Awaria pieca gazowego Immergas EOLO Star 23 kW

Problem

Od 2014 roku użytkuję dwufunkcyjny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania Immergas EOLO Star 23 kW i problemy, jakie napotkałem przy jego użytkowaniu to:

 • Nie zapala się płomień na palniku.
 • Nie działa pompa c.o.
 • Nie działa wentylator spalin.

Co może być przyczyną powyższych problemów?

Rozwiązanie

UWAGA 1!

Prezentuję tutaj moje działania, które przywróciły piec do pierwotnej sprawności tylko dla celów edukacyjnych.

Wszelkie prace przy piecu powinien wykonywać autoryzowany serwisant firmy Immergas (patrz w swojej książce serwisowej lub na immergas.com.pl).

Należy pamiętać, że każdy demontaż elementów pieca może spowodować śmiertelne porażenie prądem lub nieszczelności instalacji gazowej! Nie warto ryzykować życia swojego i mieszkańców dla kilkuset złotych oszczędności. Bez czujnika gazu nie jesteśmy w stanie sprawdzić szczelności instalacji po demontażu elementów oraz dokonać regulacji pieca bez odpowiednich przyrządów pomiarowych (np. ciśnienie gazu z sieci), która to regulacja ma wpływ na jego pracę i bezpieczeństwo użytkowania.

UWAGA 2!

Co 12 miesięcy musisz wezwać autoryzowany serwis, aby zrobić przegląd i czyszczenie pieca – Jeżeli nie zależy Ci choćby na zdrowiu i  życiu mieszkańców, to pamiętaj również, że bez posiadania corocznego protokołu z wykonanego serwisu żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nawet złotówki na wypadek pożaru. Wszelkie czynności corocznego przeglądu serwisowego wymagane przez producenta są opisane w instrukcji obsługi (link poniżej), więc według tej listy możesz sprawdzić i wymagać od serwisanta zakresu wykonanej usługi, pamiętając również że musi on zostawić podpisany protokół serwisowy. W moich stronach wspomniany przegląd serwisowy (bez ewentualnych napraw) kosztuje ok. 150 PLN u autoryzowanego przez Immergas serwisanta.

Do pobrania

Objaśnienia sygnalizacji błędów

Po zadziałaniu zabezpieczenia lub wystąpieniu awarii, wyświetlacz zmienia kolor podświetlenia oraz pokazuje odpowiedni kod.
Anomalie z przywróceniem automatycznym sygnalizowane są kolorem żółtym/pomarańczowym, zadziałanie zabezpieczenia wymagające ręcznego odblokowania (wciśnięcia przycisku RESET) sygnalizowane są kolorem czerwonym.

Kod Kolor wyświetlacza Objaśnienie błędu, gdzie:
c.o. – centralne ogrzewanie,
c.w.u. – ciepła woda użytkowa.
01 czerwony Blokada z powodu braku zapłonu.
02 czerwony Blokada przegrzania lub błędny odczyt płomienia.
03 żółty lub pomarańczowy Ten błąd nie jest opisany w instrukcji, ale wg moich doświadczeń jest to ogólny błąd/niesprawność płyty sterującej (elektroniki na płycie głównej).
05 żółty lub pomarańczowy Uszkodzenie sondy NTC obwodu c.o. (NM) – czujnika temperatury wody w obiegu centralnego ogrzewania.
06 żółty lub pomarańczowy Uszkodzenie sondy NTC obwodu c.w.u. (NS) – czujnika temperatury wody w obiegu ciepłej wody użytkowej.
10 żółty lub pomarańczowy Brak ciśnienia w obiegu c.o.
Poprawne ciśnienie to 1,0 do 1,2 bar (patrz na manometr) przy wyłączonym ogrzewaniu (t.j. w stanie spoczynku pompy) i przy zimnej instalacji.
11 żółty lub pomarańczowy Brak zadziałania presostatu powietrza – czujnika różnicy ciśnień na wentylatorze wydmuchującym spaliny i ciśnienia w komorze spalania. Sprawdza, czy wentylator spalin pracuje poprawnie, tj. czy nadąża z wydalaniem spalin. Ten błąd pojawi się też, gdy wentylator nie pracuje w ogóle.
27 żółty lub pomarańczowy Brak obiegu c.o.
28 żółty lub pomarańczowy Przeciek na obiegu c.w.u. (niedokładnie zamknięte kurki c.w.u., wyciek na instalacji c.w.u).
31 żółty lub pomarańczowy Niekompatybilny sterownik pokojowy.

 

Kody pojawiające się na wyświetlaczu migają jednocześnie z diodami podświetlającymi.

W przypadku awarii z przywróceniem automatycznym (kolor żółty) kocioł wraca do normalnej pracy po ustąpieniu jej przyczyny.
Zadziałanie zabezpieczenia z przywróceniem ręcznym (kolor czerwony) wymaga wciśnięcia przycisku RESET w celu odblokowania kotła.

Wizyta serwisanta w przypadkach awarii elektroniki zakończy się wymianą całej płyty na nową w przedziale 650 do 1000 PLN, ponieważ serwisant albo nie jest elektronikiem, albo nie ma ochoty/czasu na naprawę, bo może więcej i szybciej zarobić przy jej wymianie niż naprawie, albo taka jest polityka firmy Immergas (zyski).

 

1. Uszkodzony kondensator w zasilaczu

Objawy usterki:

 • Nie zapala się palnik.
 • Nie słychać pracy pompy c.o., bo faktycznie pompa nie pracuje, a powinna się na chwilę włączyć w celach diagnostycznych nawet przy otwarciu ciepłej wody.
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy i pokazuje błąd 10 (brak ciśnienia w obiegu wody).

Na „rzut oka” widać, czy kondensator jest sprawny (widoczny na zdjęciu poniżej 1000 uF 35V), bo niesprawny ma wypukłą kopułkę (jest rozdęty). Przyczyna „starzenia się” kondensatorów elektrolitycznych jest opisana na wikipedii – po kilku latach zaczyna „puchnąć”. Wystarczy go wymienić (koszt 2,50 PLN), pamiętając o odpowiednim montażu biegunów i napięciu przebicia nie mniejszym niż 35V.

Piec gazowy Immergas EOLO Star 23 kW Płyta główna kondensator

Kondensator 1000 uF 35V do wymiany na płycie głównej Immergas EOLO Star 23 kW

Piec gazowy Immergas EOLO Star 23 kW Kondensator

„Choroba” kondensatorów elektrolitycznych – widoczna wypukłość w górnej części – do wymiany.

 

2. Niesprawny przekaźnik wentylatora spalin

Objawy usterki przy otwarciu ciepłej wody użytkowej:

 • Nie zapala się palnik.
 • Nie słychać pracy wentylatora (jest cisza), bo faktycznie wentylator nie pracuje.
 • Wyświetlacz zapala się na kolor żółty/pomarańczowy, pokazując najpierw błąd 11 a następnie/lub tylko błąd 03.

Lokalizację przekaźnika włączającego wentylator spalin wskazuje strzałka. Po jego lewej jest taki sam przekaźnik włączający pompę c.o.

Sprawność przekaźnika wentylatora można zbadać na 2 sposoby:

UWAGA! Niebezpieczeństwo porażenia prądem 230V 5A!

 1. Kładąc palec na obudowie podczas otwarcia ciepłej wody powinno być wyczuwalne jego drgnięcie.
 2. Napięcie na zaciskach powinno wynosić:
  • po otwarciu ciepłej wody: na zaciskach sterujących ok. 30V DC, a na zaciskach roboczych 0V AC,
  • po zamknięciu ciepłej wody: na zaciskach sterujących 0V DC, a na zaciskach roboczych 230V AC.

Jeżeli jest inaczej, to przekaźnik nie działa poprawnie i należy go wymienić. Co ciekawe, po wylutowaniu i podłączeniu do zasilacza 30V działał, ale w układzie już nie. Może to być też objawem jego blokowania się, co zdiagnozujemy lekkim pukaniem w obudowę przy otwartej ciepłej wodzie, ułatwiając w ten sposób jego załączenie (odblokowanie), ale nawet jeśli zadziała, i tak wymaga już wymiany. Koszt przekaźnika F3AA024E (5A/30V DC, 5A/250V AC) wynosi ok. 9 PLN. Przed zakupem należy sprawdzić, czy na płycie są wywiercone otwory montażowe (i poprowadzone ścieżki) pod oba sposoby wyprowadzeń nóżek sygnału sterującego przekaźnika (są dwa: albo na dłuższym, albo na krótszym boku przekaźnika – patrz zdjęcie poniżej). W takiej sytuacji nie ma znaczenia jaki kupisz – oba rodzaje będą pasować. W przeciwnym razie, należy wymienić na identyczny układ wyprowadzeń (do sprawdzenia przy zakupie).

Dwa sposoby wyprowadzeń obwodu sterującego przekaźnikiem.

Dwa sposoby wyprowadzeń obwodu sterującego przekaźnikiem (końcówki po prawej stronie).

Nie chcąc czekać na nowy przekaźnik kilka dni bez ciepłej bieżącej wody (dostępny był tylko w internecie), przeniosłem w jego miejsce przekaźnik pompy c.o. (jest taki sam, po lewej obok) i wyłączyłem c.o. na sterowniku (ikonka parasola) do czasu wmontowania nowego przekaźnika. Usterka tego przekaźnika po kilku latach jest nieunikniona – jest załączany tysiące razy w ciągu roku (dziesiątki w ciągu dnia) z każdym otwarciem ciepłej wody użytkowej (w przeciwieństwie do c.o.).

 

Komentarz

Jeżeli znalazłeś(aś) rozwiązanie innego problemu, napisz to proszę w komentarzu dla innych użytkowników. Jednakże, proszę nie zadawać pytań w sprawie usterek swoich pieców – nie jestem serwisantem.

Dyskusja33 komentarze

 1. Krzysztof

  Czy opis drugiej usterki dotyczy sytuacji gdzie wentylator się załącza bez problemu za każdym razem? u mnie tylko nie zapala się palnik, wentylator zaczyna pracować, czyli po mojemu do wymiany mam presostat. jak uderzę w piec w prawym górnym rogu, wtedy słyszę „cyknięcie” i płomień załącza się. i tak od roku 🙂 sam presostat wymontowałem i testowałem, po wciągnięciu powietrza ładnie się styki zwierają, ale dlaczego czasami nie działa, nie wiem.
  pozdrawiam. Krzysztof.

  • Przyczyn braku zapłonu może być wiele (np. elektroda kontroli jonizacji jest zabrudzona/utleniona), ale jeżeli zdiagnozowałeś presosatat, to może masz problem z ciągiem kominowym albo króciec jest niedrożny? Jeżeli tak dzieje się od roku, to powinien był już pojawić się u Ciebie serwisant na coroczny przegląd (bez papierów nie masz ubezpieczenia domu na wypadek pożaru) i sprawdzić to.
   Co do sprawności presostatu, samo cyknięcie to jeszcze nie jest dowód załączenia presosatu – powinieneś był zmierzyć omomierzem czy zwiera styki (mogą być zatłuszczone lub utlenione), a z Twojej wypowiedzi nie jestem pewien, czy tak było (podobnie może być z zaciskami przewodów). Przeciągnij jakimś odtleniaczem (np. WD-40).

   • Krzysztof

    króciec, szyli te gumowe wężyki idące do presostatu? przeczyszczone, jak również wyjście z wentylatora. Cyknięcie presostatu potwierdzone sygnałem akustycznym zwarcia (miernikiem), chyba że wymagane są odpowiednie wartości oporu? styki wyczyszczone, zarówno na końcówkach przewodów jak i presostatu. elektroda jeszcze przed zwarciem presostatu daje małą iskrę do około sekundę, jak „cyknie” presostat, daje mocną iskrę w krótkich odstępach czasu.

 2. Cześć. U mnie występował problem z przekaźnikiem. Dzięki Twojemu opisowi nawet nie musiałem kombinować co i jak tylko wymieniłem przekaźnik i piec śmiga :] Nowa płyta prawie 900zł więc jest oszczędność. Jeszcze raz dzięki za to, że wszystko opisałeś. Trzymaj się.

Wypowiedz się