AdSense: Dlaczego reklamy nie wyświetlają się?

Problem

Pewnego dnia przestały wyświetlać się reklamy AdSense na mojej stronie. Cały kod AdSense pobierał się poprawnie, jednak w finalnym tagu <body> reklamy było pusto.

  • Dlaczego przestały wyświetlać się reklamy AdSense?
  • Jak sprawdzić, czy domena nie została zablokowana/zbanowana przez Google AdSense?

Rozwiązanie

Jeżeli reklamy przestały się nagle wyświetlać, a domena nie została zbanowana przez Google AdSense (o czym później), to najprawdopodobniej nie wprowadziłeś jeszcze kodu PIN, który dostałeś od Google w formie papierowej ok. 4 miesiące od tego incydentu (treść listu na zdjęciu obok).

Kod PIN jest jednorazowym elementem mechanizmu weryfikacyjnego konta AdSense i jest wystawiany po osiągnięciu progu zarobków (dla Polski jest to odpowiednik 10 USD). Jeżeli w ciągu 4 miesięcy od otrzymania PINu nie zostanie on wprowadzony, to po prostu przestaną wyświetlać się reklamy, a po kolejnych 2 miesiącach konto zostanie zablokowane na zawsze. Mając pierwszy raz do czynienia z programem Google AdSense, list z PINem łatwo zignorować, ponieważ niewiele on mówi o co w ogóle chodzi, jak również nie otrzymujesz żadnego emaila z uprzedzeniem jego wysyłki i wyjaśnieniem powagi tematu oraz konsekwencjach.

Jeżeli po wprowadzeniu kodu PIN w ciągu 48 godz. reklamy nadal nie pojawią się, to:

Możesz też sprawdzić czy reklamy dla Twojej domeny wyświetlają się poprawnie, wykorzystując poniższe narzędzia. Reklamy AdSense powinny się tam wyświetlać, nawet gdy na Twojej stronie już nie działają i nie został też jeszcze wprowadzony kod PIN.

Narzędzia do sprawdzania reklam

googleadspreview.blogspot.com: Narzędzie do sprawdzania reklam sieci Google, Yahoo oraz Chitika.

labnol.org: AdSense Sandbox.

Google AdSense Preview Tool: JavaScript Google z 2006 roku pod Internet Explorera do sprawdzania reklam bezpośrednio w oknie przeglądarki. Po dodaniu wpisu do rejestru (preview.reg), pojawia się opcja w menu kontekstowym IE.

Jak sprawdzić czy Google zbanowało domenę lub konto dla reklam AdSense?

Jeżeli zamierzasz wykupić lub odkupić jakąś domenę w celach zarobkowych z AdSense, warto sprawdzić jej status w Google przed zakupem, przy pomocy poniższego narzędzia. Domena może być już zbanowana i jest trudno oczyścić ją z tego statusu, jeżeli w ogóle to możliwe.

isbanned.com: Narzędzie do sprawdzenia czy domena nie została zbanowana w Google AdSense.

Natomiast, jeśli Twoje istniejące konto AdSense lub domena została by zbanowana ze względu na złamanie zasad programu AdSense (i/lub Umowy), to po prostu dostałbyś tę informację emailem od Google (sprawdź też spam w skrzynce) oraz dowiedziałbyś się o tym przy próbie logowania do panelu AdSense. Gdyby do tego doszło, to pozostaje już wtedy tylko:

Dodatkowe informacje

Dyskusja

Wypowiedz się