Awaria pieca gazowego Immergas EOLO Star 23 kW

Problem

Od 2014 roku użytkuję dwufunkcyjny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania Immergas EOLO Star 23 kW i problemy, jakie napotkałem przy jego użytkowaniu to:

 • Nie zapala się płomień na palniku.
 • Nie działa pompa c.o.
 • Nie działa wentylator spalin.

Co może być przyczyną powyższych problemów?

Rozwiązanie

UWAGA 1!

Prezentuję tutaj moje działania, które przywróciły piec do pierwotnej sprawności tylko dla celów edukacyjnych.

Wszelkie prace przy piecu powinien wykonywać autoryzowany serwisant firmy Immergas (patrz w swojej książce serwisowej lub na immergas.com.pl).

Należy pamiętać, że każdy demontaż elementów pieca może spowodować śmiertelne porażenie prądem lub nieszczelności instalacji gazowej! Nie warto ryzykować życia swojego i mieszkańców dla kilkuset złotych oszczędności. Bez dedykowanego czujnika nie jesteśmy w stanie sprawdzić szczelności instalacji gazowej po demontażu elementów oraz dokonać regulacji pieca bez odpowiednich przyrządów pomiarowych (np. ciśnienie gazu z sieci), która to regulacja ma wpływ na jego pracę i bezpieczeństwo użytkowania.

UWAGA 2!

Co 12 miesięcy musisz wezwać autoryzowany serwis, aby zrobić przegląd, czyszczenie pieca i uzupełnić ciśnienie powietrza w naczyniu wyrównawczym.
Jeżeli nie zależy Ci choćby na zdrowiu i  życiu mieszkańców, to pamiętaj również, że bez posiadania corocznego protokołu z wykonanego serwisu żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nawet złotówki na wypadek pożaru. Wszelkie czynności corocznego przeglądu serwisowego wymagane przez producenta są opisane w instrukcji obsługi (link poniżej), więc według tej listy możesz sprawdzić i wymagać od serwisanta zakresu wykonanej usługi, pamiętając również że musi on zostawić podpisany protokół serwisowy. W moich stronach wspomniany przegląd serwisowy (bez ewentualnych napraw) kosztuje ok. 150 PLN u serwisanta autoryzowanego przez Immergas.

Do pobrania

Objaśnienia sygnalizacji błędów

Po zadziałaniu zabezpieczenia lub wystąpieniu awarii, wyświetlacz zmienia kolor podświetlenia oraz pokazuje odpowiedni kod.
Anomalie związane z automatycznym przywróceniem sprawności pieca sygnalizowane są kolorem żółtym/pomarańczowym, natomiast zadziałanie zabezpieczenia wymagające ręcznego odblokowania (wciśnięcia przycisku RESET) sygnalizowane są kolorem czerwonym.

Kod Kolor wyświetlacza Objaśnienie błędu, gdzie:
c.o. – centralne ogrzewanie,
c.w.u. – ciepła woda użytkowa.
01 czerwony Blokada z powodu braku zapłonu.
02 czerwony Blokada przegrzania lub błędny odczyt płomienia.
03 żółty lub pomarańczowy Ten błąd nie jest opisany w instrukcji, ale wg moich doświadczeń jest to ogólny błąd/niesprawność płyty sterującej (elektroniki na płycie głównej).
05 żółty lub pomarańczowy Uszkodzenie sondy NTC obwodu c.o. (NM) – czujnika temperatury wody w obiegu centralnego ogrzewania.
06 żółty lub pomarańczowy Uszkodzenie sondy NTC obwodu c.w.u. (NS) – czujnika temperatury wody w obiegu ciepłej wody użytkowej.
10 żółty lub pomarańczowy Brak ciśnienia w obiegu c.o.
Poprawne ciśnienie to 1,0 do 1,2 bar (patrz na manometr) przy wyłączonym ogrzewaniu (t.j. w stanie spoczynku pompy) i przy zimnej instalacji.
11 żółty lub pomarańczowy Brak zadziałania presostatu powietrza – czujnika różnicy ciśnień na wentylatorze wydmuchującym spaliny i ciśnienia w komorze spalania. Sprawdza, czy wentylator spalin pracuje poprawnie, tj. czy nadąża z wydalaniem spalin. Ten błąd pojawi się też, gdy wentylator nie pracuje w ogóle.
27 żółty lub pomarańczowy Brak obiegu c.o.
28 żółty lub pomarańczowy Przeciek na obiegu c.w.u. (niedokładnie zamknięte kurki c.w.u., wyciek na instalacji c.w.u).
31 żółty lub pomarańczowy Niekompatybilny sterownik pokojowy.

 

Kody pojawiające się na wyświetlaczu migają jednocześnie z diodami podświetlającymi.

W przypadku awarii z przywróceniem automatycznym (kolor żółty) kocioł wraca do normalnej pracy po ustąpieniu jej przyczyny.
Zadziałanie zabezpieczenia z przywróceniem ręcznym (kolor czerwony) wymaga wciśnięcia przycisku RESET w celu odblokowania kotła.

Wizyta serwisanta w przypadkach awarii elektroniki zakończy się wymianą całej płyty na nową w przedziale 650 do 1000 PLN, ponieważ serwisant albo nie jest elektronikiem, albo nie ma ochoty/czasu na naprawę, bo może więcej i szybciej zarobić przy jej wymianie niż naprawie, albo taka jest polityka firmy Immergas (zyski).

 

1. Uszkodzony kondensator w zasilaczu

Objawy usterki:

 • Nie zapala się palnik.
 • Nie słychać pracy pompy c.o., bo faktycznie pompa nie pracuje, a powinna się na chwilę włączyć w celach diagnostycznych nawet przy otwarciu ciepłej wody.
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy i pokazuje błąd 10 (brak ciśnienia w obiegu wody).

Na „rzut oka” widać, czy kondensator jest sprawny (widoczny na zdjęciu poniżej 1000 uF 35V), bo niesprawny ma wypukłą kopułkę (jest rozdęty). Przyczyna „starzenia się” kondensatorów elektrolitycznych jest opisana na wikipedii – po kilku latach zaczyna „puchnąć”. Wystarczy go wymienić (koszt 2,50 PLN), pamiętając o odpowiednim montażu biegunów i napięciu przebicia nie mniejszym niż 35V.

Piec gazowy Immergas EOLO Star 23 kW Płyta główna kondensator

Kondensator 1000 uF 35V do wymiany na płycie głównej Immergas EOLO Star 23 kW

Piec gazowy Immergas EOLO Star 23 kW Kondensator

„Choroba” kondensatorów elektrolitycznych – widoczna wypukłość w górnej części – do wymiany.

 

2. Niesprawny przekaźnik wentylatora spalin

Objawy usterki przy otwarciu ciepłej wody użytkowej:

 • Nie zapala się palnik.
 • Nie słychać pracy wentylatora (jest cisza), bo faktycznie wentylator nie pracuje.
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy, pokazując najpierw błąd 11 a następnie/lub tylko błąd 03.

Lokalizację przekaźnika włączającego wentylator spalin wskazuje strzałka. Po jego lewej jest taki sam przekaźnik włączający pompę c.o.

Sprawność przekaźnika wentylatora można zbadać w poniższy sposób, opisany w ramce.

UWAGA! Niebezpieczeństwo porażenia prądem 230V 5A!

Napięcie na zaciskach przekaźnika na płycie głównej powinno wynosić:

 • po otwarciu ciepłej wody: na zaciskach sterujących ok. 30V DC, a na zaciskach roboczych 0V AC,
 • po zamknięciu ciepłej wody: na zaciskach sterujących 0V DC, a na zaciskach roboczych 230V AC.

Jeżeli jest inaczej, to przekaźnik nie działa poprawnie i należy go wymienić.

Usterka przekaźnika wentylatora spalin po kilku latach eksploatacji pieca jest nieunikniona – jest on załączany tysiące razy w ciągu roku (dziesiątki w ciągu dnia) z każdym otwarciem ciepłej wody użytkowej (w przeciwieństwie do c.o., gdzie dzieje się to sporadycznie w ciągu roku). Styki robocze załączające wentylator wewnątrz przekaźnika ulegają zużyciu i przestają kontaktować przy obciążeniu 230V AC (choć poza obwodem/bez obciążenia mogą jeszcze zwierać). Koszt przekaźnika F3AA024E (5A/30V DC, 5A/250V AC) wynosi ok. 9 PLN. Przed zakupem należy sprawdzić, czy na płycie są wywiercone otwory montażowe (i poprowadzone ścieżki) pod oba sposoby wyprowadzeń nóżek sygnału sterującego przekaźnika (są dwa: albo na dłuższym, albo na krótszym boku przekaźnika – patrz zdjęcie poniżej). W takiej sytuacji nie ma znaczenia jaki kupisz – oba rodzaje będą pasować. W przeciwnym razie, należy wymienić na identyczny układ wyprowadzeń (do sprawdzenia przy zakupie).

Dwa sposoby wyprowadzeń obwodu sterującego przekaźnikiem.

Dwa sposoby wyprowadzeń obwodu sterującego przekaźnikiem 30V DC (końcówki po prawej stronie).

Nie chcąc czekać na nowy przekaźnik kilka dni bez ciepłej bieżącej wody (dostępny był tylko w internecie), przeniosłem w jego miejsce przekaźnik pompy c.o. (jest taki sam, po lewej obok) i wyłączyłem c.o. na sterowniku (ikonka parasola) do czasu wmontowania nowego przekaźnika.

 

Komentarz

Jeżeli znalazłeś(aś) rozwiązanie innego problemu, napisz to proszę w komentarzu dla innych użytkowników. Jednakże, proszę nie zadawać pytań w sprawie usterek swoich pieców – nie jestem serwisantem.

Dyskusja54 komentarze

 1. Witam mam piec immergas Eolo Star 23 kW zapala się kontrolka pomarańczowa błąd nr 10 i nie załącza się na ciepła wodę ciśnienie spadło na 0,5 bar na zegarze co mogło się stać i czy będzie to kosztowne. Proszę o pomoc Panstwa

  • Prawdopodobnie usterka nr 1. Jeśli to prawda, to serwisant wymieni płytę główną za 1000 PLN lub jeśli dasz ją jakiemuś elektronikowi do naprawy to ok. 100 PLN. Tak czy inaczej serwisant Immergas musi Ci sprawdzić piec (przed i/lub po naprawie).

   Co do ciśnienia w c.o. to albo masz nieszczelność w instalacji, albo/oraz Twój serwisant w corocznym przeglądzie nie uzupełnia Ci naczynia wyrównawczego ciśnienie w instalacji (trzeba je napompować powietrzem do ok. 1 bar).

 2. Dziękuję za artykuł zgodnie z instrukcją wymieniłem kondensator i piec ruszył.

 3. Panie Krzysztofie.

  Piec Eolo Star 23 kW.
  Piec na potrzeby cwu pracuje prawidłowo. Przy przełączeniu w tryb ogrzewania, po kilku, kilkunastu minutach pracy z pieca wydobywają się głośne dźwięki przypominające trochę dźwięki przemieszczającego się w instalacji powietrza zmieszanego jakby z kamykami (takie subiektywne odczucie) albo jak gdyby przepływająca woda była gdzieś mocno dławiona… Wskazówka manometru natomiast zaczyna drgać w zakresie od 1,o do 1,3 bar. Instalacja nie jest zapowietrzona: wymieniony i otwarty odpowietrznik bezpośrednio na pompie i sprawdzone kaloryfery. Dźwięk ten słychać tylko w piecu a nie w instalacji.

  Po zdjęciu obudowy udało mi się ustalić, że dźwięk ten pojawia się na krótkim odcinku rurki z nagrzewnicy – wyjście na instalacje- tuż poniżej zamkniętej komory spalania . Myślałem, że dźwięki te znikną przy wzroście temperatury pieca 60-70 st. C ale są one w dalszym ciągu, może nieco cichsze ale jednak są. Wraz z zanikaniem tego dźwięku ciśnienie również się stabilizuje na stałym poziomie. Co dziwne, nie zawsze tak się dzieje aczkolwiek ostatnio coraz częściej i nie zawsze w momencie włączenia pieca w tryb ogrzewania ale również w trakcie normalnego cyklu grzania.

  Piec nie sygnalizuje żadnej awarii, kaloryfery się nagrzewają.

  Pozdrawiam Darek

  • Kiedy ostatnio był serwisant na przeglądzie? Czy uzupełniał ciśnienie powietrza w naczyniu wyrównawczym (zawsze powinien – objawem są skoki ciśnienia i wzmożona praca pompy c.o. – odpowietrzenie to osobna sprawa)? Czy czyścił filtr wodny na wejściu (zawsze powinien)?

   • Witam,
    to jest element, którego nie sprawdziłem, tzn. nie mam manometru, żeby sprawdzić jakie jest ciśnienie w naczyniu.
    Przegląd pieca robiony był pod koniec ubiegłego sezonu grzewczego tj. gdzieś na początku bieżącego roku.
    Dzisiaj rano uruchomiłem piec i te dźwięki pojawiły się przez krótką chwilę, po czym całkowicie ustały.

    Nie mam zielonego pojęcia co było tego przyczyną. Może po prostu nie ma co się zastanawiać, bo objawy raz są a raz ich nie ma i trzeba poczekać aż coś się w sposób trwały zepsuje … wtedy będzie wiadomo jednoznacznie.
    Chociaż sam się staram i uczę innych zapobiegać ale tu jestem bezsilny.

    Odezwę się jak coś się zmieni, chyba, że masz jakiś pomysł, co by jeszcze sprawdzić.

    Pozdrawiam
    Darek

   • Zapomniałem dodać, filtr sprawdzany i czysty.

    Darek

Wypowiedz się