji, poniżej zamieszczam dodatkowo schematy pieca.

Panel sterowania piecem Immergas EOLO Star 23 kW.

Podzespoły pieca Immergas EOLO Star 23 kW.

Schemat hydrauliczny pieca Immergas EOLO Star 23 kW.

Schemat elektryczny pieca Immergas EOLO Star 23 kW.

 

Usterka 1: Uszkodzony kondensator w zasilaczu

Objawy usterki:

 • Nie zapala się palnik.
 • Nie słychać pracy pompy c.o., bo faktycznie pompa nie pracuje, a powinna się na chwilę włączyć w celach diagnostycznych nawet przy otwarciu ciepłej wody.
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy i pokazuje błąd 10 (brak ciśnienia w obiegu wody).

Nie zawsze, ale często na „rzut oka” widać czy kondensator jest sprawny (widoczny na zdjęciu poniżej 1000 uF 35V), bo niesprawny może mieć: wypukłą kopułkę (jest rozdęty jak w tym przypadku), obkurczoną folię na obudowie czy wycieki elektrolitu pod nim (widoczna maź u podstawy). Może być niesprawny również bez widocznych zmian w konstrukcji. Wtedy trzeba wykonać jego pomiary pojemności oraz „szeregowej rezystancji zastępczej” (tzw. ESR, który zazwyczaj jest poniżej 1 Ohma przy 1kHz), dokonanych przy pomocy miernika RLC (zwanym też LCR). Jednakże pomiary te też mogą być niemiarodajne, dlatego po kilku latach po prostu warto go wymienić, gdy pojawiają się jakieś objawy (a zasadniczo wszystkie na raz, bo to są groszowe koszty). Przyczyna „starzenia się” kondensatorów elektrolitycznych jest opisana na wikipedii – po kilku latach zaczyna wysychać elektrolit i kondensator traci swoje właściwości (traci pojemność, może zrobić zwarcie lub stanowić zbyt dużą rezystancję w obwodzie). Wystarczy go wymienić (koszt 2,50 PLN), pamiętając o odpowiednim montażu biegunów i napięciu przebicia nie mniejszym niż ten wymieniany (w przypadku ww kondensatora 35V).

Piec gazowy Immergas EOLO Star 23 kW Płyta główna kondensator

Kondensator 1000 uF 35V do wymiany na płycie głównej Immergas EOLO Star 23 kW

Piec gazowy Immergas EOLO Star 23 kW Kondensator

„Choroba” kondensatorów elektrolitycznych – widoczna wypukłość w górnej części – do wymiany.

 

Usterka 2: Niesprawny przekaźnik wentylatora spalin

Objawy usterki przy otwarciu ciepłej wody użytkowej:

 • Nie zapala się palnik.
 • Nie słychać pracy wentylatora (jest cisza), bo faktycznie wentylator nie pracuje.
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy, pokazując najpierw błąd 11 a następnie/lub tylko błąd 03.

Lokalizację przekaźnika włączającego wentylator spalin wskazuje strzałka. Po jego lewej jest taki sam przekaźnik włączający pompę c.o.

Sprawność przekaźnika wentylatora można zbadać w poniższy sposób, opisany w ramce.

UWAGA! Niebezpieczeństwo porażenia prądem 230V 5A!

Napięcie na zaciskach przekaźnika na płycie głównej powinno wynosić:

 • po otwarciu ciepłej wody: na zaciskach sterujących ok. 30V DC, a na zaciskach roboczych 0V AC,
 • po zamknięciu ciepłej wody: na zaciskach sterujących 0V DC, a na zaciskach roboczych 230V AC.

Jeżeli jest inaczej, to przekaźnik nie działa poprawnie i należy go wymienić.

Usterka przekaźnika wentylatora spalin po kilku latach eksploatacji pieca jest nieunikniona – jest on załączany tysiące razy w ciągu roku (dziesiątki w ciągu dnia) z każdym otwarciem ciepłej wody użytkowej (w przeciwieństwie do c.o., gdzie dzieje się to sporadycznie w ciągu roku). Styki robocze załączające wentylator wewnątrz przekaźnika ulegają zużyciu i przestają kontaktować przy obciążeniu 230V AC (choć poza obwodem/bez obciążenia mogą jeszcze zwierać). Koszt przekaźnika F3AA024E (5A/30V DC, 5A/250V AC) wynosi ok. 9 PLN. Przed zakupem należy sprawdzić, czy na płycie są wywiercone otwory montażowe (i poprowadzone ścieżki) pod oba sposoby wyprowadzeń nóżek sygnału sterującego przekaźnika (są dwa: albo na dłuższym, albo na krótszym boku przekaźnika – patrz zdjęcie poniżej). W takiej sytuacji nie ma znaczenia jaki kupisz – oba rodzaje będą pasować. W przeciwnym razie, należy wymienić na identyczny układ wyprowadzeń (do sprawdzenia przy zakupie).

Dwa sposoby wyprowadzeń obwodu sterującego przekaźnikiem.

Dwa sposoby wyprowadzeń obwodu sterującego przekaźnikiem 30V DC (końcówki po prawej stronie).

Nie chcąc czekać na nowy przekaźnik kilka dni bez ciepłej bieżącej wody (dostępny był tylko w internecie), przeniosłem w jego miejsce przekaźnik pompy c.o. (jest taki sam, po lewej obok) i wyłączyłem c.o. na sterowniku (ikonka parasola) do czasu wmontowania nowego przekaźnika.

 

Przeglądy serwisowe

Ponieważ niejednokrotnie sam się przekonałem, że serwisanci prezentują różną jakość usług, poniżej zebrałem listę punktów, które powinien serwisant wykonać podczas corocznego przeglądu (zgodnie z instrukcją obsługi, str. 11, do której dodałem komentarz). W odstępach przynajmniej rocznych powinny być obowiązkowo wykonane przez Autoryzowany Serwis Techniczny IMMERGAS następujące czynności kontrolne i konserwacyjne:

 1. Czyszczenie wymiennika od strony komina.
 2. Czyszczenie palnika.
  Komentarz: Wystarczy do tego szczotka (czasem druciana).
 3. Czyszczenie elektrod jonizacji i kontroli na palniku (schemat elektryczny, część nr 24).
  Komentarz: Czasem wystarczy szczotka druciana, ale najlepszy efekt jest po delikatnym przeczyszczeniu drobnoziarnistym papierem ściernym (powtarzam: delikatnym, bo chodzi tylko o zdjęcie nalotu i tlenków z powierzchni).
 4. Sprawdzenie wzrokowe okapu dymnego.
 5. Sprawdzenie prawidłowości działania zapłonu.
 6. Sprawdzenie prawidłowego wyregulowania palnika na c.o. i c.w.u..
 7. Sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania urządzeń sterowniczo-regulacyjnych.
 8. Sprawdzenie szczelności drogi gazowej.
 9. Sprawdzenie zadziałania urządzenia kontroli braku gazu. Czas zadziałania powinien wynosić poniżej 10 sek.
 10. Sprawdzenie wzrokowe braku nieszczelności na połączeniach wodnych.
 11. Sprawdzenie wzrokowe czy nie są zatkane wypływy z zaworów bezpieczeństwa.
 12. Sprawdzenie czy ciśnienie w naczyniu ekspansyjnym (rozszerzalnym), po opróżnieniu instalacji, wynosi 0,8 bar (schemat hydrauliczny, część nr 13).
  Komentarz: Uzupełnia się je powietrzem (po prostu pompuje pompką) po odcięciu od instalacji c.o. Niskie ciśnienie powietrza w nim powoduje widoczne duże wahania ciśnienia podczas pracy c.o. (np. między 1,1 bar w spoczynku a 1,5 bar po rozpoczęciu grzania), a przy uzupełnionym powietrzem naczyniu, ciśnienie to powinno być stałe (czyli gdzieś 1,1 bar). Jeśli nie uzupełnimy w nim powietrza, pompa będzie pracować ciężej (musi wytworzyć większe ciśnienie), co prowadzi do większego jej zużycia, głośności i zużycia prądu, jak i także niższej sprawności grzania kaloryferów (może nie dogrzewać górnych/dalszych kaloryferów). Jeśli naczynie jest odpowiednio napełnione i konstrukcja instalacji na to pozwala, można też rozważyć przełączenie pompy na niższy bieg (mniejsze zużycie prądu, cichsza praca, mniejsze jej wyeksploatowanie).
 13. Sprawdzenie czy ciśnienie statyczne w instalacji (na zimno po napełnieniu instalacji poprzez kurek napełniania) zawiera się pomiędzy 1,0 a 1,2 bar.
 14. Sprawdzenie wzrokowe czy urządzenia kontroli i bezpieczeństwa nie są źle ustawione i/lub doprowadzone do spięcia a zwłaszcza:
  – termostat bezpieczeństwa granicznej temperatury,
  – presostat powietrza.
 15. Sprawdzenie instalacji elektrycznej, a zwłaszcza:
  – przewody zasilania elektrycznego powinny być umieszczone w uchwytach,
  – nie powinno być śladów przebicia lub nadpalenia.

 

Komentarz

Jeżeli znalazłeś(aś) rozwiązanie innego problemu, napisz to proszę w komentarzu dla innych użytkowników. Jednakże, proszę nie zadawać pytań w sprawie usterek swoich pieców – nie jestem serwisantem.

Dyskusja 96 komentarzy

 1. Krzysztof

  Czy opis drugiej usterki dotyczy sytuacji gdzie wentylator się załącza bez problemu za każdym razem? u mnie tylko nie zapala się palnik, wentylator zaczyna pracować, czyli po mojemu do wymiany mam presostat. jak uderzę w piec w prawym górnym rogu, wtedy słyszę „cyknięcie” i płomień załącza się. i tak od roku 🙂 sam presostat wymontowałem i testowałem, po wciągnięciu powietrza ładnie się styki zwierają, ale dlaczego czasami nie działa, nie wiem.
  pozdrawiam. Krzysztof.

  • Przyczyn braku zapłonu może być wiele (np. elektroda kontroli jonizacji jest zabrudzona/utleniona), ale jeżeli zdiagnozowałeś presosatat, to może masz problem z ciągiem kominowym albo króciec jest niedrożny? Jeżeli tak dzieje się od roku, to powinien był już pojawić się u Ciebie serwisant na coroczny przegląd (bez papierów nie masz ubezpieczenia domu na wypadek pożaru) i sprawdzić to.
   Co do sprawności presostatu, samo cyknięcie to jeszcze nie jest dowód załączenia presosatu – powinieneś był zmierzyć omomierzem czy zwiera styki (mogą być zatłuszczone lub utlenione), a z Twojej wypowiedzi nie jestem pewien, czy tak było (podobnie może być z zaciskami przewodów). Przeciągnij jakimś odtleniaczem (np. WD-40).

   • Krzysztof

    króciec, szyli te gumowe wężyki idące do presostatu? przeczyszczone, jak również wyjście z wentylatora. Cyknięcie presostatu potwierdzone sygnałem akustycznym zwarcia (miernikiem), chyba że wymagane są odpowiednie wartości oporu? styki wyczyszczone, zarówno na końcówkach przewodów jak i presostatu. elektroda jeszcze przed zwarciem presostatu daje małą iskrę do około sekundę, jak „cyknie” presostat, daje mocną iskrę w krótkich odstępach czasu.

 2. Cześć. U mnie występował problem z przekaźnikiem. Dzięki Twojemu opisowi nawet nie musiałem kombinować co i jak tylko wymieniłem przekaźnik i piec śmiga :] Nowa płyta prawie 900zł więc jest oszczędność. Jeszcze raz dzięki za to, że wszystko opisałeś. Trzymaj się.

 3. Szanowny Panie Krzysztofie, czy błąd 11 i 03 występował tylko przy włączaniu bieżącej wody? C.O. działało normalnie?
  U mnie pojawiał się błąd 11 a teraz na stałe jest 03. Nie załącza się wentylator. Sprawdziłem miernikiem przekaźnik od C.O. i w stanie spoczynku jest 230V na zaciskach roboczych a po włączeniu C.O. jest 0V ale wentylator się nie załącza.
  Inaczej jest na przekaźnik bieżącej wody. Cały czas jest 230V a słychać że przekaźnik się załącza.
  Czy w tym przypadku C.O. powinno działać a problem powinien być tylko z wodą bieżącą?

  • Ech dopiero zrozumiałem o co chodzi. Nie działa wentylator to nic nie działa. Przecież on załącza się i podczas pracy C.O. jak i wody bieżącej.

   • Dokładnie tak – odprowadzenie spalin zawsze musi działać i za to odpowiada wentylator. Przekaźnik, który Pan nazwał „od C.O.” to tylko przekaźnik pompy. Jeżeli na zaciskach roboczych przekaźnika wentylatora po puszczeniu bieżącej ciepłej wody jest cały czas 230V, to znaczy, że już nie zwiera i trzeba go wymienić.

    • Trochę dziwnie musiał się uszkodzić bo jak przyłożę palec to czuje że się przełącza. Może wewnątrz spaliły się styki. Nowy zamówiony i na poniedziałek będzie. Stary rozbiorę i zobaczę jak wygląda w środku. Mam nadzieję że wymiana na nowy usprawni piec. Czeka mnie jeszcze wymiana manometr ciśnienia wody w układzie bo zatrzymał się na jednym wskazaniu.
     Pozdrawiam.

     • On będzie się przełączał, ale styki robocze są już zużyte i nie kontaktują.
      Co do manometru, to pytanie czy i kiedy było napełniane powietrzem naczynie wyrównawcze? Powinno być uzupełniane co roku, i jeśli było to dobrze zrobione, manometr zawsze wskazuje to samo ciśnienie ok. 1,1 bar (niezależnie czy c.o. pracuje czy nie). Jeśli ciśnienie w naczyniu jest zbyt małe, wtedy ciśnienie rośnie po włączeniu c.o. (od 1,1 do ok. 1,5 bar).

     • Piec naprawiony. Uszkodzony był ww. przekaźnik. Po rozebraniu go okazalo sie że styki byly już zużyte (spalone). Koszt 6.57 zł plus przesyłka 🙂 Dziękuję Panie Krzysztofie za pomoc. Pozdrawiam.

 4. Mam pytanie jak można sprawdzić czy wentylator jest dobry od pieca immergas (eolo star) z góry dziękuje.

  • Na pewno jest sprawny (99,999%) i jeśli nie pracuje, to padł przekaźnik na płycie głównej. Jeśli bardzo chcesz go sprawdzić, to odłącz przewody wentylatora od pieca i podaj na jego zaciski 230V albo sprawdź opór na zaciskach – powinien wynosić 0 – inaczej obwód silnika jest przerwany (zużyte szczotki lub spalony obwód cewki).

   • U nie rezystancja na zacisjach wynosi 55 Ohm. Zero raczej być nie może bo to będzie oznaczało zwarcie na cewkce.

    • No to jest OK – cewka nie jest przerwana. Najlepiej sprawdzisz podłączając bezpośrednio napięcie znamionowe.

     PS
     Cewka dla prądu stałego nie pełni żadnej roli – jest tylko przewodnikiem i ma rezystancję równą rezystancji przewodnika, z którego jest wykonana, a w zależności od jego długości może wynosić ~0 Ohm. Zwoje silnika raczej są długie, więc jakąś niewielką rezystancję wykażą.

 5. Witam,
  kupiłem piec tifell aquagas 30mt i mam problem. Kocioł włącza się z błędem na wyświetlaczu ,,4″. nie włącza się ani pompa c.o. ani wentylator. Proszę o pomoc

  • Wezwij serwis. Jeśli powiedzą Ci, że płyta elektroniki do wymiany i zażądają fortuny, to dopiero możemy próbować coś dedukować, ale nie znam tego pieca (nie znalazłem też instrukcji w sieci), a z opisu handlowego widzę, że nie ma tak prostej konstrukcji jak ten tutaj Immergas (zasobnik, zbiornik ekspansyjny, regulacja pogodowa, system zabezpieczający przed zamarzaniem itd.). Tam może być sporo różnych tematów, jeśli kupowałeś używany (to jak z kupnem samochodu, którego historii serwisowania nie znasz). Dlatego zawsze serwis na początek (i coroczny również, jeżeli zależy Ci na sprawności i bezpieczeństwie).

   • Dziękuję za odpowiedź. Błąd 4 okazał się zbyt niskim ciśnieniem wody w C.O. W manometrze wskazówka się zawieszała. Pytanie następne czy mogę wyeliminować zbiornik ekspansyjny, ponieważ cieknie ? W bojlerze tego pieca na górze jest gwint 1/2. Co mam do niego podłączyć ? Zawór bezpieczeństwa jest wraz z rurką spustową na boku.

    • Niestety, to nie jest temat na dyskusję tutaj i jedynie, co mogę Ci dobrze poradzić i jednocześnie się powtórzyć to: wezwij autoryzowany serwis i niech zrobią przegląd tego pieca.

Wypowiedz się